Veshkat Kistadenoma


Veshkat Kistadenoma - një kist veshkave që zhvillon kundër tumoreve malinje të trupit.

Kistadenoma veshkave

Shkaqet e veshkave kistadenomy


Mendohet se mekanizmi i kistadenomy lidhur me rrjedhjen e veshkave gjakut për shkak të presionin e një tumori malinj në parenchyma organeve. Rezultati është një compression e enëve të gjakut, rrjedhjen e gjakut në vendin fokusi i të cilit është duke u zhvilluar nekrozë të vogël. Më vonë vypotnoy nekrotik vatra të mbushura me lëng dhe në vend të saj formuar një cist. Kjo teori është një zhvillim i madh në veshkat kistadenomy, edhe pse ka shumë të tjerë. Për shembull, ne nuk mund të përjashtojmë faktin se kist veshkave zhvillon kundër tumoreve malinje, dhe jo anasjelltas. Shumë shkencëtarë në fushën e urologjisë është i prirur për faktin se tumori është e mundshme vetëm patologji mesme në veshka Patogjeneza kistadenomy.

Simptomet e kistadenomy veshkave

Në fazat fillestare të zhvillimit kistadenoma veshkave janë asimptomatike, e cila është arsyeja për diagnozën fund të sëmundjes. Tipar Kistadenomy karakteristikë është se ai kombinon simptomat e cysts veshkave dhe tumoreve të njëjtën kohë. Manifestimet lokale lindin kur arsimi fillon të shtrydh enët e gjakut ose nervat autoritet. Kjo mund të duket dhimbje të vogël në rajonin e mesit, zakonisht në njërën anë. Një tipar karakteristik i dhimbjes është se ajo ka një kurs të ngadaltë, i ngadalshëm, por gjithmonë progresiv. Përkundrejt këtij sfondi, urina mund të marrë një ngjyrë të kuqe, për shkak të pranisë në atë të një sasi të vogël të gjakut.

Së bashku me dhimbje pacienti shfaq dhe simptomat e përgjithshme. Në fillim ata shfaqen dobësi të përgjithshme, lodhje, dhimbje koke, edhe imett kurs progresiv. Pacientët në fazën terminale të veshkave kistadenomy hollë, i zbehtë. Shpesh në këtë fazë të paaftë për të prek arsimin harmonishëm në rajonin e mesit, e cila është zakonisht pa dhimbje.

Një tipar dallues i kist kistadenomy ose tumor është se ajo mund të arrijë madhësive të mëdha. Ajo është e lidhur shpesh me simptomat e traktit gastrointestinal, të cilat mund të ndodhë kur presion mbi sythe të mëdha të tumoreve të vogla apo të zorrës së trashë.

Në pacientët me shenja edhe minimale nga simptomat e mësipërme duhet të kontaktoni menjëherë një urolog, sepse, siç u përmend tashmë, madhësia e tumorit në kistadenome jo gjithmonë të krahasueshme me sëmundje klinike.

Diagnoza e veshkave kistadenomy

Urinalysis në veshkat kistadenome mund të, dhe nuk, të jetë normale, edhe pse në shumicën e rasteve ka një rritje të qelizave të kuqe të gjakut, leukociteve, cilindra qelqor dhe qelizat epiteliale të veshkave. Në këtë rast, ngjyra e urinës është e re ose kuqalashe nuancë.

Një metodë për shfaqjen e në diagnozën e patologjisë mund te konsiderohet ultratinguj. Në kistadenoma pajisje me ultratinguj e veshkave duket si një raund apo formimin ovale të mbushur me një substancë në echogenicity identike me lëng. Përveç kësaj, me ultratinguj gjithashtu siguron informacion në lidhje me të cilën është kistadenoma pol dhe ka dimensione. Kjo është e rëndësishme jo vetëm për diagnozën, por edhe për trajtim, sepse madhësia e tumorit përcakton taktikat e aksesit të ardhmen operacional.

Në praninë e pajisjeve të nevojshme mund të kryhet hapësirë ​​tomography kompjuter retroperitoneale. Ndryshe nga ultrazërit konvencional, CT jo vetëm që jep një ide në lidhje me madhësinë dhe vendndodhjen e tumoreve, por edhe të përafërt përmbajtjen tumorit. Në praktikë, saktësia e diagnozës bazuar në rezultatet e tomography llogaritur është rreth 95 për qind.

Tomography llogaritur: kistadenoma veshkave

Për stoprotsentovoho rezultatet duhet të përdorin metoda invazive të hetimit. Ato më të njohura janë birë biopsi. Kjo përfshin marrjen e grimcave të indeve apo kistadenomy përmbajtjes duke birë e saj kapsulë me një gjilpërë të hollë. Për ta bërë këtë, në mesit rajon anestezi lokale dhe është kryer nën mbikëqyrjen e Ultrasonografi futur gjilpërë të veçantë birë. Kur shiringë vonesë pistoni mbi një tub duket përmbajtje kistadenomy. Specifike për këtë sëmundje është transudate që përmban gjak.

Nëse administrata konservatore është e nevojshme për të përcaktuar shkallën e veshkave funksionimit patologji. Për ta bërë këtë, zakonisht kryhet urography nxjerrës. Pas kontrast intravenoz X-ray foto kryer veshkat. Në mënyrë tipike, ekziston një evakuim normale të kundërt, përveç në raste të rralla kur kistadenoma është veçanërisht i madh dhe fasha veshkat pyelocaliceal sistemit.

Trajtimi i kistadenomy veshkave

Metodologjia e zgjedhjes për kistadenome kirurgji veshkave është konsideruar, shuma e të cilave varet nga madhësia dhe përhapjes së tumorit. Për tumoreve të vogla mund të kryhet heqjen e një prej poleve duke ruajtur pjesën tjetër të parenchyma veshkave. Ky operacion është rekomanduar vetëm në rastet kur ka të dhëna për metastases rajonale dhe të largët.

Në të gjitha situatat e tjera të kryera nephrectomy - kirurgji për të hequr të gjithë organin. Në praninë e rajonal metastases plotësohet hequr legen yndyrë.

Nëse operacioni është i kundërindikuar tek pacientët për shkak të sëmundjeve të rënda të organeve të brendshme, trajtimi mund të përdoret kistadenomy metodat konservative. Në klinikë moderne urological është kimioterapia dhe rrezatimi terapia.

Lidhur me kimioterapi, cilësia, zakonisht e përdorur droga të forta cytotoksike T. tilla si methotrexate apo cisplatin. Ata nuk janë shitur në farmaci të rregullta dhe institucionet mjekësore janë urdhëruar për çdo pacient individualisht.

Terapi Rrezatimi, e cila në shumicën e rasteve është që të përdorin X-ray ose rrezatimi, është përdorur vetëm në spitale të specializuara. Duke pasur parasysh numrin e madh të efekteve anësore, përdorimi i saj është i justifikuar vetëm në fazat e mëvonshme të sëmundjes, kur një operacion është i pamundur, dhe trajtime të tjera nuk janë të efektshme.

Rehabilitimi pas sëmundjes

Pacientët të cilët kanë pasur një operacioni për të hequr buds të rënda të kërkojë një periudhë të gjatë rehabilitimi. Ajo duhet të përfshijë trajtimet fizioterapi. Procedurat efekt si magnetike dhe Darsonvales nuk është vetëm për të nxitur proceset e riparimit për plagë më të mirë shërimin, por në stimulimin e përgjithshëm të hematopoiesis dhe imunitetit.

Antibiotik shumë i rëndësishëm postoperative sepse pacientët me kistadenomoy të dëmtuar të imunitetit dhe ata janë të prirur fort për infeksion sekondar. Për këtë qëllim mund të përdoren mjete të tilla si ampicillin dhe ceftriakson, sepse ata kanë një efekt shumë të fortë baktericid mbi florën urinar.

Karakteristikat e dietën dhe mënyrën e jetesës

Të gjithë pacientët me këtë patologji rekomanduar Tabela diete shtatë Pevzner, e cila përjashton përdorimin e produkteve që mund të stimulojë urinim. Këto ushqime janë turshi, tymosur, mish i pjekur në skarë dhe peshk, kafe të fortë dhe çaj, si dhe çdo pije alkoolike. Përveç kësaj, verës dhe vjeshtës fruta nuk duhet të abuzohet, veçanërisht bostana sepse ata kanë efekt më pak të theksuar diuretik se produktet e tjera me emrin.

Nëse pacienti nuk është kryer heqjen e plotë të veshkave, por vetëm një operim pol, ndërsa ata janë të nevojshme në periudhën postoperative shkuar nga nefrostoma - tub vendosur rajonin e mesit të thahet urinë e cila është lëshuar nga veshka plagë. Ai jep pacientëve disa siklet, kështu që ata kanë nevojë për të trajnuar si duhet të kujdeset për atë. Për funksionimin e duhur të stoma dhe parandalimin e infeksionit sekondar, duhet të ndryshohet çdo ditë dhe dressings pa mikrobe ndryshohet rregullisht mochepryymalnyk.

Mjete popullore Trajtimi

Mjekësisë tradicionale ka shpikur shumë mënyra për të trajtuar neoplazma malinje. Megjithatë, asnjëri prej tyre nuk është efektive të mjaftueshme për të dhënë atë për të përfituar nga trajtimet tradicionale, të cilat janë gjithashtu larg nga të përsosur. Por në qoftë se ju merrni, për shembull, heqja kirurgjikale e kistadenomy veshkave, shkalla e mbijetesës pesë-vjeçar është shumë më e lartë me të se sa me ndonjë trajtime të tjera, duke përfshirë edhe njerëzit. Kështu, nëse një pacient diagnostikuar me kistadenomy veshkave, ai më mirë të heqë dorë nga ndonjë trajtime të njohura, dhe menjëherë të kërkojnë ndihmë nga një urolog dhe të bëjë transaksionin.

Komplikimet e kistadenomy veshkave

Një nga komplikime të rënda kistadenomy veshkat duhet të konsiderojnë atë një pushim. Kjo mund të ndodhë kur një tendosje apo lëndimit rajonin e fortë fizike mesit. Pacientët ankohen për dhimbje të mprehtë në rajonin e mesit radiating në organe gjenitale të jashtme dhe zgavrën e barkut. Komplikimet kërkojnë ndërhyrje të menjëhershme kirurgjikale, pa të cilin pacienti mund të zhvillojë inflamacion të hapësirës retroperitoneale dhe shoku septik.

Komplikime të tjera kistadenomy veshkave mund të identifikohet hematuria, e cila zhvillohet në hapjen e kist nuk është në hapësirën retroperitoneale dhe sistemit veshkat zgavër pyelocaliceal. Kështu, mes dhimbjes në rajonin e mesit në pacientët me lirimin e shënuar të sasive të mëdha të gjakut në urinë. Akti i urinimit mund të jetë pa dhimbje, edhe pse shumica e pacientëve vërejtur siklet në uretrës përmes ofrimit të mpiksjen e gjakut.

Parandalimi kistadenomy veshkave

Sistem i vetëm Parandalimi kistadenomy veshkat përmes errësirë ​​ka Etiologjinë e saktë e kësaj sëmundjeje. Supozohet se kjo mund të çojë në përdorimin e kimikateve të ndryshme, jonizues lëndim rrezatimi dhe situata retroperitoneale stresues. Gjithashtu vuri në dukje në zhvillimin e komunikimit të tërthortë kistadenomy veshkë në sfond, ose pas një sëmundje inflamatore të trupit. Prandaj, ekspertët në fushën e urologjisë pohojnë se pas eliminimit të gjithë këtyre faktorëve, rreziku i kistadenomy ulur disa herë.

Ed. urolog, andrologist, seksolog i njohur NJË Plotnikov