Veshkave Kist


Veshkave Kist - Tumor beninj që është arsimi polostnoe rrumbullakët të mbushur me lëng të qartë ose pak me re. Nga patologji të origjinës mund të jenë të lindura apo të fituara. Përveç kësaj, ekziston një anomali kongjenitale e veshkave, në të cilat parenchyma i numrit të konsiderueshëm të subjekteve të tilla. Kjo gjendje klinike quhet sëmundje polycystic veshkave.

Veshkave Kist - Vendndodhja

Shkaqet e cysts veshkave


Siç është përmendur tashmë, cysts veshkave mund të jenë të lindura apo të fituara. Varësisht nga grupe të ndryshme nga arsyet që mund të çojnë në llojin e parë ose të dytë të patologjisë. Sa për kist lindura, shkaqet e saj, ka shumë të ngjarë të fshehur në aparatin gjenetik të njeriut si cysts veshkave shpesh kanë një karakter të familjes dhe të të ndodhë në disa breza. Ju gjithashtu nuk mund të përjashtojë kist Gjeneza veshkave agjentët traumatike ose infektive që mund të ndikojnë fetusin gjatë zhvillimit embrional.

Cysts fituar relativisht e teorisë më popullor është konsideruar infektive, sipas të cilit kist veshka zhvillohet pas procesit infektiv ose inflamatore në veshkave parenchyma ose chashechnoy sistemit. Përveç kësaj, disa roli dhe faktor traumatike. Besohet se kist mund të ndodhë në vendin e masakrës së parenchyma veshkave dhe hematoma.

Gjithashtu, besohet se cysts veshkave mund të ndodhë në sfondin e anomalive kongjenitale të indit lidhor. Kjo në mënyrë të qartë nuk mund të ndahet, të cilat grupi i atribuojnë patologji të tillë - për të fituar apo kongjenitale.

Pavarësisht numrit të madh të supozimeve dhe teorive, deri më sot, shkaku i saktë i cysts veshkave nuk u gjend. Kjo në masë të madhe e komplikon trajtimin dhe parandalimin e kësaj sëmundjeje.

Simptomet e cysts veshkave

Simptomat varen drejtpërdrejt nga madhësia e tumoreve. Në fazën fillestare të zhvillimit, kur kist është i vogël, sëmundja është asimptomatik. Më vonë, kur tumori fillon të ushtrojë presion mbi uretër apo legen i veshkave, janë shenjat e para dhe simptomat e sëmundjes. Ato mund të manifestohen si trishtim apo dhimbje dhemb ulët mbrapa. Në mënyrë tipike, dhimbja është e lokalizuar në mënyrë të qartë në njërën anë, e cila në fakt është një kist.

Për kist në shkallë të madhe të ndërpresin rrjedhjen e urinës nga veshka, duke lehtësuar formimin e lëngjeve ndenjur. Ky është një faktor për t'u bashkuar me një infeksion sekondar. Në këtë rast, fotografia klinike grumbullonin ethe, dridhura, dobësi, dhimbje të forta, të cilat mund të japin një vulvë. Së bashku me ndryshimet e vëzhguara në urinë në formën e trazim.

Vlen të përmendet se infeksioni mund të zhvillohet jo vetëm në veshka, por edhe në kockë. Kështu nuk është një karakteristikë e artit abscesi model, i cili karakterizohet edhe nga ethe dhe dhimbje akute. Kur ju thyejnë përflakur ose cysts ekzemë ndodhin simptomat e abdomenit akut, e cila është karakterizuar nga tensioni papritur muskujve murit të përparmë të barkut dhe butësi, jo vetëm mbrapa, por edhe rreth barkut.

Sëmundje të zgjatur mund të zhvillojnë një pamje të dështimit renale kronike, e karakterizuar rritje në sasinë e urinës, e ndjekur nga zhdukjen e saj të plotë, rritjen e presionit të gjakut dhe gjak në urinë.

Nëse ju keni edhe një nga këto simptoma të kërkojë konsultime të menjëhershme të urolog, i cili do të jetë e drejta e provimit plani dhe trajtimi.

Diagnoza e cysts veshkave

Në foto klinike e cysts veshkave pacientët bëhet një listë e laboratorike dhe instrumentale hetimeve që lejojnë për të përjashtuar apo konfirmuar diagnozën ardhshëm. Së pari, pacientët kryer një analizë të përgjithshme të gjakut dhe të urinës, të cilat zakonisht nuk japin ndonjë rezultat. Është se kur ju lidheni me një infeksion dytësor dhe cysts ekzemë mund të përjetojnë një rritje të numrit të leukociteve nga ndryshim formula rruazë e bardhë në të majtë.

Më shumë informative është ultratinguj e veshkave, të cilat janë kryer në të gjithë pacientët me çrregullime të trupit. Në shumicën e rasteve, ultrazërit mund të zbulojë arsimin polostnoe veshkave, i cili mbushur një substancë në echogenicity identike me lëng. Në mënyrë tipike, kjo është e lokalizuar në njërën anë, përveç në raste të rralla ku ka një cist bilateral veshkave.

Kist ultratinguj e veshkave

Një tjetër metodë moderne për diagnostikimin cist veshkave është CT scan, e cila përfshin kryerjen e një seri e X-ray imazhet në seksione të ndryshme. Kjo metodë diagnostikuese mund të zbulojë jo vetëm vendin por edhe madhësinë e tumorit. Këto të dhëna janë të domosdoshme kur të vendoset në kirurgji.

Për diagnozën diferenciale të cysts veshkave me neoplasms malinje biopsi kryer gjilpërë ndjekur nga ekzaminim histologjik i formimit të indeve. Kjo është kryer nën mbikëqyrjen e një gjilpërë të veçantë X-ray apo me ultratinguj.

Trajtimi i cysts veshkave

Taktika më e zakonshme e cysts veshkave janë pritje. Ajo përfshin një konstante tumoret kontroll dinamik. Në qoftë se gjatë kontrolleve të tilla është në rritje cysts, trajtimi kirurgjik është përdorur. Ky i fundit është përdorur edhe kur kist ndërhyn me veshkat normalë të operimit.

Vëllimi i ndërhyrjes kirurgjikale në shumicën e rasteve përfshin heqjen e cist me kapsulë të veshkave. Nëse tumoret e vendosur thellë në parenchyma e trupit, heqjen e veshkave opsion. Në klinikat e huaja përdorur gjerësisht teknika minimalisht invazive që nënkuptojnë heqjen e përmbajtjes kist përmes një birë të vogël të lëkurës në rajonin e mesit.

Në kirurgji, kockave dhe veshkave aplikojnë trajtim konservativ, duke përfshirë edhe përdorimin e antibiotikëve dhe mjekim dhimbje në periudhën postoperative. Ndër antibiotikët mund të përdoren Cephalosporins dhe penicilinat. Në kushtet e dhimbjes është e përshtatshme për të dhëna tradicionale analginum.

Karakteristikat e dietën dhe mënyrën e jetesës me kist veshkave

Kur kist veshkave, pavarësisht nga lloji i trajtimit dhe fazë të sëmundjes, standardit të përdorur nga numri diete tryezë Pevzner 7. Sipas këtij dietë dietë yndyror përjashtuar krejtësisht e pacientit, skuqur, i tymosur dhe produktet e pjekur. Kufizuar përdorin sasi të mëdha të lëngjeve dhe turshi që mund të ndihmojnë rritjen e nivelit të prodhimit të përditshme urinës. Përveç kësaj, pacientët duhet të abstenojnë nga alkooli, pije e ëmbël dhe erëza të nxehtë.

Për shkak të rrezikut të komplikimeve të cysts veshkave, të gjithë pacientët me të ngjashme kujdesin patologjisë rekomanduar regjim me përjashtim të hipotermi dhe stresi të rëndë fizike.

Rehabilitimi pas sëmundjes

Në nevojë për rehabilitim ata pacientë që iu nënshtrua operacionit. Kjo e fundit kryhet zakonisht në një spital dhe përfshin pjesën tjetër shtrat dhe antibiotikët për parandalimin e infeksionit sekondar.

Në fazën e largët të trajtimit, për të parandaluar përsëritjen e tumoreve, mund të përdoret trajtim spa, e cila është mbajtur në territorin e vendpushimet me burime minerale. Për këtë lloj të parandalimit janë vendpushimet të mira të tilla si Morshyn dhe Saki.

Trajtimi i veshkave cysts mjetet juridike popullore

Trajtimi i mjeteve juridike popullore në kist veshkave nuk është vetëm i paefektshëm, por edhe e rrezikshme. Për më tepër, kjo nuk do të sjellë ndonjë rezultat pozitiv, procedurat aktiv mund të çojë në thyerje të zgavrën kist dhe derdhje përmbajtja e saj në zgavrën e barkut me komplikime që pasuan.

Ndër listën e trajtimeve popullore mund të përdorin vetëm TEAS bimor që nuk sjellin shumë dobi, por nuk lënduar keq.

Komplikimet e sëmundjeve

Komplikimi më i zakonshëm i kist veshkave është këputje. Ajo mund të ndikohen nga edhe faktor të vogla traumatike. Përmbajtja e kist është derdhur në kavitetin e barkut dhe inflamacion eshte fundit, e cila është e quajtur peritonit. Sëmundja është shumë e rëndë dhe kërkon kirurgji të menjëhershme.

Në boshllëk mund të ekzemë cysts dhe veshkat, të shoqëruar me ethe, dobësi të përgjithshme dhe dhimbje akute në rajon mesit. Pas operacionit, cysts ekzemë e veshkave kërkohet një terapi të fuqishme antibiotik.

Me një sasi të madhe cysts e veshkave eshte ngjeshja e strukturave vaskulare të trupit. Si rezultat, mund të jetë funksionimi i shqetësuar nga veshkat dhe uremia paradhënie ose, me fjalë të tjera, toksina septikemi veshkave. Ky model është më tipik për procesin e dyanshëm, edhe pse kjo mund të ndodhë në kockave vetëm një veshkë.

Parandalimi cist veshkave

Sepse kist veshkave është sëmundje bahatoprychynne, parandalimin e tij duhet gjithashtu të ketë disa drejtime. Parë, për të shmangur sëmundjet inflamatore e traktit urinar. Për ta bërë këtë, pacientët janë të këshilluar që të sanitize vatra të infeksioneve kronike të tilla si otitis media dhe sinusit, dhe për të shmangur të dy hipotermi lokale dhe të përgjithshme.

Një tjetër grup i shkaqeve të kist veshkave është faktor traumatike. Njerëzit e tij janë më shumë të ngjarë tregton traumatike ose sportistë, të tilla si lojtarët hokej. Natyrisht, për të parandaluar rajonin e mesit lëndim ka gjasa, por në qoftë se ajo ka ndodhur tashmë, kërkon kontroll të rreptë dinamik me ultratinguj, e cila mund të zbulojë formimin hematoma me transformimin e mëvonshme të këtyre të fundit në kockë.

Lidhur me parandalimin e cysts kongjenitale të veshkave, atëherë zbatohen të njëjtat parime dhe parandalimin e ndonjë sëmundje të tjera kongjenitale. Ajo përmbahet nga zakone të këqija, monitorimin ultratingull gjatë shtatzënisë dhe trajtimin e pishtarit infeksioneve që mund të shkaktojë keqformime në porsalindur.

Ed. urolog Astashyn EE