Gurët në veshka nephrolithiasis


Gurët në veshka dhe quajtur si duhet "Gurët në veshka" (Emri Informal: semundja urolithiasis veshkave ose nephrolithiasis nephrolithiasis) - sëmundje polyetiological e cila karakterizohet nga formimi i concretions në kavitetin e legenit ose hi e veshkave.

Shkaqet e gurëve në veshka


Sëmundje për shkak nephrolithiasis konsiderohet polyetiological është e izoluar disa arsye, të cilat në një mënyrë apo tjetër kontribuojnë depozitimin gur në veshka.

Ndoshta roli më i rëndësishëm në paraqitjen e gurëve në veshka luan çrregullime metabolike, duke përfshirë urinës. Një model i ngjashëm është vërejtur në përdhes, ku përqendrimi i urinës në gjak dhe urinë rritet disa herë. Si pasojë shkakton e gurëve në veshka është e nevojshme të marrin në konsideratë të gjitha kushtet që çojnë në zhvillimin e përdhes. Më të rëndësishme në këtë listë është konsideruar si një faktor ushqyese është përdorimi i tepruar i mishit, ushqimeve yndyrore, birrë dhe verë.

Rritja e numrit të acidit urinës çon në formimin e gurëve urate, ndërsa concretions fosfat dhe oxalate zhvilluar për shkak të rritjes së sasisë së oxalate dhe fosfat respektivisht. Arsyet për këtë të fundit do të jenë patologji endokrine që shoqëron rritjen e numrit të vitaminës D në gjak, ose të njëjtën faktor ushqyese, por këtë herë me konsumin e tepërt të ujit mineral.

Si concretions formuar në mënyrë mochevovodyaschih në zhvillimin e tyre është edhe mukoza të rëndësishme shtetërore. Në një situatë ku mukozën e legen i veshkave të dëmtuara, për shembull, nga sëmundjet infektive, rreziku i gurëve në veshka rritet disa herë.

Gurë skemë veshka

Simptomat e gurëve në veshka

Shenjat e sëmundjes janë drejtpërdrejt të varur nga madhësia e concrement. Modeli më pak i theksuar është vërejtur me gurë të vogla dhe të ashtuquajturit rërë. Në këtë situatë, sëmundja mund të jetë dhimbje asimptomatike apo manifestuar pak në veshkat. Në mënyrë tipike, dhimbja është dhemb, dhe rritjet e përhershëm pas tendosje të rëndë fizike ose udhëtim me gunga. Në urinë nuk mund të ndryshojë në të gjitha ose të përjetojnë një sasi të vogël të gjakut, e cila nuk është gjithmonë e mundur për të dalluar pa një mikroskop.

Simptomat më të rënda klinike vërejtur në vëllim të madh dhe gur në mbylljen e atyre lumen ureteral. Në këtë situatë, zhvillimin shenjat karakteristike e dhimbje barku i veshkave. Duket dhimbje të mprehtë në një ose të dy veshkat, të cilat janë plotësuar nga të përzier, të vjella dhe një sasi të konsiderueshme të gjakut në urinë. Kur pengesave (bllokim) konkrementom dy ureters mund të jetë një mungesë të plotë të urinës, e quajtur anuria.

Natyrisht, kur një foto të ngjashme klinike është e papërshtatshme vetë-ilaçe dhe pacientët menjëherë kthehet në urolog. Por, për të parandaluar zhvillimin e simptomeve të rënda, keni nevojë për një urolog ekzaminuar për praninë e gurëve në kanalet urinare. Kjo do të ndihmojë në zbulimin në kohë të sëmundjes dhe trajtimin e duhur për të bërë këtë të fundit.

Diagnoza e gurëve në veshka

Në këtë situatë, kur pacienti vjen në departamentin me një sulm akut i dhimbje barku i veshkave, mjeku në foto klinike duhet menjëherë të lundruar që menjëherë të vazhdojë me veprim të menjëhershëm. Natyrisht, në këtë situatë, kohë shtesë për kërkime është rreptësisht i kufizuar dhe ata kishin vetëm histori dhe ekzaminimin objektiv të pacientit. Duhet të theksohet se modeli i dhimbje barku i veshkave goxha tipike dhe shpesh të bëjë një diagnozë të bazuar në simptomat vetëm nuk është shumë e vështirë.

Në të njëjtën situatë ku një pacient me urolithiasis hyn në spital për trajtim të planifikuar, ai i kryer të gjithë gamën e nevojshme të laboratorit dhe metodat instrumentale. Ndoshta studim fillon me përkufizimin Analiza e përgjithshme e gjakut dhe urinës. Në mënyrë tipike, rregulli i parë është normë, dhe e dyta mund të shohim sasi të ndryshme të gjakut dhe kripërave, varësisht nga faza e sëmundjes dhe madhësinë e concrement.

Screening metodat në diagnozën e urolithiasis konsiderohet Radiografi thjeshtë e barkut dhe një ultratinguj e veshkave. Këto dy metoda të japë mjeku gjithë informacionin e nevojshëm dhe të kuptuarit të saktë të strukturës, numrit dhe pozitës në zgavrën e gurëve në veshka. Kjo është jashtëzakonisht e rëndësishme dhe e nevojshme për të përcaktuar menaxhimin e mëtejshëm të pacientit.

Radiografi. Gur Staghorn veshka.

Nëse X-ray dhe ultratinguj japin informacion të saktë mbi numrin dhe strukturën e gur, ata janë plotësisht uninformative për të përcaktuar funksionin e veshkave. Ajo përdor një metodë pak më të ndryshme, por edhe të thjeshtë dhe të lira të hulumtimit - urography nxjerrës. Pacienti është injektuar në një kontrast të venë, prodhimi nga urina, pastaj bëri X-ray bark. Kontrasti kaluar përmes traktit urinar, tregon statusin e lumenin e këtij të fundit.

Në këto metoda e përdorur shpesh tomography llogaritur, të cilat, edhe pse më të shtrenjtë, por siguron të dhëna shumë më tepër informuese.

Për të përcaktuar shkakun e sëmundjes dhe përjashtimin e patologjive shoqëruese, disa pacientë kryer kimi i plotë i gjakut, cila tregon sasinë e oxalate, urate dhe fosfat në gjak.

Trajtimi i gurëve në veshka

Trajtimi i urolithiasis jo të ndarë ndihmën e parë, e përdorur në terapi veshkave dhimbje barku dhe sistematike për qëllim kryesisht në parandalimin e përsëritjes.

Urgjencës droga zbatueshme antispasmodic nga grupi i cili mund të blihen lehtësisht në çdo farmaci. Ilaçe të tilla si jo-spa, spazmalhon, baralgin të japë një efekt relaksues mbi murin e uretër, duke kontribuar kështu në kalimin e gurit në zgavrën e fshikëzës. Efekti më i mirë është vërejtur pas injektimit intravenoz të drogës, megjithëse disa mjekë këmbëngulin intramuskular.

Në antispasmodics gjatë periudhës akute përdorur metoda jo-drogës të korrigjimit, konsiston në emërimin e tubs nxehtë dhe pads ngrohje në zonën e prekur. Veprimi i trajtimeve termike është pothuajse i njëjtë si antispasmodics.

Masat e mësipërme mund të konsiderohet e përkohshme vetëm për shkak nephrolithiasis ka një tendencë të madhe për rikthim. E vetmja metodë e vërtetë e duke u shpëtoj prej një heqje guri në veshka konsiderohet e kaluar. Sot ka disa metoda transaksione të tilla.

Në qoftë se një sasi e madhe është përdorur concretions Nephrotomy klasik, përdorur që nga kohërat e Nikolai Pirogov. Sot solli një numër të madh të meta një operacion të tillë, por gurët e madhësisë të rëndësishme ajo është thjesht i pazëvendësueshëm.

Sa për trendet aktuale në trajtimin e urolithiasis, në këtë fazë të Urologji më efektive dhe më pak traumatike konsiderohet tejzanor lithotripsy. Operacioni është që të përdorin një aparat të veçantë që duke përdorur ultratinguj thyen gurë në veshka, dhe pastaj të shkojnë së bashku kaluara urinë.

Në rastet paoperueshëm përdoret vendosjen stent në uretër, e cila sherben si nje graft bajpas, në të cilën rrjedha e urinës nga veshka deri fshikëzës. Por ajo duhet të mbahet mend se ky operacion është vetëm simptomatike dhe nuk mund plotësisht të kuruar pacientin. Rreth një herë në muaj pacienti ka nevojë për zëvendësim stent. Duhet të theksohet se procedura është mjaft e pakëndshme dhe të dhimbshme.

Karakteristikat e dietë dhe mënyrën e jetesës e gurëve në veshka

Nephrolithiasis - një nga ato patologji, mirëmbajtjen dhe trajtimin e cila është nën kontroll të rreptë të dietës. Në këtë situatë, emëroi 7 Tabela Pevzner, thelbi kryesor i të cilit është për të reduktuar sasinë e marrjes kripë, ushqimet yndyrore dhe extractives që kontribuojnë në formimin e gurëve në veshka. Gjithashtu kontrolluar rreptësisht regjimin e ujit, në mënyrë që barra organit aq të prekur fort.

Rehabilitimi pas sëmundjes

Nëse operacioni i pacientëve urolithiasis kërkojnë pikërisht të njëjtën rehabilitimin e si të gjithë pacientët e tjerë pas operacionit. Në periudhën e vonë është e rekomanduar në pacientët të tilla duke vizituar vendpushimet veçanta ku trajtimi baltë minerale dhe nephrolithiasis. Në thelb, këto vendpushimet janë të vendosura në zonat malore ku ka burime minerale natyrore.

Trajtimi i gurëve në veshka mjetet juridike popullore

Në praktikë, pacientët urolithiasis përdorë trajtime popullore vetëm para shfaqjen e sulmit të parë të dhimbje barku i veshkave. Duke marrë parasysh situatën në përgjithësi, mund të vërehet se asnjë nga skemat e trajtimit kombëtar të përdorura në gurët në veshka, jep efekt pozitiv në fund. Një përjashtim variant mund të konsiderohet përdorimi i supë horsetail në fazat e hershme të formimit të gurëve.

Komplikimet e gurëve në veshka

Komplikimi më kërcënuese e urolithiasis duhet të konsiderojnë dhimbje barku bilaterale renale. Në një situatë ku ajo është e shoqëruar nga stanjacioni i urinës në të dy veshkat, lëshojnë produkte anormale metabolike në gjak. Kjo është shoqëruar me një përkeqësim të gjendjes së përgjithshme të pacientit dhe shfaqjen e simptomave të sistemit nervor. Pika kritike në zhvillimin e veshkave encefalopati veshkave koma konsiderohet, e cila zakonisht është fatale.

Njëlloj komplikim i rrezikshëm mund të konsiderohet si një infeksion në veshka, i cili promovon praninë e concretions. Në një situatë të tillë zhvillon pielonefrit, i cili mund të jetë i komplikuar apo edhe veshka abscesi inflamacion purulent e indit dhjamor.

Parandalimi i urolithiasis

Parandaluar gurët në veshka mund të jetë vetëm nëse ju do të ndiqni një dietë konstante të rreptë, për një jetese aktive të lëvizshme, për të mbrojtur veten nga hipotermi dhe infeksioni të sistemit urinar. Vlen të përmendet se me qëllim parandalimin e urolithiasis, për fat të keq, pacientët rrallë kryer. Në përgjithësi, kjo vlen vetëm në rastet kur pacienti konfirmuar fazën fillestare të sëmundjes, nuk është rritur sasinë e kripërave në urinë apo ai kishte një operacioni në këtë rast.

Ed. urolog Astashyn EE