Traktit urinar Infeksionet - shkaqet, simptomat dhe Trajtimi OT


Çdo vit një numër të madh të pacientëve, të dy të rriturit dhe fëmijët mosha, pavarësisht nga gjinia, ballafaqohen me problem të tillë serioz mjekësore si një infeksion të traktit urinar. Gratë që vuajnë nga ky infeksion më shpesh se meshkujt, por meshkujt në zhvillimin e traktit urinar infeksioneve tendencë të jenë të zgjatura dhe madje edhe sëmundje të rënda.

Infeksionet e traktit urinar - sëmundjet inflamatore të këtij sistemi urinar të njeriut të shkaktuara nga mikroorganizmave infektive me relapsing kurs me zhvillimin e mundshëm të komplikimeve.


Sistemit urinar (traktit urinar) është një kompleks i vetëm për formimin e urinës dhe nxjerrje e saj nga trupi, është një përzgjedhje serioze sistem, operacion të qartë të cilat varet jo vetëm gjendja e trupit të njeriut, por edhe jeta e pacientit në disa raste (dështimi akute renale). Traktit urinar përbëhet nga veshkat formë të bobovydnoy (e cila është formuar në urinë), ureters (e ndjekur nga urina merr në fshikëz), fshikëz (rezervuar për urinë), uretrës ose uretrës (release urinës jashtë).

Traktet urinar luajnë një rol të rëndësishëm në mbajtjen e bilancit me ujë kripë e trupit, zhvillimin e një numri të hormoneve (Eritropoetinës, për shembull), trupin e lirimin e një numri të substancave toksike. Një ditë, mesatarisht ndarë 1,5-1,7 litra urinës, shuma e të cilave mund të ndryshojnë në varësi të marrjes fluide, kripë, sëmundjet e traktit urinar.

Rreziku për infeksionet e traktit urinar:

- Seksi femër (gratë vuajnë infeksione të tilla është 5 herë më shpesh se meshkujt, për shkak të funksion fiziologjik të organizmit femër - uretrës shkurtër dhe të gjerë, dhe për këtë arsye më të lehtë depërton infeksionin e traktit urinar).

- Fëmijët nën moshën 3hletneho (mangësi imune, duke përfshirë sistemin e sochevydelitelnoy infeksioni është shkaku më i zakonshëm i etheve me origjinë të panjohur në djemtë deri në 3 vjet).
- Të moshuarit për shkak të moshës së imunitetit.
- Pacientët me karakteristika strukturore të sistemit urinar (p.sh., gjëndër zgjeruar prostatës mund të pengojë rrjedhën e urinës nga fshikëza).
- Pacientët me çrregullime të veshkave (p.sh., urolithiasis, ku gurët janë një faktor shtesë rreziku për infeksionet).

- Zyrat pacientët e kujdesit intensiv (këta pacientë e nevojshme për disa datat sekretim të urinës nëpërmjet kateterit urinar - një Atrium).
- Pacientët me sëmundje kronike (të tilla si diabeti, ku ka një rrezik të lartë për infeksionet e traktit urinar duke ulur rezistencën e trupit).
- Gratë që përdorin disa metoda të kontracepsionit (p.sh., unazë diafragmës).

Faktorët që shkaktojnë infeksionet e traktit urinar janë:

1) hipotermi (më problemet e kësaj natyre ndodh në sezonin e ftohtë)

2) prania e infeksionit respirator tek një pacient (aktivizimi shënuar Urological shpeshtë
Infeksionet në sezonin e ftohjet)
3) reduktuar imunitetin,
4) shkelja e rrjedhjes së urinës të llojeve të ndryshme.

Shkaqet e infeksionet e traktit urinar

Në veshkave në formë urinës steril nga mikroorganizmave, ajo përmban vetëm ujë, kripë dhe produkte të ndryshme metabolike. Agjent infektive pari hyn në uretrës, e cila ka krijuar kushte të favorshme për riprodhimin e saj - të zhvillojnë uretritin. Pastaj aplikoni sa më sipër në fshikëz, ku ajo është një inflamacion i mukozën - cystitis. Në mungesë të kujdesit adekuat shëndetësor, ureters ndaj infeksionit veshkave merr në zhvillimin e pyelonephritis. Ky është lloji më i zakonshëm i infeksionit në rritje.

Anatomine e sistemit urinar

Patogjene që shkaktojnë infeksionet e traktit urinar:

1) E. coli (Escherichia coli). Kjo patogjen është përfaqësues i florës normale të zorrës së trashë dhe e goditi atë në uretrës është kryesisht për shkak të dështimit për të vëzhguar higjienë të mirë personale. Gjithashtu, E. coli pothuajse gjithmonë i pranishëm në naruzhnej organet gjenitale. 90% e të gjitha infeksionet e traktit urinar është i lidhur me Escherichia coli.
2) Klamidia dhe Mycoplasma - organizmat, që ndikojnë kryesisht uretrës dhe kanalet e sistemit riprodhues. Transmetohet kryesisht nëpërmjet kontaktit seksual dhe infektojnë sistemin urogjenital.

3) Klebsiella, Pseudomonas aeruginosa mund të jenë agjentë të infeksioneve të traktit urinar tek fëmijët.
4) streptokoket periodikisht serohrupp janë A dhe B.

Si bakteret mund të hyjë në traktit urinar:

1) Dështimi për të vëzhguar higjienë të mirë personale pas vizitës dhomë tualet.
2) Gjatë marrëdhënieve seksuale, dhe seksi anal.
3) Kur duke përdorur metoda të caktuara të kontraceptive (unazë diafragmës, spermicide).
4) Në fëmijët, ndryshimet inflamatore për shkak të stagnimit të urinës në patologjitë e traktit urinar të llojeve të ndryshme.

Simptomet e infeksionet e traktit urinar

Cilat janë format klinike të infeksioneve të traktit urinar hasura në praktikën mjekësore? Ky infeksion të uretrës apo uretrës - uretriti; Infeksion fshikëz - cystitis; infeksion dhe inflamacion në veshka - pyelonephritis.

Ka dy lloje kryesore të infeksionit - është një ngjitje infeksion dhe duke zbritur. Në ngjitje infeksionet inflamacion ndikon anatomike vendosur nën sistemin urinar, atëherë ka një përhapja e infeksionit në organet në rrjedhën e sipërme. Një shembull është zhvillimi i mëtejshëm i cystitis dhe pyelonephritis. Një nga shkaqet e infektimit janë në rritje problemin e të ashtuquajturit karakter funksional si një zbaticë fshikëz-uretër, e cila është karakterizuar nga rryma e kundërt e urinës nga fshikëza në ureters dhe veshkat madje. Infeksion në rënie prejardhje shumë të qarta. Në këtë rast, përhapja e agjentëve infektivë me pjesët më të larta të vendosura në sistemin në mochevyvydelitelnoy të ulët, të tilla si veshkat në fshikëz.

Shumë raste të sëmundjeve infektive të traktit urinar janë asimptomatike në natyrë. Megjithatë, për forma specifike klinike kanë simptoma të caktuara, të cilat shpesh ankohen për pacientët. Për shumicën e pacientëve karakterizuar nga simptomat nonspecific: dobësi, rraskapitje, lodhje, nervozizëm. Simptoma të tilla si të pabaza në ethe parë (temperatura) - në shumicën e rasteve një shenjë e inflamacionit në veshka.

Nëse pacientët uretritin shqetësuar: Dhimbje gjatë urinimit, dhimbje dhe djegie në fillim të urinimit, shkarkimit nga uretrës Muco-purulent karakter me një erë.

Kur cystitis vuri në dukje urinim i shpeshtë, e cila mund të jetë e dhimbshme, të shoqëruar nga ndjesi të dhimbshme në bark, ndjenja zbrazjes pamjaftueshëm të fshikëzës, nganjëherë temperatura mund të rritet.

Pyelonephritis karakterizohet nga dhimbje në rajonin e mesit, ethe (proces akut), ethe, simptomat e dehjes (dobësi, dhembje në trup), çrregullime të micturition pacienti nuk mund të ndjehen. Vetëm kur ngjitje infeksionit mund të jetë konfuze në dhimbjet e para gjatë urinimit, urinim i shpeshtë.

Në përmbledhje, lista simptomat e infeksionet e traktit urinar që kërkojnë trajtim me mjekun:

1) dhimbje, djegie dhe dhimbje gjatë urinimit;
2) urinim i shpeshtë;
3) dhimbje barku në rajonin e mesit;
4) në rajonin e dhimbje suprapubic në femra;
5) temperatura dhe simptomat e fenomeneve dehjes pa të ftohtë;
6) shkarkimin nga uretrës Muco-purulent karakter;
7) njollë e urinës - bëhet paraqitja turbullt i mukusit, thekon, mbuluar me vija me gjak;

Features infeksionet e traktit urinar te fëmijët

Shkak i shpeshtë i infeksioneve të traktit urinar tek fëmijët - një pengesë traktit urinar, çrregullime të ndryshme funksionale, phimosis, anomalitë e lindura të traktit urinar, fshikëz zbrazje të rralla.

Simptomet e infeksioneve të traktit urinar te fëmijët mund të fshihet. Kids deri në 1,5 vjet, me infeksione të tilla mund të jetë nervoz, whiny, refuzojnë ushqim nuk mund të jetë shumë e lartë, por ethe të pashpjegueshme, kupiruemye keq droga konvencionale antipiretik. Vetëm nga mosha dy fëmija do të ankohen për dhimbje në bark ose mbrapa, dhimbje në bark, ju do të vini re urinim i shpeshtë, çrregullime urinim, rritet temperatura e trupit më shumë se sa është normale.

Rezultati i infeksionit të traktit urinar në një fëmijë më të favorshëm, por efektet janë të tilla si skleroza e indeve të veshkave, hipertension, proteina në urinë, dëmtim i veshkave funksionale.

Features infeksion të traktit urinar në gratë shtatzëna

Deri në 5% e grave shtatzëna vuajnë nga inflamacion i veshkave. Arsyet kryesore për këtë përfshijnë ndryshimet hormonale të trupit gjatë shtatzënisë, reduktuar mbrojtjen imunitar të trupit, disa prej ndërrimit të lokacionit, për shkak të rritjes së fetusit. Për shembull, për shkak të rritjes në madhësinë e mitrës, ka presion mbi fshikëz, ka stagnimit në organet urinare, të cilat do të çojnë përfundimisht në riprodhimin e mikroorganizmave. Këto ndryshime kërkojnë monitorim të shpeshta të këtij sistemi në gratë shtatzëna.

Features infeksion të traktit urinar në meshkuj

Para së gjithash, arsyet të cilat shkaktojnë infeksionet e traktit urinar në meshkuj janë të ndryshme nga gratë. Kjo është në thelb patologji si urolithiasis dhe rritjen e madhësisë së prostatës. Ajo ndërprerë rrjedhën e urinës dhe ndryshimet inflamatore të sistemit urinar. Programi i trajtimit të burrave në këtë drejtim përfshinin paragrafin e mëposhtëm si heqjen e pengesave për rrjedhën e urinës (guri, për shembull). Ka probleme duke dhënë inflamacion kronik në prostatë, i cili kërkon terapi masive antibiotik.

Diagnoza e infeksioneve të traktit urinar

Diagnoza paraprak është i ekspozuar në bazë të ankesave klinike të pacientit, por jo në të gjitha rastet është e mjaftueshme për vendosjen e diagnozë të saktë. Për shembull, pyelonephritis mund të shoqërohet vetëm nga temperatura dhe simptomat e dehje, dhimbje prapa nuk paraqiten në ditën e parë të sëmundjes. Prandaj, nuk ka shtesë studimet laboratorike mjeku diagnoza të vështira.

Diagnoza laboratorike përfshin:

1) Testet e përgjithshme klinike: Pika e gjakut, urinalysis, analizat e gjakut biokimike (ure, kreatinina) dhe urina (Diastase).

Më informative në fazën primare është urinalysis. Për studimin e merr një pjesë mesatare e urinës në mëngjes. Në studimin numërohen numrin e qelizave të bardha të gjakut, qelizat e kuqe të gjakut, duke e lejuar ju bacteriuria dyshuar (inflamacion bakterial). Treguesit gjithashtu informative të tilla si proteina, proporcion sheqerit.
2) Metoda e bakteriologjik (urina në media kulturë të veçantë për të identifikuar një rritje në to lloje të caktuara të mikroorganizmave), në të cilën pjesa e mesme e urinës në mëngjes marrë në enët sterile;

3) PCR (me një bakposeva negativ dhe infeksioni i vazhduar traktin mochevyvyodyaschih) - të identifikojë mikroorganizmave të tilla si Klamidia, Mycoplasma.
4) Metodat instrumentale të diagnozës, ultratinguj e veshkave dhe fshikëzës, cystoscopy, kërkimore renthenokontrastnoe ose urography intravenoz, kërkimore radionukleidnaya dhe të tjerët.

Parimet themelore të trajtimin e infeksioneve të traktit urinar

1. Masat e sigurisë: Mënyra Faqja napivpostilnyy e trajtimit për infeksionet e traktit urinar, si dhe treguesit për shtrimin në spital ose në departamentin terapeutik urologjisë të një spitali. Regjimi Pajtueshmëria ushqyese me kufizimin e kripës dhe shumë e lëngjeve në mungesë të dështimit të veshkave. Kur sëmundja e veshkave tregon numrin dietë 7, 7a, 7b në Pevzdneru.

2. Trajtimi Etiotropic (Antibacterial) përfshin grupe të ndryshme të barnave që
emërojë një mjek pas diagnostikimit të saktë. Vetë-trajtim do të çojë në formimin e rezistencës antibiotik dhe patogjen shfaqjes së relapses shpeshta. Për trajtimin e përdorur: primetoprim, Bactria, amoksicilina, nitrofurans, ampicilin, fluoroquinolones (ofloxacin, Ciprofloxacin, norfloxacin), nëse është e nevojshme - një kombinim të barnave. Kursi i trajtimit duhet të jetë 1-2 javë, rrallë më të gjata (me comorbidity, zhvillimin e komplikimeve septike, anomalitë e traktit urinar). Pas trajtimit domosdoshmërisht kryer monitorimin e efektivitetit të trajtimit të testeve laboratorike të plotë, të përshkruara nga mjeku juaj.

Drejtimin e rasteve të infeksioneve të traktit urinar, me formimin e një kursi zgjatur ndonjëherë kërkon një kurs më të gjatë të trajtimit etiotrop total prej disa muajsh.

Rekomandimet mjeku për kohëzgjatjen parandalues ​​zgjatur infeksionet e traktit urinar:

- regjimit të pijshëm (marrja e mjaftueshme lëngun gjatë ditës);
- zbrazjes kohë të fshikëzës;
- Higjiena e perineumit dush çdo ditë në vend që të marrë banja;
- Higjiena kujdesshëm pas seksit;
- shmangur vetë-ilaçe me antibiotikë;

- Shmangni ushqimet pikante dhe të kripura, duke marrë kafe;
- pini lëng boronicë;
- reduktuar në mënyrë drastike deri në eliminimin e plotë të pirjes së duhanit;
- gjatë trajtimit të shmangur intimitet seksual;
- përjashtojnë alkool.

Karakteristikat e masave terapeutike në gratë shtatzëna:

Kur ju regjistroheni infeksionet e traktit urinar në masat shtatzëna terapeutike realizuara pa vonesë për parandalimin e problemeve më të rënda (punës parakohe, toksemisë, hipertensionit). Zgjedhja e përgatitjes antibacterial është për mjekun dhe varet nga kohëzgjatja e shtatzënisë, për efikasitetin e saj dhe rreziqet e mundshme ndaj fetusit. Emërimi i drogës në mënyrë rigoroze individuale.

3. Terapia Posindromalnaya (Fever-uljen e temperaturës, takim Urological, bimor
uroseptics p.sh. Fytolyzyn, immunomodulators, etj).

4. Phytotherapy Infeksionet e traktit urinar: Aplikoni ekstrakte bimore (gjethe thupër, bearberry, horsetail barishte, rrënjë luleradhiqe, fruta dëllinjë, fruta kopër, elderberry, majdanoz fruta, lule kamomil, etj).

Problemi kryesor i infeksioneve të traktit urinar - zhvillimi i shpeshtë i formave të përsëritura infektsii.Dannaya Problemi është tipike kryesisht për gratë, çdo grua 5 pas debutimin fillestare të infeksionit të traktit urinar ndodh me përsëritjen e simptomeve që rikthim dhe rifillimi ndonjëherë shpeshta. Një nga vetitë e rëndësishme të rikthim - një formë të modifikuar variacione të reja me rritjen e frekuencës së relapses. Këto variacione të modifikuara të baktereve janë bërë rezistente ndaj specifike dhe drogës që sigurisht ndikojnë në cilësinë e rikthim pas trajtimit të infeksionit.

Recidivave infeksion i traktit urinar mund të jenë të lidhura;

1) me infeksion të paplota primar (për shkak të pasakta antibiotikët ulët dozë, dështimi në trajtimin, zhvillimin e rezistencës patogjen ndaj drogës);
2) këmbëngulja afatgjatë i patogjen (aftësinë patogjen për të lidhen me mukozën e traktit urinar, dhe gjatë të mbetet në fokusin e infeksionit);
3) e shfaqjes së infeksioneve të përsëritura (hapësirë ​​reynfektsyy ri periuretralnoy agjent, kischki drejtpërdrejtë, të lëkurës perineal).

Parandalimi i infeksioneve të traktit urinar

1) Rëndësia e masave parandaluese dhënë përshtatje në kohë të lezioneve kronike
infeksionet bakteriale (grykët, sinusit, cholecystitis, kariesit të dhëmbëve, etj), të cilat infeksioni mund të përhapet përmes gjakut dhe goditi sistemin urinar.
2) Pajtueshmëria me rregullat e kujdesit të higjienës për zonat intime, veçanërisht vajzat dhe
gratë, gratë shtatzëna.
3) Shmangni lodhje, dridhura.
4) korrigjimi në kohë të ndryshimeve në sistemin imunitar të njeriut.

5) Trajtimi në kohë i sistemit urinar (urolithiasis, prostatitis, anomalitë e zhvillimit).