Gurë në fshikëz dhe uretër


Sëmundje kronike të mushkërive - nje patologji që karakterizohet nga formimi i concretions në veshka, ureters, fshikëzës dhe uretrës. Ky artikull do detaj gurët uretër dhe gurët e fshikëzës.

Shkaqet e gurëve në traktin urinar


Sot askush nuk mund të japë një arsye të saktë përse gurët janë formuar në ureters apo fshikëz. Shumica e shkencëtarëve në botë aderon teori multifactorial, sipas të cilit, në arsimi gur prek disa faktorë.

Ndoshta më e rëndësishme e të gjitha një numri të madh të faktorëve të rrezikut duhet të konsiderohen dietë të pahijshme, të tilla si regjimi me ujë kripë. Shumë shkencëtarë dhe urologists praktike besohet se gurët në fshikëz dhe ureters është formuar e sasive të tepërta të kripës në trup. Nuk është e nevojshme që kjo sasi e tepërt e kripës ra me ushqim apo ujë. Dështimi i veshkave, në të cilin trupi rrjedh nga mungesa e sodiumit ndihmon gjithashtu të ndryshojë përbërjen normale të urinës, i cili më tej të çon në formimin e concretions.

Lezione inflamatore të membranën mukoze e kanalit urinar mund të shkaktojnë gurë. Kjo është për shkak se substancë proteina të prodhuara si rezultat i inflamacionit, mund të shërbejë si një matricë në formimin e gurit. Kjo përbërje kripë e urinës mund të jetë krejtësisht normale.

Disa ndikim në zhvillimin e luan urolithiasis dhe të drejtave të qëndrimit. Shumë studime kanë treguar se në rajonet e zonës klimatike tropikale dhe subtropikale më shpesh njerëzit që vuajnë nga urolithiasis se, për shembull, në rajonet veriore.

Shenjat kamneyv fshikëz dhe uretër dhe simptomat shoqëruese

Tabloja klinike e guri në uretër mjaft specifike. Kështu nuk është e ashtuquajtura dhimbje barku i veshkave, i cili karakterizohet nga një sulm akut i dhimbjes në rajonin e mesit në anën e veshkave prekur. Kjo dhimbje mund të japin në zonën bigëzim e organe gjenitale të jashtme apo pjesën e përparme të kofshës. Përveç kësaj, veshkave dhimbje barku simptomë pozitive karakteristike Pasternatskogo. Ajo karakterizohet nga fakti se edhe me një të vogël përgjimi grushtin e tij në veshkat, pacienti tregoi një rritje të konsiderueshme në dhimbje apo pamjen e kësaj të fundit.

Në dhimbje akute, me patologji ndryshime të ngjashme shpesh vëzhguara në urinë, karakterizuar nga prania e gjakut, kripë, rërë apo concretions edhe të vogla (rërë). Kjo duhet të konsiderohet për diagnozën diferenciale e urolithiasis me patologji të tjera.

Nëse guri ka rënë nga uretër në fshikëz apo formuar direkt në të, shenjat e të tjerëve. Simptomat me gurë në fshikëz më pak e theksuar, por edhe ata mund të vendosen diagnozë absolute. Kështu nuk do të jetë një sasi të vogël të gjakut në urinë apo rërë, si dhe dhemb periodik apo prerja dhimbje në perineum, i cili intensifikohet gjatë raportit seksual ose urinimit.

Nëse fshikëz guri në heshtje lëviz në zgavrën e saj, ajo mund të në një moment për të bllokuar gojën e uretrës. Shpesh, kjo ndodh gjatë urinimit dhe tregon ndërpresë jet.

Llojet e ndryshme të concretions

Nëse ju gjeni veten në dhimbje në rajonin e mesit ose urinës sedimenteve ndryshimet karakteristike, ju duhet menjëherë të konsultoheni me një urolog i cili mund të emërojë më shumë hulumtime dhe të vënë diagnozën përfundimtare.

Diagnoza kamneyv fshikëz dhe uretër

Më e lehtë, por ndonjëherë, dhe më efektive në gurët e fshikëzës dhe uretër është urinalysis. Ky studim mund të zbulojë shumën e saktë të kripërave të gjakut dhe substancave të tjera patologjike që mund të jenë të pranishme në urinë e kësaj patologjie. Analiza është shqyrtimit, pasi është vetëm hapi i parë në diagnozën e urolithiasis.

Njëzet vjet më parë më informative dhe diagnoza e saktë e urolithiasis konsiderohet urography nxjerrës. Kjo procedure është një metodë diagnostikues, e cila është të mesëm intravenoze, e ndjekur nga kontrast rreze-X të barkut. Ky studim bëri të mundur, jo vetëm për të parë gurët pozitive x-ureteral dhe fshikëz, por edhe për të përcaktuar se sa mirë lirua ose jo lëshuar urinë në uretrës.

Urography nxjerrës - një gur la mochetochnika.1 - gur hije; 2 - pezëm substancë radiopaque në uretër zgjeruar.

Por varësisht nga origjina e tyre, guri nuk mund të tregohet në x-rrezet, ajo ndan ato në X-ray pozitive dhe negative X-ray.

Sot, pas Ultratingull, urography nxjerrës rënë disi në sfond. Kjo është për shkak të faktit se ultratinguj prodhon rezultate shumë më të sakta dhe shumë më të shpejtë. Përveç kësaj, për ultrazërit nuk është e nevojshme për të vënë një kateteri intravenoz, që në çdo rast është pushtimi dhe kërcënuese komplikime infektive. Dhe edhe në qoftë se ne e konsiderojnë çështjen nga një pikëpamja financiare, ultratinguj është shumë më lirë.

Një tjetër teknikë inovative në diagnozën e urolithiasis konsiderohet Tomography llogaritur, e cila jep rezultate më të sakta se ultrazërit. Thelbi i këtij studimi është se është një seri e imazheve të trupit në seksione të ndryshme, gjë që e bën të mundur për të vlerësuar me saktësi madhësinë dhe pozitën e gurë. E vetmja gjë në këmbë në rrugën e futjes gjerë të tomography llogaritur në klinikë, kjo procedurë kosto që sot është e padurueshme për njerëzit me të ardhura mesatare.

Trajtimi i urolithiasis

Trajtimi i gurëve në uretër dhe fshikëzës mund të ndahet në trajtimin e sulmeve akute dhe terapi bazë. Sa për sulm akut, atëherë hiqni ajo përdoret shumë në mënyrë efektive një shumëllojshmëri të përzierjeve litik antispasmodics bazuar. Këto barna, spazmalhon tilla, baralgin, jo-spa, papaverine mund të blej pa recetë në çdo farmaci. Ato mund të përdoren në tableta, por në praktikë, është konsideruar më efikas injeksion intravenoz apo intramuskular. Këto barna zbutës muret e uretër, të nxitur kalimin guri nëpërmjet kanalit dhe humbjes së saj në fshikëz. Mos harroni se vetëm antispasmodics eliminuar sulm akut, por nuk eliminojnë shkakun themelor - konkrementa.

Nëse guri nuk po merr trajtim konservativ, atëherë eliminuar sulm akut e dhimbje barku i veshkave duke përdorur një aparat të veçantë - cystoscope. Ky tub metali me optikë brenda është futur në uretrës, pastaj shqyrtoi Mukoza e gojës të fshikëzës dhe ureters. Pastaj, në një nga vrimat e uretër, i cili është problemi, ne kemi prezantuar një tub i hollë, i quajtur stents. Ajo nxit rrjedhjen e urinës nga veshka në fshikëz, madje edhe në një situatë ku të shtrënguar "ulur" në uretër.

Trajtim radikal për gurë në veshka mund të konsiderohet vetëm operacion, sepse ai vetëm e largon shkakun e drejtpërdrejtë të Patologjisë - guri. Prerje gjatë operacionit varet nga cili rajon është gur. Pas largimit të concrement, fushë operativ drenyruetsya për të hequr urinë, e cila mund të ndodhë përmes flash fshikëzës mur apo uretër.

Karakteristikat e dietën dhe mënyrën e jetesës me gurë në uretër ose fshikëz

Në çdo formë të pacientëve urolithiasis rekomanduar numër Tabela 7, e cila është për të kufizuar futje kripë, ushqimet yndyrore, alkool, erëza dhe extractives tjera. Pacientët që vuajnë nga urolithiasis, ju duhet të kini kujdes nga hipotermi dhe aktiviteti i tepruar fizik, i cili mund të çojë në inflamacion të traktit urinar, inatosur concretions.

Rehabilitimi pas sëmundjes

Të gjithë pacientët që iu nënshtrua një operacioni që kërkon pjesën tjetër shtrat për disa ditë. Përveç kësaj, ata kanë nevojë për salcë përditshme dhe kujdesin plagë operativ.

Në periudhën e vonë pacientët me urolithiasis rekomanduar MUDs trajtim spa dhe ujërat minerale. Shumë i mirë për një kategori të tillë të pacientëve vijnë Truskavets tipit sanatorium, Morshyn dhe Poliana.

Trajtimi i gurët e fshikëzës mjetet juridike popullore

Mjetet juridike popullore Trajtimi i urolithiasis pamundur po aq sa është e mundur dhe trajtuar ilaçe klasike. Megjithatë, tretësirë ​​horsetail tregoi veten shumë mirë si një mjet për zgjidhjen e gur dhe është përdorur në mënyrë aktive edhe nga mjekësia tradicionale. Megjithatë, përdorimi i drogave të tilla duhet të jenë shumë të kujdesshëm që të mos bie në dhëmbë, pasi kjo mund të prishen smalt.

Komplikimet e gurëve në fshikëz dhe uretër

Komplikimet e nephrolithiasis duhet të konsiderojnë mosfunksionim renale, që shpesh çon në inflamacion dhe formimin e këtij të fundit në abscesit saj zgavër. Kjo situatë shpesh përfundon operacion, shuma e të cilave mund të përfshijë edhe heqjen e trupit.

Në dhimbje barku i veshkave dypalësh kur rrjedha e shqetësuar e urinës nga të dy veshkat mund të zhvillojnë një infeksion të gjakut, e cila quhet uremia. Në këtë situatë, gjendja e pacientëve përkeqësohet dhe është i afërt me kritike. Uremi mund të përballet me vdekje për pacientët, kështu që ju duhet të jenë shumë të kujdesshëm në trajtimin e urolithiasis në kohë për të parandaluar një situatë të ngjashme.

Parandalimi gurë në veshka dhe uretër

Që nga etiologjisë së urolithiasis multyfaktoryalnaya, e njëjta duhet të jetë parandalimi. Së pari, ju duhet të përshtateni dietën tuaj. Për të parandaluar gurët në veshka prej saj të përjashtojë ose kufizojë ushqime të yndyrshëm, mish, turshi, erëza dhe ushqime të tjera që përmbajnë sasi të mëdha të yndyrës dhe kripës.

Gjithashtu mos harroni regjimin e duhur të ujit. Konsiderohet normale nëse një person pi një ditë rreth një litra e gjysmë të lëngjeve dhe rreth gjashtë deri dhjetë herë tualet. Nëse punën tuaj personale përtej standardit, ju duhet të mendoni në vetë regjimin e tyre me ujë të kripur.

Ju duhet të marrë në konsideratë faktin se njerëzit janë profesione ulur janë shumë më shumë gjasa të vuajnë nga gurët në veshka se punonjësit aktivë. Kështu, sportive mund të jetë një tjetër mënyrë për të parandaluar gurët në veshka.