Veshkave dystopia


Dystopia e veshkave - Kjo është një lezione komplekse kongjenitale, që duket jonormale vendndodhjen e veshkave. Ky organ mund të jetë në zgavrën legenit, në mesit ose çapokor rajon, dhe në zgavrën e kraharorit. Në rastin e fundit, sëmundja quhet dystopiya subdiafrahmalnyy.

Nëse ka vetëm një veshkë prekur, atëherë flasim për gomolateralnoy dystopia, dhe në qoftë se të dy veshkat janë të vendosura në pjesë të kundërta të barkut, të quajtur heteralateralnoy dystopia.


Shkaqet e dystopia veshkave

Kjo patologji si dystopia veshkave është vetëm një anomali gjenetike. Është e nevojshme për të kuptuar zhvillimin e saj nuk varet nga mënyra e dorëzimit dhe kualifikimit të obstetër.

Ndër faktorët më të zakonshme patologjike që mund të çojnë në zhvillimin e dystopia veshkave në periudhën e paralindjes, duhet të përfshijnë pirjen e duhanit, alkoolit, efekt toksik e ushqimit, kimikateve, stresi dhe traumat psikologjike gjatë shtatzënisë.

Mos harroni për mundësinë e vazhdimësisë në zhvillimin e dystopia veshkave. Shumë herë ka raste kur sëmundja e tillë transmetohet gjenetikisht nga nëna tek fëmija.

Simptomet e dystopia veshkave

Tabloja klinike të sëmundjes varet tërësisht nga dystopia anatomike variant. Për shembull, në qoftë se veshkave është e vendosur në zgavrën e komblikut, ajo mund të shfaqet dhimbje karakter shurdhër. Gratë me të ngjashme patologjisë edhe pika fitim prej simptomave gjatë menstruacioneve.

Më e vështirë është diagnoza e dystopia intrathoracic ose subdiafrahmalnyy. Praktika tregon se në shumicën e rasteve me interes, veshkave në zgavrën e kraharorit perceptuar neoplazma. Shenjat janë dhimbje gjoksi, e cila mund të shoqërohet me gulçim ose shkeljes së kalimin e ushqimit nëpër ezofag. Në rastin e fundit, pacientët vuri në dukje një ndjenjë të "gungë" në fyt, e cila pengon kalimin normal të ushqimit.

Normalisht, veshkat, të cilat nuk janë në vendin e tij, me këmbë të parregullt vaskulare që tenton goditje apo edhe këputje në pozicione të caktuara të trupit. Në çdo rast, kjo ndikon në gjendjen funksionale të trupit. Në njerëz, problemi fillon me urinim dhe përkeqësuar gjendjen e përgjithshme.

Dystopia veshkave Podvzdoshnaya

Gjithashtu veshkat shpesh abnormale të paaftë për të përcaktuar vendndodhjen e sëmundjes, pasi ky i fundit. Dhimbje në disa pjesë të trupit, ethe, dobësi të përgjithshme, urinim të varfër mund të tregojë praninë e sëmundjeve të veshkave, të cilat nuk mund të gjejnë gjithmonë në një vend tipik për ta.

Natyrisht, prania e një nga simptomat e mësipërme duhet menjëherë të kërkojnë kujdes mjekësor. Problemet e veshkave, duke përfshirë dystopiya angazhuar urolog. Një tjetër gjë është se pacientët nuk janë trajtuar gjithmonë atë vetëm për shkak se simptomat e dystopia mund të jenë shumë të ndryshme.

Qasja e përgjithshme për diagnozën e sëmundjeve të tilla duhet të planifikohen. Çdo fëmijë plotësuar një vit i saj duhet të kryejnë në mënyrë rutinore me ultratinguj e barkut dhe veshkat, të cilat ndihmojnë të parandaluar zhvillimin e shumë sëmundjeve.

Diagnoza dystopia

Në mënyrë tipike, prania e simptomave të gjoksit apo bark, një listë të studimeve të kryera në këtë pjesë të trupit. Për shembull, kur dhimbje gjoksi mbajtur menjëherë Art Plain radiografi dhe Ultratingull. Shumica e këtyre studimeve të bëjë të mundur për të përcaktuar vetëm prania e një tumoreve rrethojnë, por nuk i jep mundësinë për të folur në lidhje me natyrën e këtij të fundit. Prandaj, pavarësisht nga pozita e veshkave, duhet të kryhet urography nxjerrës pasuar nga X-rrezet e zonës së prekur. Në praktikë, kjo e bën të mundur për çmim të ulët dhe të shpejt të përcaktojë origjinën e neoplasms veshkave.

Urography nxjerrës në dystopia

Nje metode e ngjashme është angiografi renale, e cila siguron një kontrast x-ray studimin e enëve të gjakut të veshkave. Në sistemin dystopia vaskulare të veshkës nuk është visualised në vendin tipik e trupit, dhe në pjesë të tjera të trupit. Rreth të njëjtën mënyrë është ekzekutuar renohrafyya ose scintigraphy renale.

Mos harroni Testet e përgjithshme klinike, duke përfshirë urinë. Që shumica e dystopia e pacientëve të veshkave të shkuar te mjeku me një sëmundje inflamatore e fundit, kjo do të ndikojë në gjendjen e urinës. Për shembull, kur pyelonephritis zhvendosur veshkat në mostren e urines ju do të shihni një numër të madh të qelizave të bardha të gjakut. Lidhur glomerulonefriti, atëherë mbizotëron në lëngjet biologjike eritrociteve.

Trajtimi i dystopia veshkave

Tellingly, trajtimi i dystopia veshkave nuk varet nga lloji dhe shkalla e zhvendosjes. Kur zgjedh një metodë të vëmendjes korrigjim i paguhet autoritetit shtetëror. Në shumicën e rasteve, kur pacientët trajtohen me simptomat e sëmundjeve inflamatore të sistemit urogjenital, duke përdorur terapinë me antibiotikë me tip Furamag, Ciprofloxacin, dhe të tjerët.

Përveç kësaj, prania e dhimbjes përdorimin e mundshëm të painkillers: baralgina, spazmalhonu, spazhana. Përveç kësaj, ata të reduktuar dhimbje, kur ata marrin përgjigje të reduktuar inflamatore në trup.

Në rastet kur veshkave zhvendosur ka një ndikim të fortë në organet mekanike apo ajo të dëmtuara për shkak të qarkullimit të dobët, të përdorura kirurgji, thelbi i të cilit është për të hequr apo të lëvizur trupin në vendin e tij. Si për tërheqjen, kjo është bërë vetëm nëse ka nekroza të plotë të veshkave. Ajo duhet të jetë me kujdes një ultratinguj në drejtim të gjetjes veshkën e dytë, për shkak se letërsia ka raste kur vetëm një veshkë u hoq. Duhet të theksohet se në qoftë se ka një veshkë dystopia një, mungesa e shumë më shumë gjasa se sa njerëzit e tjerë të shëndetshme.

Karakteristikat e dietën dhe mënyrën e jetesës me dystopiya veshkave

Nëse trajtimi konservativ ose kirurgjikale kryer një pacient me dystopiya veshkave, ai emëroi dietë - numër Tabela 7 në Pevzner. Ajo siguron një refuzim të plotë të extractives akute, alkoolit, i skuqur dhe produkteve tymosur. Një dietë e tillë duhet të respektojnë jo vetëm për herë të parë pas sëmundjes, por edhe për jetën.

Përveç kësaj, për të shmangur hipotermi dhe ftohjet. Veçanërisht kusht i keq mund të ndikojë në pectoris e pacientit, e cila është shkaktuar nga Streptococcus hemolitik, pasi ajo është duke përdorur mekanizma komplekse imune ndikojë funksionin e veshkave. Ajo është gjithashtu e nevojshme për të kufizuar në mënyrë strikte në regjimin ujor dhe nuk ka marrë një numër të madh të ujit mineral të lartë në minerale, jo për të kontribuar në urolithiasis.

Rehabilitimi pas sëmundjes

Në nevojë për rehabilitim si pacientëve të operuar dhe jo-operuar. Më të mirë të përshtatshme për këtë qëllim vendpushimet me baltë medicinale dhe radonit banjot. Për efekt të mirë procedurë e fundit është e rekomanduar për të kombinuar përdorimin e terapisë fizike. Megjithatë, gjatë fundit duhet të jetë subjekt veshkat, kështu që mund të gjendet në vendet e ndaluara për imponimin e elektroda, të tilla si zemra.

Shpesh kirurgji për veshka dystopia fund prodhimit nefrostomy, tubave, përmes të cilit urina mbeturinave në një enë të veçantë. Në këtë situatë, pacienti ndihet shumë probleme sociale që e bën të vështirë për të përshtatur në shoqëri. Pacientët e tilla janë të rekomanduara kurse psikoterapeutike në psikolog profesional. Veçanërisht çështja e rëndësishme është trajtimi i fëmijëve dhe adoleshentëve.

Mjete popullore Trajtimi

Kur veshkave përdorimit dystopia mjete popullore thjesht e papranueshme. Fakti që tani mbushullia pajisje diagnostike nuk është gjithmonë e mundur për të bërë një diagnozë të saktë, për të thënë asgjë të healers popullore. Shpesh ata marrin inflamacion veshkave zhvendosur plotësisht nga një tjetër sëmundje e filluar për të trajtuar atë. Megjithatë, arsyeja kryesore për përkeqësimin mbetet pa u vënë re dhe gradualisht zhvillohet.

Komplikimet e dystopia veshkave

Grupi i parë i veshkave komplikime dystopia konsiderohet organ mekanik veprimi në strukturat e tjera të trupit. Situatat më të rrezikshme janë konsideruar kur nën presionin e veshkave janë arterial i madh apo enët venoze dhe rrjet nervore. Në një situatë të tillë mund të lindin përkeqësimi simptoma neurologjike ndjeshmëri të tilla dhe mobilitetit, si dhe ndryshimet trofike pjesë të trupit: humbje e flokëve, lëkurë të thatë, lëkurë.

Përveç kësaj, nga pozicioni i gabuar mund të vuajnë veshkave vetë. Kjo është treguar sidomos gjatë rritjes së këtij të fundit. Kështu që mund të lidh saj vaskulare këmbë dhe nekroza veshkave ndodhin fjalë të tjera, nekroza indet e trupit, e cila zakonisht përfundon me kirurgji për të hequr organin.

Patologji Parandalimi

Siç është përmendur tashmë, dystopia është thjesht çrregullime të lindura, që do të thotë se të gjithë e parandalimin e tij duhet të bëhet edhe para lindjes. Gjëja e parë që bëni është që të kalojë henetichekoe mjekësore dhe këshillim dhe përcaktojnë rrezikun e zhvillimit të dystopia veshkave në fëmijën tuaj. Kjo nuk do të thotë se shifra e lartë e ofrimit të fundit duhet të refuzojë. Vetëm të më mirë të jetë i kujdesshëm dhe më të përgjegjshëm në aspektin e faktorëve të tjerë të rrezikut.

Ndikimi tilla patologjike si pirja e duhanit, konsumit të alkoolit, të ushqyerit e dobët, ekspozimi ndaj kimikateve dhe rrezatimit janë faktorët e rrezikut për anomalitë kongjenitale, duke përfshirë dystopia veshkave.

Gjatë vitit të parë të jetës është e nevojshme për të kryer ultratinguj e barkut dhe të veshkave, për të përcaktuar pozicionin e saktë të këtij të fundit. Në prani të dystopia duhet të regjistrohen dhe periodikisht nënshtrohen ekzaminimeve mjekësore rutinë.

Ed. urolog Astashyn EE