Diverticulosis fshikëz diverticulum


Diverticulum e fshikëzës - një mur zgjatje e trupit për të formuar një tank thes, e cila mbledh urinë. Formimi Multiple diverticula në muret e fshikëzës quhet diverticulosis.

Shkaqet e fshikëzës diverticula


Me origjinë fshikëz diveritikuly mund të jenë të lindura dhe të fituara. Diverticula kongjenitale quhen vërtetë, sepse muri i tyre përbëhet nga të gjitha shtresat e fshikëzës. Shkaqet e tyre mund të jenë të patologji të ndryshme kromozonale, paraqitja klinike është e karakterizuar nga defekte të shumta, duke përfshirë edhe sistemin urogjenital.

Diverticula fituara janë quajtur të rreme, si mur i tyre është i ndryshëm nga mungesa e shtresës së muskujve mur fshikëz. Shkaku i diverticula rreme është presioni në fshikëz, e cila e rrit me mbajtjen e urinës. Kjo mund të ndodhë në sëmundje të tilla si BPH, kanceri i prostatës apo urolithiasis. Mekanizmi i diverticulum fituara është se kur zhvillimin urinar mbajtjes hypertrophy kompensuese e murit muskujve të fshikëzës. Pastaj në një vend fillon mur ystonchatsya muskulor që të çon në dallimet e fibrave muskulore dhe fryrë lumen fshikëz në një thes.

Përveç kësaj, fituar diverticula plagosje fshikëzës mund të jetë rezultat i trupit. Shkaku më i zakonshëm i patologjisë tillë është lëndimi i hapur i fshikëzës, në të cilën nuk ka ngushtësi të lumen e saj.

Simptomet e fshikëzës diverticula

Në mënyrë tipike, prania e të fshikëzës diverticula nuk shoqërohet me shenjat klinike të gjalla, të cilat në mënyrë të konsiderueshme komplikon diagnozën e tyre. Simptomat specifike në këtë gjendje është konsideruar të jetë një ndjenjë e zbrazjes jo të plotë të fshikëzës dhe dyfishtë urinar. Këto simptoma të zhvilluar për shkak të faktit se urina nuk punojnë në uretrës, dhe mbetet në diverticulum gojë. Pas zbrazjes fshikëz diverticulum lëngshme nga vijnë në zgavrën e saj, duke çuar në pjesë tjera të urinës.

Më shumë simptomat mrekullueshëm klinike mund të zhvillohet në komplikacione fshikëz diverticulum. Mjaft shpesh në zgavrën e fundit mund të formojnë gurë dhe tumoret. Kjo çon për të ulur dhimbje barkut, skuqje apo turbullt e urinës.

Diagnoza e fshikëzës diverticula

Gjakut laboratorike dhe urinës parametrat ndryshojnë vetëm në praninë e këto komplikime diverticula. Ky mund të jetë prania e kripërave të gjakut ose urinalysis. Në të gjitha rastet e tjera, akuza laborator gjakut mbeten absolutisht të qetë.

Radiografi thjeshtë e barkut, zakonisht nuk japin ndonjë rezultat për diagnozën e fshikëzës diverticula për shkak të saj të dyshuar kësaj patologjie konsiderohet e papërshtatshme.

Metodë e besueshme e verifikimit të diagnozës është cystography, e cila është futja e mesme kontrast në zgavrën e fshikëzës ndjekur nga provim X-ray. Në foto është visualized me fshikëzës zgjatje e tumorit në një nga muret e saj. Testimi në diverticulum pritjes është akti i urinimit. Nëse kjo zgjatje tumor zhduket, ajo është me të vërtetë një diverticulum.

Diverticulum fshikëz në cystography

Saktësisht i njëjti parim mund të përdoret dhe të urography nxjerrës. I vetmi ndryshim në sjelljen e saj është se në këtë rast kontrasti nuk është futur nëpërmjet uretrës dhe vena. Në mënyrë tipike, urography nxjerrës kryhet në rastet kur është e nevojshme për të përjashtuar veshkë patologjisë ose uretër dhe të konfirmuar diagnozën e fshikëzës diverticulum.

Një metodë më moderne dhe më të besueshme për diagnozën e fshikëzës diverticula është cystoscopy. Ajo përfshin ekzaminimin e mukozës fshikëzës duke përdorur një pajisje të veçantë optik i cili është futur nëpërmjet uretrës. Diverticulum vizualisht fshikëz duket si një kurs shtesë, e cila u hap në zgavrën e verbër.

Ultratinguj, e cila është gjithashtu e rekomanduar për të gjithë pacientët me diverticulum dyshuar të fshikëzës mund të tregojë praninë e arsimit plotësues në një pellg të mbushur me lëng.

Në disa raste, kur është e mundur, ju mund të kaloni një hetim CT e pelvisit. Arsimi fotografi vizualizuvatymetsya, çfarë ndodh në mur fshikëz, me atë në të njëjtën qëndrueshmëri. Për të konfirmuar diagnozën mund të kryhet me rritjen CT, dmth me kontrast.

Trajtimi i fshikëzës diverticula

Metoda kryesore e trajtimit të fshikëzës diverticula është operacioni. Vëllimi i transaksioneve është për të hequr apo fryrë thes ligation. Treguesit për kirurgji janë në forma të komplikuara diverticula, të cilat shkaktojnë urolithiasis, mbajtjen urinar ose cystitis.

Operacioni për të hequr diverticulum

Përveç kësaj, trajtimi në diverticula (do të thotë të blera) duhet të përfshijnë masa për adresimin e shkaqeve që çuan në mbajtjen urinar. Kjo mund të jetë kirurgji për të hequr gurë, tumore ose adenoma e prostatës.

Si shpesh pas një operacioni në zhvillimin e cystitis fshikëz, pacientët që i janë caktuar Vnutrishnomihurove dhe administrimin intravenoz të drogës antiseptik që më së shumti ndikojnë florën e traktit urinar. Sot në mesin e agjentëve të ngjashme farmakologjike mund të identifikohet Furamag ose furadonyn. Ata mund të blihen në barnatore me recetë.

Nëse nuk përdoret diverticulum komplikuar menaxhimin shtatzënë, e cila është për monitorimin e pacientëve të jashtëm të pacientëve. Shumë shpesh ndodh që diverticulum nuk përparojë dhe nuk ndikon në shëndetin e pacientit. Raste të tilla zakonisht nuk kanë nevojë për trajtim.

Mjete popullore Trajtimi

Mjetet juridike popullore trajtim zakonisht nuk japin ndonjë efekt. Kur mbajtje urinar, mjekësisë tradicionale rekomandon përdorimin e diuretike. Kjo çon në formimin e më urinës, e cila është ende e ruajtur në fshikëz. Kështu, njerëzit trajtime nuk kanë efekt pozitiv në trajtimin e fshikëzës diverticula.

Karakteristikat e dietën dhe mënyrën e jetesës

Për të lehtësuar presionin në zgavrën e fshikëzës për të parandaluar përsëritjen e diverticulum dhe mospajtim plagë, pacientët rekomanduar vendosjen uretral kateter. Pacientët të shpjegojë rregullat e kujdesit për kateterit. Ky i fundit duhet të paktën një herë në javë për të ndryshuar një të re. Përveç kësaj, tank urina duhet vazhdimisht urdhër shkretojnë nuk ishte marrë kthimin e lëngjeve në fshikëz dhe infeksionit sekondar.

Gjithashtu në fshikëz zgavrën nga uretral kateteri vazhdimisht futur zgjidhje antiseptik që parandalojnë infeksionet që lidhen me uretral kateteri.

Postoperatively, pacientët caktuar një dietë të veçantë që redukton aciditetin e urinës. Kjo është bërë me qëllim për të plagë fshikëz tepër zazhyvala. Dietë e pacientëve përjashtuar alkool dhe ushqime të kripura, e cila e rrit aciditetin e urinës.

Rehabilitimi pas sëmundjes

Siç është përmendur tashmë, edhe në pacientët postoperative nevojë vnutrishnomihurovomu hyjë zgjidhje antiseptik. Kjo është bërë për të parandaluar infeksionin e mesme dhe shërimin e shpejtë plagë.

Përveç kësaj, pacientët shpesh i emëruar për një shërim të shpejtë fizioterapi si UHF. Ata mund të kenë edhe karakter të përgjithshëm dhe lokal. Nëse urethral fundit përdor një sensor të veçantë.

Komplikimet e fshikëzës diverticula

Komplikimi më i zakonshëm i fshikëzës diverticula konsiderohet cystitis. Ajo zhvillon në stanjacion e urinës në diverticulum gojë. Inflamacion i mukozën fillimisht lokalizuara në diverticulum, dhe më vonë shtrihet në pjesën tjetër të mukozës. Për të njëjtën arsye mund të zhvillohet urolithiasis. Me zhvillimin e pacientëve të fundit fillojnë të ankohen për dhimbje të vazhdueshme në bark, si gjatë urinimit dhe në pjesën tjetër. Urina në këtë gjendje bëhet më mutnishe se normale, dhe nganjëherë kanë mbetje të kuqe të gjakut.

Gjithashtu, literatura përshkruan rastet kur për shkak të fshikëzës diverticulum zhvilluar ënjtje të trupit.

Shumë më tepër komplikime të fshikëzës diverticula zhvillohet pas operacionit. Së pari, për shkak të trajtimit të dobët antibiotik mund të zhvillojë cystitis postoperativ qelbëzim e plagë. Gjithashtu, për shkak të decompression pamjaftueshëm zgavër të fshikëzës diverticulum mund të formojnë të dytë dhe fshikëz këputje ndodhin në seams.

Parandalimi i fshikëzës diverticula

Parandalimi i diverticula lindura si sëmundje të tjera të trashëguar, nuk është i zhvilluar plotësisht. Prindërit inkurajohen që të përmbahen nga pirja e alkoolit, diagnostikimin dhe trajtimin e sëmundjeve infektive që mund të ndikojnë në zhvillimin e fetusit, dhe ushqim të shëndetshëm.

Parandalimin e fituar diverticula duhet të përbëhet kryesisht në trajtimin e sëmundjeve që mund të çojë në presion rritjes brenda fshikëzës. Në mënyrë tipike, ky kancer i prostates ose kancer i trupit. Gjithashtu, ka raste kur diverticula të ndodhë për shkak të gurët e fshikëzës që bllokoi hapjen e uretrës. Në këtë situatë, roli më i rëndësishëm në paraqitjen e fryrë në muret e fshikëzës është luajtur nga një rritje të mprehtë në presion për të cilën fshikëzës nuk ka kohë për të përshtatur.

Nëse ju nuk mund të kryejë trajtimin radikal të sëmundjeve të prostatës, është për të parandaluar fshikëz diverticula kryer organizuan kateteri uretral që mund të lehtësojë fshikëzës në kohën e transaksionit.

Ed. urolog Astashyn EE