Dismetabolic këmbimit nefropati


Dismetabolic ose shkëmbimi nefropati - një dëmtim të veshkave rezultojnë nga çrregullime metabolike. Nefropati Dismetabolic zë një vend të rëndësishëm në strukturën e sëmundshmërisë në pacientët pediatrik, çrregullime metabolike zbuluar në urinë çdo fëmijë i tretë.

Arsyet këmbimit nefropati


Në varësi të shkakut të izoluar nefropatyyu dismetabolic fillor dhe të mesëm. Forma kryesore ndodh si rezultat i çrregullimeve të trashëguara metabolike karakterizuar nga një manifestim të hershme, natyrisht progresiv, formimin e shpejtë të gurëve në veshka dhe zhvillimin veshkave dështimit. Dismetabolic mesëm ose nefropati lidhur me një konsum të madh të substancave të caktuara, ose në kundërshtim me zgjedhjen e tyre.

Normalisht, kripëra urinës janë tretur. Nën ndikimin e disa faktorëve është kristalizim i kripërave dhe pasojat e tyre në sediment. Këta faktorë janë të ndarë në faktorët e jashtëm dhe faktorë të brendshëm në lidhje me shkeljet në sistemet e ndryshme të trupit. Duke kontribuar faktorët e mjedisit përfshijnë klimën e thatë të nxehtë, ujë të vështirë, vitaminë mangësi, abuzimin e ushqimit që përmbajnë shumë proteina, purine, oksalik, alkoolit, sauna shpeshta, duke marrë diuretics, citostatikëve, sulfanilamides.

Faktorët e brendshëm përfshijnë anomalitë kongjenitale të veshkave dhe ureters, veçanërisht në lidhje me shkeljen e kalimit të urinës, infeksionet e traktit urinar, ndryshimet hormonale, të tilla si hyperparathyroidism, pushim të zgjatur krevat dhe immobilization, shkaktoi gjenetikisht çrregullime metabolike.

Kështu, nën ndikimin e këtyre faktorëve është kristalizim i kripëra depozitave kristaleve në zhvillimin e inflamacionit indeve të veshkave dhe, në kripëra grumbull lokale formuar gurë.

Simptomat dysmetabolycheskoy nephropathy

Shumica nefropati mesme dysmetabolycheskyh lidhur me kalcium metabolike (70-90%), urate 5% dhe tsystynuryya ndodh në 3% të rasteve.

Nefropati 1. oxalate-kalciumit është sëmundja më e zakonshme në fëmijëri. Arsyeja për zhvillimin e saj është metabolizmin e kalciumit dhe oxalate. Normalisht oxalates hyjnë në trup nga ushqimi apo të formuar gjatë metabolizmin. Oxalates kanë kapacitet të madh për kristalizimit, kështu që edhe një rritje të vogël në përqëndrimin e tyre në urinë çon në reshje.

Shkaqet e rritjes së përqëndrimit të oxalate janë:

• Rritja e të ardhurave nga abuzimi i produkteve ushqimore të tilla si kakao, çokollatë, panxhar, selino, spinaq, raven, majdanoz, lëng mishi, sidomos perime.
• absorbimi energji për shkak të sëmundjes inflamatore të zorrëve të tilla si sëmundja Crohn, kolit ulcerativ, dhe të tjerë.
• Rritja sintezën në trup në kushte të acidit askorbik tepërt, mangësi pyridoxine, ose defekt gjenetikisht te percaktuar ne metabolizmin e oxalate.

Kristal oxalate në veshkave vjeshtë tubthit, duke shkaktuar inflamacion. Nëse kjo inflamacion i indeve funksionale të veshkave vazhdoi zëvendësohet me ind mbresë.

Sëmundja më shpesh shfaqet në mes të moshës 7-8 vjet. Shenja të veçanta. Nuk mund të ketë dhimbje të butë të barkut pa lokalizimin qartë se janë vetëm, ndjesi djegie gjatë urinimit. Në analizën e urinës rëndësishëm oksolatno-kalcium crystalluria, hematuria shkallë të ashpërsisë të ndryshme, mund të jetë një proteinuria dhe / ose leukocyturia mungesë të baktereve.

Fëmijët me oxalate nephropathy rritet dhe të zhvillohet normalisht. Gjatë pubertetit sëmundje zakonisht më keq. Kjo ndoshta është për shkak të një çekuilibër hormonal. Me përparimin e nefropati formimit të mundshëm të gurëve në veshka, tubuloynterstytsyalnoho lodh dhe infeksioni bakterial anëtarësimit, pyelonephritis.

2. Arsyeja kryesore Phosphaturia mesme - Sistemi urinar. Mikroorganizmat prishen urinës, urina është alkaline, ajo promovon kristalizimin e kripëra të fosforit. Diagnoza bazohet në prani të kristaleve fosfat kalciumi në urinës.

3. Acidi i urinës zbuloi produktin përfundimtar të metabolizmit purine. Prandaj urykozurycheskoe nefropati ndodh kur konsumin e tepërt të ushqimeve të pasura në purines (pije alkoolike, supë mishit, te brendeshmeve, kërpudha, asparagus, lulelakër) dhe rritjen e formimin e acidit urinës në trup. Promovon kristalizimin e urate urinës acid dhe reduktimin e sasisë saj. Nefropati Primar urate shkaktuar nga defekte gjenetike në metabolizmin e acidit urik. Manifestimet uratnoy nefropati komplikuar sëmundjeve të tilla si mieloma e shumëfishtë, erythremia, anemi hemolitik. Shkaku i nephropathy urate e mesme është edhe përdorimi i zgjatur i diuretics, citostatikëve, dhe infeksionet kronike të traktit urinar, si pyelonephritis.

Për nephropathy uratnoy karakterizuar nga a asimptomatik gjatë. Ndryshimet në urinë janë krystalluryey, proteinuria ulët, hematuria. Në urinë rënda crystalluria bëhet ngjyrë tulla. Me kalimin e kohës, forma apo gurë të përziera urate.

4. cystine është aminoacidet më të patretshëm. Formimi i kristaleve është shkaktuar nga akumulimi i cystine në qelizat e veshkave apo cystine abuzimi serotonines në tubthave. Të dy arsye janë të shkaktuara nga çrregullime të trashëguara e strukturës së veshkave. Çdo dëmtim të tubthave veshkave për shkak të pielonefrit ose nefrit tubuloynterstytsyalnoho zhvillimin tsystynuryya mesme. Për tsistinurii karakterizohet nga zhvillimi i fibrozë veshkave, formimin e gurëve. Kur lidh infeksion në zhvillim pyelonephritis.

Ekzaminimi i nefropatyyu dyshuar dismetabolic

Për të konfirmuar diagnozën nuk e kristaleve të caktuara në urinë. Vini re faktin se paraqitja e urate urinar ose oksolatov mund të tregojë dështimin e dietës dhe pastaj zhduket pa lënë gjurmë. Shfaqja e kristaleve cystine në urinë është konsideruar gjithmonë si një patologji. Ju gjithashtu duhet të kryejë testin biokimike urinës për të zbuluar kripë dhe vlerësimin e funksionit të veshkave në bazë të përqendrimit në urinë e disa materialeve standarde. Ultratinguj veshkave për të përcaktuar në veshka vulë gurë strukturat veshka dhe shenjat e inflamacionit.

Trajtimi dysmetabolycheskoy nefropati

Trajtimi dysmetabolycheskyh nefropati është një proces mbuluese. Pacientët tregoi konsumin e lëngjeve të mjaftueshme, sepse urina në sasi të mëdha zvogëlon përqendrimin e kripërave dhe në këtë mënyrë redukton rrezikun e kristalizimit. Veçanërisht e rëndësishme është marrja e lëngjeve para gjumit për të parandaluar stanjacion. Ne rekomandojmë përdorimin e thjeshtë ose mineral ujë.

Qëllimi i dietës është pezullimin e plotë ose e pjesshme e marrjes së prekursorëve të kripës me ushqim.

Nëse nephropathy oxalate rekomanduara kufijtë dietë lakër-patate ushqime që përmbajnë oxalates.

Lloji nefropati Ndaluara Produkte
Nefropati oxalate Enët e mishit, lëpjetë, spinaq, Kastrati, panxhar, karrota, kakao, çokollatë
Nefropati Urate Mëlçisë, veshkave, supë mishi, bizele, fasule, arra, kakao, pije alkoolike
Fosfat nefropati Djathë, mëlçisë, vezë, mish pule, fasule, çokollatë
Cystine nefropati Djathë, peshk, vezë, mish

Gjithashtu tregon përdorimin e produkteve alkalinizing urinë, kajsi të thata, kumbulla të thara, dardha, ujë mineral alkaline. Me terapi të drogës është e nevojshme për të përdorur vitamina dhe antioksidantë (tocopherol, pyridoxine, vitaminë A).

Ushqimi për uratnoy nephropathy nënkupton refuzimin e ushqimeve që përmbajnë purines. Prioritet konsideruar produktet e qumështit dhe me origjinë bimore. Numri i lëngjeve të përdorura duhet të rritet në dy litra. Automjetet e përdorura, oschelachyvayuschye urina, zierje e bimëve (kopër, horsetail, tërshëra, thupër lë) dhe ujë slaboschelochnye mineral. Në mënyrë që të zvogëlojë përqendrimin e acidit urik alopurinol është përdorur. Si një mjet për të forcuar membranën e qelizave renale përdorur ksydyfon dhe vitaminë B6.

Kur fosfatnoy crystalluria me përjashtim të produkteve fosfor. Vëmendje e veçantë i është kushtuar acidifikimin e urinës (ujit mineral, acid Askorbik). Për të zvogëluar absorbimin fosfor në zorrët përdorura almagel. Një kusht i rëndësishëm është për të trajtuar lezione të infeksionit kronik traktit urinar.

Ushqimi për tsistinurii synojnë në kufizimin e ushqimeve që përmbajnë metionine (shenjë paralajmëruese e cystine), përdorimi i sasive të mëdha të lëngjeve, dhe përdorimin e urinës, alkalify. Shkalla e drogës zbatueshme membranstabiliziruyuschie dhe nefroprotektory. Metoda e trajtimit të dështimit të veshkave është një transplantim të veshkave. Për fat të keq, 10-15 vjet zhvillimin nefropati dhe veshkën transplantuar.

Në mot primar nefropati negative për shkak të zhvillimit të shpejtë të dështimit të veshkave. Nefropati të mesëm është e karakterizuar nga një kurs të favorshme. Ushqimi, pirja e trajtimit të ujit, terapi të drogës, dhe trajtimin e hershëm të infeksioneve të traktit urinar shpesh lejon për normalizimin e treguesve kyç në urinë.