Glomerulonefriti


Glomerulonefriti është sëmundje immunoinflammatory kryesisht ndikojnë në glomeruli veshkave dhe tubules dhe përfshin të ndërmjetëm (intersticiale) indeve.

Mekanizmi i glomerulonefriti i referohet një grupi të sëmundjeve infektive dhe alergjike. Termi "infektive-alergjik" pasqyron formimin e alergjive infektive në kombinim me dëmtime të ndryshme të imunitetit të organeve. Ka forma të sëmundjeve autoimune, të cilat janë të shkaktuara nga dëmtimi autoantibodies indeve të veshkave, antitrupa dmth të trupit të tyre.


Glomerulonefriti një sëmundje të pavarur, por mund të ndodhë dhe në shumë sëmundje sistemike si eritematoz sistemik lupus, vasculitis hemorragjike, endokardit infektiv dhe të tjerët.

Prevalenca e glomerulonefriti

Glomerulonefriti - është një nga sëmundjet më të zakonshme të veshkave në fëmijë, duke çuar në zhvillimin e dështimit të veshkave kronike dhe paaftësi në fillim. Sepse është e dytë më e zakonshme pas një infeksion të traktit urinar duke përfshirë edhe sëmundjet e veshkave të fituara në fëmijëri.

Glomerulonefriti akut mund të zhvillohet në çdo moshë, por shumica e pacientëve janë persona deri në 40 vjet.

Simptomet e glomerulonefriti

Glomerulonefriti akut përhapur zhvillon 6-12 ditë pas infektimit, zakonisht strep (dhimbje fyti, bajame, pyoderma); më grup nefrytohenni b-hemolitike Streptococcus A, veçanërisht variacione 12 dhe 49. karakterizohet nga simptomat e mëposhtme:

 • hematuria (hematuria bruto shpesh);
 • ënjtje;
 • oliguria;
 • rritur presionin e gjakut.

Në fëmijët, glomerulonefriti akut zakonisht ka një kurs ciklike, me fillimin e shpejtë, në shumicën e rasteve përfundon në shërim. Në të rriturit, alternativë më e zakonshme shuar urinë ndryshuar pa simptoma të përgjithshme gradualisht merr një kurs kronike.

Shenjat e para të glomerulonefriti akut shfaqen 1-3 javë pas infeksionit apo ekspozimit ndaj faktorëve të tjerë. Fillon dobësi sëmundje të përgjithshme, dhimbje koke, vjellje, dhimbje prapa, cenuese, ul oreksin. Mund të jetë temperatura e trupit rritet në shifra shumë të larta. Nuk keni zbehje, ënjtje të moshës, një rënie të mprehtë në numrin urinë.

Zvogëlimi i vëllimit të urina mund zgjat 3-5 ditë, pas së cilës rrit prodhimin urinë, por dendësia relative e urinës, sipas analizave, është reduktuar.

Një tjetër tipar karakteristik është prania e gjakut në urinë - haematuria. Ngjyra e urinës bëhet "pantallona të gjera mish" ose bëhet ngjyrë kafe të errët ose të zezë. Në raste ngjyra e urinës mykrohematuryy nuk mund të ndryshohet. Në fillimin e sëmundjes është e dominuar nga qelizat e kuqe të gjakut të freskët, më tej jashtë kryesisht vyschelochnye.

Edema - një nga simptomat më karakteristike të glomerulonefriti. Ata janë zakonisht në fytyrë, në mëngjes, në mbrëmje në rënie. Deri në zhvillimin e dukshme ënjtje rreth 2-3 litra. lëngu mund të zgjatem në muskuj, indet nënlëkurës. Në fëmijët plotë në parashkollor ënjtje instaloni vështirë ndonjëherë të përcaktuar vetëm disa compaction indin nënlëkuror.

Hipertensioni (presioni i lartë i gjakut) ndodh në rreth 60% të rasteve. Në glomerulonefriti rënda tensioni i lartë i gjakut mund të marrë disa javë. Humbja e sistemit kardiovaskular në rrjedhën akut glomerulonefrit është parë në 80-85% të fëmijëve.

Ndoshta zgjerimi mëlçisë, ndryshimet në sistemin nervor qendror.

Në sëmundje të pëlqyeshëm dhe diagnostikimin në kohë dhe trajtimin e 2-3 javë ënjtje të zhduket, presion normal të gjakut. Zakonisht shërim në glomerulonefriti akut është për shkak të 2-2.5 muaj.

Ka dy forma më tipike të glomerulonefriti akut:

 1. Forma ciklike (fillon me dhunë)
 2. Forma latente (e karakterizuar nga fillimi gradual) ndodh shpesh, dhe diagnoza e saj është e rëndësishme, sepse shpesh në këtë formë të sëmundjes bëhet kronik.

Çdo glomerulonefriti akut që nuk përfundojnë kot për një vit të konsiderohet në kronike kaluar.

Ka forma klinike të glomerulonefriti kronik:

 1. Forma nefrotike (shih sindromi nefritik.) - Formën më të zakonshme të sindromi primar nefrotike.
 2. Forma hypertensive. Për një kohë të gjatë në mesin simptomat mbizotërues e hipertensionit, ndërsa sindromi i urinës u shënua.
 3. Formë të përziera. Në këtë formë është dy sindroma hypertensive dhe nefrotike.
 4. Formulari i fshehur. Kjo është mjaft shpesh një formë; zakonisht ndodh sindromi i vetëm butë urinar pa hipertensionit dhe edemë.

Ka hematurycheskoy dhe formë, për shkak se në disa raste, hematuria kronike glomerulonefriti mund të ndodhë pa proteinuria rëndësishme dhe simptoma të përgjithshme.

Të gjitha format e glomerulonefriti kronik mund të përsëritet në mënyrë periodike, e cila është shumë e kujton foto janë sulmi i hlomerulorefrita akute shpërndarë njëjtë ose të parë. Shumë shpesh nuk janë mprehje vjeshtë dhe pranverë dhe ka 1-2 ditë pas ekspozimit ndaj stimulit, shpesh infeksion streptokokut.

Shkaqet e glomerulonefriti

Zhvillimi i glomerulonefriti lidhur me sëmundje akute dhe kronike të organeve të ndryshme, natyra kryesisht streptokoksike.

Shkaqet më të shpeshta të glomerulonefriti janë:

 • dhimbje të fytit;
 • ethe të kuqe flakë;
 • lezione të lëkurës purulent (streptoderma);
 • pneumoni;

Shkaku i glomerulonefriti mund të shërbejë dhe të SARS-it, fruthi, dhenve.

Ndër faktorët etiologjik përfshijnë ftohje të trupit dhe në një mjedis të lagësht ("llogore" nefrit). Shkaqet e ftohjes refleks çrregullime rrjedhjen e veshkave e gjakut dhe të ndikojë në rrjedhën e reaksioneve imunologjike.

Ka raporte në lidhje me rolin shkakësore e mikroorganizmave të tilla si Staphylococcus aureus, Streptococcus pneumoniae, Neisseria meningitis, Plasmodium malaria, Toksoplazma gondii dhe disa viruse.

Zakonisht sëmundja filluar 1-3 javë infeksion paraprak streptokokut si faringjit, grykët, fruth i keq, lezione të lëkurës - impetigo, pyoderma. Ajo gjeti që shkaktojnë glomerulonefriti akut zakonisht vetëm "nefrytohenni" tensionet e B-hemolitik të grupit A. Streptococcus

Besohet se nëse shpërthimi i streptokoksike një infeksioni në fëmijët e shkaktuara nga shtamet kolektive nefritohennymi pastaj nefrit keq 3-15% të fëmijëve të infektuar, edhe pse të tjerët e fëmijëve të sëmurë në mesin e të rriturit dhe fëmijët mbi 50% e ndryshimeve të zbuluara në urinë, që ata kanë gjasa për të kryer ngathët (oligosymptomatic, asimptomatike) nefrit.

Në mesin e fëmijëve shërohen nga ethet e kuqe, 1% zhvilluar glomerulonefriti akut trajtimin në spital dhe në 3-5% e fëmijëve të trajtohen në shtëpi. Infeksion respirator viral në një fëmijë me grykët kronike ose lëkurë topi nefrytohenni Një Streptococcus mund të shkaktojë infeksion dhe të çojë në aktivizimin e glomerulonefriti akut.

Komplikimet e glomerulonefriti

Në glomerulonefriti akut shpërndarë mund të përjetojnë simptoma të mëposhtme:

 1. Dështim akute të zemrës (te pakten 3% nga raste);
 2. Dështimi akute renale (1% e pacientëve);
 3. Akute encefalopati veshkave hypertenzyvnaya (preeclampsia, eklampsia);
 4. Hemorragji në tru;
 5. Dëmtim akute (verbërim rastit);
 6. Shko tek glomerulonefriti kronik përhapur.

Një nga faktorët e inflamacionit kronik në veshka mund të ashtuquajtura dysplasia hypoplastic veshkave, se numri i madh i indeve të veshkave nga mosha kronologjike.

Kur rrjedha prohressiruyuscheem, nuk iu përgjigj në terapi imunosupresive aktive, glomerulonefriti kronik përhapur hyn në fazën e tij përfundimtare - veshkave dytë rrudhur.

Glomerulonefriti - është një nga sëmundjet më të zakonshme të veshkave në fëmijë, duke çuar në zhvillimin e dështimit të veshkave kronike dhe paaftësi në fillim.

Diagnoza e glomerulonefriti

Diagnoza e glomerulonefriti akut është i bazuar në shfaqjen e të rinjve shërohet nga një dhimbje të fytit ose SARS - edemë, dhimbje koke, hipertension dhe në vijim rezultatet e testeve laboratorike.

Tiparet karakteristike të glomerulonefriti janë:

 1. Hematuria - gjak në urinë. Ngjyra e urinës bëhet "pantallona të gjera mish" ose bëhet ngjyrë kafe të errët ose të zezë. Në raste ngjyra e urinës mykrohematuryy nuk mund të ndryshohet. Në fillimin e sëmundjes është e dominuar nga qelizat e kuqe të gjakut të freskët, më tej jashtë kryesisht vyschelochnye.
 2. Proteinuria (albuminuria) është zakonisht moderuar (deri në 3-6%), mbajti 2-3 javë.
 3. Në sedimenteve mikroskopi urinar zbuluar qelqor dhe cilindra grimcuar në makrohemeturii - erythrocytic.
 4. Endogjen Hulumtimet klirensi i kreatininës tregon uljen e kapacitetit të filtrimit të veshkave.
 5. Testi Zimnitsky zbulon rënie në prodhimin e urinës, nokturia. Densitet të lartë relative e urinës svdetelstvuet ruajtur aftësinë veshkave përqendrimit.
 6. Në gjak rrit përmbajtjen e azotit të mbetur (azotemia akute), ure, SLA-o titer dhe ASG. Përmbajtja e kreatininës, kolesterolit në rritje.
 7. Në studimin e bilancit të acideve dhe bazave në gjak - acidozës; Reduktimi i duket albumin, rritje alfa dhe globulinat beta.
 8. Në gjak shënuar leukocytosis, përshpejtuar ESR.
 9. Në raste të dyshimta, biopsi e veshkave është kryer, e ndjekur nga morfologjik materiale biopticheskoho studim.

Trajtimi i glomerulonefriti

Trajtimi i glomerulonefriti akut:

 1. Mode (gjithë Bolyna me glomerulonefriti akut duhet të pranohen në nefrolohycheskoe apo ndarje terapeutike. Designed në shtrat.)
 2. Mjekësi ushqyerit (Ushqimi №7);
 3. Etiologjik (protivostreptokokkovyh) trajtimi (penicilinë, ampioks ose erythromycin);
 4. Trajtim hormonal (prednisone) dhe ymmunodepressantamy jo-hormonal (Imuran, cyclophosphamide), droga anti-inflamator (Voltaren), heparin;
 5. Trajtim simptomatik (hipertension, edemë, etj);
 6. Trajtimi i komplikime;
 7. Trajtim Spa (qendra shëndetësore Satarai Mahi-Hasa, Yanhantau etj);
 8. Ekzaminimi klinik (vëzhgimi për 2 vjet).

Ne trajtimin e glomerulonefriti kronike kryer njëjta si në masat glomerulonefriti akut, osobeno në periudha e acarimit.