Diabetik nefropati


Diabetik nefropati - një veshkave vaskulare plagë që ndodh në diabet, i shoqëruar nga zëvendësimi i tyre prej indit lidhor të dendur (skleroza) dhe formimin e dështimit të veshkave.

Shkaqet e nephropathy diabetik


Diabetes - një grup i sëmundjeve që rezultojnë nga një formacion defekt apo veprimit të insulinës, dhe i shoqëruar nga një rritje të qëndrueshme të glukozës në gjak. Qëndron diabetit tip I (insulin varur) dhe e diabetit të tipit II (insulinë-e varur). Ekspozimit të zgjatur për glukozë të lartë në enët e gjakut dhe indit nervor e ndryshimeve strukturore të ndodhë që çojnë në zhvillimin e komplikacioneve të diabetit. Nefropati diabetike është një nga këto komplikime.

Në diabet tip I mortalitetit nga dështimi i veshkave është në vendin e parë në diabet tip II është i dyti vetëm për sëmundje kardiovaskulare.

Rritja e glukozës në gjak është faktori kryesor nxitje në zhvillimin e nephropathy. Glukoza nuk është vetëm efekt toksik mbi qelizat e enëve të gjakut të veshkave, por edhe aktivizon disa mekanizma që shkaktojnë dëme në enët e gjakut, duke rritur pėrshkueshmėrisė e saj.

 

Lezionet renale vaskulare në diabet.

Përveç kësaj, rëndësia për formimin e nephropathy diabetik ka rritur presionin në enët e gjakut e veshkave. Kjo është rezultat i rregullimit të papërshtatshme në nevropati diabetik (sistemit nervor në diabet). Në anije përfundimtar zëvendësuar indet mbresë të dëmtuara, ndërprerë funksionin e veshkave.

Simptomet e nephropathy diabetik

Në zhvillimin e nephropathy diabetik dalluar disa faza:

Faza I - veshkat hyperfunctioning. Ka në fillimin e diabetit. Qelizat e veshkave enët e gjakut rritet në përmasa pak më të rrit sekretim të urinës dhe të filtrimit. Proteina në urinë nuk është përcaktuar. Mungon pamja.

Faza II - ndryshimet fillestare strukturore. Ka një mesatare prej 2 vjet pas diagnozës së diabetit. Ajo karakterizohet nga zhvillimi i vaskulare veshkave trashje muri. Proteina në urinë është përcaktuar gjithashtu se funksioni nxjerrës i veshkave nuk vuan. Simptomat janë të mungojnë.

Me kalimin e kohës, zakonisht pesë vjet, ka Faza III sëmundje - fillon nephropathy diabetik. Në mënyrë tipike, kur një inspektim të planifikuar ose në diagnozën e sëmundjeve të tjera në urinë është përcaktuar nga një sasi të vogël të proteinave (30 deri 300 mg / ditë). Një gjendje të tillë të quajtur mikroalbuminuria. Shfaqja e proteinave në urinë tregon dëme të mëdha në enët e gjakut e veshkave.

 

Mekanizmi i paraqitjes së proteinave në urinë.

Në këtë fazë ka ndryshime në normë glomerular filtrimit. Ky tregues dhe të ulët të ndotësve filtrimin e ujit përmes filtrit të veshkave. Në fillim diabetik nefropati glomerular filtrimit normë mund të jetë normal ose rritje të lehtë për shkak të rritjes së presionit në enët e gjakut të veshkave. Manifestimet e jashtme të sëmundjes mungojnë.

Këto tri faza janë quajtur doklynycheskymy, pasi nuk ka ankesa, dhe dëmtimi i veshkave përcaktohet vetëm me metoda speciale laboratorike ose mikroskopi veshkave biopsi ind (marrjen e mostrave të trupit për qëllime diagnostike). Por zbulimi i sëmundjes në këto faza është i rëndësishëm, sepse vetëm në këtë kohë sëmundja është i kthyeshëm.

Faza IV - nefropati rënda diabetik ndodh në 10-15 vjet nga paraqitja e diabetit dhe karakterizohet nga manifestimet klinike të ndritshme. Me një sasi të madhe të proteinave urinës. Kjo gjendje quhet proteinuria. Përqendrimi proteina e gjakut zvogëlohet me shpejtësi të zhvilluar ënjtje masiv. Me një proteinuria vogël ënjtje të ndodhë në gjymtyrëve të ulët dhe fytyrë, atëherë progresion të sëmundjes bëhen të edemë përhapur, lëngun grumbullohet në dëmtimit të dhëmbëve të trupit (të barkut, zgavër kraharorit, zgavrën rreth zemrës). Në prani të shënuar diuretike dëmtimin e veshkave, per trajtimin e edemë janë të efektshme. Në këtë rast, mbështeten në heqjen kirurgjikale të lëngjeve (birë). Për të ruajtur nivelin optimal të proteinave të gjakut trupi fillon të prishen proteinat e veta. Pacientët të humbni peshë shumë. Gjithashtu, pacientët ankohen për dobësi, të qenët i përgjumur, vjellje, humbje e oreksit, etja. Në këtë fazë, pothuajse të gjithë pacientët shënim rritur presionin e gjakut, nganjëherë për numër të lartë, i shoqëruar nga dhimbje koke, gulçim, dhimbje në zemër.

Faza V - uremik - nefropati Final diabetik, fund-fazë dështimi i veshkave. Anijet e veshkave plotësisht sklerozyruyutsya. Veshka nuk kryen zgjedhjen e saj funksion. Glomerular normë filtrimit - më pak se 10 ml / min. Simptomet vazhdojnë fazën përgatitore dhe të natyrës të rrezikshme për jetën. Mënyra e vetme se është terapi zëvendësimi i veshkave (dializa peritoneal, hemodializë) dhe transplantimi (persadka) veshkave komplekse ose veshkave-pankreasit.

Diagnoza e nephropathy diabetik

Testet rutinore nuk lejojnë për të diagnostikuar në fazën paraklinike e sëmundjes. Prandaj, të gjithë pacientët me diabet urinës përcaktimin albumin treguar me metoda speciale. Zbulimi i mikroalbuminuria (30 deri 300 mg / dite) tregon prezencen e nephropathy diabetik. Një rëndësi të ngjashme dhe përcaktimin e normës glomerular filtrimit. Rritja e normës së glomerular filtrimit tregon rritjen e presionit në enët e gjakut të veshkave, të cilat në mënyrë indirekte tregon praninë e nephropathy diabetik.

Faza klinik i sëmundjes karakterizohet nga një sasi të konsiderueshme të proteinave në urinë, hipertension, lezione vaskulare të syrit me zhvillimin e dëmtimit vizuale dhe rënie progresive të qëndrueshme në normë glomerular filtrimit glomerular normë filtrimit është reduktuar me një mesatare prej 1 ml / min për çdo muaj.

Sëmundje Faza V diagnostikuar reduktojë normën e glomerular filtrimit më pak se 10 ml / min.

Trajtimi i nephropathy diabetik

Të gjitha masat për trajtimin e nephropathy diabetik ndarë në 3 faza.

1. Parandalimi i lezioneve vaskulare veshkave në diabet. Kjo është e mundur duke ruajtur glukozës optimal të gjakut me takim ilaçe kompetente hypoglycohaemic.

2. Në prani të mikroalbuminuria si prioritet është që të mbajë nivele normale të sheqerit në gjak dhe trajtimin e hipertensionit, e cila shpesh ndodh tashmë në këtë fazë të sëmundjes. Terapi optimale për trajtimin e presionit të lartë të gjakut konsiderohen frenues të enzimës (ACE) frenuesit, të tilla si enalapril, në doza të vogla. Përveç kësaj, rëndësi të madhe ka dietë të veçantë me përmbajtjen më të lartë e proteinave të jo më shumë se 1 g për 1 kg të peshës trupore.

3. Qëllimi Kur proteinuria kryesor i trajtimit është për të parandaluar rënien e shpejtë në funksionin e veshkave dhe zhvillimin e dështimit të veshkave terminalit. Në dietë vendosur kufizime më të rrepta mbi përmbajtjen e proteinave në ushqim: 0,7-0,8 g për 1 kg të peshës trupore. Në përmbajtje proteine ​​të ulët në dietë mund të shkatërrohet nga proteinat e veta të trupit. Prandaj zëvendësim për mundshme analoge ketonit emërimin e aminoacideve, të tilla si ketosteryl. Ajo mbetet e rëndësishme korrigjimin mbështetje glukozës optimal të gjakut dhe presionit të lartë të gjakut. Para se inhibitorët e ACE shtuar Kalciumi channel blockers (Amlodipin) ose beta-blockers (bisoprolol). Kur edemë përshkruajnë diuretics (furosemide, indapamidi) dhe kontrollin sasinë e lëngjeve që pini është rreth 1 litër në ditë.

4. Me uljen e normës glomerular filtrimit nën 10 ml / min është treguar terapi renale zëvendësuese apo transplantin (transplant) trupa. Aktualisht, terapi renale zëvendësim paraqitur metoda të tilla si hemodializë dhe dializën peritoneale. Por mënyra më e mirë për të trajtuar fund faza nefropati diabetike është veshkave-transplant pankreasi komplekse. Deri në fund të vitit 2000, SHBA kryer më shumë se 1.000 transplante të suksesshme. Në vendin tonë, transplantimi i kompleksit është në zhvillim e sipër.