Shoku bakteriale në sëmundjet urologjike


Shoku bakteriale (bakteriyemichnyy, endotoksychnyy, bakteriotoksicheskiy, septike, toksykoinfektsiynyh) - është një nga komplikimet më të rënda të sëmundjes urological, i cili zhvillon si rezultat i depërtimit të gjakut të një numri të madh të mikroorganizmave dhe toksina e tyre.

Shkaqet shoku bakteriale


Për zhvillimin e shokut bakteriale në sëmundjet urologjike nevojë për disa faktorë. Parë, burimi i infeksionit është prania në organet e sistemit urogjenital. Së dyti, duke reduktuar reaktivitetin e përgjithshëm dhe, së treti, mungesa e trajtimit.

Infeksioni nga organet e sistemit urogjenital mund të hyjë në mënyra të ndryshme. Një nga më të zakonshme traktit urinar konsiderohet kur bakteret hyjnë direkt përmes urinës. Një shembull i kësaj domethënie mund të luhen uretral kateter në shkelje të rregullave të mukozës pa mikrobe lëndimit apo shkelje rrjedhjen e urinës përmes bllokadës së traktit urinar.

Rruga Lymphogenous e infeksionit është i bazuar në transport baktereve përmes enëve limfatike. Në mënyrë të ngjashme, nga infeksioni mund të përhapet nga organet fqinje. Për shembull, pezmatimi i zorrës së trashë apo të gjymtimit gjenital femëror mund të ndodhë infeksionet e traktit urinar.

Rrugë hematogjene e infeksionit është përhapur lezione saj kronike të organeve të sistemit urogjenital përmes enëve të gjakut. Vatra më e shpeshtë e infeksionit kronik është otitis kronike, sinusit dhe grykët. Zbatimi i vatrave të infeksionit ndodh reaktivitetin kur më të ulët të përgjithshëm të imunitetit që është karakteristike për periudhën e dimrit, beriberi kur vërejtur dhe hipotermi shpeshta.

Simptomet e shokut bakteriale në sëmundjet urologjike

Pas një gjeneralizim akute infeksion simptomat e përgjithshme klinike. Pacientët ankohen për ethe, dobësi të përgjithshme, rraskapitje dhe djersitje natën. Këto simptoma janë mbivendosur në mënyrë tipike në simptomat lokale, e cila është tipike për një sëmundje që shkaktoi tronditjen bakteriale.

Në fazën e ardhshme të zhvillimit të reaksioneve bakteriale shok japin të gjitha organet dhe sistemet. Në pacientët me tension të ulët të gjakut, rrit normën e zemrës dhe norma e frymëmarrjes. Kjo është shoqëruar me rritjen e shpërndarje të ngrohjes, dhe dehidratim. Temperatura e trupit rritet deri, derisa sistemet rraskapitur mbrojtëse të trupit, pas së cilës ajo bie nën nivelet normale.

Dhunim i sistemit koagulimit në shok bakterial është e karakterizuar nga rritja e gjakderdhje të hundës, ose gjakderdhje të zorrëve.

Faza përfundimtare e shokut bakterial mund të konsiderohen si të mëlçisë dhe të veshkave dështimit, e cila në një përqindje të madhe të rasteve janë fatale.

Siç është përmendur tashmë, shoku bakteriale zhvillon kundër trajtimit të keq ose joadekuat. Prandaj, edhe në shenjë të vogël të veshkave ose organeve të tjera të sistemit urogjenital duhet menjëherë të kërkoni ndihmë nga një urolog për të ai emëroi trajtimin e duhur, duke paralajmëruar në këtë mënyrë zhvillimin e shokut bakteriale.

Diagnoza e shoku bakteriale në sëmundjet urologjike

Baza për diagnozën e tronditjes bakteriale është analiza laboratorike të gjakut dhe urinës. Kështu, në gjak në një sëmundje të tillë mund të identifikojnë një numër në rritje i leukociteve nga ndryshim të leukociteve në normën e majtë dhe rritur sedimentation eritrociteve. Këto shënuesit janë tregues të inflamacionit.

Në kryerjen e analizave biokimike të gjakut nuk mund të identifikojë një përmbajtje të rritur të ure dhe kreatininës, duke treguar sëmundje të veshkave. Për të sqaruar shkakun specifik mund të përdoret me ultratinguj dhe CT e hapësirës veshkave retroperitoneale. Por edhe këto metoda moderne nuk ka gjithmonë të japin një përgjigje të saktë që e bën turistik për përdorimin e teknikave të tilla si urography nxjerrës ose renography radionuklidit që synon përcaktimin e nivelit të funksionit të veshkave.

Me zhvillimin e çrregullimeve të koagulimit, gjakderdhje harakteryzyruet nevojë për të analizuar koagulimit të gjakut. Në mënyrë tipike, në këtë sëmundje janë dëmtuar kohë gjakderdhje dhe koha e koagulimit të gjakut nga Lee Bardhë.

Kështu, shoku bakteriale kryer urinën dhe gjakun e florës patologjike. Në bazë të këtyre analizave zbuluar një lloj të baktereve që çuan në zhvillimin e sëmundjes, dhe të zgjedhur terapinë e duhur me antibiotikë.

Bakposiv gjakut - metoda kryesore e hetimit

Trajtimi i shokut bakteriale

Trajtimi është kryer në spital. Trajtimi i sëmundjes është e ndarë në ringjalljen përgjithshëm, terapi specifike antibiotike dhe trajtimin e sëmundjes themelor.

Ringjalljen e Përgjithshme janë si terapi oksigjeni, droga kardiak dhe qëllimin e ventilimit artificial në rast nevoje.

Terapia me antibiotikë emëruar në bazë të rezultateve të ekzaminimit bakteriologjike e gjakut. Në qoftë se nuk rezulton bakposeva ose e pamundur për të emëruar antibiotikëve spektrin e gjerë. Këto përfshijnë penicillin, Cephalosporins dhe aminoglycosides. Droga të tilla si ampicilin, cefazolin, tsafetaksim dhe kanamycin.

Në mënyrë tipike, trajtimi i sëmundjes themelore në përputhje me trajtimin e shokut bakteriale, që është, për trajtimin e tij nuk duhet të caktojë agjentë shtesë. Edhe pse patologji të caktuara, të tilla si paranefryte masat e nevojshme operacionale. Ata qëndrojnë në hapjen e abscesit dhe evakuimin përmbajtjen e saj.

Karakteristikat e dietën dhe mënyrën e jetesës

Në format e rënda të pacientëve shoku septik janë shpesh pa ndjenja. Kjo Forcat kryejë aktivitetet e veta në të ushqyerit parenteral. Në të tilla situata administruar intravenoz zgjidhje proteina, lipide dhe karbohidratet.

Në pacientët me ndërgjegje të mbajtura si pacientët me sëmundje të veshkave, që është, ata emërohen diete 7 Tabela Pevzner, e cila përjashton përdorimin e kripur, aromë, skuqur dhe piper produkteve.

Lidhur me mënyrën e jetesës, pacienti duhet të frikësohen hipotermi, e cila mund të çojë në sëmundje të përsëritura të veshkave. Vlen të përmendet se çdo sëmundje e sistemit të tretjes, i cili zhvillon pas pësimit të një goditje bakteriale, një kurs shumë të vështirë dhe i jep një sasi të madhe të komplikimeve.

Rehabilitimi pas sëmundjes

Që të gjithë pacientët me goditje bakteriale në sëmundjet urologjike janë trajtimi më i fuqishëm me antibiotikë pas shërimit ata duhet të trajtohen për parandalimin e bifidobacteria dysbiosis. Për këtë qëllim drogës në mënyrë të përkryer të përshtatshme të tilla si Hilak dhe lactobacterin që obsemenyayutsya bakteret beninje gut dhe e bëjnë të pamundur për të zhvilluar malinje. Këto barna mund të blihen në çdo farmaci pa recetë.

Në periudhën e vonë për të parandaluar infeksionin sekondar dhe sëmundje të ri të sëmurë rekomandohet për të pushuar në Spas, si Saki apo Morshyn.

Mjete popullore Trajtimi

Trajtimi i mjeteve juridike popullore në shok bakterial papranueshme, sepse ajo jo vetëm në mënyrë efektive, por gjithashtu mund të kontribuojë në kurs më të shpejtë sëmundje. Fakti se trajtimi i mjeteve juridike popullore, kryesisht përdoret infusions ndryshme dhe decoctions, e cila është një terren shumë të mirë të mbarështimit për rritjen dhe riprodhimin e baktereve. Prandaj, aplikimi i këtij lloj trajtimi është vetëm zhvillimi dhe forcimi i infeksionit, i cili pastaj dyfishuar vështirë të trajtimit me antibiotikë.

Komplikimet e shoku bakteriale në sëmundjet urologjike

Zhvillimi akut i shokut bakterial mund të ndodhë një rënie të mprehtë në presionin e gjakut, e cila kërcënon shkeljen e pacientit e vetëdijes dhe bie në një gjendje kome.

Nga sistemi nervor në shok bakteriale zhvillon encefalopati, i cili, për shkak të procedurave të dobëta terapeutike mund të përparojë dhe të përfundojë me të njëjtën gjendje kome.

Shoku bakterial që zhvillohet në marrjen në gjakun e një numri të madh të baktereve mund të jetë i komplikuar nga formimi i abscese në organe të ndryshme dhe pjesëve të trupit. Më shpesh prek ato organe që kanë një rritje të fluksit të gjakut. Midis tyre janë mushkëritë, mëlçisë, trurit dhe shpretkë. Abscese e të dhënave të shoqëruar nga simptomat karakteristike klinike. Prandaj, në rast të një abscesi në disa trup duhet të shqyrtojë të gjithë trupin, duke përfshirë veshkat, kështu që shkaku i abscesit mund të fshehin atë në patologji të trupit.

Parandalimi i shokut bakteriale në sëmundjet urologjike

Parandalimi i shokut bakteriale kryesisht të synojnë parandalimin e zhvillimit të sëmundjeve bakteriale të veshkave. Për këtë, të paktën, duhet të sanitize vatra e infeksionit kronik në trup, të cilat mund të bëjnë infeksione kronike vesh, dhëmbët, orofaringut dhe sinuset paranazale. Trajtimi i këtyre sëmundjeve është kryer në specialistë.

Gjithashtu, për parandalimin e sëmundjeve të veshkave duhet për të ruajtur nivelin e imunitetit. Kjo mund të bëhet, gjithmonë duke marrë kurse vitaminë terapi, salcë për sezonin dhe pjesa tjetër vit në vendpushimet. Përveç kësaj, nëse një pacient ka pasur një histori të sëmundjeve autoimune veshkave, lloji glomerulonefritin, ajo duhet të dhurojnë gjak për statusin imunitar. Kjo është e mundur vetëm në laboratore speciale imunologjike, të cilat janë të vendosura në qendrat e mëdha mjekësore.

Kur të parandaluar zhvillimin e sëmundjeve të sistemit urogjenital dështuar, detyrë në këtë fazë është të parandalojë mjekët përgjithësim proces. Kjo mund të arrihet në qoftë se koha për të caktuar trajtim adekuat me antibiotikë. Përveç kësaj, ka disa sëmundje infektive të veshkave, e cila është e nevojshme për trajtimin e ndërhyrjes kirurgjikale, e cila duhet të bëhet në kohën e ardhshme.

Një tjetër fokus në parandalimin e goditjes bakteriale në sëmundjet urologjike është për të siguruar kujdesin normale mjekësor, i cili eliminon ndotjen e trupit. Kjo mund të arrihet duke përdorur sterile catheters Urethral disponueshme dhe duke punuar ekskluzivisht në kushte pa mikrobe.

Ed. urolog Astashyn EE