Aplazionit uretër


Veshkave aplazionit dhe uretër - një cen kongjenitale të sistemit urogjenital, e cila manifeston mungesën e plotë të një ose dy ureters. Plotëson të njëanshme dhe dypalësh uretër aplazionit. Forma e dytë e sëmundjes papajtueshme me jetën, sepse në sëmundje klinike urologjike konsideruar vetëm aplazyyu njëanshme ureteral.

Nga e majta në të djathtë: aplazionit e veshkave majtë dhe uretër, aplazionit e veshkave e duhur dhe uretër me një aplazionit goja ureteral majtë të sohranienie majtë veshkave të uretër (uretër paplotë aplazionit)


Arsyet aplazionit uretër

Shkaqet besuar anomalitë e sistemit urogjenital është e vështirë për të thirrur. Shkencëtarët thonë se kjo të luajë rolin e të dy faktorëve të brendshëm dhe të jashtëm. Në mesin e faktorëve të brendshëm mund të identifikojë metabolizmin hormonal e grave shtatzëna që kanë të bëjnë sëmundje kronike që janë të shoqëruara me hipoksi dhe anemi, dhe sëmundje sistemike lidhës indeve.

Sa për faktorët e jashtëm, ajo është konsideruar se zhvillimi i uretër aplazionit, si dhe anomali të tjera të organeve të ndryshme të përfshira në sëmundjet infektive, veçanërisht rubeolës dhe toxoplasmosis, stres të vazhdueshëm dhe lëndimet traumatike gjatë shtatzënisë. Edhe në Shtetet e Bashkuara kryer studime të veçanta që kanë treguar se keqformime të organeve të brendshme, duke përfshirë veshkat, në masë të madhe ndikon në rrezatim jonizues.

Pothuajse gjithmonë aplazionit aplazionit kombinuar me uretër ose ahenezyey veshkave në të njëjtën anë. Në ato raste të rralla kur pacientët janë të lindur me të veshkave dhe uretër mungesën normal të tij brenda një periudhe të shkurtër kohore atrofi.

Simptomet e uretër aplazionit

Në mënyrë tipike, aplazionit uretër është asimptomatike. Shpesh ajo është një gjetje e rastësishme gjatë ekzaminimit të sistemit urogjenital në disa sëmundje të tjera.

Në të njëjtën kohë, në qoftë se ka uretër aplazionit paplotë gjatë së cilës zgavrën e fshikëzës duke lënë një mihurnym vogël rezervuar veshur me epitelit, ajo mund të jetë infeksion. Arsyeja për këtë është stagnimi i vazhdueshëm i urinës në këtë shtojcë. Në këtë situatë, pacientët të fillojnë për të festuar dhimbje në mesit dhe çapokor, ethe dhe çrregullime të urinimit në formën e rritjes së trazim dhe kërkojnë mosmbajtjeje.

Në qoftë se një person ka disa lloj anomalive kongjenitale apo dikush nga familja e tij vuan nga një sëmundje e trashëguar veshkave, dhe ajo duhet të jetë eksploruar në aspektin e shëndetit të sistemit urogjenital. Përveç kësaj, ankesat e mësipërme janë një tregues i drejtpërdrejtë për trajtimin e pacientit në një urolog.

Diagnoza e ureteral aplazionit

Në urinalysis, i kryer pa përjashtim të gjithë pacientët me çrregullime të sistemit urogjenital, të aftë për të zbuluar një sasi të vogël të qelizave të kuqe të gjakut dhe qelizave të bardha të gjakut. Duhet të theksohet se këto teste janë vërejtur vetëm kur një pjesë e infektuar të uretër, ndërsa në të urinës fshehur është mjaft "i qetë".

"Standardi i artë" në verifikimit diagnoza aplazionit uretër mund të konsiderohet urography nxjerrës. Metoda është bazuar në të kundërt intravenoze, e ndjekur nga rreze-X ekzaminimin e sistemit urinar. Në shumicën e rasteve, nuk është vetëm një pikë e përzgjedhjes së kundërt. Uretër pjesshëm aplazionit mund të zbulohet një rrip të hollë të kundërt, e cila tregon qenët i qartë pjesshme ureteral.

Urography nxjerrës: uretër aplazionit

Ultratinguj, kryer në të gjithë pacientët me patologji të legenit të vogël zbulon reduktimin e madhësisë ose mungesë të plotë të veshkave në anën e prekur. Që ultratinguj bën të mundur të kujtoj vetëm organet parenkimale, uretër vetë, ose më mirë mungesa e saj, në shumicën e rasteve shkon pa u vënë re.

Në disa spitale, pajisjet e lejuar dhe mjekë të kualifikuar kryhet një cystoscopy dhe fshikëz. Kjo ju lejon të shihni hapjen e uretër, e cila në rastin e aplazionit fundit është mbyllur plotësisht ose pjesërisht.

Trajtimi i ureteral aplazionit

Në sëmundje asimptomatike pacientët tregoi vetëm vëzhgimin periodik në urolog. Në trajtimin specifik ata kanë nevojë. Kur infektuar cungun e uretër, simptomat e së cilës janë të përshkruara më lart, është e rekomandueshme një operacioni për të hequr këtë formacion.

Line në anën e prerjes bark kryer. Blunt dhe të mprehta e përshkuar nga ind dhjamor dhe përreth indeve qëndron fshikëz. Vendosur infeksion kult uretres dhe perev'yazuyetsya në bazë. Nyje Next zhytur në mur fshikëz. Për ta bërë këtë rreth trungu imponuar kysetnyy shtresë që krijon një lak në të cilën zhytur dhe uretër.

Faza tjetër e operacionit është për të hequr pjesën tjetër të uretër. Ai pastrohen në të njëjtën mënyrë si në rastin e mëparshëm. Pas ligation të uretër, ky i fundit është i prerë. Veshkave ndryshuar, e cila është e vendosur thellë në indet e buta retroperitoneale që nuk është prekur nga, si ajo kërcënon për të hequr rrezikun e gjakderdhjes.

Në kullimit retroperitoneale instaluar, të cilat shfaqen në sipërfaqen e pasme të lëkurës së barkut. Qëllimi i skenë është për të hequr gjakun e mbetur dhe lëngun nxitëse.

Operacioni shtresuar përfundon suturing plagën dhe imponimin e dressings pa mikrobe. Në disa raste, prodhimi është kryer uretral kateter në mënyrë që të mos krijohet presion në fshikëz.

Që nga tregues për kirurgji shërbyer si infeksionet e fshikëzës, postoperative nevojë për trajtim aktiv të cystitis. Për këtë qëllim, antibiotikët gjerë spektrit të tilla si ceftriakson apo Gatifloxacin cila intravenoz dhe vnutrishnomihurovo përmes të instaluar më parë kateteri uretral.

Rehabilitimi pas sëmundjes

Çdo kirurgji përmes hapësirës retroperitoneale është mjaft traumatike, aq të sëmurë për herë të parë pas operacionit, pjesa tjetër shtrat duhet të ndjekin. Në këtë shumë fazë është shumë e rëndësishme e saktë operativ kujdesit plagë për parandalimin e infeksionit sekondar. Daily dressings ndryshim pa mikrobe për parandalimin e infeksionit në vendin e pranimit të qasjes operacional.

Së bashku me metodat e tjera të rehabilitimit të përdorura në mënyrë aktive fizioterapi, i cili përfshin aplikimin e terapisë magnetike, darsonvalization, elektroforezë zgjidhje anestezion dhe UHF. Kundërindikimet për përdorimin e terapisë fizike mund të shërbejë zhvilluar tashmë proceset infektive në vendin e plagës.

Karakteristikat e dietën dhe mënyrën e jetesës

Sepse pacientët me hypoplasia të uretër jetojnë me një veshkë, ata kanë nevojë për profilaksinë e sëmundjeve. Këto pacientë ecin padëshirueshme në një mot të lagësht, përdorni pije të ftohtë në sezonin e nxehtë dhe të kontaktoni me ftohjet sëmurë. Arsyeja për këtë është se angina që ndodh në këta pacientë, komplikime shpesh i jep një veshkë të vetme, duke i dhënë fund glomerulonefriti. Sëmundja është kronike dhe, në qoftë se nuk trajtohet, në mënyrë të pashmangshme përfundon me pamjaftueshmëri renale.

Mjete popullore Trajtimi

Ato sëmundjet që kërkojnë trajtim për kirurgji e tyre, a priori nuk mund të jetë ekspozuar ndaj terapisë popullore. Shpesh një trajtim i tillë, nga ana tjetër, të çon në gjendje të keqe të përgjithshme për shkak të vonojë terapi normale. Prandaj, me një sëmundje të tillë duhet menjëherë të kërkoni ndihmën e një të kualifikuar dhe të mos provokoj fatin duke kontrolluar mbi të gjithë pasurinë e mjekësisë kombëtare.

Komplikimet uretër aplazionit

Komplikimi më i zakonshëm i sëmundjes duhet të konsiderohet infeksion uretër ndryshuar. Siç është thënë, duket dhimbje të vogla në shpinë dhe një shkelje të urinimit. Nëse nuk trajtohet, një gropë formuar purulent inflamacion i uretër, e cila mund të përhapet në indet retroperitoneale dhjamor. Në këtë situatë, pacientët vëreni një dhimbje të mprehtë në shpinë, i shoqëruar nga një rritje të mprehtë në temperaturën e trupit në shifra ethe.

Kur fshikëz infektuar gjithashtu mund të fajësohet urinë kontaminuar në një veshkë të vetme, duke i dhënë fund zhvillimin e pyelonephritis. Që inflamacion zhvillohet në veshka vetme dhe procesi urinar nuk kompensohet nga të dytë, pacientët atëherë zhvilluar dështim akute renale. Në mungesë të trajtimit adekuat në njësinë e kujdesit intensiv është një gjendje klinike në mënyrë të pashmangshme përfundon në vdekjen e pacientit.

Parandalimi aplazionit uretër

Parandalimi i kësaj sëmundjeje në vendin e parë, duhet të trajtohen me gratë shtatzëna. Gjatë shtatzënisë fëmija nënat nuk janë të lejuar për të pirë pije alkoolike, droga dhe embryotoxic të jetë në rritjen e ndotjes së rrezatimit. Përveç kësaj, të shpeshta stresi dhe traumat gjatë shtatzënisë mund të kontribuojë gjithashtu në lindjen e fëmijëve me aftësi të kufizuara të shumëfishta, duke përfshirë sistemin urogjenital.

Nëse lindja e një fëmije është diagnostikuar tani zëvendës, ai duhet t'i nënshtrohen provimit periodik në urolog. Kjo është bërë në mënyrë të kontrolluar gjendjen funksionale të veshkave dhe kohë për të përcaktuar tregues për ndërhyrje kirurgjikale.

Moti aplazionit uretër

Parashikimi për jetën, kryesisht të favorshme. E vdekjeve ndodhin në ato raste të rralla kur ka një inflamacion të përbashkët të veshkave.

Parashikimi negativ për shërim. Edhe pse teknikisht modifikuar për rindërtimin e uretër, ndoshta ky operacion nuk ka kuptim, të ndryshuar për të rivendosur veshkave është e mundur vetëm me anë të transplantimit, e cila është edhe jopraktike në gjendjen normale funksionale të trupit të dytë.

Moti për të varfërit efikasitetit. Të gjithë pacientët me këtë patologji janë grupi i tretë i aftësisë së kufizuar, duke i lejuar ata që të merret vetëm me ato aktivitete që nuk kërkojnë tendosje fizike. Këta pacientë janë në pensione të përjetshëm dhe nuk kërkojnë perekomisiyu periodik mjekësor *.

* Sipas Qeverisë RF Dekretin e 20 shkurt 2006 № 95 "Për procedurën dhe kushtet për njohjen si të pavlefshme"

Ed. urolog, andrologist, seksolog i njohur NJË Plotnikov