Depresioni endogjen


Depresioni - (. Lat Depressio depresioni, shtypja, sinonim, depresioni, melankolik) - një gjendje në të cilën një person vazhdoi shënuar humor depresion, reduktuar aktivitetin mendor dhe fizik.

Çrregullim i planit nuk çon në të meta intelektuale dhe një shkelje bruto të përshtatjes sociale, por ia vlen të kujtohet se rreth 10% e njerëzve me depresion, kryen vetëvrasje. Kjo është arsyeja pse depresiv duhet t'i trajtojnë mjekun. Megjithatë, vendi ynë konsiderohet trajtim turpshme për një psikiatër (dhe në raste të rënda pacientët e tillë është e angazhuar në të). Frika se "ai do të vënë mbi të dhënat, fqinjët do të tregojnë me gisht","ata janë zalikuyut, pastaj të bëhet një e vërtetë i çmendur" mbulon rrezikun e vërtetë për pasojat e depresionit. Ndërkohë, nga depresioni nuk janë të përkryer. Le të përpiqen të kuptoj se kush merr në rrjetin e saj të parë.


Ka grupe të rrezikut të mirë-përcaktuar: njerëzit e moshës 20-40 vjet, meshkujt pas ose gjatë një divorc, gratë e vetme (veçanërisht në periudhën pas lindjes), prania e fakteve të vetëvrasjes në pemë hinealohicheskom, adoleshentët të cilët kanë humbur prindërit e tyre pas 11 let.Tak njëjta - njerëz të cilët kanë pasur stres të rëndë ose kronik, duke përjetuar probleme të kënaqësisë seksuale, homoseksualiteti, ulët mënyrë shoqërore klassa.Takim jashtë gamë shumë të gjerë. Dhe mbi 10% të numrit të tyre, nuk është aq e vogël.

Shikoni për mjedisin e menjëhershme dhe nastorozhytesya nëse dikush i familjes ose miqtë tuaj kanë filluar të ankohen për gjumë të dobët, oreksit, depresion. Ndonjëherë ju mund të dëgjoni dhe deklarata e drejtpërdrejtë e mungesës së vullnetit për të jetuar, një ndjenjë të ekzistencës pavlefshmëri, depresion, dobësi. Për të vënë atë në gjuhën shkencore, ju mund të shihni gipobuliya (reduktuar komponent vullnetshëm) Hypomnezyya (rënie në vëmendje dhe rezistencës) - kështu që nuk ka përpjekje të qëllimshme për të mësuar përmendësh informacion. Reduktuar mbushur me mbijetesën, ushqim, instinktet seksuale. Ka dëmtim të jetës së tij. Në rrezik të lartë për vetëvrasje "prodhim" e depresionit kur ndikojë eshtrat, por ka disinhibition, gipobuliya zhduket. Pacienti është aftësia për të organizuar vetëvrasje.

Shumë njerëz vuajnë "mat" depresioni, që nuk është shumë e theksuar. Këto depresioni më i rrezikshëm në rrezik vetëvrasje. Është e rëndësishme që të shikoni për praninë e lot - nëse jo, shteti konsiderohet si e vështirë. Pasi ka lot gjendja të përmirësohet. Duke folur me pacientë në gjendje të rëndë kot, pirë e të ngrënë dhe për të bindur pacienti nuk mund të, për më tepër, ajo mund të çojë në rezultatin e kundërt. Karakteristike për njerëzit dhe ndjenjë "rrjedhjen e ngadaltë të kohës".

Depresioni endogjen (çrregullim unipolare emocional) - një rezultat i çrregullimit të sistemeve të trurit, nervor dhe endokrine.

Definitely rast klinik, zhvillimi i saj nuk është i varur nga faktorët e jashtëm dhe pamja nuk është rezultat i ndonjë ngjarje stresuese të jetës. Por nganjëherë faktet që mund të çorientojnë profesionistë. Lojë me birila vetëm për rezultatet endogjene depressy:

- Mungesa e aminet endogjene - kanë pronat antioxidant (antioksidant) dhe modelit të gjenerojë proceset oxidative në trup, duke mos dhënë atë të veshin jashtë shumë shpejt.

- reduktim në noradrenaline, dopamine është sintetizuar nga pjesën më të madhe në lëvore veshkave, nga pronat e saj i ngjan adrenalin. Përgjegjës për zgjuar tonë dhe aktivitetin tonë në situata të vështira siguron llojin e reagimit të menjëhershëm "goditur ose të kandidojë", rrit përqendrimin, përshpejton normën e zemrës, rrit presionin
- të zvogëlojë nivelin e serotoninës, e cila ndikon aktivitetin motor, ton enëve të gjakut, në pronat e tjera të ngjashme me adrenalin.

Depresioni endogjen mund të ndodhë në sëmundjet e tiroides ose gjëndra veshkave, sëmundjet kardiovaskulare, rasstroystavh neurologjike.

Kështu, depresioni endogjen është abuzimi më i thellë psikologjik dhe aktivitetet fizike se të gjitha llojet e tjera të depresionit. Një person nuk do të kryejnë detyrat e thjeshta që lidhen me vetë, përdorimin e forcës fizike. Shpesh këta pacientë të ndjehen fajtor, duke menduar për vetëvrasje me një tendencë për të zbatuar.

Në rastin e depresionit terapisë endogjen paefektshëm. Pacientët lodhur shumë mendërisht dhe fizikisht për atë që do të punojnë me terapist dhe të kryejë detyrën e saj. Ky rast klinik kërkon pa kushte dhe trajtim nga një psikiatër, nëse vendosja është e nevojshme në një spital mjekësore.

Statistikat thotë se 50% e pacientëve që vuajnë depresionit MONOPOLAR, përpjekje për vetëvrasje, 15% për qind ende në gjendje për të përfunduar planin. Episodi endogjen depresive zgjat rreth 6 muaj, por ka devijime plus ose minus dy muaj. Shumica e pacientëve shërohen plotësisht, kur është e mundur për të lidhur sëmundjen për të cilën ose somatike (trupore) dhe për të hequr shkakun e çrregullimit, dhe ndonjëherë bëhet kronike dhe ju duhet të marrë ilaqet kundër depresionit terapi mirëmbajtjes për jetën.

Nëse keni vënë re diçka të ngjashme në veten e tyre apo të dashurit e tyre, kontaktoni një terapist apo psikiatër. Depresioni është e shërueshme në qoftë se ajo nuk ka drejtuar.

Diagnoza e depresionit

Paralelisht me bisedë, që synon identifikimin e shkaqeve të sëmundjes (faktor stresi situatë e vështirë dhe rrethanat e tjera të pacientit), mjeku juaj mund të përshkruajnë studim synon identifikimin e sëmundjes që simulon provokimin apo depresioni endogjen. Këto mund të jenë sëmundje të gjakut, anemi, ndryshimet në nivelin e hormoneve, rrezik në punë, etj

Metodat e hulumtimit që lidhen drejtpërdrejt me depresion, si dhe nuk e kryejnë në rregull. Për shembull aplikoni:

1.Test Carroll - Testi deksametazonovyy - ndërsa kontrollojnë nivelin e kortizolit në urinë dhe gjak pas dhënies deksametason.

2. monitoron fazat e rënda Shkeljet e gjumit (REM - faza pas 90 minuta normalisht,. "zvarriten përpara" në depresionit endogjen). Në mënyrë të ngjashme - në biorhythms depressiinarusheny - rrit përqendrimin nate urinës, temperaturën e trupit.

Trajtimi i depresionit endogjen

Trajtimi përfshin përzgjedhjen e duhur të barnave, trajtim afat-gjatë me ilaqet kundër depresionit dhe psikoterapisë korrigjues që synon zbutjen tipare që provokojnë sëmundje. Për të filluar të përjashtuar sëmundje organike që mund të çojë në depresion, dhe nëse ka ndonjë - trajtojnë ata.

Terapi biologjike direkt depressitakovy:

1. Phototherapy (ndikimi i dritë të ndritshme, ose anasjelltas - errësirë ​​- por metodë përdoret më rrallë).
2. Privimi (privimi) ose gjumë 12 ose 36 orë. Cikli - një muaj. Privimi është shumë efektive, por është e paqëndrueshme për shkak se ajo është e kombinuar me ilaqet kundër depresionit.
3. Medicines. Parimet e terapisë drogës janë: + Trajtimi monoterapi afat-gjatë (-kupirovanie 2 muaj, 6 muaj - konsolidimi i rezultateve, vitit - Formimi shuarja) përdorin ilaqet kundër depresionit.

Me gjithë përdorimin e mundshëm të ilaqet kundër depresionit "shtënë serotonin" kështu që ju duhet të zgjidhni me kujdes dozën. Mos caktojë vetes vetëm ilaqet kundër depresionit, mjeku do të zgjidhni dozen më të mirë.

Kur përdoret subdepresiya citalopram - medikamentin nga grupi i bllokuesve selektive reuptake. Ky mjekim "regjistrohem" pas ilaqet kundër depresionit klasike, por ajo është tolerohet mirë.

Komplikime Classic ndërsa duke marrë ilaqet kundër depresionit - fshikëz ngathtësi (detruziya - emision vështirësi e urinës), çrregullimet e diarresë, shtim në peshë, shkelje potencë, takikardi, vizion të paqartë.

Mjekët dhe veten mund të ndihmojë. Atë - për të lehtësuar detyrën vetë - në vend të shëruar. Çfarë është e dëshirueshme para se të vizituar mjekun: gjumë! Ritmet e gjumit dhe thyen fazat e gjumit, dhe kështu ata "whipped".

Hani mundësisht të thjeshtë dhe të balancuar, nuk ka dietë të veçantë, por nuk duhet të mbingarkoj pankreasit. Ne e dimë se në shumicën depresion raste gratë "kap"Dhe burrat"larë poshtë". Kjo është vetëm të pini diçka dhe nuk mund - nuk është shpesh shpejt atje psikologjike apo varësia fizike, dhe manifestimet klinike të alkoolizmit vijnë të parat. Varësia e formuar në këtë mënyrë është dhjetë herë më shpejt se në të njëjtën depressii.Tak nuk përpiqet për të ndryshuar brendshme e apartamentit të saj - ngjyra më të ndritshme, "Ajër" perde, drapes jo të rënda, ngjyra të ndritshme.

Depresioni pavarësisht rrënjë shkakton përsëritet, posaqërisht në femra (1/3 për 1 vit, 2/3 - 3 vjet). Fëmijët në formën klasike të depresionit mund të shihet pas 10 vitesh.

Më shumë në artikullin "Trajtimin e depresionit"

Në punën praktike mjeku mund të hasin situata e mëposhtme.

- Pacienti është në një gjendje shumë në depresion, duke përfshirë stuporoznoe, refuzon ushqimin, fizikisht dobësuar në mënyrë të konsiderueshme. Detyra kryesore e mjekut - pacientit të tërhiqet nga një gjendje të tillë që kërcënon jetën e tij. Për fat të keq, asnjë nga barnave të njohur ka aftësinë për të shpejt dhe pa shumë dëm për pacientin për ta sjellë atë nga depresioni të rëndë. Ne nuk rekomandojmë humbur kohë të çmuar në kërkim të një ilaçi, në raste të tilla menjëherë të zbatohen terapi me elektroshok, dhe sipas nevojës për të vazhduar të njëjtin trajtim ose shkoni në farmakoterapinë. Përvoja e trajtimit të depresionit në vendin tonë tregon efektivitetin e psihofprmakoterapii intensive në raste të tilla. Terapi electroconvulsive është aplikuar zakonisht më vonë, kur rezistenca provuar të ilaqet kundër depresionit.

- Nëse pacienti është në depresion, hipobulichen, por shprehu asnjë fenomen stuporoznyh, farmakoterapyyu duhet të fillojë me emërimin e ilaqet kundër depresionit që kanë aktivizuar efekt, - frenuesit oxidase monoamine ose tahitimoleptikov (desipramine, nortryptylyn etj).

- Ndonjëherë faza fillestare e psikozë manifestuar azhitirovannostyu dhe emocion të fortë të frikës. Këtu sedatives dobishme dhe ilaqet kundër depresionit të lehtësojë frikën - amitriptyline dhe trimeprimin; nëse është e nevojshme, në kombinim me disa neuroleptikëve: levomepromazine, Chlorprothixene, thioridazine. Kur theksuar depresioni azhytyrovannoy ynvolyutsyonnoy ne mendojmë se e drejta për të filluar pa vonesë terapi me elektroshok nëse ka contraindications drejtpërdrejta fizike. Ilaqet kundër depresionit janë të ngadalta, dhe duke pritur nuk është gjithmonë e përshtatshme.

- Simptomat më të zakonshme të depresionit endogjen është ankthi kompliment, dëshpërimi, depresioni. Në këto raste, trajtimi fillon me emërimin e agjentëve që ngre gjendjen shpirtërore, imipramine, melitratsen dhe të tjerët. Mënyrat për të përdorur drogë. Në rastet kur shfaqet një efekt të shpejtë dhe masiv psikotropike (mpirje, dhe kështu azhitirovannost. D.), doza e drogës duhet të shpejt të përmirësuar. Të sigurt vetëm për të filluar trajtimin me injeksione: ato nuk shkaktojnë efekte anësore të theksuara. Veprimi drogës shfaqet në mes të ditës 5 dhe 20, edhe pse është e mundur dhe një manifestim më vonë këtë efekt. Interval varet nga pacienti dhe doza e medikamentit, moshës përcaktuar, gjinisë, depresionin e thellë dhe kohëzgjatja e sëmundjes. Fëmijët dhe të moshuarit përshkruajnë doza më të vogla. Gjatë ditës së parë të dozës së drogës (25-75 mg) të ndarë në tri faza: kjo e fundit duhet të kufizohet vetëm në kohën e pasdites, t E. për 16-17 orë për të shmangur prish gjumin.. Doza rritet gradualisht deri në një mesatare prej 200 mg, por jo më shumë se 300 mg. Kjo vlen për të gjitha llojet e barnave antidepressant 2. Me përmirësimin e dozës së pacientit është reduktuar në rreth 100 mg në ditë.

Kohëzgjatja e trajtimit pas zhdukjen e plotë të fitopatologji mbetet e diskutueshme.

Antydepressyvnaya terapi duhet të zgjasë për rreth 6 muaj, v. E. Sa më shumë spontane vazhdon fazën otzvuchanie e sëmundjes. Argumentet bazuar në faktin se në skizofreni dhe depresion endogjen me ilaqet kundër depresionit të ndikojë në sëmundje dhe të lehtësojë simptomat e saj vetëm. Kështu, zhdukja e fenomeneve depresive nuk do të thotë eliminimin e depresionit. Prandaj, ndërprerja e parakohshme e trajtimit mbart rrezikun e një tjetër sulm. Por besohet se terapia antidepressant jo vetëm eliminon simptomat (v. Efekt Simptomatik E.), por edhe shkurton fazën e vërtetë të sëmundjes (veprimi patogjene), e cila është tipike për fillimin e faljen e vërtetë madje edhe pas trajtimit afatshkurtër. Veçanërisht e rëndësishme në përgatitjen e planit për të siguruar trajtim të kujdesshëm (jo të mprehtë) ulur dozën e drogës, është ndërprerja veçanërisht e rrezikshme papritur. Shpesh vetë pacientët janë përmirësime të vetëdijshëm fyese vërtetë dhe të qëndrueshme në shëndetin e tyre. Këto mjeku Vlerësimet e sëmurë duhet të dëgjojnë. Duke filluar përmirësim rrënjësor është koha kur pacientët shprehin ankesat që lidhen me çrregullime të sistemit autonom nervor karakteristikë e sëmundjes.

Depresioni endogjen Psikoterapia

Psychopharmacology moderne si mundësi të zgjeruara për trajtimin e depresionit endogjen, psikoterapi ka qenë tradicionalisht zbatuar humbur më parë rëndësinë e saj dhe u zhvendos në pjesën e prapme. Gjithnjë e më shumë, ju mund të shikojnë si jo vetëm mjekët e përgjithshëm, por psikiatërve janë të kufizuara në një ilaqet kundër depresionit të thjeshtë e emërimit, duke injoruar plotësisht komponentin psikoterapi e procesit të trajtimit. Në të njëjtën kohë optimizes trajtim psikoterapi, rrit efektivitetin e farmakoterapinë. Praktika tregon se psikoterapi për depresion dinamike dhe shumë aspekte. Ajo mund të ndryshojë në varësi të fotografisë klinike të sëmundjes, reagimin e pacientit individit për gjendjen e tij, fazë të trajtimit. Në këtë raport ne do të fokusohemi vetëm në disa nga anët e saj.

Në mënyrë tipike, përveç çrregullimeve depresive në pacientët të kenë një reagim ndaj Depersonalization papritur. Ata ndryshojnë e tyre të hutuar, i hutuar, duke u përpjekur për të shpjeguar atë për rrethanat e jashtme, janë të ballafaquar vazhdimisht me mungesën e të kuptuarit të të tjerëve, shpesh duke u dhënë atyre këshilla e gabuar: "Ob'yednaysya, të marrë veten në dorë, situata do të ndryshojë", etj Në treshe klasike e pacientëve depresive zakonisht përqendruar në letargji intelektuale dhe humbje të pashpjegueshme me interes për ta. Nëse ata janë të shqetësuar në lidhje me alarmante depresion dhe ankth maloob'yasnimye vazhdueshme, dhe të drejtuara gjendjen e tyre, dhe të tjera, ngjarjet edhe më të vogla. Në pacientët të maskuar depresionit, të lodhur nga çrregullime të pafund somatoform, para së gjithash, pyesni doktorin tuaj për të ndihmuar ata të kuptojnë këto ndjenja, e këshilloi disa teste më shumë, duke u ankuar për mungesën e profesionistëve të kualifikuar të cilët nuk mund të vënë ato në diagnozën e duhur.

Seancat Psikoterapia në pritjen e parë fillon me shpjegimin për të pacientit se çfarë gjendja e tij është mjeku plotësisht e kuptueshme. Duke e ditur në detaje strukturën e sindromi depresive, mjeku ndërton një bisedë në mënyrë që pacienti është i befasuar kur çrregullime Dr njohur me ato të cilat ai ende nuk kishte apo harruar të them. Pacienti ndjen se ai më në fund e kuptoi se gjendja e tij nuk është unik, dhe të vetëdijshëm se ai nuk ka nevojë për sondazhe më shumë shpenzime pafund. Ai menjëherë qetësohet, dhe të kontaktoni atë instaluar plotësisht. Duke pasur parasysh identiteti, statusi, niveli intelektual dhe arsimor e pacientit, mjeku përcakton mundësinë e përdorimit të një shpjegim racional të esencës së sëmundjes psikoterapi dhe mekanizmin e veprimit të barnave. Në disa pacientë që optimizes procesin e shërimit, të tjerët - mbingarkoj informacionit mbi sfondin e letargjisë intelektuale mund të shkaktojë një reagim negativ. Në të gjitha rastet, ju duhet të përdorni formulimin optimiste të qartë të tilla si: "Të gjitha këto janë depresioni, gjendja juaj shërueshëm" dhe kështu me radhë.

Trajtimi aktual i depresionit endogjen në shumicën e rasteve kryhet përdorimin e drogës psikotrope. Kjo domosdoshmërisht kërkon mbështetje psikoterapeutike. Ku droga të shkaktojë efekte anësore, të tilla si goja e thatë, kapsllëk, përgjumje, shqetësimit të akomodimit, është e nevojshme për të paralajmëruar pacientin në lidhje me të, të qetë, thonë se reagimi i parë ndaj ilaçeve - zakonisht një reagim ndaj efekt anësor që rezultati terapeutik cilado që është më vonë.

Psikoterapia merr rëndësi të veçantë në rastet e fazës së zgjatur depresive që zgjasin më shumë se 6, 12, dhe nganjëherë shumë më tepër muaj. Shpesh, kjo depresioni cekët dhe jo gipotimii që u shfaqën pas gjatë, nganjëherë periudha afatgjatë hipertimy intelektuale, krijuese, aktivitetet e të lartë të biznesit, të cilat pacienti beson sundimin e tij. Një kontrast të tillë të gjendjes subjektive komplikon depresionin. Prytuplenist emocionale dhe intelektuale zhytet pacientët në dëshpërim. Problemi është komplikuar nga fakti se të tilla "i errët" Depresioni është shpesh rezistente në terapi të drogës. Doktor ka kohë, durim marr medikamente dhe doza. Vini re se këta pacientë nuk mund të tolerojë efektet anësore të shkaktuara nga medikamente, ankohen përforcuar letargji, dobësi, letargji. Në seancat e gjata të fokus psikoterapi kryesor është në maksimizimin e përdorimit të përmirësimet më të vogla në shtetin e socio - përshtatjen e punës së pacientit. Është e rëndësishme të ashtuquajtura "dritare". Ata lindin për shkak të ritmit ditor të depresionit klasike, dhe në kurriz të përmirësimeve afatshkurtra të shkaktuara nga droga. Zakonisht pacientët janë të lodhur nga situata monoton, ata nuk e vërejnë, kështu duke pritur me padurim për tërheqjen e plotë nga depresioni. Detyra e terapist - për të bindur e pacientit të pa pritur për shërim përfundimtar, në mënyrë aktive të angazhohen në jetën gjatë këtyre "dritare". Për shembull, paraqitja e tyre në pasdite për të kryer të gjitha gjërat e rëndësishme në pasditen e vonë, gëzojnë këto lojëra elektronike për jetën aktive. Këto përmirësime afat-shkurtër të bëjë të mundur edhe një herë për të bindur doktorin me pacientin në gjendjen e tij të shërueshëm: arsim herë u shfaq, pastaj mendimin e tij se është e pashërueshme - gabim. Ndonjëherë ajo ndihmon mbajtja e një ditari ku dhënave pacientit luhatjet në gjendjen e tyre, akuza e bërë në një ditë, një javë, etj Ajo rezulton se objektivi i shtetit të tij më të mirë se ai mendon. Vini re gjithashtu se ka arritur trajtim durimin të barabartë shpesh nuk janë të kënaqur me këtë pacient. Ajo do të konsiderojnë veten të shëndetshëm, të prodhojë ankesave depresive do të pushojë vetëm kur gjendja e tij përsëri bëhet gipertimnogo.

Praktika tregon se metodat klasike të tilla si hipnozë dhe trajnimin auditory jo vetëm i paefektshëm në depresion të rëndë endogjen, por mund edhe të ndikojë keq gjendjen e pacientit. Kjo është për shkak se kur pacienti psikomotor vonuar është në gjendje të përqëndrohet në fjalët e mjekut, mund të shkaktojë në ndjenjat e duhura dhe i jep një reagim negativ. Ky efekt është i theksuar sidomos në depresion ankth. Ankthi endogjen mund të keqësohet kur duke u përpjekur psikoterapist muskulare shkaktojnë dhe relaksim emocional.

A shumë dëshirueshëm në trajtimin e depresionit endogjen është terapi familjare. Kjo është veçanërisht e rëndësishme në rastet kur fotografia klinike është disi e paqartë, dimly duket, i shoqëruar nga neveritja e pacientit, me sa duket sjellje të papërshtatshme, nganjëherë alkoolit abuzimit. Pacienti Mesme për të shpjeguar shkakun e vërtetë të ndryshimit, i cili kryesisht konsiston në përgjigje ndaj pacientit çrregullim tij mendore. Kuptimi i mekanizmit të sëmundjeve kontribuon afërmit e korrigjim pozitiv të sjelljes së tyre ndaj pacientit. Në veçanti, ne mund të rekomandojë atyre të mos përpiqen për të "TORSAT" pacienti, argëtojë vizituar vende të mbushur me njerëz dhe kështu me radhë. Kur psikomotor vonuar, prytuplenosti emocionale të qëndrojnë në një rreth të mbushur me njerëz shpesh shkakton përkeqësim.

Elementet më të rëndësishme janë në vijim.

-Veprimi droga psychopharmacological ndodh relativisht ngadalë dhe manifestime të padurimit të dëmshme dhe të panevojshme, pacienti duhet të kuptojnë atë. Pacienti duhet të kuptojnë natyrën e disa efekteve të mundshme të lidhura trajtimit, kështu që nuk është interpretuar hypochondria tyre.

- Mënyra e nevojshme koprracë. Është e rëndësishme për të parë klasa dhe të pushoni alternuar në varësi të swings përditshme të pacientit humor.

- A nuk insistojnë në një kthesë të shpejtë në jetën e departamentit pacientit kolektive ose të rritur atë për të punuar ose në një tjetër aktivitet, si gipobuliya melankolik dhe pamundësisë për të marrë vendime për pacientin është një pengesë e dhimbshme për çdo manifestim të aktivitetit.

- Nuk ka nevojë të kërkojë riprodhimin pacientit të shpeshta dhe të detajuar të përvojave të tyre delusional, dhe të mos ngutemi me një përgënjeshtrim të argumenteve logjike si përpjekje të këtij lloji të pacientëve janë shtyrë për të gjetur argumente të reja në provë gjasat prodhimin e tij të çmendur.

- Duke folur për pacientët duhet anashkaluar temat që kanë të bëjnë me detyrat e tij publike dhe çështjet familjare, dhe nuk prek në profesionin e tij dhe duke bërë thirrje.

- Aktivizimi i pacientit duhet të jetë gradual, në proporcion si reduktuar vonuar motorike dhe funksionet forcuar vullnetshëm. Është e rëndësishme të besimit të pacientit dhe mjekut. Mjeku duhet të frymëzojë pacientin që i beson atij, i bindur se ai nuk do të shkel mbi jetën e tyre, pasi që vetëm mund të zgjojë ndjenjën e pacientit të përgjegjësisë te mjeku; Përpjekjet në këtë mënyrë të bëhen të panevojshme dhe neumestvennymi me argumente logjike për të bindur pacientin që të braktisin synimet vetëvrasëse.

Në lidhje me pacientët që vuajnë nga depresioni, ajo është e dobishme për të përdorur dy pranimin në vijim. Një prej tyre - një pacient përsëritur shpjegim se pa marrë parasysh sa të rënda janë duke vuajtur për shkak të gjendjes së tij të dhimbshme, sëmundja merr ligjet e saj të qenësishme. Dikush mund të përmendin disa shembuj. Kështu, drita, sëmundje infektive në dukje mund të padëshirueshëm, edhe fatale. Në të njëjtën kohë, ekzistojnë sëmundje që shkaktojnë dhimbje të vogla, por me rezultate të dobëta. Pacienti Keqe, si në qoftë se ai nuk kishte qenë vuajtja e gjatë dhe se nuk do të zapodiyuvav, herët a vonë duhet të përfundojë në shërim të plotë.

Një tjetër metodë - një apel për të nderuar kërkesat e pacientit dhe premton se ai do të tregojë durim të gjithë trajtimin që ai do të ndajnë me mjekun kur frustrimi fillon të rritet veçanërisht fuqishëm. Kjo qasje psikoterapeutike ka kohë që janë përdorur për të gjithë pacientët që vuajnë nga melankolik, në përgjithësi dha efekt pozitiv si më vonë vuri në dukje vetë pacientët. Nëse pacientët janë të prirur për të përvojave hypochondriacal me siguri duhet të paralajmërojë ata për efektet anësore të shkaktuara nga barnat e aplikuara.

Çfarë mjekët zbatohen nëse ka depresioni:

- Psikolog
- Psikiatër
Ju mund të kenë nevojë për ndihmë me një endokrinolog, kardiolog, neurolog, kirurg.