Temperaturë të ulët të keq trupi temperaturë të ulët të keq, subfebrilitet


Trupi ulët klasën ethe (subfebrile ulët klasën ethe) - Ethet e përhershme duke filluar nga 37,1 ° C në 38,0 ° C, e cila festohet gjatë, nga dy javë deri në disa muaj apo vite.

Temperatura arsye sbfebrilnoy


Shkaqet e mundshme temperaturë të ulët të keq nuk janë të lidhura me sëmundje

1. Rritja temperaturën e trupit, mund të shkaktohet nga një rënie në transferimin e ngrohjes, të tilla si administratë atropine ose rritjen e ngrohjes në overheating.
2. Rritja e energjisë formimit dhe ngrohjes në trup, e ndjekur nga subfebrile ndodh kur reagimet e stresit dhe me futjen e barnave të caktuara (fenamina, relaxants muskujve).

3. çrregullime funksionale e thermoregulation mund të jetë i trashëguar (rreth 2% e fëmijëve të shëndetshëm janë të lindur me një temperaturë trupore mbi 37 ° C).
4. tendosje emocionale mund të çojë në përçarje për shkak të aktivizimit të thermoregulation hypothalamic.
5. Premenstrual Sindromi - një ethe për shkak të një rritje në hormonet steroide gjakut dhe metabolitëve të tyre (etioholanolon, prehnana), dhe nuk është reagim i qëllimshëm biologjike dhe shkaktoi gjenetikisht.
6. Shtatzënia mund të shkaktojë ethe në 37,2 ° C - 37,3 ° C. Më temperaturën e trupit bëhet normale deri në fund të tremujorit të parë, por disa gra mund të mbeten të larta gjatë gjithë shtatzënisë dhe, për shkak të rritjes Prodhimi i progresteronit.

7. ethe afatshkurtër mund të jetë i gjatë ushtrimit të rënda në një dhomë të nxehtë.

Të jetë e mundur shkakton ethe të ulët klasën e lidhur me sëmundje

Të gjitha sëmundjet që çojnë në rritjen e subfebrile temperatura e trupit mund të ndahen në dy grupe:

I. rritet në temperaturën e trupit për shkak të veprimit të pyrogens - Substancat të cilat hyjnë në trupin nga jashtë apo brenda utvoryuyuchys shkaktojë ethe.

1. Sëmundjet infektive shkaku më i zakonshëm është infeksion kronik subfebrile nonspecific fokale (rinitit kronike, sinuzit, empyema fshikëz fshikëz e tëmthit, pancreatitis, adnexitis, cholecystitis kronike, absces të mushkërive, empyema, prostatës dhe të tjerët.). Megjithatë, procesi kronike infektive nuk është shoqëruar gjithmonë nga ethe të subfebrile shifra. Prandaj, vetëm zhdukja e etheve të ulët të keq pas renovimit burim i infeksionit për të vendosur marrëdhëniet në mes tyre. Nën kushte të caktuara (përgjigje imunitar të dobët për shkak të arsyeve të ndryshme, aktiviteti i pamjaftueshëm i organizmave patogjene ose shuarje të konsiderueshme të drogës antibacterial, etj). Në vend të kësaj do të ketë një temperaturë subfebrile temperatura febrile e trupit, edhe në pacientët me purulent rënda dhe proceset septike. Në kushtet moderne janë shpesh forma të fshehura të sepsë (infeksionit të gjakut). Infektive endokardit (inflamacion i rreshtim e brendshme të zemrës - endocardial) ndonjëherë zhvillohet ngadalë dhe mund të zbulohet vetëm gjendja e keqe gjatë dhe ethe brenda shifra subfebrile pa simptomat e dehjes, duke ruajtur efikasitetin. Subfebrilitet mund të jetë një nga manifestimet e para të formave të vogla të tuberkulozit. Bronhoadenitu, kompleksin primar, dehje e hershme me tuberkuloz, fokale, tuberkulozi infiltrative dhe kështu me radhë D. Këto forma të tuberkulozit janë shpesh fshihet në fillim dhe të vazhdojë nën maskën e sëmundjeve të ndryshme. Zakonisht ka një ethe në pasditen e vonë për 37,2 ° C - 37,3 ° C për disa orë, e ndjekur nga një rënie në shifrat normale dhe më poshtë. Subfebrilitet mund të ndodhë edhe gjatë infeksionit me parazitë dhe krimba.

Mos harroni për infeksion të transmetueshme seksualisht. Përdorimi i gjerë i pakontrolluar i antibiotikëve në realitet moderne mund të çojë në numër gjatë asimptomatike aktual të sëmundjeve (p.sh. hlamidiaza, sifilizi, etj.) Kur ethe subfebrile është e vetmja shenjë e sëmundjes. Infeksioni HIV gjithashtu mund të shoqërohet me ethe subfebrile, që është e mundur edhe para shfaqjes së testeve pozitive laboratorike.

Ethe Shkaku për subfebrile Shifrat në proceset infektive janë të florës patogjene produkte specifike me pyrogens të ulëta Endotoksina (aftësinë për të ngritur temperaturën e trupit të njerëzve) dhe aftësia e dobët për të nxitur një përgjigje adekuate imunitar.

2. Prej sëmundjeve që lidhen me ndryshimet në trupin e përgjigjes imunedhe, temperaturë të ulët klasën e shoqëruar nga reumatizma, artrit reumatoid, kollagenozah, sarkoidosis, enterit kronik, ulcerative kolit, sindromi postinfarction, alergji drogës. Mekanizmi i subfebrile në këtë rast është si në vazhdim: rrit sintezën e endogjen (i brendshëm) pyrogens qeliza specifike (qelizat monocitit-makrofagët) dhe rrit aktivitetin e tyre për shkak të rritjes ndjeshmërisë së trupit. Gjithashtu proceset relevante pa mikrobe (në mungesë të infeksionit) shkrirja e indeve, duke shkaktuar të ashtuquajturën ethe rithithes të tilla si infarkt miokardi korrente, infarkt pulmonar, hemorragji në zgavrën e trupit dhe indet dhe të tjerët.

Ajo është gjithashtu e mundur rritja e temperaturës në reaksionet alergjike (p.sh., ilaçe, vaksinimit).

3. Në tumoreve malinje temperaturë të ulët të keq mund të jetë një nga shfaqjet më të hershme të sëmundjes, nganjëherë për 6 - 8 muaj outstripping simptomat e saj të tjera. Në të njëjtën kohë luan rolin e formimit subfebrile e komplekseve imune që të shkaktojë një reagim imun, por ethet hershme e lidhur me prodhimin e proteines tumorit që ka veti pirogjenike. Në shumicën e tumoreve, kjo proteinë mund të zbulohet në tumoret e gjakut, urinës, indeve. Në mungesë të manifestimeve lokale të keqdashje rëndësi diagnostike është kombinim i etheve të ulët të keq me ndryshime specifike në gjak. Subfebrilitet përkeqësimin karakteristike të leuçemia kronike mieloide dhe lymfoleykoza, Limfoma dhe lymphosarcoma.

II. Temperaturë të ulët të keq që ndodh pa pyrogens, atje sëmundjeve dhe kushtet që shkelin funksion thermoregulatory.

Në kundërshtim me sistemin endokrin (feohromatsitoma, hyperthyroidism, kulm patologjike, etj). Temperaturë të ulët të keq mund të jetë për shkak të formimit të forcimit të energjisë dhe ngrohjes në trup.

Lejohet ekzistenca e të ashtuquajturit termonevroz, karakterizuar nga subfebrile si manifestime të çrregullimit të qëndrueshme të ngrohjes rezultuar funksional qendër plagë temperaturë që ndodh në mosfunksionim autonom te fëmijët, adoleshentët dhe gratë e reja. Ethet e tillë të ulët të keq shpesh varet nga intensiteti i aktivitetit fizik dhe mendor, shpesh karakterizohet nga një gamë të madhe të luhatjet e përditshme në temperaturë (rreth 1 °) dhe normalizimin e saj gjatë natës.

Shkelje e thermoregulation mund të jetë një shfaqje e patologjisë organik të sistemit nervor në nivel të rrjedhin trurit. Në mënyrë të ngjashme, në rast të ndonjë ethe subfebrile rëndësi mund të ketë stimulim mekanike të hypothalamus. Trauma kokë, ndryshimet endokrine janë faktorë që provokojnë shkelje të thermoregulation. Rastet e ethe të ulët të keq me mangësi hekuri anemi.

Vështirësia në diagnozën e shkaqet funksionale ethe të ulët të keq është se rreth gjysma e pacientëve kanë vatra kronike e infeksionit.

Sondazhet në temperaturë të ulët të keq

Kur pacientët shqyrtimin në temperaturë të ulët të keq për të përjashtuar subfebrilitet rreme. Ne duhet të mbani në mend termometrin e gabuar që nuk përmbushin standardin, mundësinë e simulimit, pacientët artificiale ethe me psychopathy dhe histeri shkaktuar në mënyra të ndryshme. Në rastin e fundit tërheq vëmendjen temperaturën mospërputhjen dhe pulsin.

Nëse subfebrilitet false përjashtuar, është e nevojshme për të kryer ekzaminimin epidemiologjike dhe klinike të pacientit. Në pikëpamje të listës së gjatë të arsyeve temperaturë subfebrile kërkon një qasje individuale për çdo provim pacientit. Pacienti jo vetëm të gjeni informacion në lidhje me sëmundjet e transferuara më parë dhe operacioni, por edhe kushtet e jetesës dhe të dhënave profesionale. Jetë i sigurt për të gjetur kapjen, udhëtimin e fundit, përdorimi i ndonjë drogës apo alkoolit, kontaktin e mundshëm me kafshët. Të jetë i sigurt për të kryer një ekzaminim të hollësishëm fizik. Pastaj të kryejë testin standarde laboratorike.

1. gjakut komplet, një rritje të mundshme të numrit të leukociteve në sëmundjet infektive, anemi hemolitike në tumoret malinje.
2. Urinalysis: infeksionet kronike të traktit urinar në urinë shfaqet qelizat e bardha të gjakut, proteina.
3. radiografi i gjoksit - do shih shenja specifike të mushkërive, gangrenë abscess mushkërive, tuberkulozit (në praninë e kësaj sëmundjeje).
4. EKG: nuk mund të ketë ndryshime karakteristike të endokardit bakterial.
5. gjakut për HIV.

6. gjakut hepatitit viral B dhe C.
7. Është për RW (sifilizi).
8. kultura e gjakut me ndjeshmëri ndaj antibiotikëve është kryer për sepsë dyshuar.
9. Kultura urina me ndjeshmëri antibiotik duhet të bëhet për infeksionet e traktit urinar.
10. Mbjellja e pështymë për Mycobacterium tuberculosis.

Nëse kjo anketë nuk e ndihmon të krijojë diagnozën, është e nevojshme për të kryer ultratinguj e barkut dhe legen, për të dhuruar gjak për shënuesve tumor, gjakut faktor reumatoid, hormoneve tiroide (TSH, T3, T4), përdorimin e mundshëm të procedurave më invazive diagnostike (biopsi). Në disa raste, mund të jetë tomography kompjuter informativ dhe rezonancë magnetike.

Trajtimi i temperaturës subfibrilnoy

Ngritja e temperaturës brenda shifra subfebrile praktikisht nuk përkeqësojnë gjendjen e përgjithshme të pacientit dhe për këtë arsye nuk kërkojnë trajtim simptomatike. Temperatura është reduktuar duke eliminuar sëmundjen ose arsyet që çuan në këtë gjendje. Për shembull, kur adnexitis, prostatitis dhe vatra të tjera të nevojës kronike infeksionit të terapisë me antibiotikë. Nëse çrregullime neuropsikiatrike përdorur sedativë dhe fondet antidepresantnye. Megjithatë, mbani mend se vetë (veçanërisht agjentët antibacterial, agjentët hormonal, salicylates, etj). Pa gjetur shkaqet temperaturë të ulët të keq është e papranueshme për shkak se këto barna mund të ndikojnë në rrjedhën e sëmundjes, "smeared" ashpërsia e simptomave të veçanta që mund të dëmtojnë durueshëm, më tej përkeqësojnë sëmundjen, si dhe të komplikojë diagnozë të saktë.

Temperaturë më të rrezikshëm e të ulët të keq

Subfebrilitet rrezikshme për shkak se një kohë të gjatë nuk mund të vënë re pacientët dhe zbuluar rastësisht. Por për shkak të faktit se simptomë nuk sjellë ekzaminimin e pacientit vuajtje fizike, dhe, rrjedhimisht, trajtimi i plotë është shtyrë për kohë të pacaktuar. Megjithatë, ethet e vazhdueshme të ulët të keq mund të jenë simptoma të sëmundjeve të rrezikshme për jetën si infektimi me HIV, malignancies, endokardit bakterial, dhe të tjerët.

Për të cilat mjekët i referohen kur ethe të ulët të gradës

Terapisti. Varësisht nga simptomat që lidhen dhe diagnostikuar shkakton ethe mund të kenë nevojë për ndihmë, mjekët specialist infektive sëmundje, endokrinolog, kardiolog, otolaringolog.