Ankthi dhe merak


Për fat të keq, shokët e shpeshta të jetës moderne është stresi dhe punë jashtë orarit. Gjarpërues jetën na kërkon që të jenë të gatshëm për t'u përballur me problemet e brendshme, probleme në punë. Kur këta faktorë negativ shumë, ajo mund të jetë ndjenjë e vazhdueshme e rrezikut afrohet, kërcënim. Kjo ndjenjë quhet ankth, ajo mund të jetë një simptomë e një sëmundje, atëherë mjekët thonë se në lidhje me ankth. Një person me ankth mund të telefononi gjendjen tuaj të mendjes shqetësuar, rebel. Njerëzit janë duke u shqetësuar, duke pritur për një lloj rreziku, edhe pse ata mund të mos dinë se çfarë forme do të marrë ose kur vjen saj. Në disa raste, ankthi mund të çojë në marrje mendsh, rritjen e djersitje, palpitations, zalisur, çrregullime gastrointestinale. Psikiatrit dhe psikologët në pikën nganjëherë përdorin zhgënjimin gjatë.


Arsyet për ankth

Shkaqet e ankthit mund të jenë rrethanat e jashtme (provime, probleme në familje, aktivitet profesional, duke ndryshuar mënyrën e zakonshme të jetës, lodhje, dhe të tjerët.). Pra, shpesh në njerëz të shëndetshëm, shqetësimi i tyre në këtë rast ka një shpjegim të arsyeshëm dhe të lë zgjidhje. Megjithatë, ka njerëz të cilët kanë tendencë ankth, pavarësisht nga mjedisi i jashtëm apo tendencë për të tepër të shqetësuar rreth shumë të vogël. Shumë shkencëtarë besojnë se një reagim i tillë dhe të mbjellë trashëguar gjenetikisht. Disa psikologë janë të prirur të besojnë se shkaqet e ankthit tepruar rrënjosur në marrëdhënie të ndërtuara në mënyrë jo të ngushta me fëmijërinë e hershme apo predispozicion ndaj reaksioneve ankthit ndodh për shkak të konflikteve të brendshme (shpesh të lidhura me vetëbesim).

Sëmundjet shoqëruar nga ankthi

Ankthi është vërejtur në shumë sëmundje, jo vetëm mendore. Për shembull, kur hyperfunction i gjëndrës tiroide, çrregullime hormonale në menopauzë në gratë, dhe ankthi papritur mund të jetë një shenjë paralajmëruese e sulmit në zemër fillon, rënie në nivelet e sheqerit në gjak në diabet.

Praktikisht të gjitha çrregullime mendore në një fazë ka ankthi. Për shembull, në shizofreni ajo mund të ndodhë në periudhën prodromal ose të jetë një shenjë e afrimit energji. Neuroses të ndryshme shpesh të fillojë me ngritjen alarmin. Kur sindromi tërheqje në alkoolike ose drogës droguar kjo është simptomë mjaft i theksuar.

E kombinuar shpesh me phobias ankthit (frikën), prish gjumin, humor depresion, nervozizëm, dhe nganjëherë me halucinacione apo iluzionet.

Nëse nuk ka ankth sëmundje:

- Reaktive ydyopatycheskaya Hypoglycemia
- Krizat thyrotoxic
- Edemë pulmonare kardiogjenik
- Sindromi maturi
- Meningjiti bakterial
- Sëmundja e Parkinson-it
- Nevrozë
- Kjo sëmundje mund të
- Forma hemorragjike e ethe tropikale
- Fatkeqësi
- Rett Sindromi
- Infarkt miokardi
- Alkooli dhe droga 

Për çfarë mjeku për të adresuar me ankth

Nëse gjendja e ankthit pashpjegueshme shqetësuar njeriun disa ditë, është e këshillueshme që të konsultoheni me mjekun. Ju mund të filloni me një vizitë në një terapist, veçanërisht në qoftë se ka ndonjë ankesë për shëndetin. Jenë të përgatitur për të dorëzuar gjakut, urinës, EKG bëni, është e nevojshme për të përcaktuar gjendjen e përgjithshme të trupit, veçanërisht në qoftë se ju nuk e keni vizituar klinikën. Nëse është e nevojshme, mjeku dërgon një pacient me ankth që të konsultoheni me një endokrinolog apo neurolog. Këta profesionistë mund të caktojë ekzaminim shtesë - endokrinolog, për shembull, ofrojnë për të bërë ultratinguj e gjëndrës tiroide ose dhuruar gjak për ata apo hormoneve të tjera, dhe një neurolog mund të emërojë elektroencefalogramë për të marrë një ide në lidhje me funksionimin e trurit. Nëse inspektimi nuk është gjetur në patologji klinike e organeve të brendshme mund të kenë nevojë të konsultohen psikiatër apo terapisti për të përcaktuar shkaqet e ankthit.

Për të vizituar specialist menjëherë nëse ankthi është i shoqëruar me humor të ulët është simptomat e hallucinations apo personi sillet si duhet. Në këtë rast duhet menjëherë do të vizitojë një psikiatër. Ju nuk mund të shtyjë një vizitë në klinikën në qoftë se simptomat e ankthit shoqërohet me humbje të vetëdijes (të paktën një herë) ose janë dridhje (dridhje), djersitje të ftohtë, gulçim, palpitations zemrës. Në peshën e lartë të këtyre simptomave më mirë telefononi ambulancën ekipit. Rreziku i nënvlerësimit të ankthit është se ju mund të kaloni fillimin e kushteve të rrezikshme për jetën - sulm në zemër, gjendje kome hypoglycemic, apo gjendjen psikotike e zhvillimit - kur pacienti nuk është në gjendje të vlerësojë në mënyrë të besueshme realitetin dhe sjellja e tij mund të përbëjnë një kërcënim për të tjerët dhe veten e tij.

Kombinimi i ankthit me humor të ulët mund të sinjalizojë depresioni, e cila në të rënda shpesh çon në vetëvrasje.

Si të shpëtoj prej ankthit (trajtim simptomatik)

Ndërkohë, ankthi vetë mjaft mirë të trajtimit. Tranquilizers kryesisht të përdorura (p.sh., phenazepam, Relanium, rudotel, mezapam dhe të tjerët). Këto droga të zvogëlojë ankthin e pacientit. Disa gjithashtu kanë një efekt narkotik, ato mund të përdoren për të trajtuar pagjumësi (kjo është e shoqëruar shpesh nga ankthi), por duke marrë këto qetësues nuk mund të përzënë automjete dhe të bëjë punë që kërkon një shkallë të lartë të vëmendjes dhe përqendrimit. Në qoftë se kjo është e rëndësishme për pacientin duhet të diskutojnë me mjekun tuaj mundësinë e emërimit të ashtuquajturat "qetësues ditë" - ata veprojnë me simptomat e ankthit pa shkaktuar marramendje. Këto barna janë rudotel, hrandaksyn.

Përveç kësaj psikiatër mund të përshkruajnë mjete që ndikojnë në disponimin - antidepresantë (të tilla si Prozac ose Fevarin, ataraks), dhe shenjat e gjendjes psikotike ose nervozizëm rënda dhe antipsychotics (sonapaks ryspolept, haloperidol dhe të tjerët).

Terapist ndihmon pacienti mësojnë teknikat e menaxhimit të zemërimit apo praktikat e frymëmarrjes që ju mund të përdorni kur afrohet ankth.

Mjekësisë tradicionale ofron një gamë të gjerë të qetësuesve bimor, të cilat përfshijnë balsam limon, nenexhik, myshkut, sanëz, Motherwort dhe shumë bimë të tjera medicinale. Përdorimi i tyre ka gjasa të shkaktojë ndonjë komplikime theksuara, por të presim rezultat të shpejtë dhe cilësor vetëm nga përdorimi i barnave bimore nuk është e nevojshme. Si nje ndihme ne trajtimin e ankthit, bimeve mund dobi. Trajtimi ekskluzivisht me anë të mjekësisë tradicionale dhe braktisjen e ndihmës profesionale kërcënuar ndërlikimet e kushteve të pasigurta. Siç u përmend më lart, ju mund të kaloni fillimin e sëmundjeve të rënda, por edhe në qoftë se ajo është vetëm një simptomë e izoluar e ankthit, shteti gjatë ekzistues i ankthit pa trajtimin e duhur mund të çojë në sëmundje kronike ankthi apo ankthi neurozë për zhvillim, për të mos përmendur një rënie të konsiderueshme në cilësinë e jetës.

Vëmendshëm për shëndetin e tyre - parandalimi më i mirë i të gjitha sëmundjeve.