Të qenët i përgjumur


Të qenët i përgjumur - një çrregullim gjumi, i shoqëruar nga dëshira vazhdueshëm ose periodik për të fjetur gjatë, nuk janë të destinuara për të fjetur.
Të qenët i përgjumur, si pagjumësia, njeriu modern është shpagim për mënyrën e jetës që ai drejton. Vëllimi i madh i informacionit rrit numrin e përditshme të rasteve jo vetëm përmirësimin e lodhje, por edhe ulin gjumin.

Shkaqet e sleepiness


Shkaqet marramendje në drejtim të mjekësisë ndryshonin. Kjo është simptomë kryesor i sëmundjeve të tilla si narkolepsisë, sindromi apnea e gjumit, sindroma Klein - Levin. Kjo sëmundje e rëndë neuro-psikiatrike, të ndryshuar rëndë rrjedhën normale të jetës së një personi që vuajnë prej tyre.

Të qenët i përgjumur shoqëron sëmundje të tjera, shpesh, kjo është patologji e endokrine dhe kardio të - sistemin e enëve të gjakut.

Droga që merr njerëzit në comorbidities mund të ketë qetësues negativ (hipnotik, qetësues) efekt. Nëse kjo ka një ndikim negativ në jetesën e pacientit, këto barna duhet të ndërpritet, dhe në qoftë se kjo nuk është e mundur, atëherë duke përdorur mjeku për të zgjedhur analog me efekte minimale anësore.

Një nga arsyet zakonisht lidhen me përgjumje - është mungesa e diellit. Në pranverë dhe verë përgjumje më pak se në vjeshtë dhe dimër. Për të kompensuar këtë deficit, të përpiqen për të blerë llambat fluoreshente (bulbs konvencionale inkandeshente nuk janë të përshtatshme). Shënim gjatësi vale të kërkuara - 420 nanometra.

Ju gjithashtu nuk mund të mos përmendim më të shpeshta shkakton përgjumje - lodhje kronike, mangësi gjumit dhe arsyet psikologjike.

Njeriu "vrap" për të fjetur me mërzitje, stres dhe vështirësi. Prandaj, kur goditi në situata të tilla është të qenët i përgjumur. Në këtë rast, ndihma është vetëm në zgjidhjen e problemit, jo shmangien e saj. Nëse ju nuk mund të bëni vetë, ju duhet të marr ndihmën e një psikologu.

Në qoftë se një mungesë kronike e gjumit apo stresi lehtë të parandaluar veten, aq më të rënda sëmundje duhet të trajtohet vetëm nën mbikëqyrje mjekësore. Konsideroni ato të mëdha.

Sëmundjet shoqëruar nga sleepiness

Hekur mangësi anemi - një kusht i mungesës së hekurit në trup në një fazë të vonë proyavlyaemoe mangësi të hekurit në qelizat e gjakut. Së bashku me sindrom të rënda anemik (anemi), vini re mangësi fshehur hekurit në trup (sindromi sideropenicheskoho) e. Hekuri hemoglobinë ulur paktën, një reagim mbrojtës nga mungesa e oksigjenit. Në një fazë më të hershme të mangësi hekuri manifestuar në përcaktimin e përgjithshëm zalizozv'yazuvalnoyi funksion dhe ferritines. Simptomet e hekurit mangësi anemi janë dobësi, të qenët i përgjumur, shtrembërim i shijes (dëshira është e mprehtë, enët pikante, shkumës, mish të papërpunuara, etj), humbje e flokëve dhe thonjtë i brishtë, marramendje. Ju lutem vini re se anemia nuk mund të shërohet duke ndryshuar dietën ose duke përdorur mjete të tjera popullore. Ju duhet të përdorni suplemente hekuri rekomanduara nga mjeku juaj.

Hipotension - një rënie e tensionit të gjakut më poshtë normale, shpesh shkaktohet nga një ton të ulët vaskulare. Të qenët i përgjumur në këtë sëmundje e duhur për të ulur rrjedhjen e gjakut në tru. Gjithashtu, pacientët vuri në dukje letargji dhe dobësi, marramendje, sëmundje lëvizje në automjete dhe të tjerët. Hipotension mund të jetë një shenjë e kushteve të tilla si rritja e stresit mendor dhe fizik, dehje dhe stresi, anemi, mangësi vitamina, çrregullime të depresionit.

Hypothyroidism - një sindrom i shkaktuar nga një rënie në funksion tiroide. Simptomat specifike në këtë sëmundje nuk është, ajo është maskuar zakonisht nga sëmundje të tjera. Hypothyroidism më e zakonshme kryesor shfaqet si rezultat i thyroiditis autoimune ose për shkak të trajtimit të hyperthyroidism. Gjithashtu, hypothyroidism mund te zhvillohet si një efekt anësor të terapisë amiodarone ne trajtimin e aritmisë kardiake dhe cytokines ne trajtimin e hepatitit infektive. Simptomat e sëmundjes, përveç të qenët i përgjumur besojnë lodhje, lëkurë të thatë, fjalim i ngadalshëm, ënjtje të fytyrës dhe duarve, kapsllëk, chilliness, humbjen e kujtesës, depresioni, gratë parregullsi menstruale dhe shterpësinë.

Një grup i veçantë i sëmundjeve që shënoi sleepiness lidhur me trashje dhe një shkelje të frymëmarrjes gjatë gjumit. Ky sindrom "apnea e gjumit" dhe sindromi Pickwick. Shumica e këtyre patologjive janë të pandashme nga njëra-tjetra.

Sindromi i "apnea e gjumit" është potencialisht sëmundje vrasës në të cilën nuk janë përsëritur ndërprerjen e frymëmarrjes gjatë gjumit të kohëzgjatje të ndryshme. Kjo është fragmentimi i gjumit, truri ka çdo kohë "të zgjoheni për të dhënë urdhrin për të marrë frymë përsëri." Njeriu në këtë kohë nuk mund plotësisht të zgjoheni, ëndrra bëhet i cekët. Kjo shpjegon mungesën e kënaqësisë me gjumë dhe sleepiness ditës. Gjithashtu "apnea e gjumit" Sindroma shoqërohet me rritjen e gjymtyrë aktivitet fizik, gërhitës, ëndrrat e tmerrshme, dhimbje koke në mëngjes pas zgjimit. Gjatë episode të arrestimit të frymëmarrjes shënuar rritje të presionit të gjakut. Fillimisht, ajo kthehet në normale pas frymës restaurimit, por pastaj fillon të rritet vazhdimisht. Ajo është gjithashtu arrhythmias mundshme. Gjatë episode të sëmundjes reduktuar furnizimin me gjak të trurit, deri sa vlerat kritike që mund të shkelin funksionet e tij.

Sindromi Pickwick përfshin përveç simptoma ditës sleepiness tilla si klasa e trashje 3-4 (më të lartë), ngadalësia, edema, cianoza e buzët dhe gishtat, rritur viskozitetit të gjakut.

Diabet - një sëmundje e sistemit endokrin me ulur prodhimin e insulinës hormonit ose imunitetit pankreasit e indeve të trupit të insulinës. Insulina është një lider në glukozë celular. Kjo disakaride është burimi i tyre kryesor i energjisë. Në diabetin ka një balancimi midis futje e glukozës dhe përdorimin e saj nga trupit. Të qenët i përgjumur mund të jetë një shenjë e glukozës të tepërta në trup, dhe mungesa e saj. Një sleepiness progresion mund të tregojë komplikim kërcënuese e diabetit - të cilët. Shiko për simptoma të tilla si etja, dobësi, rritje të sasisë së urinës, kruajtje, presionit të ulët të gjakut, marramendje, erë aceton në ajër thithur. Nëse dyshoni diabet duhet të konsultoheni me një terapist ose endokrinolog. Gjithkush duhet të dini nivelin e sheqerit në gjak, ju duhet të kalojë një analizë të thjeshtë në klinikën e tyre apo ndonjë qendre diagnostike.

Narcolepsy - është një nga çrregullime të gjumit në të cilin një person shkon për të fjetur pa ndjenja lodhur për disa minuta. Wake ato po aq lehtësisht sa pikiatë në fushën e Morpheus. Dream nuk është e ndryshme nga e zakonshme, me ndryshim Toll se një person i sëmurë nuk mund të parashikojë se ku, kur dhe për sa kohë ai bie në gjumë herën tjetër. Shpesh, gjumi është një shenjë paralajmëruese katalepsi narkoleptycheskyy. Kjo gjendje është e papritur dobësi dhe paaftësia lëvizjen e armëve dhe këmbët për një periudhë të shkurtër para se të bie në gjumë, i cili është plotësisht i kthyeshëm. Ndonjëherë kjo gjendje mund të ndodhë në formën e paraliza, dëgjimi, vizion apo erë. Duhet të theksohet se kjo sëmundje e rrallë dhe për të kontrolluar të zhvilluar drogë shumë efektive që emëruar mjeku apo terapisti SOMNOLOHIYA.

Më vete, në mesin e sëmundjeve të tjera të lidhura me të qenët i përgjumur, sindromi vlerë Klein - Levin. Ky është një kusht mjaft i rrallë, në të cilin një person ndjen një ndonjëherë edhe të qenët i përgjumur papërmbajtshëm (të detyrueshme) dhe fle në çdo kohë për një periudhë prej disa orë në disa ditë. Këto alternative me periudhat e ndjenja shëndet të plotë me një frekuencë prej 3 deri në 6 muaj. Pas daljes nga gjumi për të ndjehen pacientët alarm përjetojnë zi e madhe buke, ndonjëherë ka simptoma të tilla si agresion, hypersexuality, eksitim të përgjithshëm. Shkaku i sëmundjes është i panjohur. Më shpesh kjo ndodh në të rinj 13 deri 19 vjet, dmth gjatë pubertetit (pubertetit).

Lëndimet e trurit gjithashtu mund të shkaktojë marramendje. Dhimbje koke, marramendje, bruises nën sytë e tij dhe një episod të mëparshëm të lëndimeve traumatike të trurit duhet të lajmërojnë pacientin dhe mund të çojë në trajtim të menjëhershëm të mjekut.

Një studim në sleepiness

Në të gjitha çrregullime të gjumit, të cilat përfshijnë të qenët i përgjumur dhe, ekzaminim më i saktë është polysomnography. Pacienti kalon natën në një spital apo klinikë të specializuar, ku gjatë gjumit përcaktuar dhe regjistruar performancën e trurit, të frymëmarrjes dhe kardio tij - vaskulare sistemeve. Kur interpretimin trajtimi të dhënave është përshkruar. Që studimi nuk është ende publikisht i referohet një grupi, ajo është bërë vetëm në qoftë se ju nuk mund të gjetur shkakun sleepiness ndryshe.

Nëse dyshoni se një sindromi i "apnea e gjumit" mund të regjistrohen me anë të frymëmarrjes monitorimin e performancës të marrë frymë në shtëpi duke përdorur një pajisje të veçantë. Për të përcaktuar efektivitetin e frymëmarrjes dhe të oksigjenit në gjak mbushje pulsoksymetriya kryer.

Për të përjashtuar sëmundje sistemike që shkaktojnë marramendje, duhet të shqyrtohen me një mjek i përgjithshëm i cili, nëse është e nevojshme, të caktojë një ekzaminim laboratorik ose konsultim specialistë të ngushtë.

Fondet nga sleepiness

Dhe në pritje të konsultuar një mjek veten ju mund të bëni në vijim:

• Zbuloni gjumin e tyre normale dhe rrinë në të. Kjo duhet të bëhet gjatë festave, kur ju nuk e kufizojnë orarin. Përcaktoni se sa orë në ditë ju duhet të kushtojnë për të fjetur për të ndjehen të freskët dhe e zuri gjumi. Mundohuni të ndjekin të gjitha të dhënat e mbetur.
• Vëzhgoni gjumë dhe pushim. Shko në shtrat dhe për të marrë në të njëjtën kohë si gjatë ditëve të javës dhe fundjavave.
• Mos e lini pas dore pjesën tjetër, ajër të pastër dhe aktivitet fizik.
• Përfshirja në dietën tuaj një multivitamin, fruta të freskëta dhe perime, pini mjaft ujë të pastër.

• Shmangni pirjen e duhanit dhe alkoolit
• Ulja e përqindjes së karbohidrateve në dietë.
• A nuk merrni kryer larg kafe. Gjatë sleepiness kafe nxitur trurin në rritjen e punës, por rezervon truri varfëruar me shpejtësi. Pas një kohe të shkurtër njerëzit të ndjehen më të përgjumur. Përveç kafe çon në dehidratim dhe kullimin e joneve kalcium. Replace kafe me çaj jeshil, ai gjithashtu mbart një pjesë të mirë të kafeinë, por ajo saturates trupin me vitamina dhe antioksidantë.

Siç mund ta shikoni, të shkarkojë sleepiness nuk është aq e thjeshtë. I kushtoj vëmendje për shëndetin tuaj. Rreziku i simptomave është e qartë. Përveç reduktuar cilësinë e jetës për shkak të zvogëluar kujtesës performancës dhe vëmendje, ajo mund të çojë në lëndimeve, aksidenteve dhe fatkeqësive.

E cila kontaktoni doktorin

Para së gjithash - me terapist, e cila, varësisht nga rezultatet e anketës t'ju rekomandojë tek një neurolog, endokrinolog, kardiolog, psikoterapist apo somnolohy.

Anna M. Moskvin, mjek i përgjithshëm