Rritja nervozizëm


Secili prej nesh ka njerëz të paktën takuar një herë që mbi-reagojnë fort për problemet e zakonshme shtëpiake. Dhe ndonjëherë ne vetë hedh një bandë e emocioneve negative në disa çështje të vogla. Pastaj ne flasim për veten - "Unë jam i mërzitur," "Unë jam i antsy". Njerëzit të cilët janë shpesh në një gjendje shpirtërore të ngjashme, që ne e quajmë "nervoz", "psyhuyut." Kjo ndonjëherë këto epitete keqe larg nga e vërteta - sepse nervozizëm është shpesh një shenjë e shumë çrregullimeve mendore.


Shkaqet nervozizëm

Nervozizëm si simptomë e një sëmundje është rritur excitability e pacientit me një tendencë për të shfaqur emocione negative, kështu tejkalon ndjeshëm fuqia e emocion ngjallur faktor e tyre të energjisë (p.sh. ngatërresë të vogël është rrjedhë e bollshme e përvojave negative). Gjithkush ishte në një gjendje të tillë dhe jo një herë, madje edhe në personin më të shëndetshëm mendërisht ka momente të lodhjes, shëndetit të dobët fizik, gjatë "shirit i zi" në jetë - të gjithë të kontribuojnë në rritjen e nervozizëm. Por ne nuk duhet të harrojmë se ky kusht ndodh në shumë shumë sëmundje mendore.

Shkaqet e nervozizëm në aspektin e fiziologjisë është rritur reaktivitet e sistemit nervor qendror që zhvillohet nën ndikimin e faktorëve të ndryshëm: trashëguar (sidomos të natyrës), të brendshme (mosfunksionimi hormonal dhe çrregullime metabolike, sëmundje mendore), i jashtëm (stresi, infeksionet).

Kjo është një arsye ndyshime të hormoneve në nervozizëm gjatë shtatzënisë dhe pas lindjes dhe gjatë menstruacioneve dhe gjatë menopauzës.

Sëmundjet në të cilën është ngritur razrazhitelnostyu

Simptomë më e zakonshme është nervozizëm ndodh në sëmundje të tilla mendore si depresioni, neuroza, çrregullim i stresit post traumatike, psychopathy, abuzimit të alkoolit dhe drogës, skizofrenia, çmenduri.

depresion nervozizëm kombinuar me humor vazhdimisht të ulët, një farë "frenimit" të menduarit, pagjumësi. Nuk është një kusht kundërta e depresionit - ajo është quajtur në psikiatri mani. Kjo gjendje është edhe prania e mundshme e rritur nervozizëm, deri në hnevlyvosty, e kombinuar me humor joadekuate ngritur, për të përshpejtuar disorderliness menduarit. Sa për depresion dhe mani shpesh në gjumë i trazuar, e cila mund të shkaktojë nervozizëm.

nervozizëm nervozizëm shpesh e kombinuar me ankth, simptomat depresive, lodhje. Dhe në këtë rast mund të rezultojë pagjumësi nervozizëm që nuk është e pazakontë kur nervozizmi.

Çrregullim të stresit post-traumatik nuk është një person që ka përjetuar një tronditje të fortë. Në këtë shtet, nuk ka nervozizëm kombinuar me ankth, pagjumësi apo këqija, mendimet ndërhyrëse të pakëndshme.

Këto pacientë alkoolizmi ose drogës varësisë veçanërisht të prirur fort për nervozizëm kur është sindromi tërheqje. Shpesh kjo është shkaku i krimit, dhe gjithmonë e bën jetën të vështirë të afërmit e pacientit.

Me sëmundje të tilla të rënda si shizofreni nervozizëm mund të jetë një shenjë paralajmëruese e afrohet gjendjen psikotike, por mund të vërehet në faljen dhe në fazën prodromal e sëmundjes. Shpesh në skizofreni nervozizëm kombinuar me dyshim, izolimi, rritjen e ndjeshmërisë, disponimin.

Së fundi, nervozizëm shpesh vërejtur në pacientët çmenduri - ose çmenduri fituar. Kjo zakonisht moshuarit, çmenduri ata dolën nga goditje, moshës lidhur me ndryshimet. Në pacientët më të rinj çmenduri mund të ndodhë si rezultat i lëndimeve të rënda në kokë, infeksionet, alkool dhe abuzimit të drogës. Në çdo rast, njerëzit me çmenduri janë të prirur për nervozizëm, lodhje, tearfulness.

Në lidhje me psychopathy, jo të gjithë mjekët besojnë gjendjen e saj. Shumë ekspertë besojnë se manifestimin e karakteristika psychopathy lindur të natyrës. Gjithsesi, nervozizëm në mënyrë të qartë e natyrshme në njerëz të tillë, veçanërisht dekompensimi - se në simptome akute.

Pothuajse çdo organet e brendshme sëmundje mund të shoqërohet me rritjen e nervozizëm. Por kjo është simptomë veçanërisht karakteristike sëmundje tiroide, ndryshimet në gratë menopausal, probleme neurologjike.

Një studim i pacientëve me nervozizëm

Kjo shumëllojshmëri e sëmundjeve që lidhen me nervozizëm, vetë-diagnozën e pamundur. Për më tepër, për të përcaktuar shkakun nervozizëm është ndonjëherë e vështirë dhe profesionistë, kështu që një diagnozë më të saktë kërkon një ekzaminim të plotë të trupit. Kjo zakonisht përfshin gjakut dhe urinës teste, EKG, me ultratinguj për zbulimin e patologjinë e mundshëm të organeve të brendshme. Nëse në shqyrtimin terapeutike patologjisë është zbuluar, pacienti mund t'i referohet një neurolog, i cili mund të caktojë një elektroencefalogramë ose MRI. Këto metoda lejojnë për të përcaktuar gjendjen e trurit.

Psikiatërve, pacientët me rritje vjeshtë nervozizëm, zakonisht nëse shqyrtimi klinikë nuk zbuloi devijime serioze në shëndetin dhe nervozizëm arrin një shkallë të tillë që ndërhyn me jetën e përditshme dhe pacientit dhe të afërmit e tij. Një psikiatër vlerëson shqyrtimin e specialistëve pacientit Poliklinika dhe nëse është e nevojshme mund të jetë testimi psikologjik për të identifikuar karakteristikat e pacientit të temperamentit, gjendjen e kujtesës së saj dhe të të menduarit.

Getting shpëtoj e nervozizëm

Ilaçet nervozizëm tepruar të emërojë një ekspert. Nëse acarim është një nga simptomat e sëmundjes mendore, fokusi është në trajtimin e sëmundjes themelor. Për shembull, në depresion duke përdorur ilaqet kundër depresionit (amitriptyline, Prozac, fluoxetine, etj). Kjo përmirëson disponimin, dhe humor është në rritje dhe në rritje nervozizëm.

Vëmendje e veçantë të pacientit gjumë mjeku sepse pagjumësi - më të mundshëm të shkaktojë nervozizëm. Për të normalizuar Mjeku natës së gjumit përshkruajnë opiates (p.sh. sanval) ose qetësues (p.sh. phenazepam). Me përdorimin e alarmit "qetësuesit ditë", - drogë që nuk shkaktojë marramendje (p.sh. rudotel).

Nëse ju nuk mund të identifikojë çrregullime të mëdha mendore, por prania e nervozizëm, oslozhnyayuschaya jetën e pacientit, të përdorin droga të lehta që promovojnë rezistencën e trupit ndaj stresit. Kjo ADAPTOL, Knott, novopassyt.

Përveç barnave që përdoren me sukses teknika të ndryshme psikoterapeutike synojnë relaksim (trajnim auditory, praktikat e frymëmarrjes, etj). Ose ndikuar sjelljen e njeriut në situata të ndryshme të jetës (terapi njohëse).

Në mjekësinë popullore, mund të gjeni një gamë të mirë të mjeteve për të luftuar nervozizëm. Kjo decoctions dhe infusions e bimëve (koriandër, kopër, sanëz, borage, Leonurus, etj ..), Melmesat (karafil, kardamom, qimnon) përdoret edhe disa produkte ushqimore (mjalti, kumbulla të thara, limon, arra, bajame). Shumica e healers tradicionale janë të këshilluar që të marrë banja me Yarrow, Leonurus, sanëz. Nëse acarim të shkaktuara nga mbingarkesa në punë, problemet në jetën e tij personale, shtatzënisë, menstruacioneve apo menopauzës tek njerëzit dhe nuk ka sëmundje mendore, përdorimi i mjekësisë tradicionale mund të japë një rezultat të mirë.

Në rastin e trajtimit të patologjisë mendore e mjeteve juridike popullore mund të bëhet me lejen e psikiatrit, përndryshe ju mund të merrni rezultat të kundërt, për shembull, përkeqësimin e simptomave kur të marrë banjot e nxehtë.

Nervozizëm mund të injorohet dhe të shkruar jashtë në kushte të vështira të jetesës. Qëndrimi i gjatë në një gjendje të acarim të dobësuar sistemin nervor dhe shpesh çon në neuroza, depresion, rrit problemet në jetën e tij personale dhe punën e njeriut. Ekziston rreziku i abuzimit të alkoolit për lehtësimin e nervozizëm, ndonjëherë pacientët janë shumë të varur nga ushqimi i sëmurë, dhe edhe pse këto pasionet shkatërruese dhe të sjellë një ndjenjë të rreme të relaksimit, në fund të fundit vetëm përkeqësojnë problemin. Duhet të mbështeten me mjekun tuaj nëse nervozizëm asnjë arsye të dukshme dhe zgjat më shumë se një javë. Në qoftë se kjo është e shoqëruar me ankth, pagjumësi, humor depresion apo sjellje të çuditshme - qasje në një mjek duhet të jetë i menjëhershëm! Asistenca kohë profesional do të ndihmojë për të shmangur probleme serioze në të ardhmen.