Sulmet lakmi, uria shqetësuar


Sulmet lakmi dhe uri pangopur një koncept i përgjithësuar - bulimia. Kjo nevojë pakontrollueshme për të marrë të mëdha, ndonjëherë të madh, sasinë e ushqimit në një periudhë të shkurtër kohe.

Ndonjëherë dozë e vetme e kalorive dhe të arrijnë disa herë kërkesën e përditshme në ushqim. Dëshirat fiziologjike apo sfidë nga e vjella e pacientit pasi të hahet të ndodhë disa herë në ditë. Megjithatë, bulimia duhet të konsiderohet nga mjekët një kuptim shumë më të gjerë.


Ushqimi dhe të gjitha problemet që lidhen me këtë lloj të një harengë e kuqe, maskimin e problemeve emocionale, e fshehur thellë në nënndërgjegjeshëm. Përveç kësaj, sëmundja ka një ndikim të rëndësishëm në familje lkruzhenie njerëzore, Duse pacientit. Loop zbuluar pacient me mendime rreth çojë ushqimit të bëjë të vështirë për të komunikuar me të tjerët, interesat ndryshimin dhe planet për të ardhmen nuk janë zbatuar ambiciet, ëndrrat nuk janë bërë, pacienti është i mbyllur në muret e robërisë së tij.

Kur lakmi mund të konsiderohet çrregullime

Është e rëndësishme të bëhet dallimi lakmi thjeshtë nga overeating pakontrolluar (Overeating fiksim). Overeating vetë nuk është një sëmundje.

Prania çrregullim mendor të dyshuar, duke gjetur një numër të simptomeve specifike që karakterizojnë atë bulimiyu.Simtomy - indikacione specifike ose ankesat e pacientit që përshkruajnë sëmundjen. Kur disa nga këto karakteristika, ju mund të kombinohen ato në një sindrom dhe atribuohet një sëmundje. Kështu që në rast të simptomave bulimia jane:

- Mungesa e kontrollit mbi të hahet - pamundësia për të ndaluar të hahet, siklet fizike dhe dhimbje.
- Fshehtësia.
- Përdorimi i sasive jashtëzakonisht të mëdha të ushqimit, pa ndryshime të dukshme të peshës.

- Zhdukja dhe vjedhja e ushqimit arka formimin sëmurë e ushqimit junk.
- Alternuara overeating dhe agjërimin - "të gjitha ose asgjë", kur është fjala për ushqimin.
- Pacienti zhduket pasi të hahet dhe është duke u përpjekur për të sjell të vjella ose klizmë.
- Era e vjella në banjo apo WC.
- Ushtrim të tepruar, sidomos pas ngrënies.
- Çarje apo plagët në fyt e provokimit të vjella.
- "Burunduchi" Faqet e, për shkak të ënjtje pas të vjella.
- Dhëmbët Discoloured ose të verdhë nga efektet e stomakut acid.

- Luhatjet e shpeshta në peshën e pesë kilogram.

Të gjitha sulmet Bulimia pasqyrojnë ndjenjat e pacientit dhe është një mënyrë e gjetjes shpëtoj e emocioneve negative. Në këtë pikë ju mund të ndjekim ngjashmëri me të varësisë, të tilla si varësia e drogës. Në fazat fillestare të përdorimit të drogës sjell një efekt pozitiv. Ashtu si në rastin e varësisë nga droga, bulimia mund të shoqërohet me sjellje të pamatur, ka krime edhe më të vogla (vjedhja e ushqimit apo ilaç). Pacientët shpesh mohojnë se ata kanë vështirësi për të fshehur sjelljen e tyre, duke u përpjekur për të mashtruar të tjerët.

Problemet vuajnë bulimia shpesh penguar nga të tjerët. Konfliktet në familje të sëmurë me anë të ngrënë sasi të mëdha të ushqimit, izolimi social.

Shkaqet e sulmeve qejf të hahet

Shkencëtarët besojnë se lakmi - një panik, i sëmurë (të pakontrolluar) overeating shkaqet të cilat qëndrojnë në një kombinim i gjeneve nga emocionet negative. Studimet e strukturave të trurit treguar që sëmundja është përmes formimin e disfunksionit (mosfunksionim i) trurit përgjegjës për oreksit. Përveç kësaj, zhvillimi i bulimia ndikojë predispozitë gjenetike për varësisë, arsimin (nëse familja përdorur ushqimin si një mënyrë për të lehtësuar stresin).

Kur ka shkaqe të tjera që ndikojnë në sëmundje, çrregullim konsiderohet të jetë "neutonchennym." Këto janë:
- Proporcione të thjeshtë e trupit, larg nga ideale fizike.
- Të ulët vetë-respekt.
- Dëmtim mendore ose sëmundje në të kaluarën.
- Bashkëshorti Mungesa ose partneri i rregullt seksual.
- Ndryshime të forta në jetë.
- Periudha e pubertetit.
- Profesioni publik ose aktivitet.

Faktorë rreziku i bulimia

Zbuloi gjashtë faktorët që ndikojnë në zhvillimin e çrregullimeve të hahet, më të rëndësishme janë katër prej tyre:

Faktor i trashëguar.
Cchytaetsya se sëmundja mund të jetë trashëguar (faktor i lidhur me ide të shtrembëruara rreth modeleve dhe standardeve që kanë të bëjnë me ushqim). Testet e kryera në binjakët tregojnë se në të dy lëndët ka një tendencë për të bulimia dhe ajo është e lidhur me kromozomin 10.

Faktori fiziologjike.
Bulemiya ndikon në masë të madhe në ekuilibrin hormonal në trup, kështu që formimi i sëmundjes është jashtëzakonisht e vështirë për të përcaktuar e vërtetë, sëmundjet e mëparshme, çrregullime endokrine. Është e pamundur të dihet me siguri nëse nivelet e ulëta të hormoneve të shkaktojë sëmundje ose pasojë e saj. Megjithatë, studimet tregojnë se shkaqet e bulimia endokrine duhet të merren parasysh:

- Nivelet kronike të larta të hormoneve të stresit (grup glukokortikoide e hormoneve përgjegjëse për rregullimin e metabolizmin e karbohidrateve);
- mosfunksionim e neurotransmetuesve (transmetues nervore impulse) serotonin (humor, ankthi, oreksi) norepinephrine (stresi) dhe dopamine (pooschritelya);
- nivelet jo normale të hormoneve, përgjegjës për uri dhe metabolizmin.

Faktori psikologjik.
Tiparet e personalitetit dhe problemet emocionale të bëjë një kontribut të rëndësishëm në formimin e bulimia. Të tilla si vetë-respekt të ulët, ndjenja e mungesës së shpresës, panik duke fituar peshë, sjellje të pakontrolluar, paqëndrueshmëri emocionale.

Shumë tipare të psikikës njerëzore - rezultat i viteve të ndikimeve mjedisore. Është e vështirë për të kuptuar se çfarë ndikon në faktorët sëmundja më e kulturore ose psikologjike.

Shembuj ndikimi psikologjik:
Sipas hulumtimit, 40% humbje peshe në vajza të moshës 9-10 vjet ishte për shkak të insistimit të prindërve dhe nënës së tepruar emocionale në çështje;
Sëmundja manifestohet më pak në familjet ku ka një traditë dhe rutinë dhe shpesh, ku të afërmit e rrallë të ketë një darkë së bashku në një tryezë;

Në mesin e viktimave bulimia është 35% më e lartë.

Faktori kulturor.
Kafshët në botën moderne është një tregues i suksesit dhe vlerën e njeriut. Revista Colorful, programet televizive dhe shfaqje rrëgjuar promovojnë Wellness. Stereotip formuar që njerëz të mirë vetëm të pakta. Sport, puna dhe veprimtaria krijuese janë të detyruar të shikojnë peshën e tyre, për të mbajtur të arsyeshme dhe pamjen. Prandaj rreziku i bulimia më të lartë në aktorë, personalitete televizive, atletët dhe kërcimtarë.

Sëmundje që mund të shkaktojnë sulme të grykësi

Depresioni - çrregullim humor mund të jetë një shenjë paralajmëruese për bulimia.

Ngulët-çrregullim - çrregullim të personalitetit në të cilën veprimet e pakontrolluara të mundshme, të tilla si për shembull lakmi.

Skizofrenia - nuk është një formë e ku pacientët janë të pakënaqur me përmasa e tyre të trupit, ose besojnë se të hahet atyre dëm. Gjykimet tipike delusional dhe refuzimi për të ngrënë, provokojnë të vjella.

Trashje - një sëmundje kronike që shfaqet mbipeshë. Në mënyrë që të humbasin peshë, pacientët mund të përdorë metoda të tilla si të vjella ose telefononi marrjen e drogave të veçanta për humbje peshe. Sëmundja mund peretransformuvatysya në bulimia.

Diabetes - zhvillohet si pasojë e mungesës së hormonit insulinë. Pacientët janë të mbështetura nga një trajtim të veçantë jetës drogës. Insulinës artificiale shkakton pacientët të rënda urie mund të përjetojnë periudhave të shkurtra të hahet qejf, rritje ind yndyrë.

Plagosje dhe hematoma (gjakderdhje) të trurit në të kaluarën të çojë në shkelje të aktivitetit të trurit. Si pasojë mund të zhvillohet çrregullim të personalitetit organik kur sjellja e pacientit nuk bëhet mjaft i përshtatshëm. Ka overeating ose të vjella kronike.

Varësia nga substancat psikoaktive (alkooli, droga) - encoding ose mospërdorimit të zgjatur prej këtyre substancave mund të kalojë sëmundje të varur nga bulimia.

Funksion të dëmtuar të gjëndrës tiroide: Hypothyroidism - u rrit me forcë oreks, sintezë shqetësuar për meshkuj dhe hormonet seksuale femërore, pacientët vazhdimisht ndjehen holod.Hipertireoz - shqetësuar sintezë funksionin e hormoneve, pacientët të zhvillojnë mangësi mendore dhe ata nuk janë në gjendje të kontrollojë veprimet e tij plotësisht. Prekur sistemin nervor dhe pischevaritelnyya, të gjitha proceset metabolike janë ngadalësuar, pacienti mund të shtoni në peshë.

Pash - krovoobschascheniya cerebrovascular, e cila çon në mosfunksionim (çrregullim) obschemozhovoy dhe aktivitetin nervor. Në një ndryshime të mëtejshme të mundshme në rregullat e të hahet sjellje.

Faktet dhe mitet rreth bulimia.

Ka shumë mite dhe besime të rreme në lidhje me bulimia. Futja ato më të njohura.

Numri Miti 1 - "Nëse ka të vjella, unë nuk kam bulimia".
Të vjella - simptomë më e zakonshme, por ka edhe të tjerë që tregojnë sëmundjen.

Numri Miti 2 - vjella rregullt pas çdo vakt.
Një person që vuajnë nga bulimia mund të hani normalisht dhe nuk gjithmonë të provokojnë të vjella.

Numri Miti 3 - vuajnë nga vajzat bulimia vetëm adoleshentët.
Ka të dhëna që tregojnë se 1-3% e meshkujve janë të prirur për këtë sëmundje. Aktualisht, ka një tendencë për të rritur moshën e të sëmurëve.

Numri Miti 4 - Një person që vuajnë nga bulimia, yndyrë.
Shumica e njerëzve që vuajnë nga bulimia, kanë peshë brenda kufijve normale.

Numri Miti 5 - nga bulimia nuk vdesin.
Efektet fizike të bulimia përfshijnë çekuilibër electrolyte (i cili shkakton probleme me zemrën - dobësi të muskujve të zemrës dhe të çojë në zhvillimin e infarkt miokardi), dëmtimin e sistemit të tretjes (duke përfshirë barkun apo këputje esophageal). Raste të tilla mund të jetë fatale. Sëmundja është e lidhur shpesh me depresion, e cila mund të shkaktojë tentimeve për vetëvrasje.

Numri Miti 6 - "Vjellje vetëm nevojë për të humbur peshë, çdo gjë është nën kontroll."
Bulimia nuk është një dietë, ky çrregullim të hahet. Shkaqet e bulimia shpesh kanë pak të bëjnë me humbje peshe. Të vjella mund të shihet si një përpjekje për të përballuar stresin.

Numri Miti 7 - Mënyra më e mirë për të trajtuar bulimia - ndërprerjen e vjella.
Kur një person i varur nga sëmundje nuk do të "vetëm" hedhin ndalimin e një sëmundje të vjella do të marrë një formë tjetër.

Diagnoza e bulimia

Çfarë do të të vë në dukje diagnozën e bulimia, mjeku duhet të:

1. Për të mbledhur anamnezën (informacionit mjekësor) të jetës.

2. Sëmundjet Historia në të kaluarën.
3. Gjej 3 ose më shumë simptome (shih më lart), duke e përshkruar sëmundje
4. Për të kaluar provimet publike që përjashtojnë çrregullime të tjera që mund të ndikojnë në zhvillimin e bulimia. (CT, MRI, Echo -EH, Red Sheqeri, biokimike AK, e përgjithshme AL, analiza e hormoneve seksuale dhe tiroide)
• gjakut aktive
• Tim MRI i ri
• skaner -komp'yuterna CT.
5. Bisedoni me të afërmit dhe miqtë për të marrë informacion shtesë në lidhje me pacientin, si dhe në qoftë se pacienti fsheh sëmundjen e tij.

6. Përdorimi MKB10 për diagnozën (Klasifikimi Ndërkombëtar i Sëmundjeve rishikim 10)

Në cilat raste dhe për çfarë mjeku për të adresuar gjatë sulmeve lakmi

Probabiliteti i ulët se bulimia pacienti në mënyrë të pavarur të kërkoni këshilla mjekësore. Kjo është e mundur vetëm kur vuan nga një çrregullim të hahet do të shqetësojnë somatike (trupore) çrregullime të tjera.

1. Trajtimi i resuscitator ndodh në një intensive pacientët njësinë e kujdesit dhe të dorëzohet, zakonisht ambulancë brigade. Pacientët në spital me humbjen e vetëdijes së origjinë të panjohur, dhimbje në zemër, dehidratim, zalisur, presion të reduktuar. Shkelja është konsideruar si një "mprehtë" dhe ndihma është dhënë menjëherë. Në një vëllim njësinë e kujdesit intensiv spitalor mbushur e lëngjeve të humbura dhe mineraleve në trup nga infuzion (IV) terapi, atëherë pas stabilizimit të lëvizjeve pacientit në një tjetër degë në profilin.

2. Trajtimi i terapist, në një departament terapeutik, kur efektet e sëmundjes më pak të rënda. Ndonjëherë një pacient është transferuar në terapi intensive njësinë e kujdesit në mjekët e konsultimit.

3. Consulting me dhimbje kirurg në stomak, feces dhe të vjellat e përzier me gjak. Këto simptome tregojnë për dëmtim apo këputje e organeve të brendshme, gjakderdhje hemorroide. Ju mund të kenë nevojë kirurgji.

4. Ankesa për otolaringolog në pacientët me infeksion nasofaringeal, nyjet limfatike zgjeruar qafës së mitrës.

5. Trajtimi endocrinologist në çrregullimet hormonale dhe endokrine.

6. Kur lezione karies, dhëmb smalt dobësi, gjakderdhje mishrat, të prodhojë sanitare (trajtim) në dentisti gojore.

7. Ankesa në një psikiatri për qëllim të konsultimit, me qëllim të trajtimit mjekësor ose të objekteve në një spital në spital psikiatrik. Trajtimi në institucione të veçanta (spitalet psikiatrike) është planifikuar dhe pëlqimi i pacientit. Trajtimi i detyrueshëm mund të jetë vetëm me urdhër të gjykatës.
Nëse është e nevojshme, pacienti është shqyrtuar para pranim në profesionistëve të tjerë.

Për pranim në klinikë ju duhet të keni teste: numërimin e gjakut, urinalysis, certifikatën e mungesës së sëmundjeve infektive dhe kontakt me pacientët e infektuar; varësisht nga institucioni pritës, analiza e HIV dhe hepatit, sheqerit në gjak, kimi gjakut është e dëshirueshme.
Në rastet më pak të rënda të trajtimit bulimia të mundshëm në një mjedis pacient i jashtëm. Ju duhet të aplikoni për psikiatri qarkut në vendin e banimit ose në një konsultim të paguar në ndonjë nga klinikat.

8. c adresa psikiatër për të identifikuar varësinë shoqërues (alkoolizmi, varësia e drogës, etj.), Si edhe për të sqaruar se me shkallën e varësisë nga bulimia.

9. neurolog këshillues, nëse është e nevojshme për të kaluar provimin tillë si CT dhe MRI. Çfarë mund të përjashtojë patologjinë e strukturave të trurit që ndikojnë në zhvillimin e sëmundjes.

10. Trajtimi i terapist për të identifikuar shkaqet e sëmundjeve, latente në pacient të pandërgjegjshme, si një korrigjim ose dozë reduktim të mundshëm të drogave psikiatrike.

11. valeologist ose dietës do të rekomandojë se si për të ngrënë, flasin për një mënyrë jetese të shëndetshme.

Lexoni më shumë në lidhje me simptomat dhe trajtimin e bulimia