Shenjat e diabetit


Diabetes mellitus - një sëmundje kronike endokrine. Manifestimi kryesor metabolike të diabetit është e glukozës në gjak ngritur (sheqerit) në gjak. Glukozë - një burim energjie të gjitha qelizat në trup. Por përqëndrimet e larta të kësaj substance bëhet pronat toksike. Diabeti shkakton enëve të gjakut, indeve nervor dhe sistemet e tjera të trupit. Komplikime të zhvilluara - nevropati, katarakt, nefropati, retinopati dhe disa shtete të tjera. Manifestimet e diabetit lidhur me të dy një nivel të lartë të glukozës në gjak dhe zhvillimin e komplikimeve fund të sëmundjes.


Shenjat e hershme të diabetit

Shenjat e para të diabetit i lidhur zakonisht me nivele të larta të sheqerit në gjak. Normalisht kjo normë në glukozë në gjak kapilar nuk e kalon 5,5 mm / l, dhe gjatë ditës - 7.8 mm / l. Nëse sheqerit mesatare në gjak bëhet më 9-13 mm / l, atëherë pacienti mund të përjetojnë ankesën e parë.

Së pari ka urinim i bollshëm dhe i shpeshtë. Numri i urinës për 24 orë është gjithmonë më i madh se 2 litra. Përveç kësaj, tualet ka për të marrë deri në disa herë në natë. Një sasi e madhe e urinës është lëshuar për shkak të faktit se ai përmban glukozë. Sheqeri fillon të largohet nga trupi përmes veshkat kur përqendrimi gjaku i 9-11 mm / l. Pasi vstarinu mjekët edhe diagnoza e përcaktuar "diabet" në bazë të shijes së urinës. Sheqer "ekstrakte" përmes murit të ujit renale kapilar nga gjak - ashtuquajturës "osmotychnyydiurez". Si rezultat, një pacient me diabet prodhuar shumë urinë gjatë ditës dhe gjatë natës.

Trupi humbet lëngu mund të zhvillohet Dehidratim. Lëkurës në fytyrë, trupi bëhet e thatë, ka humbur elasticitetin e vet; "thatë" Buzët, pacienti mungon pështymë, "thatësi" goja. Zakonisht pacientët ndihen shumë të etur. Unë dua për të pirë vazhdimisht, përfshirë edhe gjatë natës. Ndonjëherë sasia e lëngjeve ju pini dhe tejkalon 3 dhe 4 dhe madje edhe 5 litra në ditë. Preferencat shije të gjithë njerëzit janë të ndryshme. Për fat të keq, shumë njerëz kanë diabet, por janë në dijeni të diagnozës së tyre, të pini lëngje frutash, pije e butë, sode, duke forcuar pozitën e saj. Etje - një reagim mbrojtës në këtë situatë. Sigurisht, ju nuk mund të heqë dorë nga të pijshëm për të zvogëluar volumin e urinës. Por më mirë për të pirë ujë të pastër ose çaj unsweetened.

Glukoza ndërton në gjak është në urinë, por nuk mund të merrni në qeliza. Pra, nuk do të marrë inde ata kanë nevojë të energjisë. Për shkak se këto qeliza janë dërguar në tru rreth uria dhe mungesa e ushqyesve. Si rezultat, një pacient me diabet mund të rrisë ndjeshëm oreksin, ai ha dhe nuk nayidayetsya edhe një sasi të madhe të ushqimit.

Kështu, shenjat e para dhe shumë specifike të diabetit janë konsideruar etje, lëkurë të thatë, e thatë në gojë, rrit oreksin, një vëllim i madh i urinës në ditë.

Nivelet e larta të glukozës në gjak, rritje yndyrë shkatërrim indeve dhe dehidratim diabetit të ndikojë negativisht në tru. Rezultati është një tjetër grup në fillim, por jo shenja specifike të diabetit. Kjo lodhje, lodhje, nervozizëm, swings shpeshta humor, paaftësia për t'u përqëndruar, ulur performancën. Të gjitha këto simptoma të diabetit të ndodhë në fillim të sëmundjes, por ato mund të jenë në çdo sëmundje të tjera shumë. Për të diagnostikuar diabet rëndësinë e këtyre shenjave të vogla.

Për diabet është tipike jo vetëm rritjen e glukozës në gjak. Një tjetër tipar i rëndësishëm është përqendrimi i madh amplituda e sheqerit në gjak. Pra, një person i minimal të shëndetshme dhe vlerat maksimale të ndryshojnë e sheqerit në gjak në ditë më pak se 1-2 njësi. Në pacientët me diabet në të njëjtën ditë mund të jetë sheqer dhe 3 mm / l dhe 15 mm / litër. Ndonjëherë dallimi në mes të vlerave edhe më shumë. Shenjat e para të diabetit lidhur me ndryshimin mprehtë në përqendrimit të sheqerit në gjak, mund të konsiderohet Vizioni i përkohshëm paqartë. Vizion të paqartë mund të marrë disa minuta, orë apo ditë, acuity atëherë normale vizuale është restauruar.

Për parandalimin e dhe fazat e hershme të diabetit mund të përdorni mjete popullore. Për shembull, manastiri natyrore çaj bimor nga diabeti. Detaje rreth këtij teas të veçantë që ju mund të mësoni nga kjo video:

Simptomat e diabetit të shoqëruara me dëmtim të organeve dhe sistemet

Diabeti, sidomos të tipit 2 sëmundja shpesh të ardhurat shkuan pa u vënë re. Pacientët kanë ankesa apo nuk i kushtoj vëmendje të tyre. Për fat të keq, shenjat nganjëherë e para të diabetit është lënë punëtorët pambikëqyrur dhe të kujdesit shëndetësor. Si rezultat i kësaj, shenjat e para të dukshme të sëmundjes mund të bëhet shenja rezistente të organeve dëmtojnë dhe indet, dmth komplikime fund e diabetit.

Kush mund të dyshojnë sëmundjen? Për ata që kanë simptoma dëme simetrik nerva ndijor e duarve apo këmbëve, këmbët. Në këtë situatë, pacienti do të shqetësojnë mpirje dhe ftohtësinë në gishta, ndjenja "zvarritje", Ulur ndjeshmëri, dhimbje në muskuj. Manifestim Sidomos karakteristikë e simptomave të vetëm, gjatë natës. Me pranine e dëmtuar nervore të indit dhe është i lidhur shfaqjen e një komplikim - sindromi diabetik këmbë.

Këmbë diabetik që kërkon trajtim konservativ

Kjo gjendje manifestohet gjatë shërimin e plagëve, ulcerat, fissures në këmbë. Për fat të keq, nganjëherë diabet kirurg diagnostikuar për herë të parë në një pacient me shenja. Sindromi shpesh shkakton gangrenë dhe amputimet.

Reduktim të qëndrueshme të gjithashtu mund të jetë shenja e parë e diabetit parë përmes katarakt ose lezioneve vaskulare diabetik të fundus.

Duhet të theksohet se në kontekstin e diabetit Imuniteti reduktuar. Pra, më shumë për të shëruar plagët, gërvishtjet, më shpesh proceset infektive dhe komplikime. Çdo sëmundje më të rënda, cystitis komplikuar pelvisit renal inflamacion, ftohjet - bronkit ose pneumoni. Thonjtë fungale, lëkurë, mucous shpesh shoqëron diabetin përmes imunitetit ekzistues.

Simptomet e llojeve të ndryshme të diabetit

Diabet më të zakonshme tipi 1, tipi 2 dhe gestational. 1 Lloji diabetin shoqëruar me mungesa e insulinës në trup. Kjo ndodh më shpesh në fëmijët dhe të rinjtë për 30 vjet. Për këtë lloj të diabetit posaçërisht dramatike humbje peshe kundër ngritur oreks. Njeriu ha shumë, por humbet më shumë se 10% ndaj peshës. Në pacientët me produkte të dekompozimit të diabetit tip 1 formuar më shumë yndyrë - trupat ketone. Ajrit exhaled, urina bëhet erë karakteristike aceton. Më herët sëmundje debutuar, të ndritshme fillimi. Të gjitha ankesat shfaqen papritmas, gjendja përkeqësohet në mënyrë dramatike. Sepse sëmundja rrallë ndodh panjohur. Pacientët fillojnë për të ofruar ndihmë mjekësore. Në ketoacidosis tjetër zhvillim diabetike, koma dhe vdekja e pacientit.

Sheqer Diabetit 2 njerëz të tillë zakonisht vuajnë pas 40 viteve, më shumë gra me mbipeshë. Sëmundja është e fshehur. Arsyeja është indet e saj të paepur veta për të insulinës. Një nga shenjat e hershme të sëmundjes janë rënie periodik të mprehtë në sheqerit në gjak - hypoglycemia. Pacienti ndjen një dridhje në trup dhe gishtat, palpitations zemrës, një zi e madhe buke. Ajo rrit presionin, vepron djersë të ftohtë. Episodet e tilla janë të mundshme dhe të agjërimit dhe pasi të hahet, sidomos pas marrjes ushqime me sheqer. Diabeti mund të dyshohet dhe ata që kanë shenja të paepur insulinë. Këto simptome mund të quhet zhyrootlozhenye tepërt në bel, presion të lartë të gjakut, kolesterolit të lartë, triglycerides dhe urinës në gjak. Lëkura shenjë e diabetit tip 2 mund të konsiderohet acanthosis zi - përafërt lëkurë ngjyrë të errët në fushat e lëkurës fërkimit.

Diabeti Zi acanthosis

Diabetes Gestational shfaqet në gratë gjatë shtatzënisë. Shenjat e tij janë madhësia e madhe e fëmijës, duke përfshirë të dhënat e ultrazërit, plakjen e hershme e placentës, trashësia e saj të tepërt, dështime, lindjeve të vdekura, keqformime të fetusit. Diabeti gestational mund të pritet në gratë pas 25-30 vjet me trashëgim mbipeshë dhe rënduar.

Shenja të veçanta e diabetit te fëmijët

Fëmijët me diabet zakonisht ndalet fituar peshë, rritjen. Në foshnjat urinës në pelena tharje, duke lënë shtigje të bardhë.

Shenja specifike të diabetit në gratë

Për gratë me diabet mund të jetë një shenjë e hershme e vulvë kruarje, shkon gjatë dhe të vështirë "mjelëse". Femrat me diabet tip 2 të fshehur për një kohë të gjatë mund të shërohet për shterpësi polycystic ovarian. Gjithashtu tipike për ta rritjen e tepruar e flokëve në fytyrë dhe trup.

Shenja specifike të diabetit në njerëzit

Në burra, shenja e parë e diabetit mund të jetë impotencë.

Çfarë duhet të bëni në shenjë e parë e diabetit?

Në qoftë se shenjat e sundimit mjekut diabet nga sëmundje të tjera me ankesat e të ngjashme (diabeti insipidus, diabeti Nephrogenic, hyperparathyroidism dhe të tjerët). Ekzaminimi i mëtejshëm është kryer për të përcaktuar shkaqet e diabetit dhe të llojit të saj. Në disa raste tipike, kjo detyrë nuk është e vështirë, dhe nganjëherë kanë nevojë për teste të tjera.

Dyshuar në të afërmit apo diabet, duhet të shqyrtohet menjëherë në objektet e kujdesit shëndetësor. Mos harroni, diabeti shpejt do të diagnostikuar dhe trajtimi është nisur, aq më mirë prognozë për pacientin. Me ju mund të apelojnë për një mjek të përgjithshëm, mjek apo endokrinolog. Ju do të caktohet një studim për të përcaktuar përqendrimin e sheqerit në gjak.

A nuk mbështeten në vetë pajisjen e matjes - metra e glukozës në gjak. Dëshmia e tij nuk kanë saktësi të mjaftueshme për diagnozën e sëmundjes. Për të përcaktuar përqendrimin e glukozës në laborator duke përdorur metoda më të sakta enzimatike: hlyukozooksydaznyy dhe heksokinaznyy. Për të instaluar dhe për të konfirmuar diagnozën e diabetit mund të duhet matje e sheqerit përsëritet në kohë të ndryshme të ditës ose glukozë oral. Ky test stresi përdorur 75 gram glukozës. Në të gjithë botën, më shumë vlera për diagnozën bëhet analiza hlykyrovannoho e hemoglobinë. Ky tregues pasqyron nivelin e sheqerit në gjak nuk është momenti, dhe gjatë 3-4 muajve të fundit. Diagnoza e diabetit është vendosur në një hlykyrovannoho vlerës hemoglobinë më shumë se 6.5%.