Temperatura e rritur e trupit shkakton temperaturën e trupit të lartë


Për të vlerësuar gjendjen e një personi me një temperaturë të lartë, le të gjetur se pse kjo po ndodh me trupin.

Temperatura normale e trupit


Të drejtat Temperatura normalisht mesatarisht 36.6 C. Kjo temperaturë është optimale për proceset biokimike në trup, por çdo organ është individuale, kështu që mund të konsiderohet normale për disa individë dhe një temperaturë prej 36-37,4 C (kjo është një gjendje e gjatë rrjedhin dhe nëse asnjë simptomë e ndonjë sëmundje). Për të diagnostikuar ethe zakonisht duhet të ekzaminohet nga një mjek.

Pse temperatura e trupit

Në të gjitha situatat e tjera, rrit temperaturën e trupit mbi normale sugjeron se trupi është duke u përpjekur për t'u marrë me diçka. Në shumicën e rasteve ky agjent i huaj në organizëm - bakteret, viruset, protozoa ose rezultojnë efekte fizike në trup (djegiet, ngrirjet, trup i huaj). Në temperaturë të lartë prania e agjentëve në trup bëhet veshtire, infeksionet, për shembull, vdekur në një temperaturë prej rreth 38 C.

Por çdo organ si mekanizëm nuk është i përsosur dhe mund të ulet. Në rastin e temperaturës mund të shohim kur trupi për shkak të karakteristikave individuale të sistemit imunitar përgjigjet shumë shpejt për të infeksioneve të ndryshme, dhe temperatura ngrihet shumë e lartë për shumicën e njerëzve është 38.5 C. Por, përsëri, për fëmijët dhe të rriturit pasur konvulsione febrile hershme në temperaturë të lartë (në qoftë se ju nuk e dini pyesni prindërit tuaj ose mjekun, por zakonisht nuk është harruar, si i shoqëruar nga një humbje e shkurtër e vetëdijes) mund të konsiderohet temperaturë kritike 37,5-38 C.

Ethe Komplikimet

Në temperaturë shumë të lartë shkeljet ndodhin në transmetimin e impulseve nervore, dhe kjo mund të çojë në pasoja të pakthyeshme në lëvore cerebrale dhe strukturave nen-kortikale deri në arrestimin e frymëmarrjes. Në të gjitha rastet, ngrohje kritike marrë antipyretics. Ato ndikojnë në qendrën thermoregulatory në strukturat nen-kortikale të trurit. Metodat ndihmëse, dhe është kryesisht një sipërfaqe trup rubdown me ujë të ngrohtë që synon rritjen e fluksit të gjakut në sipërfaqe të trupit dhe promovon avullimit të lagështisë, duke çuar në një reduktim të përkohshëm dhe shumë të rëndësishëm në temperaturë. Rubdown me një zgjidhje të dobët e uthull në fazën e tanishme të kërkimit, pasi konsiderohet e papërshtatshme si ajo ka pikërisht rezultate të njëjta që vetëm ujë të ngrohtë.

Ethet e zgjatur (mbi dy javë) pavarësisht nga shkalla e rritjes së kërkon shqyrtimin e trupit. Gjatë së cilës duhet të sqarohet ose shkaku zakonisht diagnostikuar temperaturë të ulët të keq. Të jetë kontakti i durueshëm për një studimi të disa mjekëve. Nëse rezultatet e testeve dhe provimeve zbuluar temperaturën asnjë patologji më të gjatë masë pa treguar asnjë simptomë, ose rrezik duke marrë një sëmundje psikosomatike. Një mjek i mirë duhet t'ju përgjigjen saktësisht pse ju vazhdimisht temperaturë të ulët-grade (37-37,4) dhe nëse për ta bërë këtë ose. Arsyet për temperaturë të vazhdueshme të lartë të vendosur dhe në qoftë se ju nuk jeni një mjek, nuk do të përpiqet për të vënë një diagnozë dhe të marrë koka nuk është e nevojshme informacion jopraktike.

Si për të matur temperaturën.

Në vendin tonë, ndoshta më shumë se 90% e temperaturës trupore matur në sqetull.

Sqetull duhet të jetë e thatë. Matjet kryhen në pushim 1 orë pas çdo ushtrim. Nuk është e rekomanduar për çaj dimension të mirëpritur të nxehtë, kafe, etj

E gjithë kjo inkurajoi sqimë ekzistencën e vazhdueshme të temperaturave të larta. Në raste urgjente, paraqitja e ankesave të matjeve keq-shëndetësore janë bërë në asnjë rrethanë. Merkuri te perdorura, alkooli, termometra elektronike. Në dyshon në zhvillim e saktësisë së matjeve, të matur temperaturën në individë të shëndetshëm, të marrë një tjetër termometër.

Kur matur temperaturën në rektum të konsiderohet një temperaturë normale të 37 gr.S. Gratë duhet të marrin në konsideratë ciklin menstrual. Ndoshta rritja e temperaturës normale në zorrën e trashë për të 38hr C gjatë ovulacionit, e cila është 15-25 ditë cikël në 28 ditë.

Matja në gojë të ndjehen të papërshtatshme.

Kohët e fundit shitje termometra veshit të konsiderohen më të sakta. Kur matet në të njëjtin ritëm kanalin e veshit të matur në sqetull. Por fëmijët e vegjël zakonisht reagojnë me nervozizëm të procedurës. 

Ekipet Call ambulancës kërkojnë shtetet e mëposhtme:

a. Në çdo rast, në një temperaturë prej 39,5 dhe më lart.

Ethet b.Vysokaya shoqëruar nga të vjella, vizion të paqartë, ngurtësi e lëvizjeve, tensioni i muskujve në shpinë qafës së mitrës (nuk mund të anoj mjekër tuaj në kafaz i kraharorit).

a. Temperaturë të lartë e shoqëruar me dhimbje të forta të barkut. Sidomos në verë, edhe në dhimbje të moderuar të barkut, të këshilloj të thirrur një ambulancë.

Një fëmijë i dhjetë viteve të shoqëruar nga leh e temperaturës, kollë e thatë, gulçim. Shanset e zhvillimit ngushtim inflamator të laring, e ashtuquajtura larynhotraheyta apo imët guri false. Algorithm e veprimit në këtë rast-humidifying thithur ajrin, duke u përpjekur që të mos trembin, siguruar rolin udhëheqës në banjë fëmijës për të derdh ujë të nxehtë për të prodhuar me avull, thith humidified, por sigurisht jo e ajrit të nxehtë, për shkak të ujit të nxehtë e të paktën 70 centimetra. Pa banjo improvizuara tendë me një burim të avullit. Por në qoftë se fëmija është ende i frikësuar dhe nuk qetësuar, ndërsa duke u përpjekur për të lënë dhe vetëm të presim për një ambulancë.

d. Rritja e shpejtë për 1-2 orë në temperaturë mbi 38 gr.S një fëmijë nën 6 vjeç, të cilët konfiskimet më parë ishin vërejtur në temperaturë të lartë.
Algorithm e veprimeve - të japë antipiretik (doza duhet të jetë rënë dakord paraprakisht me pediatrin ose shih më poshtë) emergjencave mjekësore.

Në cilat raste duhet të marrë antipiretik për të zvogëluar ethet:

a. Temperatura e trupit më lart 38.5 oz. C (nëse një historia e konvulsione febrile, pastaj në 37.5 gram. C).

të jetë në një temperaturë nën shifrat e lartpërmendura vetëm kur simptomat rënda si dhimbje koke, ndjenja dhimbje në të gjithë trupin, dobësi e përgjithshme. substancialisht parandalon gjumë dhe pushim.

Në të gjitha rastet e tjera, ju duhet të jepni trupin tuaj për të përfituar nga temperatura e lartë, duke ndihmuar atë për të tërhequr të ashtuquajturat produkte të kontrollit të infeksionit. (Leukociteve vdekur, makrofagjet, bakteret dhe viruset mbetet si toksina).

Për ta bërë këtë pothuajse çdo mjeku rekomandon një pritje të ngrohtë në një vëllim të madh të lëngjeve. Si dhe tendenca për mbajtjen e lëngjeve në diuretics trupit marrjes. Kjo hap një fushë të gjerë për mjekësi tradicionale.

Më lejoni të më jepni mjete tuaj bimor popullore.

Mjetet juridike popullore në temperaturë të lartë

a. Në pije e parë vend të frutave me Kastrati - të marrë sa më shumë që trupi ka nevojë.
b. Fruta e currants, detit buckthorn, Kastrati.
a. Çdo ujë alkaline mineral me përqindje të ulët kripësi apo ujë të pastër të zier.

Kundërindikuar për përdorim në temperaturë të lartë të trupit bimët e mëposhtme: Wort Shën Gjonit, rrënja e artë (Rhodiola Rosea).

Në çdo rast, kur temperatura gjatë pesë ditëve të rekomanduara për të parë një mjek.

Para vizitës në këshillojë klinikë që ju të marrin në konsideratë përgjigjet për pyetjet e mëposhtme.

a. Fillimi i sëmundjes, kur ka pasur ethe dhe nëse diçka mund ose shok pamjen e saj? (Hipotermia, stërvitje e tepruar, stresi emocional).

b. Ishte temperaturyaschyh kontakt me njerëz në dy javët e ardhshme?

a. Ju lënduar në dy muajt e ardhshëm apo cilat sëmundje me ethe? (Mos harroni se mund të zhvendoset apo të sëmurë "në këmbë").

A qyteti nuk kanë qenë në këtë shënoni sezon kafshoj? (Vlen të përmendet edhe përplasje me lëkurë pa kafshimit shënoni).

d. Është e rëndësishme të kujtoni nëse jetoni në zonat endemike me ethe hemmorahicheskaya me sindrom renale (HHNS), e cila është Lindja e Largët, Siberi, Uralet, rajon Vollga VYATKA ose pasur kontakte me brejtësve ose produktet e tyre metabolike. Ekskrimenty parë Fresh rrezikshme për shkak të virusit që gjendet në to gjatë javës. Periudha latent i sëmundjes nga 7 ditë në 1.5 muaj.

d. të specifikojë natyrën e manifestimeve të temperaturë të lartë (vrullshëm, të vazhdueshme, të butë apo të rritur në një kohë të caktuar).

me. Specifikoni nëse mbahet brenda dy javëve të vaksinimit (vaksinimit).

njëjtë. Në mënyrë të qartë tregoni mjekut tuaj se çfarë simptome të tjera të shoqërojnë temperaturën e trupit të lartë. (Kollë Kataralnye-, rrufë, dhimbje të fytit ose ashpër, etj, të përzier dispepticheskie-, të vjella, dhimbje barku, diarre, etj)
Kjo do të lejojë mjeku për më shumë në shënjestër dhe në kohë të emërojë ekzaminim dhe trajtim.

Droga OTC janë përdorur për të ulur temperaturën e trupit.

1. paracetamol në emra të ndryshëm. Dozimi për punë rritur 0,5-1 gram. përditshme 2 gram. Periudha mes doza të paktën 4 orë, fëmijët 15 mg për kilogram të peshës trupore të fëmijës (për informacion në 1 gram 1000 mg). Për shembull, një fëmijë i 10 kg duhet 150 mg, në praktikë ajo është pak më shumë se gjysmë tableta në 0, 25 gram në dispozicion si tableta e 0.5 gy dhe 0,25hr dhe shurup dhe qirinj zorrës së trashë. Kërkesa nga fëmijëria. Paracetamoli është një pjesë e pothuajse të gjitha anti drogë të kombinuara (Ferveks, Theraflu, Coldrex).

Foshnjat janë më të mira në rektale qirinj.

2. Nurofen dozimin 0.4hr (ibuprofen) rritur. , Fëmijët Fëmijët e rekomanduar 0.2 dhjetor përdoret me kujdes në fëmijët me intolerancë apo veprimi të dobët të paracetamol.

3. NISE (nimesulid) është në dispozicion edhe në pluhur (nimesil) dhe në tableta. Doza rritur për fëmijët 0.1hr ... 1.5 miligram për kilogram të fëmijës që peshon 10kg duhet 15 mg. Pak më shumë se një e dhjeta e tabletë. Dozim ditor prej jo më shumë se 3 herë në ditë

4. Analgin - 0.5 gr ... fëmijë të rritur 5-10mh për kg peshë trupore të fëmijës që është 10 kg nevojë për një maksimum prej 100 mg - një të pestën e tabletë. Daily deri në tri herë në ditë. Nuk rekomandohet për fëmijët për përdorim të shpeshtë.

5. Aspirina - rritur dozë e vetme prej 0,5-1 gram. Daily katër herë në ditë për fëmijët është i kundërindikuar.

Në temperatura të larta, shfuqizohen të gjitha fizioterapie, hidroterapi, terapi baltë, masazh. 

Të gjitha të drogës mësipërme vetëm të rekomandojë marrjen e vetëm rastet emergjente. Të gjitha të trajtimit të mëtejshëm pas konsultimit me doktorin tuaj.

Sëmundja shfaqet me shumë të lartë (mbi 39 C) temperatura.

Gripi - një sëmundje virale shoqëruar me një rritje të mprehtë në temperatura, joints dhemb dhe dhimbje në muskuj. Fytit (rrufë, kollë, fyt ashpër, etj) janë bashkuar në ditën e 4 të sëmundjes mars, dhe o.r.v.i. zakonshëm Fenomeni i parë ftohtë, atëherë rritja e qetë në temperaturë.

Pectoris - dhimbje të rënda të fytit kur gllabërim dhe në pjesën tjetër.

Varicella (li pule), fruthit mund gjithashtu të filluar me një temperaturë të lartë dhe vetëm 2-4 ditëve shfaqjes skuqje në formë të fshikëzave (lëngun e mbushur flluska).

Pneumonia (pneumonia) pothuajse gjithmonë, me përjashtim të pacientëve me sistemet imun të ulur dhe të moshuarve, shoqëruar me temperaturë të lartë. Një tipar dallues i paraqitjes së dhimbje gjoksi, të rënduara nga të marrë frymë thellë, gulçim, sëmundjes kollë e thatë e parë. Të gjitha këto simptoma në shumicën e rasteve i shoqëruar nga një ndjenjë e ankthit, frikës.

Pyelonephritis akute (inflamacion i veshkave), së bashku me një temperaturë të lartë në dhimbje ballë në projektimin e veshkave (vetëm nën 12 brinjë radiating (impakti) më shumë drejt një anë. Ënjtje të fytyrës, presionin e lartë të gjakut. Shfaqja e proteinave në urinë.

Glomerulonefritis akut, njëjtë si pyelonephritis vetëm për të përfshirë në procesin e përgjigjes imune patologjike. Karakterizohet nga qelizat e kuqe të gjakut në urinë. Ajo ka, në krahasim me pielonefrit përqindje më të lartë të komplikimeve kanë më shumë gjasa për të lëvizur në formën kronike.

Ethe Hemmorahicheskaya me sëmundje të veshkave sindromom- infektive transmetohet nga brejtësve, kryesisht minj, voles nga. Ajo karakterizohet nga reduktimi dhe mungesa nganjëherë të plotë të urinimit në ditët e para të sëmundjes, skuqje të lëkurës, e theksuar dhimbje të muskujve.

Gastroenterocolitis (salmonellosis, dizenteri, paratifoide, ethe tifoide, kolera, etj) Sindromi dispepticheskiy- përzier, të vjella, diarre, dhimbje barku kryesore.

Meningjiti dhe encefaliti (përfshirë shënoni) -zapalennya meningjit natyrën infektive. Sindromi themelore meninhialnyy- dhimbje kryesor të rënda, vizion të paqartë, vjellje, qafën tensionin e muskujve (nuk mund të sjellë mjekër tuaj në gjoksin tuaj). Për meningjitit karakterizohet nga njolla hemorragjike pamja melkotochechnoy në lëkurë e këmbët, i mëparshëm murit të barkut.

Viral Hepatiti A - simptomë kryesor i "verdhëz" lëkurë dhe sclera janë ngjyrim ikterik. 

Sëmundja shfaqet me temperaturë të moderuar të lartë trupore (37-38 C).

Përkeqësimi i sëmundjeve kronike, të tilla si:

Ankesat kronike bronkit si kollë e thatë dhe pështymë, gulçim.

Astma infektive natyra alergjik - ankesa gjatë natës, ndonjëherë periudhave të shkurtra të përditshme të mungesës së ajrit.

Tuberkulozi i ankesave të mushkërive të kollë të gjata, dobësi të rënda, pështymë nganjëherë gjaku-vija-vija.

Tuberkulozi i organeve të tjera dhe indet.

Miokardit kronike, endokardit, karakterizohet nga dhimbje të zgjatur në zemër, arritmike parregullt rrahje zemre

Pyelonephritis kronike.

glomerulonefriti kronike - simptomat janë të njëjta si për vetëm më pak e theksuar akute.

Kronik salpinhoofarit - sëmundje gjinekologjik cila karakterizohet nga dhimbje në poshtme të barkut, shkarkimit, dhimbje kur urinimi.

Me ethe të ulët të keq ndodhin sëmundjet e mëposhtme:

Virale të hepatitit B dhe C, ankesat e dobësi të përgjithshme, dhimbje të përbashkët, në fazat e mëvonshme të bashkuar "verdhëz".

Sëmundjet e gjëndrës tiroide (thyroiditis, gunga dhe goiter përhapur, hyperthyroidism) simptoma kryesore, ndjesi e një gungë në fyt, palpitations, djersitje, nervozizëm.

Cystitis akute dhe kronike, ankesat dhimbshme urinim.

Akute dhe përkeqësimi i prostatitis kronike, sëmundje burrave karakterizohet me urinim të vështirë dhe shpesh të dhimbshme.

Transmetueshme seksualisht sëmundje të tilla si gonorre, sifiliz, dhe të kushtëzuar (nuk mund të manifestohet si sëmundje) -toksoplazmoz infeksione urogjenitale, mycoplasmosis, ureaplasmosis.

Një grup i madh i kancerit, një nga simptomat të cilat mund të jenë të ngritura pak temperaturën.

Testet themelore dhe ekzaminimet që mund të përshkruar nga një mjek nëse keni subfebrile të gjatë (të rritur temperaturën e trupit brenda 37-38hr C).

1. gjakut komplet - lejon për numrin më të madh të leukociteve dhe ESR (norma sedimentimi eritrociteve) për të gjykuar nëse në trup ose një inflamacion. Numri i hemoglobinës tërthorazi mund tregojnë praninë e sëmundjeve të traktit gastrointestinal.  

2. Urinalysis plotë thotë se për gjendjen e sistemit urinar. Së pari, numri i qelizave të bardha të gjakut, qelizat e kuqe të gjakut dhe proteinat në urinë, dhe pjesa.

3. Analiza biokimik i gjakut (gjaku nga damari). CRP dhe faktor reumatoid - prania e hyperactivity shpesh flet për sistemin imunitar dhe është gjetur në sëmundjet reumatike. Funksioni i mëlçisë Testi mund të diagnostikojnë hepatitit.

4. shënuesit e hepatitit B dhe C janë caktuar të përshtatshme për të përjashtuar hepatitit viral.

5. HIV për të përjashtuar sindromi i mungesës së imunitetit të fituar.

6. Analiza e RV të gjakut - për sifilis.

7. Reagimi Mantoux TB respektivisht.

8. fekal emëruar për sëmundje të dyshuar të traktit gastrointestinal dhe infektimi parazitare. Gjaku pozitive fshehur në analizën e funksion shumë të rëndësishëm diagnostike.

9. Një test i gjakut për të hormoneve tiroide duhet të bëhet pas endokrinolog dhe rishikimin e gjëndrës tiroide konsultuar.

10. radiophotography - edhe pa sëmundje rekomandohet zhvillohet çdo dy vjet. Funksioni i mundshëm i X-ray njësi mjek për pneumoni të dyshuar, pleurit, bronkit, tuberkulozi, kancerit të mushkërive. Flyorografi moderne digjitale lejojnë diagnozë pa radiografi të madhe. Në përputhje me rrethanat, duke përdorur doza rrezeve X të ulëta dhe vetëm në raste të paqarta kërkuar ekzaminim shtesë në radiografi dhe tomography. Më i saktë konsiderohet MRI.

11 organet e brendshme Uzi, gjëndra tiroide prodhojnë për diagnozën e sëmundjeve të veshkave, mëlçisë, organeve të legenit, gjëndrës tiroide.

12 EKG, Echo CG, për të përjashtuar myokardytov, perykardytov, endokardit.

Testet dhe ekzaminimet përshkruara nga mjeku selektive, bazuar në nevojën klinike.

Terapisti - UA Shutov