Presionin e lartë të gjakut


Rritja e presionit të gjakut - presioni tepërt në arteriet shifra më e njeriut, të cilat janë normë, dhe kjo nga 110/70 139/89 mmHg për, maten me pjesën tjetër që është të paktën dhjetë minuta pas çdo stres fizik dhe emocional. Rritje afat-shkurtër në presionin e gjakut pas stresit fizik apo emocional është normë, dhe shifrat e presionit të gjakut konsiderohet nga mjekët për të përcaktuar qëndrueshmërinë fizike të trupit.

Ankesat kryesore dhe kushtet nën të cilat është e mundur për të marrë përsipër rritjen e presionit të gjakut.


Dhimbje koke të përsëritura, marramendje, shpesh shoqërohet me nauze. Tringëllimë në veshët. Gurgullimë në pjesët tokësore të kokës, fluturon ndezje para syve të mi, lodhje. Gjithashtu sulmet palpitacione mundur, herë nën presionin e dhimbjes ne zemrës mjaftueshmërisht të gjatë në tridhjetë minuta ose më shumë, dhimbja nuk është e lidhur me aktivitetin e fizik. Presionin e lartë të gjakut ndodh shpesh pa ndonjë ndjesi (simptomat) dhe gjenden vetëm gjatë ekzaminimeve mjekësore. Por, pavarësisht nga kjo, ai duhet gjithashtu të trajtohet, sepse ajo ka një efekt negativ në trup dhe ndihmon në shfaqjen e sëmundjeve të tjera.

Shkaqet rritur presionin e gjakut, shumë. Por, para se të filloni ta në stërvitje, ju keni nevojë për të mësuar, dhe në qoftë se ju keni tension të lartë të gjakut.

Shkaqet e gabimeve që keni tension të lartë të gjakut

1. pahijshme matje tensioni i gjakut

Nga e majta në të djathtë foto tregon teknikën e matjes së presionit të gjakut.

Hulumtimi duhet të kryhet në një pozitë të rehatshme, dora duhet të vendoset në një tavolinë në nivelin e zemrës. Pranga imponuar mbi supe, buzë të ulët të dy cm të saj mbi bërryl. Ajrit duhet të jenë të vendosur lirisht, pa ngjeshje, është mbi supe brenda. Madhësia pranga duhet të përputhen me madhësinë e duarve: pranga gome pjesë fryra duhet të mbulojë të paktën 80% të perimetrin e shpatullën. Mesatare Adult Madhësia pranga gjerësia dhe gjatësia 30-35sm 12-13sm. Por ka më shumë për të përfunduar. Kur të blesh pajisjen ju pyet për të zgjedhur madhësinë e duhur.

Ju duhet të pompë deri pranga në presionin e 20 mm Hg më të lartë pas zhdukjes së pulsin. Ulja vmanzhete presioni duhet përafërsisht në 2 mm. Hg Presioni në të cilën shfaqet tonin e parë (shtytje) quhet presion systolic gjakut dhe korrespondon me një emision maksimale e enëve të gjakut në zemër (sistollë). Zhdukja e ngjyrave korrespondojnë me presionin e gjakut në diastole, dmth kur ventricles relaksohuni. Madhësia e hendekut mes presion systolic dhe diastolic është e rëndësishme për përcaktimin e shkaqeve të A / D dhe përzgjedhjen e barnave.

Menjëherë numra vetëm në bazë të presioneve systolic dhe diastolic shkaktojnë nuk mund të krijohet rritje presion. Duke kërkuar ekzaminim të mëtejshëm. Në disa raste, hendeku i madh apo i vogël në mes të C / A / D dhe D / A / D shpjegon enët e veçori individuale. Pra, jepni vetes një rëndësi të veçantë për këtë fakt nuk është e nevojshme.

a) Çfarë nuk duhet të bëni para se të presionit izmereniemarterialnoho:

* Fshij pirë kafe dhe çaj të fortë për një orë para studimit.
* Pesë, dhe nëse ka pasur stres të rëndësishme fizike ose emocionale, pjesa tjetër 10-15 minuta para matjes.

Mos pini duhan për një orë para se të matjes (dhe në përgjithësi më mirë të jetë më e mirë).
* Cancel hundës gjatë natës pranuese dhe pika sy (nëse jeni dakord).

Numri i matjeve të presionit të gjakut duhet të jetë të paktën dy intervalet midis matjeve të paktën një minutë. Në qoftë se ka një dallim në mes të dy matjeve, kryer dimensionin e tretë.

Deri në fund rezultati është pranuar mesatare. Natyrisht, aparat matës tensioni që ju përdorni duhet të testohet dhe të certifikuar. Nëse makina është e re, mjaft certifikatë.

Më tej, paraqitja e dyshimit saktësia e kërkuar testin, të cilat ju mund të bëni në dyqanet e pajisjeve mjekësore.

2. Vlerësimi i gabuar matjen e presionit të gjakut.

Edhe në qoftë se rritja e presionit të regjistruar mjek dhe madje edhe të përsëritur - se ka arsye për diagnozën e hipertensionit. Situata në zyrën e mjekut nuk është gjithmonë e rehatshme për ju dhe mund të shkaktojë njohur hipertensionit bardhë pallto. Mëso për të matur presionin e gjakut në shtëpi, në bazë të rekomandimeve të mësipërme. Nuk mbeten dyshime? Atëherë unë ju këshilloj për të mbajtur DMAT - ambulatore monitorimi presionin e gjakut (mbajtur në çdo strukturë mjekësore). Kjo është e njëjtë aparat matës tensioni punon vetëm rreth orën dhe fiksimin e rezultateve të matjeve çdo 15-30 minuta, pa hulumtim është kryer larg nga puna e pacientit. Sot ajo është metoda më e volitshme dhe mjaft të saktë për të të treguar nëse keni tension të lartë të gjakut.

Ju bënë çdo gjë në përputhje me rekomandimet dhe gjendet:

1. Një mesatare / D gjatë natës në 110/70-120/80-dhe nuk ka krizë ekzaltim A / D

Urime, ju nuk keni tension të lartë të gjakut.

2. Presioni i gjakut është mbajtur gjatë natës në 130/80-139/89

E ashtuquajtura "presion të lartë normale." Edhe duhet të përdorin metoda jo-drogës të parandalimin e hipertensionit arterial. Ata janë të thjeshta dhe të kuptueshme për të gjithë. Ky ndryshim jetese.

* Pirja e duhanit ndërprerjes.
* Normalizimi i peshës trupore.

* Reduktimi i alkoolit.
* Reduktimi i marrjes kripë për 5 gram në ditë. Se ushqimi dosalivaniya përgatitur pa kripë. Nëse kjo nuk është e mundur, të paktën jo dosolyuvaty dietë normale dhe nuk ha shumë i kripur.
* Rritja e aktivitetit të moderuar fizik! Kjo është një fazë shumë e rëndësishme. Ushtrim rekomandohet dinamike, më të mirë në ajër të hapur për 30-40 minuta të paktën katër herë në javë. Por jo i shoqëruar nga siklet dhe kënaqësi me një ndjenjë të vogël të lodhjes.

* Ndryshimi dietë me rritjen ushqime bimore. Mishit kryesisht varieteteve të ulët-yndyrë. Pjesshëm të dobishme (pjesë të vogla) dhe ushqim të veçantë (karbohidratet veçmas nga proteina). Kjo lejon traktin gastrointestinal për të tretet ushqimi në mënyrë më efikase, dhe të japë në gjak më shumë ushqyesve dhe të mbrojtur kundër malware (i quajtur skorje).

3. Presioni i gjakut më lart 140/90 mm Hg

A keni tension të lartë të gjakut. Tani ju keni nevojë për të përcaktuar shkaqet e Krishtit.

Sëmundjet shoqëruar me rritjen e presionit të gjakut

Simptomë e presionit të qenësishme në shumë sëmundje. Ky diabet, dhe sëmundje të veshkave si pielonefrit, glomerulonefriti, urolithiasis, ngushtimi i arterieve të veshkave, veshkat polycystic (nuk duhet të ngatërrohet me cysts sinus vetme asimptomatikë) feohromatsitoma (sëmundje e veshkave gjëndra). Rritja e presionit të gjakut dhe sëmundjet e ndryshme të zemrës, sëmundjet e gjëndrës tiroide. Në këto raste, hipertensionit quhet tregues dhe në varësi të shkakut të pjesës së veshkave, hemodynamycheskuyu, qendrore, dhe endokrine.

Përqindja e këtyre sëmundjeve të pakëndshme të hipertensionit të përgjithshëm është i vogël, rreth pesë për qind (ose thjesht nuk kryhet një ekzaminim të hollësishëm për të përcaktuar shkakun e presionit). Në thelb ajo rezulton i ashtuquajturi Hipertensionit esencial, e cila shkakton ashtuquajtura razrehulyrovanyyu vendosjen neurophysiological trupin.

Shkaqet - një predispozitë gjenetike, stresi psikologjik, mungesa e ushtrimit, zakone të këqija, të ushqyerit e dobët. Në fazat e avancuara kërkohet mjekim të vazhdueshëm. Për diagnozën duhet të fillojë me metoda të thjeshta të ekzaminimit që është i lirë dhe në çdo klinikë. A nuk nxitojnë për hulumtime të shtrenjta të konsultohet me disa mjekët terapistët, sigurohuni që ju të sqaruar diagnozën nga këto metoda të ndryshojë konceptin e trajtimit.

Testet standarde dhe provimet për të sqaruar shkaqet e presionit të lartë të gjakut:

  • Numërimin e plotë të gjakut - për të sqaruar nëse proceset inflamatore në trup, ulur hemoglobinë ka shumë shkaqe, njëri prej tyre mosfunksionimi i veshkave, prandaj, kërkon ekzaminim të mëtejshëm, duke përfshirë veshkat.
  • Urinalysis plotë zbulon ndryshime në sistemin urinar. Në diabet glukozë shfaqet në urinë.
    Analiza e sheqerit në gjak gjen një shkelje të sensibilitet për glukozë për diagnozën e diabetit një analizë e nuk është e mjaftueshme në qoftë se ka një rritje ose rënie në rezultatet e anketës duhet endokrinolog
  • Analiza e biokimisë të gjakut (të mendojnë për një mënyrë), ajo domosdoshmërisht kolesterol rëndësishme dhe fraksionet e shkatërrimit të tij, si lipoproteina me densitet të ulët (kolesterolit të keq), fjalë për fjalë rrinë në ngushtimin gradual të enëve të gjakut duke shkaktuar ato gjithashtu çon në formimin e kolesterolit pllaka. HDL Efektet (të mirë) kolesterolit të dëmshëm nuk është. Prandaj, edhe kur një analizë e madhe kolesterolit total mund të konsiderohet normale.
  • Një tjetër komponent i rëndësishëm i kreatininës Biokimi, pastrimin e kreatininës dhe më të mirë në atë që ne gjykojmë punën e spastrimit veshkat.
  • Elektrokardiogramë, echocardiogram.
  • Ekzaminimi me ultratinguj e veshkave.
  • Rishikimi mjeku anije fundus sy mund të gjykojë shkallën e ndryshimeve në arteriet dhe venat karakteristike e presionit të lartë të gjakut.

Të gjitha të standardeve të mësipërme të përfshira në shqyrtimin e hipertensionit të dyshuar dhe duhet të jetë nën sigurimet shoqërore të lirë.

Trajtim dhe mjekim për presionin e lartë të gjakut

Faza tjetër në pasigurinë e diagnozës - ekzaminim të mëtejshëm. Kur organizuar - Trajtimi Qëllimi i cili emërohet mjeku individualisht. Detyra juaj është që të zgjidhni mjekë të rregullt për zgjedhjen e drogës dhe doza e tyre kërkon durim dhe një mjeku dhe pacienti. Ndryshimi i shpeshtë i mjekëve, dhe nganjëherë nuk kanë nevojë për këshillimin e lektorëve të lartë, kandidatët, profesorët mund të çojë në këtë fazë për atë që ju pereprobuesh gjithë gamën farmaceutike. Gama e drogës është aq e gjerë që çdo mjeku ka preferuar drogë e tyre shpesh të përshkruara.

Phytotherapy me një rritje të presionit të gjakut

Në çdo fazë të trajtimit është e mundur paralelisht me terapi të vazhdueshme të drogës, duke përdorur Phytotherapy (bimor, pemëve).

Shembuj: Nëse ju mendoni se rritja e presionit të gjakut e cila ndodh pas stresit ose ju jeni tensionin në fjalë ose të brendshme, gjumë i shqetësuar, atëherë mund të marrë një qetësues (qetësuese) kullosa. Atje, si sanëz, Motherwort, karamele mente, balsam limon, HOPS kone.

Nëse tensioni i lartë i gjakut shoqëruar me edemë të ekstremiteteve të ulëta, fytyra, në rritje shortness fryma përdorimit periodik të mundshëm të takimeve diuretike letrës përmban boronicë, bearberry, u rrit, lule e moshuar, prej akacieje lule të bardhë. Pritjes herbs nxit urinimin duhet të shoqërohet nga marrja e kaliumit të përfshira në kajsi të thata, banane, persimmons, sallatë, hikërror.

Unë mendoj se edhe një ekstrakte dobishme aplikimit e murriz, fruta hirit mal ata provuar praninë e flavonoids - substanca ndikojnë në elasticitetin e murit të enëve të gjakut, dhe kështu të kontribuojnë në parandalimin e arteriosklerozës, një nga shkaqet kryesore të presionit të lartë të gjakut.

Efekti direkt antispasmodic me fruta chokeberry (aronia).

Kundërindikuar për përdorim në tension të lartë:

Aralia Manchu, Shkumë, Wort Shën Gjonit, Rhodiola Rosea (e artë root) kozlyatnyk drogës, magnolia kineze hardhi, Tatarniuk gjemba, xhensen siberian.

Të qëndrojnë të shëndetshme! Terapist Shutov Aleksei Ivanovich.

Shkurt 2011. Klasifikimi i rishikuar i hipertensionit

Miliona njerëz të cilët thanë se kishin presion të lartë të gjakut, mund të kthehet në një grup të shëndoshë, pasi rezultatet e një studimi të kohëve të fundit të botuar në "Gazeta e mjekësisë së përgjithshme të brendshme" (Gazeta e Përgjithshme Brendshme Mjekësisë), mund të çojë në një rishikim të klasifikimit ekzistues të hipertensionit.

Më parë normalnohoarterialnoho standarde shifrat davleniyaschitalis deri 120/80 mm Hg. Art. Megjithatë, studimet që përfshijnë 13.000 njerëz gjetur se të rinjtë të cilët kanë më të lartë se presioni normal diastolic prej 20 ndarjeve, si dhe njerëz të moshuar me një presion systolic prej 20 ndarjeve mbi normë, jo një rritje të rrezikut të vdekjes në krahasim me ato kohoarterialnoe davlenienahoditsya brenda kufijve normale.

Rritur ndjeshëm rrezikun e vdekjes së parakohshme vetëm në meshkuj më të vjetër se 50 vjet ka pasur një presion systolic gjakut mbi 140 mm Hg. c., dhe të rinjtë e gjakut diastolic cilëve presioni u rrit mbi 100 mmHg. Art.

"Ne besojmë se kjo qasje në vlerësimin presion arterialnho do të bëjë diagnozën e hipertensionit vetëm për njerëzit që kanë të ngritur në nivelin e rrezikut"- Tha kreu i studimit Brent Taylor.

Sipas American Heart Association, presioni i SHBA i lartë i gjakut shkakton vdekjen e më shumë se 56 000 njerëz në vit.