Humbje peshe, humbje peshe


Pesha humbje (humbje peshe) - një shenjë e zakonshme e sëmundjes. Humbje peshe dramatike është quajtur lodhje ose kakeksia (term ky i fundit shpesh përdoret për t'iu referuar lodhje ekstreme). Humbje peshe moderuar nuk mund të jetë vetëm një simptomë të sëmundjes, dhe rregullat variant rezultojnë funksion kushtetues të trupit, të tilla si në njerëzit me tipit fizikun asthenic.

Baza e dietë mund të jetë i papërshtatshëm apo kequshqyerja, abuzimi tretje, rrit prishjen në trupin e proteina, yndyrë dhe karbohidratet dhe kosto më të larta të energjisë (për shkak të ekzogjene dhe endogjen). Shpesh këto mekanizma janë të kombinuara. Në kohën e shfaqjes së sëmundjeve të ndryshme, ashpërsia dhe mekanizma specifike për humbje peshe të ndryshojnë në mënyrë të konsiderueshme.


Shkakton humbje peshe

Duke humbur peshë mund të çojë në të dy faktorëve të jashtëm (kufizimi i marrjes të ushqimit, traumat, infeksion) dhe të brendshme (metabolizmin, tretje dhe thithjen e ushqyesve në trup).

Shkaqet Mekanizmat Kusht
Limit hahet Çrregullime të ndërgjegjes Dëmtimi traumatik i trurit, goditje.
Shkelja e gëlltitjes Tumoret, ngushtimi i ezofagut, fyt.
Oreksi Ulur Anorexia nervosa, dehje.
Dispepsi Shkelja e tretjes së proteinave, yndyrave Gastriti atrofik, ulcera peptike, pankreatiti, hepatitis, cerozë e mëlçisë
Malabsorption e ushqyesve Sëmundje celiac, enterit, kolit.
Metabolizmi (metabolizmi) Përhapja e proceseve thyerje (katabolizmin) mbi procesin e sintezës Lëndime të rënda, djegiet, tumoret malinje endokrine, patologji, sëmundjet e indit lidhor.

Në sëmundje ku humbje peshe ndodh:

- Stresi të zgjatur emocional (humbja e oreksit)

- Infeksione akute dhe kronike dhe sëmundjet parazitare (infeksion zorrëve, tuberkulozi, sifilizi, malaria, amebiasis, helmintiasis, infeksioni HIV)
- Sëmundjet e tretjes (ngushtim ezofageal, stenozë cicatricial, sindromi malabsorption, enterocolitis kronik, cerozë e mëlçisë, pankreatitit kronik)
- Çrregullime ushqyese (bulimia neurogjenik, anoreksi)
- Kancer  

Për ndonjë prej tumoreve malinje në trupin e pacientëve qeliza tumor merr metabolitet (e glukozës, lipide, vitamina), e cila çon në përçarje të proceseve biokimike është zbrazje e burimeve të brendshme dhe zhvillon cachexia (wasting). Ajo karakterizohet nga dobësi të rënda, ulur punën dhe mundësi për të shërbyer veten, ulur ose mungesë e oreksit. Shumë pacientët e kancerit është kanceri kakeksia është shkaku i menjëhershëm i vdekjes.

Pesha humbje - si karakteristikë kryesore simptomë e disa sëmundjeve endokrine (hyperthyroidism, hypopituitarism, diabet mellitus tip 1). Nëse këto kushte është një shkelje e prodhimit të hormoneve të ndryshme, duke çuar në një çrregullim të rëndë të metabolizmit në trup.

Tirotoksikozë - një sindrom që përfshin kushtet e shkaktuara nga rritja e hormoneve tiroide në gjak. Në trup ka proceset e prishjes u rrit proteina dhe glycogen zvogëlon përmbajtjen e tyre me zemër, mëlçi dhe muskujt. Duket dobësi të përgjithshme, tearfulness, humor brishtë. Sulmet shqetësuese palpitations, aritmi, djersitje, dridhje të duarve. Një simptomë e rëndësishme është humbje peshe me oreks ruajtur. Kjo ndodh në të përhapur shkakton strumë toksike, adenoma toksike, fazën fillestare të një thyroiditis autoimune.

Hypopituitarism - një sindrom që zhvillon për shkak të sekretimit të pamjaftueshëm të hormoneve të hipofizës mëparshëm. Kjo ndodh kur tumoret e hipofizës, sëmundjet ngjitëse (meninhoentsifality). Duket humbje progresive peshe (deri në 8 kg në muaj) me zhvillimin e lodhjes (kaheksia), ka shprehur dobësi të përgjithshme, lëkurë të thatë, plogështi, humbje e tonin e muskujve, zalisur.

Lloji 1 diabet - një sëmundje e shkaktuar nga një mungesë absolute e insulinës për shkak të shkatërrimit autoimune të qelizave beta të pankreasit, duke çuar në ndërprerjen e të gjithë metabolizmit dhe metabolizmit të karbohidrateve (veçanërisht një rritje në glukozës në gjak dhe alokimin e urinës). Debutimi i sëmundjes ndodh në fëmijëri dhe adoleshencë dhe përparon me shpejtësi. Simptomat më të shpeshta - një etje, urinim i shpeshtë, lëkurë të thatë dhe itchy, humbje peshe progresive megjithë rritjen e oreksit, dhimbje barku.

Sindromi dehje tipike për sëmundjet infektive, tuberkulozi, helmintiasis. Agjent shkaktar, depërtojnë në trup, identifikon toksina që kanë efekte të dëmshme për strukturat qelizore që shkelin rregulloren dhe ka çrregullime imunitetit të organeve dhe sistemeve të ndryshme. Ajo manifestohet me ethe ethe apo të ulët të keq, humbja e oreksit, humbje peshe, rritjen e djersitje, dobësi. Humbje peshe të konsiderueshme është karakteristike për një afat të tanishme, infeksionet kronike.

Tuberkulozi - një sëmundje infektive, e cila është shkaktar agjent Mycobacterium tuberculosis dhe karakterizohet nga formimi i granuloma specifike në organe dhe indeve të ndryshme. Forma më e zakonshme e tuberkulozit - pulmonare tuberkulozi, për të cilat përveç sindromi dehje karakteristike kollë e thatë apo pështymë, gulçim, dhimbje gjoksi lidhur me frymë, hemoptysis, hemorragji pulmonare.

Nematodeve - sëmundje parazitare e njeriut të shkaktuara nga përfaqësues të ndryshëm të krimbave të ulët - krimbat. Ata lëshojnë substanca toksike që shkaktojnë trupit dehje dhe prishin sistemin e tretjes.

Për helmintet zhvillimin karakteristike gradual të sëmundjes, dobësi, dhimbje barkut lidhur me konsum të ushqimit, humbje peshe, oreks shpëtoi, kruajtje, skuqje alergjik, urtikaria lloji.

Një humbje e konsiderueshme e peshës trupore, deri në cachexia, nuk ka lidhje me zakonet e të hahet, si rezultat i çrregullimeve imune karakteristike të çrregullimeve të indeve lidhës - scleroderma sistematik dhe polyarteritis nodosa.

Sistemike scleroderma lezione të lëkurës manifestuar fytyrën dhe duart si edemë "dendur", shkurtimin dhe shëmtuar e gishtat, dhimbje dhe një ndjenjë e ngushtësi në muskujt, lezionet e organeve të brendshme.

Për poliarteriita tipike ndryshimet gunga të lëkurës - gjymtyrë marbling dhe trungu, dhimbje të forta në muskujt viç, rritjen e presionit të gjakut.

Pesha humbje është tipike e shumicës së sëmundjeve të traktit gastrointestinal. Inflamacion akut ose kronik çon në ndryshime në metabolizmin drejt katabolizmin (shkatërrimin), rrit nevojën e trupit për energji, prishin thithjen dhe tretje. Për të reduktuar pacientët dhimbje barku veten shpesh kufizojnë futje e ushqimit. Një simptomat pesimist (nauze, vjellje, diarre) të çojë në humbjen e proteinave, mineraleve, elektroliteve, duke çuar në ndërprerjen e ofrimit të ushqyesve në indet.

Ushqimor distrofi - një sëmundje që ndodh për shkak të kequshqyerjes zgjatur dhe urise në mungesë të sëmundjes organik qe mund te shkaktuar humbje peshe. Ajo është e karakterizuar nga humbje peshe progresive. Ka dy forma: kahekticheskaya (e thatë) dhe i fryrë. Në fazat fillestare, duket se rrit oreksin, etje, dobësi të rënda. Shkeljet e vazhdueshme të metabolizmit të ujit-electrolyte, amenorrhea (mungesa e menstruacioneve). Pastaj rritet dobësi, pacientët të humbasin aftësinë për të shërbyer veten, dhe zhvillon uritur (distrofike ushqimore) gjendje kome. Shkaqet e sëmundjes: fatkeqësi sociale (uria), sëmundjet mendore, anoreksi neurogjenik (refuzimi i vakt për shkak të dëshirës për të humbur peshë).

Inspektimi në humbje peshe

Për të identifikuar pesha-humbje kryer somatometrycheskyh përkufizimin e treguesve. Këto përfshijnë: dinamikat e humbjes së peshës, BMI nga Quetelet (pesha-kg / m² rritjes), krah perimetrin (në të tretën e mesme të sup off dorë).

Performance Normë Kequshqyerja e lehtë Kequshqyerja e moderuar Kequshqyerja e vështirë
Humbja e peshës trupore (% e fillestare) 0-2 2-5 5-10 10
Në masë indeksin e trupit (kg / m²) 26-19 19-17,5 17,5-15,5 15.5
Perimetri Arm (cm)
burra
gratë
 

29-26
23-20

 

28.25
22,5-19,5

 

26-23
20

 

25-22,5
19.5

Me laborator të parametrave të përcaktuar peshën e humbje peshe shkaqet e mundshme. Në testin e përgjithshëm të gjakut zbuluar inflamacion, anemi. Në një test të gjakut për të përcaktuar diabet glukozës. Niveli i TSH hormoneve tiroide (-stimuluese hormon) T3 dhe T4 (hormoneve tiroide) - eksploruar për vlerësimin e funksionit të tiroides. Parametrat biokimike të gjakut, testet e funksionit të mëlçisë (për të vlerësuar funksionin e mëlçisë), i kreatininës (veshkave zbulimin dështimi) elektorolity. Proteinohramma dhe hostrofazovi proteinat - eksplorojnë për të vlerësuar mangësi e proteinave dhe përkufizimin e inflamacionit. Revmoproby - për të identifikuar sëmundjet e indit lidhor, imunodeficiencave. Analiza e feces në vezë krimb zorrësh. Sipas përcaktuar antitrupa specifike për sëmundjet infektive, infeksioni HIV, shënuesve tumor, shënuesit e TB. Gjithashtu kryerjen e hulumtimit traktit digjestiv: fibroezofagogastroduodenoscopy, colonoscopy, ultratinguj e barkut. Radiografi e gjoksit - për të zbuluar inflamacion, tuberkulozi, kanceri patologji.

Në identifikimin e duhur këshilla të ekspertëve të nevojshme patologjinë: sëmundjet infektive, rheumatologist, TB, oncologist, endocrinologist, gastroenterologist.

Nëse ju përjashtojnë patologji organike dhe konfirmimin e "anoreksi neurogjenik" e nevojshme e ekzaminimit psikiatrik.

Pesha Humbje Mjekimi

Pesha Humbje Trajtimi duhet të fillojë sa më shpejt që të jetë e mundur, duke parandaluar zhvillimin e kequshqyerjes rëndë, e cila është e vështirë për të trajtuar, për të stabilizuar laborator klinik dhe treguesit somatometrycheskyh. Së pari, ju duhet për të krijuar ushqim. Ajo duhet të jetë i pjesshëm 6-8 herë në ditë, të balancuar, përmbajnë sasi të rritur të proteinave, vitamina, kanë vlerë të mjaftueshme të energjisë, në kombinim me medikamente që përmirësojnë tretjen dhe thithjen e ushqimit. Është e nevojshme për të kufizuar fibra papërpunuar, të shmangur skuqur, i kripur, ushqime turshi, alkool, seasonings pikante. Në shkelje të ndërgjegjes, të përzier, të vjella të rënda, të kryejë të ushqyerit Enteral (përmes një tub) ose parenterale (rrugës intravenoze) përzierjet e veçanta lëndë ushqyese.

Ajo që mjekët të zbatohet në qoftë se ka humbje peshe:

Ndryshimet që ndodhin në trup gjatë humbje peshe, duke shkaktuar shkelje të rënda të sistemit të tretjes, metabolizmi, të dobësojë mbrojtjen imunitar, duke shkaktuar përçarje e gjëndrave endokrine, kështu që kur shenjat e para të simptomave duhet të kontaktoni menjëherë një mjek i përgjithshëm (mjek, pediatër, mjek i familjes) .

Ju gjithashtu mund të duhet Konsultimi:

- Endocrinologist
- Oncologist
- Gastroenterologist
- Psikolog
- Sëmundje infektive