Hemoglobinë të ulët anemi


Anemi - një gjendje në të cilat gjaku është reduktuar përmbajtje funksionalisht e plotë të qelizave të kuqe (eritrocitet). Sasiore, ajo është shprehur shkallën e reduktimit në përqëndrimin e hemoglobinës - hekur-përmbajnë pigment e qelizave të kuqe të gjakut që i jep të kuqe të gjakut.

Në mënyrë që të kuptojnë shkaqet e reduktuar hemoglobinës në gjak, ju duhet të dini mekanizmin e trupit të tij. Hemoglobina është një kompleks komponimet proteina e hekurit të ruajtura në qelizat e kuqe të gjakut (eritrocitet).

Funksioni kryesor i hemoglobinës - Pjesëmarrja në kryerjen e molekulave të oksigjenit në organet dhe indet me oksigjen të vazhdueshëm të kapur në mushkëri dhe kthimit të gjitha subjektet që kanë nevojë për të oksidimit të mëtejshëm - reagime reduktimin dhe energji për jetën e trupit.


Për formimin e hemoglobinës kërkohet kushtet e mëposhtme:

1. Përmbajtja adekuate hekurit në ushqim konsumuar.
2. thithjen normale të hekurit në stomak dhe zorrë e vogël.
3. Prania e proteinave shtazore në dietë.
4. Me rëndësi të veçantë është vitaminë B12 dhe acid folik, të cilat janë zhytur edhe në traktin e sipërm gastrointestinal dhe kanë rëndësi të drejtpërdrejtë për formimin e qelizave të kuqe të gjakut në të drejtat e palcës kockore. Me rënien e numrit të qelizave të kuqe të gjakut, dhe në përputhje me rrethanat ul sasinë e hemoglobinës në drejtim të një litër gjak.

5. Mungesa e patologjisë në sistemit hematopoiesis. (sëmundje e trashëguar dhe të fituar të gjakut.

Hemoglobinë normale në gjak

Vlera normale sasia e hemoglobinës në gjak janë:

Burrat 130-160 gram për litër të gjakut.
Për gratë 120-147 g / l.
Për gratë shtatzëna kufirit të poshtëm të normale 110h \ l.

Diagnostics

Për diagnozën e anemisë mangësi hekuri (hemoglobinës ulët) duhet të dorëzojë këto teste:

Gjakut komplet (marrë nga gisht) - për të mësuar Analyzer aktual hematologjisë në aspektin e sasisë së hemoglobinës për litër të indeksit ngjyra Gjej të gjakut, pra përmbajtja mesatare e hemoglobinës (normale 0,81-1,05) .Izmeryaem mesme dhe obbem Diametri i eritrociteve (normale 7,0-7,8 mikron). Numri i retikulocitet (prekursorëve eritrociteve) shkalla e 4.12% që sugjeron mundësinë reheneratornoy e palcën e eshtrave. Refuzimi i këtyre treguesve mund të tregojnë shkaqet mjekësore të hemoglobinë të ulët.

Përqendrimi i hekurit në serum (marrë nga një normë venë të 12,0-26,0 mk.mol \ l). Reduktimi i këtij treguesi sugjeron mangët në hekur në marrjes të ushqimit ose thithjen e pamjaftueshme në traktin gastrointestinal tij.

Gjithsej serum zhelezosvyazyvayuschaya Kapaciteti (marrë nga një venë-normë 42,3-66,7mkmol \ l). Përmirësimi i këtij treguesi gjithashtu konfirmon mungesën e hekurit në ushqime apo keq në sistemin e tretjes.
Pas marrjes rezultatet e testit dhe ka konstatuar se diagnoza është konfirmuar nga hemoglobinë të ulët të vazhdojë për të përcaktuar shkaqet e rënies së tij. Duke mbledhur histori të përjashtojë vegetarianism. Pastaj ne të gjeni statusin e traktit gastrointestinal. Kjo fibrogastroscopy (CSF), jo por procedurë shumë e këndshme është e nevojshme për të gjykuar gjendjen e stomakut dhe duodenum është i përfshirë në thithjen e hekurit dhe vitaminës B12. (Eliminon atrofik gastrit .yazvennuyu Ulçera duodenale ulçerë dhe).

Ju duhet të vizitoni kirurg qe shqyrtim të jashtëm dhe për të eleminuar hemorroide kërkimore manuale. Në rast të dyshimit të sëmundjeve të tjera janë caktuar procedura më komplekse të tilla si rektoromanoskopyya (ekzaminimi i rektumit duke përdorur rektoromanoskopa kalon nëpër vrimë e pasme). Zorrës së trashë Ekzaminimi i quajtur fibrokolonoskopiya, ajo është më shumë kohë provim kur colonoscope është futur nëpërmjet rektumit distancë prej më shumë se tre metra dhe në të vërtetë ju lejon të shqyrtuar të gjithë zorrë të mëdha. (Këto teste kryesisht eliminohet kolit dhe kancer. Këto procedura kërkojnë përgatitje, që spastrim zorrë. Rekomandimet para zbatimit të tyre duhet të ju jap një regjistrim të anketës. 

Irryhoskopiya - X-ray ekzaminim e zorrë e vogël duke përdorur një agjent kontrast, eliminon patologjinë e zorrë e vogël.

Nëse diagnoza pas gjithë këtyre sondazheve është e paqartë nëse klinikë mund të përdorin kuotën e saj në dispozicion për ndihmë të teknologjisë së lartë në këtë rast është një kompjuter dhe rezonancë magnetike tomography duke përdorur një agjent kontrast.

Më shumë gra zakonisht provimit nga gjinekologu, i cili, nëse është e nevojshme, të caktojë me ultratinguj legenit, e cila përjashtonte fibroids mitrës dhe cysts ovarian. , Polymenorrhea i.t.d

Në raste më komplekse për të përjashtuar çrregullime të gjakut nevojë për këshillim të specializuar të ngushta - haematologist

Arsyet për humbjen e hemoglobinës nga trupi. 

1. Humbja eksplicite dhe të fshehur në gjak. Të përfshijnë gjakderdhje qartë të dukshme në kushte të tilla si polymenorrhea (bollshme, të gjatë, pesë ditë në muaj) në femra. Kur hemorroide, gjakderdhje mishrat e gjakderdhje dhe dëmtime dhe operacionet. Humbje fshehur gjak ndodh në sëmundjeve të traktit gastrointestinal. Ka edhe gjaku koncepti psevdopoteri kryesisht në sëmundjet e grave, të tilla si cysts ovarian, fibroids mitrës, është një sëmundje në të cilën ka, dëmtimit të dhëmbëve në vezore ose mitrës mbushur në mënyrë periodike me hemoglobinë në gjak me konvertimin e mëvonshëm në një tjetër kompleks dhe shpërndarjes gradual me procesin e frekuencave të mjaftueshme .

2. Proceset në trup çon në një reduktim të jetëgjatësisë së qelizave të kuqe të gjakut, ose shkatërrimin e tyre. (autoimune dhe infektive sëmundje, sëmundje e trashëguar).

3. Dhurimi Personeli (kur një person i jep gjak rregullisht).

Një nga shkaqet e hemoglobinës të ulët, sidomos në fëmijët parashkollor është nesballansirovannoe në vitaminë dhe mineral përbërjen e ushqimit.

Duke e ditur formimin dhe humbjen e hemoglobinës mund të kuptojmë simptomat manifestuar në reduktuar hemoglobinë.

Simptomet e hemoglobinës ulët

1. Asthenic - dobësi, lodhje, të qenët i përgjumur, marramendje, dhimbje koke, palpitations, presion gjaku i ulët i përgjithshëm, i dobët në raste të rënda.

2. degjenerative - reduktimi i niveleve të hemoglobinës në shumicën e rasteve është një shenjë indirekte e mangësi hekuri në organet dhe indet. Pastaj ka simptoma të tilla:
a. ndryshimet në pllaka gozhdë, ata të bëhet i brishtë, i hedh lëng, shtresuar, hulli.

b. Lëkurë të thatë, të çara të dhimbshme në qoshet e gojës.
a. Humbja e flokeve ose ngadalësojnë rritjen e tyre.
Shkelja e shije dhe erë, madje edhe të hanë substanca jo-ushqimore (shkumës, pluhur e dhëmbëve, qymyr druri, toka, balta, rërë, kokat ndeshje) dhe produktet në formë të papërpunuara (drithëra, makarona thatë, brumë, mbushje, etj y.t. .). Si shumica e pacientëve të këndshme njoftim erën e aceton, manikyrin e thonjve, bojë, polish këpucëve, naftalinë, makina shter.
d.Besprichinnyy subfebrilitet (temperaturë e lehtë brenda 37-37,5 gr.S).

Shfaqja dallues i pacientit me foto të detajuar të mungesës së hemoglobinës në gjak.

Kjo është kryesisht për lëkurë të zbehtë dhe mukozës dukshme. Duke zvogëluar hemoglobina është shkaktuar nga mungesa e vitaminës B12, zakonisht mukozale gjuhën ndryshim, të quajtur glossitis - "rafinuar", e kuqe, të ndritshme gjuhë e dhimbshme. Në disa forma të anemisë me nivel të ulur hemoglobinës për shkak të rritjes së shkatërrimin e qelizave të kuqe të gjakut në lëkurë mund të ikterik ngjyrë.

Ajo duhet të kihet parasysh se në fazat fillestare të hekurit mangësi anemi manifestimet klinike mund të jetë i butë, por në disa raste dhe në përgjithësi asimptomatike. 

Anemia shoqëron shumë sëmundjeve dhe shpesh janë simptomë e tyre e vetme.

Sëmundja është një nga shenjat të cilat kanë reduktuar hemoglobinë:

1. posthemorrhagic kronike anemi mangësi hekuri. (IDA) (shumëllojshmëri hemorragji përshkruar më lart).

2. Allimentarnaya mangësi hekuri anemi (IDA) - arsyeja për mungesën e hekurit në dietë.

3. IDA në rritjen e konsumit të hekurit (shtatzënisë, laktacionit, rritjen dhe periudhën e maturimit).

4. sëmundja është e lidhur me malabsorption hekuri dhe vitamina B12 në traktin gastrointestinal;

a. Gastrit kronik atrofik (stomaku mukozës ystonchennaya).
enterit b kronike (inflamacion të zorrëve të vogla është një nga arsyet mund të jetë sindromi rritje e jashtëzakonshme apo të nevrikosur zorrë ndodh kundër një sfond të stresit të shpeshta).
a. Postrezektsionnoho IDA (në një pjesë të largët të stomakut ose zorrë e vogël).

5. Sëmundjet që lidhen me shkeljen e sistemit imunitar të njeriut karakterizohet nga formimi jonormal i komplekseve imune që përfshijnë qelizat e kuqe të gjakut, duke rezultuar në vdekjen e parakohshme të qelizave të kuqe të gjakut ndodh. Këto përfshijnë:

glomerulonefritis, artriti rheumatoid, lupus eritematosus sistemik dhe vasculitis tjetri.

6. Ulja në hemoglobinë mund të ndodhë gjatë sëmundjeve infektive të zgjatur (Gastroenterocolitis në popullore dizenteria nazyvamye gjuha dhe salmonellozave, hepatiti kronik C dhe zgjati ndodhin pneumonia, tuberkulozi, pielonefrit, etj). Të shkaktojë shkatërrim në fillim e qelizave të kuqe të gjakut dhe rrit trupi ka nevojë për hekur për të rivendosur homeostasis.

7. shirit infektimi - një trup të gjerë me lentetsa thithjen sasi të mëdha të vitaminës B12.

8. blastomatoznoho (malinje) sëmundjet e gjakut.

9. neoplasms malinje, sidomos të traktit gastrointestinal nën uljen e hemoglobinës është për shkak të malabsorption e hekurit, dhe gjithashtu për shkak të humbjes së fshehur të gjakut. Për të gjitha reduktim tjetër tumor në hemoglobinë është më pak, me sa duket për shkak të ndryshimeve në proceset metabolike në trup bëhet në këto sëmundje. Por kjo është mjaft e një tipar i rëndësishëm kërkon vëmendje, veçanërisht në njerëzit të cilët gjatë gjithë jetës kanë qenë një numër i lartë të hemoglobinës dhe papritmas ka pasur një rënie edhe në varg normal.

Mbani në mend se katër grupet e para të sëmundjeve janë shkaku i reduktuar hemoglobinë në më shumë se 90% të rasteve.

Trajtimi dhe parandalimi i anemi mangësi hekuri me hemoglobinë.

Taktikat terapeutike në IDA duhet të synojnë jo vetëm në normalizimin e parametrave hematologjike (hemoglobinë, eritrocitet, indeksi ngjyra), por edhe të rivendosur përqendrimi i hekurit në serum të gjakut të rezervave adekuate në organet e saj të depos së (kryesisht në shpretkë dhe mëlçi, dhe indet e muskujve) .

Trajtimi duhet të fillojë në mundësinë e masave për të eliminuar shkaqet e zhvillimit të saj, sidomos mikro dhe makrokrovotecheniya (Hiq fibroids mitrës, prerje e hemorroide, korrigjim hormonal i gjakderdhje jofunksionale mitrës, trajtimin e ulcerat gastro, i.t.d gastro enterit).

Trajtimi kryesor pathogenetic i IDA-s (hemoglobinë të ulët) janë përshkrimin e recetave hekuri, dhe pritjen e fundit brenda predpodchitelnym para administrimit parenteral. (Hyrje drogat intravenoze dhe intramuskulare). Injections e përgatitjeve hekurit bëhet mundësisht në një spital, pasi nuk është një përqindje e madhe e reaksioneve alergjike ndaj shtesa të hekurit.

Shtojcave hekuri dozë duhet të jetë e mjaftueshme për të marrë një efekt terapeutik, por jo e tepruar, nuk shkakton fenomenin e intolerancës.

Në mënyrë tipike, doza varion ot100 në 300 mg të hekurit thelbësor në ditë. Me tolerability e mirë duhet të përdoret në doza maksimale e rivendosjes së hemoglobinës dhe të qelizave të kuqe të gjakut. Kur shifrat normale të trajtimit të hemoglobinës nuk ndalet, dhe zakonisht zgjat 2-3 muaj nën shumat e treguesve të kontrollit të hekurit në qelizat e kuqe të gjakut dhe serum. Kështu që ju duhet për të rregulluar për trajtim afat-gjatë, të paktën 2-6 muaj. Pas arritjes gjakun periferik normal, administrimin e barnave kryer në një dozë ditore 2-3 herë me pak se sa me të cilin arrihet normalizim të hemoglobinës. Terapia është kryer për të mbushur dyqanet hekurit në hekur organet depo. Ky gjak është i kontrolluar tregues të tilla si hekuri serum, totale serum zhelezosvyazyvayuschaya kapacitet. Terapi Protyvoretsydyvnaya i IDA kronike kryer në pacientët me vazhdon faktorët etiologjik (menstruacioneve të rënda dhe të zgjatur dhe gjakderdhje mitrës, humbjen e gjakut të lidhur me hemorroide, sëmundjet e zorrëve). Terapia kryhet zgjidhet individualisht doza të vogla të shtojcave hekuri (30-60 mg hekur në ditë), si një mujore të përsëritura (2-3 herë në vit) kurse apo qëllim të tillë 7- zhelezoterapii për gati 10 ditë në muaj (zakonisht gjatë dhe pas menstruacioneve) nën kontrollin e niveleve të hemoglobinës dhe të parametrave të metabolizmit hekuri.

Nëse ju gjeni hemoglobinë të ulët lidhur me konsum të pamjaftueshëm të vitaminës B12 (anemi megaloblastic), i emëruar nga vitaminaV12 nënlëkurës injeksion (cyanocobalamin). Administrohet ne nje doze prej 200-500 mg një herë në ditë për katër deri gjashtë javë. Pas normalizimit të gjakut dhe gjak që ndodh zakonisht brenda 1.5-2 muajsh, të vazhdojë të vitaminës një herë në javë për një tjetër 2-3 muaj.

Në trajtimin e përgatitjeve hekurit nuk duhet të presin një rritje në sasinë e hemoglobinës më herët se një muaj e trajtimit. Efektiviteti i trajtimit të mjekut gjyqtarëve për të ndryshuar numrin e retikulocitet (prekursorëve të qelizave të kuqe të gjakut) në gjak. Pas 8-10 ditësh pas fillimit të terapisë me vitaminë B12 dhe hekur plotësim rritur numrin e retikulocitet disa herë, ka një të ashtu-quajtur "krizë retikulotsitarnyy." Çfarë do suksesin e terapisë. B12 mangësi anemi është e shoqëruar shpesh nga mungesa e një organi ende dhe të acidit folik. Në këtë rast, trajtimi është shtuar acid folik në doza prej 5-15 mg në ditë, shkëmbimi 20-30dney. 

Si shkalla e reduktimit të anemisë hekurit mangësi hemoglobinë të ndarë:

Hekuri i fshehur mangësi anemi - në rastet kur hemoglobinës në të kuqe hekur qelizat e gjakut të normës dhe serum ulur, hemoglobinë rënë por simptomat mund të vërehet tashmë .Në këto raste, korrigjimi shteti arrihet me doza të ulëta të hekurit (30-40 mg në ditë) për 1-1,5 muaj për Dëshmia 2 3 herë në vit. Kjo situatë është edhe karakteristikë e shtatzënisë. OTC në këtë rast Ferretab përbërë fumarate 0,154h përmban hekur dhe Acid folik 0,005 g varësi mbi parametrat e hekurit në serum dhe kapacitet total serum zhelezosvyazyvyuschey caktuar për 1-3 kapsula në ditë për të paktën 4 javë.

I butë (hemoglobinë 110-90 g \ l).
Nota mesatare (hemoglobinë 90-70 g \ l).
Shkalla e rëndë (hemoglobinës nën 70 g \ l).  

Droga OTC më të përdorura për të korrigjuar mangësi hekuri.

Përbërë Ferretab (0154h 0.0005h fumarate hekuri dhe acidi folik). Metoda e preferuar shtesë e acidit askorbik dozë ditore 0,2-0,3h)
Sorbyfer DURULES (0.32 g sulfate hekuri dhe 0,06h vitaminë C) është në dispozicion në tableta doze ditore në varësi nga shkalla e anemisë 2-3 herë në ditë.

Totem - vjen në shishe prej 10 ml, elementet e përmbajtjes tkoe edhe në SORBIFER. Përdoren brenda, mund të holluar me ujë, mund të caktojë formën e saj tabletë intolerancën e hekurit. Doza ditore e 1 teknikave shkurt.
Fenyuls (0,15h, sulfat hekuri, 0,05 g vitaminë C, vitaminë B2, pantothenate kalcium V6,0,005h.
Vitamina B12 në 1 ml ampula e 0.02% dhe 0.05%
Tableta Acid folik prej 1 mg.
Hekur ampulë, për administrimin me intramuskulare dhe intravenoze shiten me recetë vetëm dhe kërkojnë injeksione vetëm në kushte stacionare me frekuencë të lartë të reaksioneve alergjike ndaj këtyre barnave.

Dhënë absorbimi të mirë të përgatitjeve hekurit administrohen në ushqim, nëse produkti medicinal ka vitaminë C, duhet plotësimin e acidit askorbik doze ditore 0,2-0.3h. Në disa pacientëve, trajtim tregon shenjat e hekurit intolerance, veçanërisht të zgjatur gjatë aplikimin e saj: humbjen e oreksit, nauze, të vjella, dhimbje barku, mosfunksionim të zorrëve në formën e diarre ose kapsllëku, etj, që zhduken pas reduktimin dozë fillestare e medikamentit dhe qëllim saj Ora ose pas një vakt. Në disa raste, pacientët me një predispozitë ndaj çrregullimeve të zorrëve e shtojcave hekuri emërohen me enzime (mezim forte, festive, panzinorm). Në akute gjatë trajtimit, gastrit, ulçerë stomakut ose duodenale njëkohësisht drogës emëruar portivoretsedivnye (almohel, Ranitidina, omez).

Si për të rritur mjetet juridike popullore hemoglobinës

Trajtimi i hekurit mangësi anemi duhet të bëhet në sfondin, dietat e pasura me proteina të kafshëve dhe të hekurit, të cilat janë burimet kryesore të mishit dhe produkteve të mishit, sidomos viçi. Recommended zakonisht perimet dhe frutat janë të dobishme kryesisht si një burim i sasive të mëdha të vitaminave, veçanërisht acid Askorbik, e cila nxit absorbimin më të mirë të hekurit. Nuk do të jetë të shëndetshme enët që përmbajnë rrush pa fara e zezë, frutave agrume, kivi, u rrit, luleshtrydhet, etj Në rastin e shfaqjes së anemisë vazhdon faktorët e rrezikut (hyperpolymenorrhoea - mujore, hemorroide rënda mykrohematuryy, nosebleeds të shpeshta), përdorimi i duhur i fytosbora infuzion tjetër përmban gjethe hithër, barishte yarrow, u ngrit hips dhe hirit mal. Aplikoni 1 \ 3 ose 1 \ 2 filxhan 2-3 herë në ditë. Kurset e dy javëve të gjatë menstruacioneve të rënda, edhe në sëmundje akute e shoqëruar me gjakderdhje mikro.

Sigurisht që ju duhet të shpejt të eliminuar shkaqet e hemoglobinës ulët nga trajtimi në kohë i të gjitha sëmundjeve të kontribuojnë në reduktimin e tij (shih paragrafët "shkakton humbjen e hemoglobinës", "një nga shenjat e sëmundjes e cila është ulur hemoglobinës", të përcaktuara më lart).

Çfarë mjekët për të aplikuar për hemoglobinë të ulët.

Ju mund të kenë nevojë mjekët ndihmë:

- Gjinekolog
- Sëmundje infektive
- Nefrologëve
- Oncologist
- Gastroenterologist

Terapist Shutov UA