Shenjat e para dhe simptomat e kancerit kancerit


Për fat të keq, pacientët potencialë ende nuk janë të vetëdijshëm për nevojën për të nënshtrohen një diagnozë vjetor plotë të trupit të tij, dhe të jetë i sigurt për të bërë atë, veçanërisht në moshën 30-40 vjeç. Tumoret kanceroze mund të zhvillohet në pothuajse çdo organ, dhe shenjat e para të kancerit kanë veti të ndryshme, në të cilat vetëm mund të dyshuara shkelje fenktsii trupit. Cilat janë simptomat mund të themi se trupi i kancerit filloi?

Sigurisht, ka disa simptoma të zakonshme që janë karakteristikë e çdo kanceri. Ndonjë nga këto simptoma mund të jenë shenja dhe sëmundje të tjera që nuk kanë të bëjnë me kancer, por më të mirë "perebdet"Se "nedobdet", Më shumë se çdo sëmundje kërkon trajtim.


Mos harroni, dikush mund të ndalojë kancerin në qoftë se e gjeti në fillim!

Kjo duket të jetë një sëmundje vrasës në fillim të jetë një dhimbje, por kjo nuk është kështu. Dhimbja zakonisht shfaqet tashmë në fazat e avancuara të kancerit, kur procesi i përfshirë qelizat nervore. Në fillim të rritjes së tumoreve kanceroze personi vetëm vëren ndjenja që nuk e kishte vënë re më parë, dhe nëse ju me kujdes dëgjoni me trupin tuaj, çdo ndjenjë, e cila nuk ka ekzistuar më parë, duhet të lajmërojnë.

Ndjenjë e pazakontë

Disa njerëz e njohin se 2-3 muaj për të identifikuar tumoret ata ndjejnë dhimbje ose siklet në trup, të cilat më pas mori kancerin. Ajo duhet të trajtohet me kujdes për këto ndjenja në kokën time, si organet vitale. Shumë njerëz kanë filluar të marrin ilaçe dhimbje dhe mendoj se për të fajësuar stuhi magnetike, por ajo vetëm vonon trajtimit te mjeku.

Hollim

Nëse vini re se ka filluar për të humbur peshë pa ndryshuar mënyrën e jetesës, ajo mund të jetë një shenjë e qartë e kancerit. Shpesh kjo humbje të shpejtë në peshë, të tilla si 10 kilogramë për 2-3 muaj. Rritje tumor shkakton trupit për të siguruar se ajo fillon të prodhojë substanca biologjikisht aktive që ndërhyjnë me metabolizmin normale.

Dobësi

Një person mund të ndjehen një dobësi të vazhdueshme. Fakti se kanceri ofron produkte të gjakut në jetën e tyre, dhe kjo çon në dehje. Tumoret kanceroze në fazat e hershme të vërë në enët e vogla të gjakut dhe të fillojnë anemi, e cila gjithashtu shkakton dobësi. Për të njëjtat arsye të ngjarë marramendje dhe vjellje.

Temperatura Subfibrilnaya

Shumë shpesh një shenjë e hershme e kancerit është ethe e paqartë. Kancer "konfuze" Imuniteti dhe për këtë arsye një rritje në temperaturë. Nëse kanceri është tashmë në fazë të vonë, temperatura është rezultat i shumë çrregullime metabolike dhe helmimit të trupit.

Përkeqësimi i lëkurës dhe të flokëve

Nëse vini re se flokët tuaj dhe të lëkurës ndryshuar, ajo gjithashtu mund të jetë shenja e parë e kancerit. Ndryshimet ndodhin sepse tumor frenimin proceset metabolike në trup.

Shenjat e hershme të dukshme të kancerit

Ndonjëherë, për të zbuluar shenjat e tumorit vetë, qëndrim mjaft të kujdesshëm. Rregulli është që të bëjë vetë mujore. Kushtoj vëmendje të moles tuaj - ata nuk e ndryshojnë formën dhe ngjyrën, ose nuk duken të dyshimta. Femrat - vëmendje e veçantë i gjoksin e tij. Kur ndonjë ndryshim të lëkurës, consolidations madhësive, të izoluara - vetëm një mjek.

Nëse ju shikoni në disa karakteristika të ngjashme, të jetë i sigurt për të shkuar te mjeku, të testeve dhe të bëjë të MRI. Nëse kanceri filluar trajtim në fillim, ju keni çdo shans për të jetuar një kohë shumë të gjatë.