Edemë


Akumulimin e lëngjeve në hapësirën intersticiale, e cila u jep atyre rritjen e vëllimit dhe e ndryshon formën e tyre, të quajtur edemë. Normalisht, sasia e lëngut që rrjedh në indet është numri i lëngjeve larguar prej saj. Lëngu i bën produktet e mbeturinave pëlhurë dhe sjell ushqyesve nga gjaku. Enët e gjakut janë mur poroz, por këto poret janë aq të vogla që nuk e lejojnë qelizat e gjakut, proteina dhe kripëra të shkojë përtej shtratit të enëve të gjakut.

Shkaqet edemë


Shkaqet kryesore të edemë - i zhbalancuar raporti i sistemeve të mbështetjes për shkëmbimin e lëngjeve në mes të indeve dhe enëve të gjakut, të mbështetur me anë të gradient të presionit.

Zemra gjatë punës së tij krijon enët hidrostatike presionin (arteriet në pozitive dhe negative në venat). Në qoftë se ajo nuk mund të përballen me punën e tyre, presioni në venat rritet dhe mbetet fluide në indet. Pra, ka ënjtje në infarkt në zemër. Një mekanizëm i ngjashëm vepron me venat me variçe e gjymtyrë të ulët.

Enët limfatike kanë poret më të mëdha në krahasim me venat. Prandaj, detyra e tyre - për të sjellë pëlhurë molekulave të mëdha, proteina, kripëra. Nëse ata janë të dëmtuar të ndodhë edhe ënjtje - dendura, i zbehtë, është e vështirë për të trajtuar.

Të njëjtat proteina të mëdha molekulë dhe kripërat krijon presion osmozik në lumenin e enëve të gjakut, e cila tërheq lëngu nga indet. Ata grumbulluar rreth molekulave të ujit dhe transportin e tyre të mëtejshëm në anije. Nëse molekulat të tilla është i vogël, ajo mund të shkaktojë edemë. Ky mekanizëm është i rëndësishëm në sëmundjen e veshkave, urisë, çrregullime hormonale.

Sëmundja, i shoqëruar nga edemë

Konsideroni grupet kryesore të sëmundjeve që përfshijnë sindromi fryrë.

Më së shpeshti ndodhin ënjtje në kardio - vaskulare sistemit. Dështim të zemrës për shkak të sëmundjeve koronare të zemrës është manifestuar nga tipi edemë hydrostatycheskyh, të lokalizuara në gjymtyrët më të ulët. Sa më i lartë përhapet ënjtje, aq më shumë e theksuar e sëmundjes.

Edemë shoqëruar me gulçim, dobësi, dhimbje në pjesën e majtë të gjoksit, duke i dhënë krahun e majtë, rëndë në tendosje. Këta pacientë e dinë se ata do të jetë më e lehtë pas një pushimi të vogël, dhe do të përshpejtojë normalizimin e tabletë nitroglycerin sipas gjuhës.

venat me variçe e gjymtyrë të ulët ënjtje të shfaqet pas një periudhe të gjatë "këmbë", duke ecur në këmbë. Manifestimet e jo më simetrike dhe ku ndryshimet në venat e më e theksuar. Shoqëruar nga të tilla vaskulare ënjtje "yjet" dhe "snake" në viçat dhe kofshët, të rënduara pas një dite të vështirë, ashpërsia dhe dhimbje në këmbë.

Kur edemë shkaktuar çrregullime të sistemit limfatik, problemi është në dukje vetëm në zonën e "punës" së enëve të prekura. Trajtimi i edemë shumë të vështira, enët limfatike janë shumë të hollë, shpesh grumbullohen në limfatike nyjet veten dhe agjentët inflamator që dëmtojnë ato. Latest bllokuar dhe neutralizuar nga nyjet limfatike që janë "marrë zjarr veten".

Shpesh enët limfatike janë dëmtuar nga aksidenti ose të detyruar gjatë operacionit, duke çuar në shkeljen e rrjedhjes së produkteve metabolike të indeve të vendosura në periferi të vendit të trajtimit. Kështu, gjatë largimit të një tumor kanceroz duhet të hiqen dhe nyjet limfatike pranë, pasi ato mund të përmbajnë qelizat e tumorit.

sëmundje të veshkave karakterizohet edhe nga ënjtje. Sepse veshkat - është organi kryesor përgjegjës për largimin e lëngjeve nga trupi. Gjatë sëmundjes së tij, trupi jo vetëm humbet proteina në urinë, por edhe për të mbrojtur veten e tyre, duke i kërkuar programin për zhvillimin e substancave që rrisin reuptake e ujit dhe kripërave nga urina primar të filtruar nga veshkat. Ënjtje të tilla shfaqen dy javë pas kryerjes së ftohtë, papritmas më të dukshme në fytyrë. Lëkurës mbi ta zbehtë, edemë "e butë", që nuk lë vrima.

Së bashku me edemë të ndodhë ankesat e dhimbjes në të ulët mbrapa dhe të ndryshojë në ndryshimin e ngjyrës urinë dhe transparencës. Proteina Laboratori shfaqet në urinë dhe shenjat e inflamacionit.

Një nga më e rrezikshme është ënjtje alergjike. Ajo zhvillon në mënyrë të shpejtë që mund të kërcënojnë jetën e njeriut në qoftë se ka në qafë dhe fytyrë. Për shkak të reagimeve të tepruara ndaj penetrimit të çështjes së huaj (alergjen) zgjerimin e shpejtë të enëve të gjakut në hyrje që të çon në lirimin e lëngjeve në indin përreth. Në këtë qafë ënjtje shkakton compression dhe edemë të laring dhe litarët vokale, trake - penguar ose plotësisht ndalon rrjedhjen e ajrit në mushkëri dhe pacienti mund të vdesë nga mbytja. Kjo gjendje quhet zakonisht Angioedema.

Hypothyroidism (Funksioni i tiroides Ulur dhe zhvillimi i pamjaftueshëm i hormoneve të saj) të ndodhë edhe ënjtje. Ata janë të shpërndarë në mënyrë të barabartë të gjithë trupin dhe janë të shprehura në Pastosity, odutlosti.

Këto ënjtje vrima largohen. Pacientët zakonisht janë të dobëta, inerte dhe i ngadalshëm, mbipeshë, të zbehtë, ankohen për humbjen e flokëve dhe thonjtë brishtë, kapsllëk, dhe problemet me fertilitet.

rrjedha e pamjaftueshme e marrjes proteinave, lodhje, dhe funksioni jonormal mëlçisë në zhvillimin e proteinave të gjakut shfaqen ënjtje natyrën osmozik. Dështim të mëlçisë mund të zhvillohet si pasojë e hepatitit dhe cirroza e mëlçisë. Ajo shoqërohet me dispepsi, dhimbje në kuadratin e djathtë e sipërme, ndryshon ngjyra, feces dhe urinës.

Pavarësisht nga sëmundje edema është një komponent i ndonjë pezmatim, së bashku me dhimbje, skuqje, ethe. Arsyeja për këtë hyperextension venave duke rritur rrjedhjen e gjakut, duke zvogëluar efikasitetin e tyre për largimin e lëngjeve nga zona e përflakur dhe rritjen e permeabilitetit të murit nën veprimin e proteinave që përgjigjen inflamacion.

Diagnoza edemë

Për të kryer një sindromë efektiv trajtim edemë, për të gjetur shkakun e saj. Ju nuk mund të bëjë pa specialist. Shpesh e mjaftueshme do të apelojë për mjekun ose mjek i përgjithshëm. Për diagnozën primar duhet rezultatet e gjakut numërimin, urinalysis dhe electrocardiography (EKG). Kështu, mjeku do të jetë i vetëdijshëm për gjendjen e zemrës, sistemit urinar dhe prania \ mungesë të ndryshimeve të zakonshme inflamatore në pacientit. Ekzaminimi i mëtejshëm është i emëruar në mënyrë strikte në mënyrë individuale në çdo rast.

Trajtimi i edemë

Trajtimi i edemë është edhe privilegj i mjekut. Ajo është caktuar në varësi të sëmundjeve të shkaktuara nga mbajtjen e lëngjeve. 

Në çdo rast nuk e lënduar të zvogëluar përdorimin e kripës në ushqim (mund të jetë i kufizuar në 5 g në ditë - 1 lugë pa sllajde) dhe një dietë të ekuilibruar me kalori të mjaftueshme, vitamina, minerale. Qumësht dhe ushqime të pasura në kalium, ka një efekt të lehtë diuretik. Këto janë perime dhe fruta si banane, rrush, qershi, pjeshkë, kajsi, majdanoz, patate, lakër. Jo më pak të dobishme dhe fruta të bëra prej tyre. Vlen të përmendet se një dietë me kripëra kaliumi nuk është për të gjithë. Pacientët që vuajnë nga insuficienca kronike renale duhet të shmangin atë.

Çdo ilaçe, përfshirë bimor duhet të merren në mënyrë rigoroze nga emërimin dhe nën mbikëqyrje mjekësore.

Edemë mund të jetë shenja e parë e një sëmundjeje të rëndë që kërkon trajtim të menjëhershëm. A nuk mbështeten në shans dhe të vetë-mjekoj.