Çrregullimeve Sleep


Insomnia ose pagjumësi - një çrregullim i lidhur me vështirësi të lindin ose mbështetja në gjumë personi hypersomnyy ndjen nevojën për të fjetur. Shkelja ritmin e gjumit shfaqet në zhvendosjen e kohës bie në gjumë ose bie në gjumë gjatë trazirave të ditës dhe të fle natën.

Klasifikimi e çrregullimeve te gjumit;


- Insomnia - çrregullime të gjumit dhe aftësinë për të të jetë në gjendje të gjumit.
- Hypersomnia - shkatërrimi, i shoqëruar nga sleepiness patologjike.
- Parasomnias - çrregullime funksionale të shoqëruara me gjumë, fazat e gjumit dhe të zgjimit të paplota (përgjumur, nga tmerret e natës dhe ankth ëndrrat, urinim i pavullnetshëm, konfiskimet nate).

- Situatës (psikosomatike) pagjumësi - pagjumësi, zgjat të paktën 3 javë dhe zakonisht është e natyrës emocionale.

Gjithashtu, në varësi të patologji të procesit çrregullime të gjumit ndarë në grupet e mëposhtme:

• Vështirësitë gjumë herët (shkelje presomnicheskie). Këta pacientë frikë fillimin pagjumësia, ka ndodhur më parë. Dëshira zhvillim të gjumit kishte humbur një herë ai është në shtrat. Ai nuk i ndjekin mendimet dhe kujtimet, ai e mbajti duke kërkuar për një pozitë të rehatshme për të fjetur. Dhe kjo ishte vetëm fle ndërprerë lehtësisht më pak të shëndoshë.

• zgjuar shpeshta natë, pas së cilës është e vështirë të bjerë në gjumë dhe "sipërfaqësore" patologji gjumë trazirat karakteristike të gjumit. Kjo quhet intrasomniyami. Një person i tillë mund të zgjoni zhurmën më të vogël, ëndrrat e frikshme, rritjen e aktivitetit fizik, thirrje tualet. Këta faktorë ndikojnë në të gjithë pacientët por është rritur ndjeshmërinë ndaj dhe vështirësitë e mëvonshme me bie në gjumë.
• Ankthi pas zgjimit (çrregullim postsomnichnyh) - Një problem me zgjimit herët në mëngjes finale, "dobësi", ulur efikasitetin në mëngjes, sleepiness ditës.

• Një linjë e veçantë në çrregullime të gjumit sindromi duhet "apnea gjumë." Kjo situatë me frymëmarrje periodike gjatë gjumit duke ngadalësuar, derisa të ndalet (apnea) në intervale të ndryshme kohore. Pacientët që vuajnë ata kanë një rrezik të rëndësishëm të vdekjes së parakohshme për shkak të ndaluar të sistemeve kardiovaskulare dhe respiratore. Sindromi i "apnea e gjumit" duket si një grup i karakteristika, duke përfshirë presionin e lartë të gjakut, dhimbje koke në mëngjes, reduktuar potencë, inteligjencën reduktuar, ndryshime të personalitetit, trashje, sleepiness tepruar ditën, gjumë gjatë gërhitës rënda dhe rritjen e aktivitetit fizik.

Shkaqet e çrregullime të gjumit

Ky sindrom është e lidhur shpesh me sëmundje neurologjike dhe psikiatrike, ata janë reciprokisht përforcuese.

Insomnia zyrtarisht konsiderojnë çrregullime të gjumit për një muaj të paktën tri herë në javë. Shkaku kryesor i pagjumësi aktualisht kanë probleme psikologjike si stresi kronik, depresioni nervor dhe të tjerët.

Ose e konsiderojnë lodhje mendore, e cila manifestohet si lodhje në ngarkesa të ulëta, përgjumje gjatë ditës, por paaftësia për të bjerë në gjumë gjatë natës, dobësi, letargji.

Faktorët e njohur që ndikojnë në gjumë përfshijnë: pije me kafeinë (kafe, çaj, kola, energjisë), ushqime të bollshme yndyrore para gjumit, alkoolit dhe duhanit, stërvitje intensive para gjumit.

Sëmundjet që shkaktojnë shqetësime gjatë gjumit

Insomnia - shoqërues i pashmangshëm i sëmundjeve të ndryshme. Nëse ka sëmundje Insomnia:

- Depresion
- Stres
- Artrit
- Dështim të zemrës
- Efektet anësore të barnave
- Dështimi i veshkave
- Astmë
- Apnea
- Sindromi këmbët i lodhur

- Sëmundja e Parkinson-it
- Hyperthyroidism

Pothuajse gjithmonë sëmundje mendore e kombinuar me saj - stresi kronik, depresioni nervor, epilepsi, skizofrenia, psikozave.

Stroke origjina koha Brain goditje mund të ndikojë edhe negativisht në prognozë e sëmundjes, jo vetëm me ditën dhe natën, por edhe nga perspektiva e gjumit dhe syçeltësi.

Kur Disavantazhi migrenë si gjumë të tepërt mund të jetë në natyrën shkakton. Disa dhimbje koke mund të fillojë në një ëndërr. Në anën tjetër, gjatë pacientit sulm migrenë zakonisht bie në gjumë.

Pagjumësia mund të prishë çdo person me dhimbje apo shqetësim të tjera fizike. Për shembull, artriti dhe arthrosis, osteokondroza, lëndimet.

Çrregullime të gjumit ndodhin në sklerozë të shumëfishtë dhe pamjaftueshmërisë vertebrobasilar (rrjedhës pamjaftueshëm i gjakut në tru përmes enëve të shtyllës kurrizore), së bashku me marrje mendsh, episode të humbjes së vetëdijes, dhimbje koke, performanca reduktuar mendore dhe fizike dhe kujtesës.

Ndryshimet hormonale në trup të ndikojë negativisht në gjumë. Pagjumësia pengon gratë gjatë shtatzënisë dhe ushqyerjes me gji, kur një grua është veçanërisht e ndjeshme ndaj stimujve pa lidhje. Në menopauzës janë duke bërë një kontribut të ashtuquajturin ngrohjes prilivy- dhe sulmet djersitje, pavarësisht nga mjedisi. Në zgjedhjen e trajtimit së bashku me gjinekologun pranishëm në këtë gjendje mund të lehtësojë në masë të madhe.

Kur tiroide gjëndër (hyperthyroidism) pagjumësi - një nga simptomat karakteristike. Gjithashtu, pacientët vini re një humbje peshe progresive me rritjen e oreksit, rritja e presionit të gjakut dhe shkalla e zemrës, dobësi, nervozizëm, fjalim përshpejtuar, ankth dhe frikë. Përveç kësaj, ka exophthalmos (zhvendosja përpara e syrit, ndonjëherë të kombinuara me paplotë mbrojtur shekuj e saj).

Zakonisht, pas zgjedhjes së trajtimit nga një endokrinolog mjeku mund të lehtësojë këtë kusht.

Atherosclerosis e gjymtyrë të ulët, veçanërisht në fazë të avancuar paraqet një problem mjaft serioz. Në këtë sëmundje pacienti ndjen dhimbje në muskujt në këmbët e tyre ose pozicion horizontal, ndërsa ngarje. Këto dhimbje janë të detyruar për të ndaluar në këmbë dhe këmbët më të ulët nga shtrati, duke sjellë lehtësim. Kjo gjendje është e shkaktuar nga rrjedhjen e pamjaftueshme gjakut në muskujt këmbë pavarësisht bllokimit të enëve të gjakut pllakave aterosklerotike. Nëse rrjedhjen e gjakut është kritike vlerat minimale mund të ndodhë për vdekjen e indeve për shkak të mungesës së ushqimit. Duhet të theksohet se kjo gjendje shpesh vërehet në duhanpirësit meshkuj që kanë procesin aterosklerotike është dhjetë herë më shpejt se sa jo-duhanpirësve.

Astma bronkiale gjatë sulmit karakterizohet edhe nga çrregullime të gjumit. Mjafton të theksohet se sulmet e astmës ndodhë në orët peredrankovi dhe i shoqëruar nga periudhave të shkurtra të kollitjes, gulçim dhe një ndjenjë të mungesës së ajrit. Kjo gjendje zakonisht rritet gjatë ftohjet apo rëndimit të alergjive. Përveç kësaj, droga për lehtësimin e sulmeve të astmës dhe trajtimin afatgjatë të astmës kanë disa efekt stimulues në trup. Këta pacientë janë dërguar në specialist mjek i mushkërive me qëllim të përzgjedhjes së terapisë adekuate dhe të zvogëlojë frekuencën e sulmeve.

Në pagjumësi veshkave pamjaftueshmërisë zakonisht tërheq vëmendjen në një fazë të vonë në zvogëlimin e kapaciteteve mbrojtëse të organizmit (dekompensimi). Dështimi i veshkave në shumicën e rasteve zhvillohet gradualisht gjatë viteve dhe gradualisht, por në mënyrë të qëndrueshme duke përparuar (uvelychyvayuschemsya) rënie të funksionit të veshkave në largimin e toksinave nga trupi. Për shkak se ata grumbullohen në gjak, helmim trupit (uremia në një përkthim të përafërt - urinës në gjak) Kjo është e shoqëruar me simptoma të tilla si lëkurë të thatë dhe të zbehtë me një prej dheu amoniak përpjekje ngjyrë nga goja dhe lëkurës, letargji, dobësi, lëkurë itchy dhe gjakderdhje të vogla nën lëkurë për asnjë arsye të dukshme. Ekziston edhe një humbje peshe, mungesa e oreksit, neveri të edhe burime produktam- të proteinave. Pacienti fillimisht shënuar rritje në numrin e urinës, si një reagim mbrojtës ndaj funksion të pamjaftueshëm të veshkave, dhe një rënie progresive të numrit të saj. Pacientët e tillë duhet mbikëqyrjen e vazhdueshme të një nephrologist specialist.

Kur dështim të zemrës dhe hipertensionit (tensioni i rritur i gjakut) pagjumësia mund të vërehet në procesin kronike, së bashku me gulçim në tendosje, dhimbje koke, lodhje, dobësi, palpitations, marramendje kur heqjen nga horizontale në vertikale (orthopnea), ulur mendor Aktivitete. Përveç kësaj, një nga drogat për të trajtuar sëmundjet e zemrës janë diuretike. Gjatë kryerjes rekomandimet e gabuar e mjekut në lidhje me pranimin e tyre, ata mund të sjellin ankth tek pacientët me impulset shpeshta në banjë gjatë natës, e cila nuk është gjithashtu e favorshme për tingëllojë gjumë.

Një studim i çrregullime të gjumit

Çrregullime të gjumit së pari duhet të vizitoni një mjek ose terapist neurolog. Pas shqyrtimit të tij, ju mund të ofrohet këshillim - një specialist të ngushtë me problemet e gjumit - somnoloha.

Me metodat instrumentale e ekzaminimit fizik mbetet polysomnography më të rëndësishme cardiorespiratory me monitorimin. Ky test gjatë gjumit duke përdorur sensorë sensorë të veçanta kryhet hyrjen dhe analiza e informacionit mbi EEG (electroencephalography), EOG (elektrookulohrafii), EMG (electromyography), elektrokardiogramë (EKG), frymëmarrje, mbushje oksigjenit në gjak.

Ky studim është për të vlerësuar raportin e cikleve të gjumit, për të ndryshuar rendin e tyre, efektin e faktorëve të tjerë në gjumë dhe të fle në organet e tjera dhe funksionet e tyre.
Për fat të keq, nuk është gjithmonë një mjek për të pacientit mundësinë për polysomnography. Pastaj ju duhet të mbështetet në anketë dhe inspektimit. Por me psikoterapistëve mjaftueshme të trajnimit ju lejon të caktojë trajtimin korrekt.

Trajtimi i çrregullimeve të gjumit

Trajtimi i pagjumësia përfshin shumë faktorë:

1) Higjiena Gjumi është shumë i rëndësishëm. Mundohuni të qëndroni në një mjedis të njohur për ju në një shtrat të rehatshëm, mbyllur perde, kthehet tinguj të mprehta dhe erë. Shkoni në shtrat në të njëjtën kohë, madje edhe në fundjavë. Para gjumit hedh në dhomë, bëni një shëtitje të vogël, të marrë një dush të ngrohtë zbutës, lexoni një libër në llambat.

2) Regjimi racionale të punës dhe pushimit gjithashtu ndihmon normalizimin e gjumit. Shumë njerëz e dinë se cilësia e gjumit në kohë të ndryshme të ditës ndryshe. Çlodhje, mendore dhe fizike, është shumë më efektive 22-4 orë, dhe më afër deri në mëngjes, kur i afrohet agim, gjumë i dehur tashmë.
3) Pranimi i përgatitjeve qetësues bimor (ekstraktet e sanëz, Persen, Novo Passit)
4) Vetëm një mjek, duke vlerësuar gjendjen e përgjithshme të pacientit, duke gjetur shkakun e pagjumësia mund të jetë një droge që nuk do të ju lënduar. Edhe mjeku i emëruar nuk duhet të marrë drogë afatit të caktuar më - pothuajse të gjitha drogat me efekt hipnotik mund të shkaktojë varësi dhe varësinë e ngjashme me të drogës. Pacientët e moshuar zakonisht përshkruajnë gjysmën doza e pilula gjumi.

5) Kur pakënaqësia me cilësi të fle subjektive, kohëzgjatja fle por objektivi për 6 orë ose më shumë, pilula gjumi nuk janë emëruar. Në këtë rast, psikoterapi.
6) është një tjetër faktor që ndikon në gjumin e njeriut - ritmin circadian, e cila është quajtur ciklin bazë të pjesës tjetër - aktivitet. Kjo është e barabartë me një orë e gjysmë. Në fund të fundit është se ne nuk mund gjithmonë të fle kur na pëlqen. Çdo orë e gjysmë për disa minuta në mënyrë që të kenë mundësi - ne ndjehemi disa të qenët i përgjumur, dhe në fund të pasdites sleepiness rritet. Por në qoftë se ju nuk e përdorni këtë kohë, ju duhet të prisni më shumë se një orë - para se të fle ende dështojnë.

Pasojat e çrregullime të gjumit

Pagjumësia mund të jetë shenja e parë e sëmundjes, e cila si neurozë, depresioni, stresi kronik. Si dhe të forcojë dhe të performancës më të ulët, rregullim shoqëror dhe cilësia e jetës me ndonjë sëmundje. Pra, nuk nënvlerësojnë pagjumësi dhe veçanërisht për të vetë-mjekoj. Konsultoheni me një specialist të kualifikuar.

Për çfarë mjekët referohen çrregullime të gjumit.

Para së gjithash kërkon konsultimin e një neurolog dhe psikoterapist. Ju mund të kenë nevojë të përdorin ekspertët e mëposhtme:

- Psikolog
- Nefrologëve
- Rheumatologists
- Kardiolog
- Endocrinologist