Meteosensitivity, meteozalezhnist


Meteosensitivity - Ky reagim në ndikimin e motit () faktorëve meteorologjike ose ndjeshmëri ndaj luhatjeve të motit pasojë e dobësimit të mekanizmave të përshtatjes, imuniteti apo sëmundje kronike. Sëmundjet e sistemit kardiovaskular dhe nervor shpesh shoqërohet me pamjen meteosensitivity.

Atje tre gradë meteosensitivity. Meteosensitivity lehta duket vetëm rraskapitje subjektive, ankesat subjektive, por asgjë të re në anketë personalisht nuk është gjetur. Kur shprehën meteosensitivity (shkallë të mesme) shënuar ndryshime të qarta objektive.. ndryshimet në presionin e gjakut, elektrokardiogramë dhe t n Në meteosensitivity rënda ka çrregullime të theksuar, duket meteopaticheskih pesë lloje të reagimeve.


meteosensitivity kardiak lloj ka dhimbje në zemër, gulçim. Lloj brainstorming meteochuvtvitelnosti karakterizohet nga dhimbje koke, marrje mendsh, dhe kumbues zhurma në kokën time. Meteosensitivity përziera - nje kombinim i çrregullime kardiake dhe nervor. Në meteosensitivity astenonevrotychnoho lloj hyperexcitability shënuar, nervozizëm, pagjumësi, ndryshimet e presionit të gjakut. Ka njerëz që nuk mund të lokalizuara në mënyrë të qartë manifestim. Ky lloj i papërcaktuar i reagimit:. Dobësisë obshaya, dhimbje dhe dhimbje në nyje, muskuj dhe Personave kështu me radhë P. vuajnë nga meteosensitivity rëndë, duhet të jetë nën vëzhgim të veçantë mjekësore. Natyra dhe madhësia e dëmit të shkaktuar nga ndikimi i presionit atmosferik varet nga madhësia (amplitude) ndryshim në presion atmosferik, kryesisht në shpejtësinë e ndryshimit.

Absolutisht njerëzit e shëndetshëm me të mirë-funksionojnë mekanizmat e përshtatjes në motit nuk ka reaguar. Në njerëz të shëndetshëm ndryshime të menjëhershme të motit reflektuar kryesisht në fushat e shtetit psiko-emocionale, ndonjëherë me fenomene anormale klimatike vërejtur meteonevroz, se këta njerëz përçarje serioze në trup ndodh, por shi në mëngjes në gjendje për të përzënë ata pothuajse në depresion. Një tjetër gjë - të sëmurë kronikë. Çdo luhatjet në temperatura e ajrit, presioni atmosferik, me intensitet fusha elektromagnetike mund të shkaktojë atyre përkeqësimin padëshirueshme të sëmundjes themelore, dhe madje mund të çojë në shtratin e spitalit.

Meteosensitivity mjaft e përhapur dhe ndodh kur ndonjë, por më shumë e pazakontë për klimat personi. Mot "ndihet" rreth një e treta e banorëve të latitudes butë. Një tipar i këtyre reaksioneve është se ato ndodhin në numër të madh të njerëzve në të njëjtën kohë me ndryshimin e kushteve të motit apo pak përpara tyre.

Manifestimet meteosensitivity varet nga gjendja fillestare e trupit, mosha, prezenca e një sëmundjeje dhe natyrës së tij, mikroklimë, ku një person jeton, dhe shkallën e aklimatizimit ndaj saj.

Meteosensitivity shpesh vërejtur në njerëz të cilët kishin ardhur përfshirë jashtë ulur, puna mendore, nuk janë të angazhuar në aktivitet fizik. Që ata të ngushtuar të ashtuquajturat zona të mikro-klimatike e rehati. Për një person të shëndetshëm luhatjet meteorologjike zakonisht nuk janë të rrezikshme. Megjithatë, njerëzit që nuk ndjehen të motit, reagimin ndaj ajo ende janë, edhe pse ndonjëherë nuk është kuptuar. Ata duhet të marrë parasysh, për shembull në shoferët. Kur një ndryshim i papritur në kushtet e motit bëhet më e vështirë për t'u përqëndruar. Kjo mund të rrisë numrin e aksidenteve. Si rezultat i sëmundjeve (gripit, dhimbje të fytit, pneumonia, sëmundjet e joints, etj). Ose rezistencës lodhje dhe rezervat e trupit janë ulur. Prandaj meteosensitivity vuri në dukje në 35-70% e pacientëve me sëmundje të ndryshme. Po, moti ndjen çdo pacienti të dytë me sëmundjet e sistemit kardiovaskular.

Ndryshime të rëndësishme atmosferike mund të shkaktojë tendosje dhe dështimi mekanizmat e përshtatjes. Pastaj proceset oscillatory në trup - ritmet biologjike janë shtrembëruar, bëhet kaotike. Fiziologjike (asimptomatike) reagimi Moti është i krahasueshëm me një liqen të qetë, në të cilën janë valët e erës së lehtë. Patologjike (patologjik) reagimi Moti përfaqëson një lloj të vegjetativ "stuhi" në trup. Jepni kontributin tuaj për crregullime saj të zhvillimit të sistemit autonom nervor. Numri i çrregullimeve autonome është rritur kohët e fundit, për shkak të ndikimit të faktorëve të pafavorshme të qytetërimit modern, stresi, nxitim, pasivitet, overeating dhe kequshqyerja dhe kështu me radhë. Për më tepër, njerëz të ndryshëm kanë shtet funksional i sistemit nervor nuk është e njëjtë. Kjo përcakton faktin se shpesh në të njëjtat sëmundje të karakterizuara nga reagimet diametralisht të kundërta për të motit, të favorshme dhe jo të favorshme.

Më meteosensitivity vërejtur në njerëz me çekuilibruar (nevrik) sistemit nervor dobët (melankolik) dhe të fortë. Njerëzit lloji i fortë i balancuar (optimist) meteosensitivity është vetëm me dobësimin e trupit. Në trup ndikon moti në përgjithësi dhe komponentëve të tij individuale. Luhatjet në presion barometric dy mënyra: të zvogëlojë ngopjes oksigjenit në gjak (efektin e barometric "Patate e ëmbël") Dhe mbaresa mekanikisht irritojë nervore (receptorët) pleurë (membrana e mukozës rreshtim zgavrën pleural), peritoneum (rreshtim zgavrën e barkut), nyjeve synovial dhe receptorët e enëve të gjakut.

Në Evropian presioni territor nayminlyvishyy në Baltik në veri-perëndim dhe në veri, është vendi ku meteosensitivity vërehet shpesh në pacientët me sëmundje kardiovaskulare. Shkaqet e erës overexcited sistemin nervor, duke stimuluar receptorët e lëkurës. Në vitet e fundit, fitoi studime të reja të ndikimit të kushteve të motit në trup, i ashtuquajturi "syndromnaya metepatolohyya"E cila përfshin simptomat meteopatyy shkaktuara nga efekti i kombinuar i presionit barometric dhe anomali atmosferike të tilla si një stuhi, erërave të nxehtë dhe të thatë, mjegull, borë dhe më shumë. Për shembull, sindromi era mesditë në Francë; Sindromi jug-perëndim të erës në Zvicër sindrom erërave veri (veri), defekt në gadishullin Absheron (Baku), sipas dijetarëve të ndryshme, ndikimi qenë rreth 75% e popullsisë së rrethit. Ato provokojnë pectoris me sëmundje koronare të zemrës. Lagështia luan një rol në ruajtjen e densitetit të oksigjenit në atmosferë të ndikojë në shkëmbimin e nxehtësisë dhe djersitje. Veçanërisht të ndjeshëm ndaj hipertensionit lartë lagështia dhe arteriosklerozës. Në të shumtën raste, një përkeqësim të sëmundjeve të sistemit kardiovaskular ndodh në lagështia e larte relative (80-95%). Shumë njerëz lënë gjurmët e tyre ditët me shi, edhe në dukje, shpesh përballen bëhet i zbehtë. Kur një ndryshim i papritur në temperaturë të ndodhin shpërthime të infeksioneve respiratore akute. Në janar 1780 në Shën Petersburg, temperatura u rrit nga -44. në + 6 për një natë, si pasojë e të sëmurë rreth 40 mijë. banorëve. Një rritje të konsiderueshme në rastet e infeksioneve respiratore akute është vërejtur në Tashkent në nëntor 1954, kur temperatura e 4-15. rënë në -21 .. Përveç era e mprehtë veriu frynte, e cila ngriti në pika masive e ajrit e ujit, rërës dhe ata ishin mikrobet shfaq në shpërthimet e sëmundjeve infektive. Efekti negativ në trup dhe joneve të tepërta pozitive të vërejtura në mot të nxehtë dhe të lagësht, të cilat mund të përkeqësojnë sëmundjet e zemrës. Në vitet e fundit, rëndësia e madhe është e bashkangjitur me ndryshimet në aktivitetin diellor dhe fushës magnetike të Tokës (stuhive gjeomagnetike). Efekti i tyre në trup shfaqet 1-2 ditë para ndryshimeve të motit, ndërsa të tjerët meteorogical faktorët që ndikojnë drejtpërdrejt ose duke kaluar masa ajrore (Cyclone ose anticiklon). Moti pazakontë rezistente, zakonisht gjithashtu kanë ndikim të kundërt në trup. Në nëntor të vitit 1977 në Saratov mbajtur gjatë motit të ngrohtë i lagësht me mjegull të dendur. Ajo veproi oppressively në psikikën e njerëzve, reduktuar kapacitetin e punës, duke shkaktuar tendosje të sistemit nervor.

Ndikimi i motit (meteofaktorov) mbi shëndetin e njeriut

Presioni atmosferik

Dallimet në presion atmosferik, efekt veçanërisht papritur negativ në sistemin e qarkullimit të gjakut, ton enëve të gjakut, presionin e gjakut. Ndikimi negativ mbi shëndetin dhe lagështia e lartë. Për shembull, në Moskë gjatë periudhës së ftohtë të vitit është mesatarisht 83-86% dhe shpesh çon në përkeqësimin e sëmundjeve kronike inflamatore. Negativisht ndikon në gjendjen e pacientëve me çrregullime vaskulare dhe pulmonare, astma ashtuquajtura Moti hipoksi - përmbajtje të ulët të oksigjenit në ajër. Ajo është e dimrit, për shembull para Dëborën dhe verës performancën kundër një sfond të rritjes së temperaturës dhe lagështisë.

Stuhitë magnetike

Në njerëz të shëndetshëm, stuhitë magnetike mund të shkaktojë dhimbje koke, tension nervor, ngadalësuar reagimin e trupit ndaj stimujve të ndryshëm të jashtëm. Në ato ditë meteosensitive njerëzit duhet të jenë veçanërisht të kujdesshëm, për shembull, kur ngarje. Përveç kësaj, stuhitë magnetike shpesh kontribuojnë në shfaqjen e acarimin në njerëz me sëmundje të sistemit kardiovaskular dhe nervor.

Para së gjithash, më të ndjeshëm ndaj vagaries e pacientëve kardiak motit. Kjo është konfirmuar nga të dhënat mbi popullsinë qarkullim ambulancë në qytete të ndryshme të Rusisë. Kështu, gjatë vlerave anormal të paktën një faktorë pohodoobrazuyuschyh - temperatura, lagështia, presioni atmosferik, me shpejtësi të erës, çrregullimeve gjeomagnetike - rrit në mënyrë dramatike e numrit të thirrjeve për pacientët me sëmundje ishemike të zemrës dhe presionit të lartë të gjakut. Shëndetësore shumë më keq në ata që kanë pësuar sulm në zemër ose goditje në tru, vuan nga atherosclerosis. Në ndryshim të vogël në një mot të reagojë pacientët kyçeve reumatizma dhe pacientët me sëmundje të mushkërive, sistemit qendror nervor, sistemit musculoskeletal.

Ekzistojnë pesë lloje të kushteve mjedisore që ndikojnë në shëndetin.

Indiferent, me luhatje të vogla të kushteve të motit - kur një person nuk ndjeni ndonjë motit ndikim në trupin tuaj.

Toning - kur moti ndryshon një efekt pozitiv mbi njerëzit, veçanërisht në pacientët me pamjaftueshmëri kronike oksigjen, hipotension arterial, sëmundje ishemike të zemrës, bronkit kronik.

Lloj spastik zbuluar gjatë ndryshimeve të papritura të motit drejt ftohjes, kur rritet presion dhe përmbajtja e oksigjenit në ajër është rritur në mënyrë të konsiderueshme. Pastaj në njerëzit me presionin e lartë të gjakut mund të jetë koka dhe dhimbje të ngrohtë të shkaktuara nga spazma e muskujve të lëmuar të enëve të gjakut.

Lloj hypotensive i motit mund të ndodhë në prirjen drejt zvogëluar sasinë e oksigjenit në ajër, ndërsa në pacientët me reduktuar ton enëve të gjakut. Presionin e lartë të gjakut, për shembull, të ndjehen më mirë këtë kohë-presion në ta ul.

Lloji i pestë i motit - hipoksimicheskiy kur ndryshimet e motit drejt ngrohjes dhe reduktimin përmbajtjen e oksigjenit në ajër. Njerëzit në këto ditë duket dhe rrit mangësi oksigjen.

Si për të reduktuar meteosensitivity, meteozalezhnist

Kur është fjala për pacientët kronikë, në radhë të parë - për të trajtuar sëmundje themelor dhe parandalimin e drogës në rastin e parashikimeve të pafavorshme të motit. Trajnim shumë i dobishëm terapeutik fizike, kalitje ajrit dhe dielli banjot, kampe rregullt. Mirë ndihmë electrosleep nga një teknikë të veçantë, kontrast dhe e thatë banjot e dioksidit të karbonit. Banja efektive pisha, të cilat përgatiten me lehtësi nga pisha ekstrakt në shtëpi. Kohëzgjatja e tyre - 10-15 minuta, temperatura e ujit - 35-37 gradë, kurs të trajtimit - 12-15 procedurave. Është e vështirë të mbivlerësohet rëndësia e një dokument i heqjes dorë të shëndetshme jetese të faktorëve të tillë të rrezikut si pirja e duhanit. E gjithë kjo kontribuon për një përshtatje më të mirë për ndryshimin e kushteve klimatike. Të gjithë të tjerët mund të përdorin disa këshilla.


Kështu, kur reagimet e tipit spastik mirë për të ashtu-quajtur "terapi diversioni" - banjot këmbë të nxehtë, douches, gjimnastikë. Kjo është një masë shumë efektive.

Njerëzit meteosensitivity cilëve fillojnë kur afrohet ciklon me një ngrohje të mprehtë mund të rekomandojë ushtrime që kontribuojnë në mbushje të oksigjenit: Ecje, vrapim, ski, ushtrime të frymëmarrjes, qyl ftohtë.

Njerëzit me presionin e ulët të gjakut mund të ndihmojë multivitamina, ekstrakte stimuluar herbs - manjolës, Eleutherococcus, etj, Dhe gjithashtu çaj i fortë.

Banjot efektive pisha. Ata janë të lehtë për të gatuar me pisha ekstrakt në shtëpi. Kohëzgjatja - 10-15 minuta, temperatura e ujit - 35-37 trajtim ° C - 12-15 procedurat.
Menaxhimin e zemërimit nuk ka gjasa të ndihmojë për shkak se faktorët e vërtetë të dukshme ndikojnë në temperaturën atmosferik dhe lagështia, përmbajtjen e oksigjenit, valët elektromagnetike, dhe kështu me radhë. D. luftën vetëbindje me ta, unë nuk mendoj. Por trajnimi auditory do t'ju ndihmojë të mbush me gëzim në një mot me re. Dhe kjo është shumë.

Të drejtë për parandalimin meteosensitivity dhe dietë. Klima, lëvizja dhe të ushqyerit për të tre faktorët kryesorë që ndikojnë në shëndetin e njeriut. Këtu janë rekomandimet. Kur ngrohjes është e para dhe oksigjen përkeqësohet regjimin e ajrit, është e dëshirueshme që të mos nopem, mënyrë që të mos barrë trupin tuaj. Mundohuni të përdorni një shkrim produktet që përmbajnë acid Askorbik, kalcium, kalium, hekur - peshk. qumësht, fruta. Njerëzit me tension të lartë gjatë motit ekstrem duhet të kufizojnë përdorimin e kripës dhe lëngjeve.

Hequr tërësisht meteosensitivity nuk është gjithmonë e mundur, por mund të lehtësojë reagim. Masat parandaluese janë të ndarë në rutinë, sezonale dhe të emergjencës.

Profilaksia rutinë. Nëse vuani nga meteosensitivity, duhet të shqyrtohet si duhet, kështu që në meteosensitivity fillim mund të fshehin sëmundjet kardiovaskulare apo neurologjike. Për këtë arsye, është e nevojshme të konsultoheni me një kardiolog dhe një neurolog nëse është e nevojshme dhe prolikuvatysya ..

Kur meteosensitivity mundësisht në muajt e ngrohtë për të planifikuar një udhëtim në një tjetër zonë të klimës. Ndihmon kalitje banja e ajrit, not në det, diell, ngarkesës motor.


Baltë e dobishme. Ajo duhet të eliminojnë të paktën përkohësisht oksigjen dhe dështimin ultravjollcë. Forcim i dobishëm i hipertermia në terapi me ujë sauna, kontrast. Por sëmundje të rënda kronike duhet të konsultoheni me forcim të tyre mbi me mjekun tuaj. Dhe në çdo rast, e gjithë kjo duhet të bëhet në mënyrë inteligjente - butësisht, gradualisht.

Profilaksi sezonale. Kaloni në fund të shtatorit dhe në shkurt. Merrni lloj adaptogens e xhensen, aralia, manjolës. Vetëm ne duhet të kujtojmë se droga mund të shkaktojnë këto bimë në rritje e presionit të gjakut dhe shkalla e zemrës. Mjekët përshkruar ndonjëherë për meteosensitivity për parandalimin e tipit kardiovaskular pajisjeve dhe parmidin prodektin, vitaminë injeksion. Ajo duhet të rrisë aktivitetin fizik, të paktën në formën e shëtitje të gjata. Ndihmuar dhe të kundërta soul dhe masazh kurse.


Parandalimin e urgjencës duke ndryshuar motit dhe stuhitë magnetike. Mënyra butë motor. Ushqim minimal, dhe dritë më të mirë, vegjetarian. Pak rrisin dozën e ilaçeve të tyre pa pritur për siklet.

Faktorët meteorogical studim të ndikuar në rrjedhën e sëmundjeve të ndryshme të përfshira specialistë të Qendrës së Kërkimeve ruse për mjekësinë rigjeneruese dhe balneologji.