Mungesa e kalciumit


Osteoporozën - një sëmundje në të cilën eshtrat bëhet i brishtë.

Shkaqet e mungesës së kalciumit


1. futje e pamjaftueshme e kalciumit nga ushqimi.
2. Shkelja e asimilimin e kalciumit.
3. Zvogëlimi nivelet e estrogjenit në gratë pas menopauzës dhe
4. Pirja e duhanit, duke pirë kafe të fortë, çaj. Nikotina dhe kafeinë
5. Sëmundjet e hormoneve hipofizës trajtimit-hlyukokortykosteroydamy.
6. sëmundje tiroide - hypotyreoydyzm.
7. Dieta gjatë proteina në të rriturit.
8. mënyrë jetese i ulur.
9. hipertensionit.

Çfarë duhet të bëj për të parandaluar osteoporozën

Kërkesë për të rritur kalciumit është 1000 mg në ditë.

Në adoleshentët dhe gratë shtatzëna duhet 1200 mg kalcium në ditë

Nevoja për gratë pas menopausal për kalcium është 1500 mg në ditë

1. Për të parandaluar osteoporozën duhet të konsumojnë qumësht apo produktet e qumështit të përditshme. Shumë e kalciumit që gjendet në peshk, perime me gjethe jeshile të errët, sidomos lakër, brokoli, turnips.

2. Përfshirja në dietën tuaj me vitaminë D që trupi efektivisht asimiluar kalcium. Vitamina D është gjetur në peshk. Përveç kësaj, vitamina D është sintetizuar nga lëkura kur ekspozohet në rrezet UV atë. Mjaftueshme për të mbajtur duart dhe të përballet me diellin për 10 minuta për të zhvilluar një kërkesë e përditshme të vitaminës D.

3. Ndiqni një dietë të ekuilibruar. Kufizojnë sasinë e karbohidrateve dhe yndyrë të kafshëve (ëmbëlsirat, sheqer, bukë, pasta, sheqer-pije, ushqime yndyrore). Hani rregullisht, nuk merrni kryer larg shkarkimit dietat. Vazhdimisht thyer dietë, kemi ndryshuar mjedisin e brendshëm, krijimin e kushteve për shkelje të organeve të brendshme dhe shfaqjen e sëmundjeve.

4.Bolshe lëvizin. Kërkuar për kockave mënyrë jetese i ulur. Lëvizja e dobishme në çdo moshë, për shembull, në shumën e këmbë gjatë ditës së paku 2 orë - një nxitje e madhe për eshtra të fortë.

5. kufizim për një filxhan kafe në ditë, më mirë pini atë në mëngjes. Nëse ju nuk mund të heqë dorë nga kafe të fortë - shtoni një gotë me qumësht, vospolnyayuschee kalcium të cilat lan kafe nga trupi.

6. Të heqë dorë nga pirja e duhanit, e cila shkakton humbjen e eshtrave.

7. Nëse shtojcave kalcium, i cili do të emërojë një mjek pas testit.

8. Për diagnozën e osteoporozën duke përdorur metoda moderne të testit - densitometry dhe X-rrezet.

Ndihmë, e cila kërkon një mjek mungesën e kalciumit

Osteoporozën trajton ortoped trauma, endokrinolog, mjek.