Përbashkët Pain


Dhimbje të përbashkët bëri thirrje meditsinskomyazyke arthralgia.Kjo është një simptomë shumë e rëndësishme për diagnostikimin e sëmundjeve të shumta, janë një nga simptomat e para, duke reflektuar dëme të përbashkët në nivel organik (zakonisht çrregullime të pakthyeshme biokimike dhe imunologjike), me zhvillimin e mëtejshëm të artritit (me përjashtim të drogës dhe meteopaticheskih arthralgia).

Mundur shkakton dhimbje në nyje.


Arthralgia rezultuar neuroreceptor acarim që janë në të gjitha strukturat e përbashkët, në varësi të faktorëve të ndryshëm në themel sëmundje. Një nga shkaqet e dhimbjes në të përbashkët mund të theren përbashkët dhe hematoma formimin, jo të dukshme për syrin.

Sëmundje të mëdha për të cilat nuk ka dhimbje në nyje.

Osteoarthritis - sëmundja më e zakonshme kronike e nyjeve (shpesh hip, gju, nyje interphalangeal e duarve), e cila është e bazuar në degjenerative - Çrregullimet degjenerative (metabolizmit) e kërc kyçeve, kockave, membrana synovial dhe ligaments përbashkëta (moshë të avancuar, trashje, metabolizmit zhvlerësuar substanca, trauma, mungesa e vitaminave C dhe D, rrezik në punë).

Simptomat - dhimbje dhe ngurtësi në të përbashkët të përforcohet gjatë ushtrimit dhe të reduktuar në pjesën tjetër (me dhimbje mekanike), dhimbje të vazhdueshme natë e shurdhër - zhduken në mëngjes me lëvizjet aktive (dhimbje vaskulare), duke filluar nga dhimbje - shpejt shfaqen dhe zhduken në fillim të ngarkesës dhe kthimin në stresit intensiv dhe të zgjatur, bllokadën dhimbje - zhurma apo shkelje kërc në mes të sipërfaqeve të kyçeve të prekur.

Ënjtje të indeve të buta dhe rritje lokale në temperaturën në nyje. Tiparet karakteristike Heberdena dhe nodules Bouchard (arsim të vogla të ngurta) në nyjet interphalangeal e duarve.

Spondylitis ankylosing (Bechterew Sëmundjeve Marie) - inflamacion kronik i nyjave të skeletit axial (kurrizore, sacroiliac, costovertebral) i bazuar në Immuno - inflamacion në trup, e ndjekur nga formimi i indeve mbresë fybrynoznoy të përbashkët, e cila grumbullohen minerale dhe kripëra, duke çuar në lëvizshmëri të kufizuar të përbashkët. Simptomat - së pari ndodhin në një moshë të re, dhemb dhimbje të vazhdueshme në mollaqe, kryqe dhe të ulët mbrapa, rënduar gjatë natës.

Dhimbje gjoksi në brinjë të bashkëngjitni shpinë, rritjen me frymëmarrje të thellë, kollitjes.
Ngurtësi të muskujve mbrapa që lindin gjatë natës dhe në pjesën tjetër, e cila zvogëlohet me lëvizje aktive.
Shkelja e sjellje - nga aplikuesit.
Djersitje gjatë ditës.
Temperaturë të ulët-grade - 37,0-37,5.
Humbja e organeve të brendshme (zemra, aorta, veshkat, sytë).

Artrit reaktive - Inflamator akute sëmundje të përbashkët (kryesisht nyjet e gjymtyrëve të ulëta). Arsyeja - ndodh pas infeksionit akut (zorrëve, SARS, sëmundjet e frymëmarrjes, urogjenital). Simptomat. Dhimbje të vazhdueshme të mprehtë në të përbashkët gjatë lëvizjes intensifikuar, edemë dhe hyperemia (skuqje) e indeve të buta të nyjeve, ethe (38,6-40,0). Manifestimet Extraarticular - humbja e syrit (konjuktivit), sëmundje të zemrës (miokardit, perikardit, aritmi), CNS (pezmatim nervi, encefalopati), sëmundje të veshkave (pyelonephritis), thonjtë dëmtuar trofike, lëkurës dhe mukozës (onihodistrofii, Keratoderma, erozioni) .

Sëmundja e Reiterit (Disa lloj i artritit reaktiv predispozicion gjenetik) - duket pas kryerjes infeksionin e zorrëve ose chlamydial. Manifestuar artritit reaktiv (kryesisht nyjet më të ulët skaj), dhimbje të përbashkët, manifestime tipike pozasuhlobni (uretritin ose prostatitis, konyuktivit ose uveitis, lezione të lëkurës dhe mukozës - stomatiti ulcerative, balanyt erozive,), humbjen e sistemit kardiovaskular (aritmi, bllokadat, aortyt), ethe (38,6-40,0).

Rheumatoid arthritis - Inflamacion kronik progresive sistemike të indit lidhor (inflamacion autoimune në nyje). Ndikuar kryesisht nyjet e vogla të duarve dhe të këmbëve, më pak gju dhe bërryl. Simptomat - dhimbje konstante në nyje, deformim i nyjeve, ënjtje të përbashkët, ngurtësi të përbashkët në simetri mëngjes e dëmit të përbashkët, dobësi, lodhje, humbje peshe, ethe dhe mbi nyje, deformim të qëndrueshme të përbashkët, nodules reumatoid në sipërfaqet zgjatues e lezioni kockave (dhimbje e kockave dhe frakturat), lezione të lëkurës (të thatë, i zbehtë, hemoragjia nënlëkurës, të nxehtë rozë ose ngjyrë cyanotic, imët nekroza e indeve të buta në pjatë gozhdë), infeksione gozhdë (brishtësia, striation e pjatë gozhdë), limfadenopati (rritet submandibular , qafës së mitrës, nyjet axillary limfatike dhe bërryl), sindromi Felty (të përbashkët shkatërrimi me një kombinim të splenomegaly - Zgjerimi i shpretkës dhe leukopenia - uljen e numrit të leukociteve në gjakun periferik), lezione të sistemit bronkopulmonale (fibrozë intersticiale të indeve të mushkërive, pleurit bilateral, nodules reumatoid në mushkëri ), lezionet e traktit gastrointestinal (të shoqëruara me marrë drogë në trajtimin e sëmundjes themelor të stomakut pa mbuluar gastrit -likarski), sëmundje zemre (miokardit, endokardit, pericarditis, arterit koronar, aortyt, aritmia), sëmundjet e veshkave (amiloidosis, glomerulonefriti, drogës veshkave), sistemin nervor (nevropati me çrregullime të ndjeshme apo motorike), dëmtimi sy (scleritis, keratokonyuktivit).

Artrit Psoriatic - Arthritis zhvillohet në pacientët të predispozuar gjenetikisht me psoriasis, artriti rëndim përkon me rëndim e psoriasis. Simptomat. Dhimbje të përbashkët (të prekur nyjet kryesisht interphalangeal e duart dhe këmbët), purplish-kaltërosh të lëkurës ënjtje e nyjave, lezione asimetrike të përbashkëta, dhimbje në shpinë lumbosacral, dhimbje thembra (talalhiya), lëkurore lezione psoriatic pllakë thonjtë (brishtësi, striation dhe turbullt e pjatë gozhdë).

Përdhes (Artriti podager) - mikrokristaline artriti, semundja e trashëguar cili është i bazuar në çrregullimeve metabolike (në shkeljes së dietë), domethene metabolizmi purine, që rezulton në depozitimin e kristaleve urate (kripërat e urinës) në indet periarticular dhe kyçeve. Simptomat. Dhimbje të përbashkët (zakonisht në këmbë para plyusnefalanhovom të përbashkët), hyperemia ndritshme (skuqje), ënjtje dhe lëkurë të lëkurës mbi nyje, ethe, rrit rajon temperatura lokale prekur përbashkët, manifestime të lëkurës në veshët, bërryla, këmbët, duart në formë tophi (grumbullimi lokale të kristaleve të kripërave urate rrethuar indeve hranulematoznoy), sëmundje të zemrës (miokardit, endokardit, perikardit, arterit koronare, aortyt, aritmia), sëmundje të veshkave (amiloidosis, glomerulonefriti).

Pseudogout - (Arthritis Psevdopodahricheskoe) mikrokristaline artriti, semundja bazuar në metabolike (metabolizmit lokal te pyrophosphate kalciumit në indet perbashketa), domethene metabolizmi kalcium, që rezulton në depozitimin e kristaleve Pyrophosphate kalcium (kalciumit) në indet periarticular dhe kyçeve. Simptomat. Dhimbje të përbashkët (më shpesh ndikon joints gju), hyperemia ndritshme (skuqje), ënjtje të lëkurës mbi nyje, ethe, rrit rajon temperatura lokale prekur përbashkët, deformimi përbashkët. Organet e brendshme dhe sistemet e tjera nuk është dëmtuar.

Arthralgia drogës - Gjendje e përkohshme e karakterizuar nga dhemb dhimbje në nyje (sidomos nyjet e vogla) në pacientët që marrin medikamente të caktuara në doza të larta të përditshme. Kjo nuk është një sëmundje, dhe jo të klasifikuara në ICD-10 OBSH! Grupet droga medicinale mund të shkaktojë arthralgia - seri antibiotikët penicilinë, barbiturates dhe të lehta opiateve dhe qetësues (baza kimike), droga antihipertensive, barna e kontrollit të lindjes dhe TB. Shkaqet, patogjeneza, manifestimet klinike dhe diagnoza e kësaj gjendje nuk është e studiuar, për shkak të promovimit aktiv të drogës në tregun farmakologjike dhe mungesën e ashpërsisë në lidhje me të përbashkët funksional zhvlerësimi dhe tolerancës individuale të drogës. E njëjta gjë mund të thuhet për arthralgia meteopaticheskih (dhimbje të përbashkët meteopaticheskih të ndodhë në njerëzit që janë të ndjeshëm ndaj ndryshimeve në presion atmosferik).

Një studim në dhimbje të përbashkët.

Analiza klinik i gjakut në shumicën e rasteve tregon devijime të ndryshme në varësi të natyrës dhe shkallës së dëmtimit të përbashkët ashpërsia, rritje të normës së eritrociteve sedimentimit saj, i cili pasqyron nivelin e inflamacionit, numri normal i qelizave të bardha të gjakut karakteristike e sëmundjeve reumatike. Rritja e numrit të leukociteve në sëmundjet inflamatore të shpinë dhe nyje mund të tregojë praninë e vatrave të infeksionit në trup, etj Testi biokimike të gjakut për diagnostikimin e disa sëmundjeve inflamatore të nyjeve dhe shpinë janë të rëndësishme për përcaktimin e përmbajtjes së C - proteina reaktive (CRP) në serum, difenilaminovaya reagimi (DFA), përcaktimi i proteinave totale dhe fibrinogjenit, seromukoyda, dhe të tjerët. Ndërsa të gjitha këto teste nuk tregojnë specifikat e procesit patologjik, kur krahasohet me të dhënat e tjera klinike dhe radiografike që ndihmojnë në diagnostikimin e fazave të hershme të sëmundjeve të mbështetje - sistemit motorik dhe për të gjykuar nivelin e aktivitetit të procesit. Rëndësi e madhe i është bashkangjitur lysosomalenzyme ndryshuar përmbajtjen (phosphatase acid, proteynaza acid, deoxyribonuclease, katepsin) në serum dhe lëngun synovial është vërejtur shpesh reumatizmi, sëmundje Bechterew-së, artrit psoriatic.

Hulumtimi imunologjike. Për diagnozën e hershme të lezioneve reumatoid rëndësi të veçantë faktorit reumatoid - antitrupave antihlobulinovoy. Ajo është prodhuar në nyjet limfatike, shpretkës, qelizat limfoplazmotsitarnoy membrana synovial. Për zbulimin e faktorit reumatoid në serum dhe synovial Vaalera reaksionit fluide - Rose konsiderohet pozitiv në prani të përqëndrimit të 01:28 ose më shumë. Faktor reumatoid është gjetur në 75-85% e pacientëve me artrit reumatoid. Në fazat e hershme dhe kur forma seronehatyvnoy e artritit reumatoid për ndarjen e faktorit reumatoid limfociteve nivelit përdorur reagim immunotsitoaderentnosti.

Test me antistreptolysin O (SLA-O) tregon reaktivitetin imunitar ndaj infeksionit streptokoksike. Rritja e titer e ADL-0 është vërejtur në pacientët me ethe reumatike, një polyarthritis infektive-alergjik.

Reagimi pengimin e migrimit të leukociteve. Normalisht, qelizat e bardha të gjakut kanë aftësinë për të migruar mjedisin për të formuar konglomerate. Nëse ka sensibilizimi i organizmit të një antigjenit specifik, atëherë takimi sensibilizuar rruazë e bardhë antigjen i pranishëm në qelizat B të fshehtë një faktor frenues që pengon migrimin e leukociteve. Ky reagim është reumatizmi pozitiv, artritit reumatoid dhe sëmundjeve të tjera reumatike.

Gjaku në sistemin HLA - mundësia e diagnostikimit të hershëm të sëmundjes spondylitis, rëndësi të madhe është e përcaktuar HLA B-27. HLA-kompleks është gjetur në membranën qelizore dhe u lirua duke përdorur teknika imunologjike.

Fluide synovial Research - në çdo proces patologjik që ndodh në të përbashkët, inflamator, degjenerative ose traumatike membrana, synovial reagon dhe në këtë mënyrë mund të prodhojë një sasi të madhe të lëngjeve. Ajo është e përzier me të gjendet vazhdimisht në lëngun synovial e zgavrën e përbashkët, dhe për këtë arsye ajo merr immunobiohimicheskie ri dhe pronat histochemical. Ndryshimi i pronave histologjike, biokimike dhe fizike të lëngjeve synovial varet nga natyra e plagë, fazë dhe ashpërsia e procesit patologjike. Me rëndësi të veçantë është studimi i lëngjeve synovial në diagnozën diferenciale e sëmundjeve inflamatore dhe degjenerative të përbashkët. Inflamacion akut është shoqëruar me rritjen e numrit të qelizave të gjakut në lëngun synovial.

Immunoelectrophoresis - zbulon imunoglobulinave A, G, M, të cilat janë me rëndësi të madhe për zhvillimin e procesit patologjike e artritit reumatoid.

Radiografi - metodë e besueshme e nyjeve kërkimore. Në fakt, pa një mjek mund të bëjë një diagnozë dhe për të kryer një diagnozë diferenciale. X-ray studim për të përcaktuar fazën dhe prognoza e sëmundjes dhe dinamika objektivisht të vlerësuar efektivitetin e terapisë. Nevoja për të krahasuar të dhënat radiografike me klinike, kohëzgjatjen e sëmundjes dhe mosha e pacientit.

Tomography mund të identifikojë më saktë lezione fokale apo segmenteve individuale të rruaza.

Myelography - kontrast metodë kërkimore shtyllën kurrizore, duke përdorur këtë metodë, ju mund të specifikoni lokalizimin e procesit patologjik, sidomos në rastet kur operacioni është i nevojshëm.

Phlebography Intraosseous - për studimin e rrjedhjes së gjakut venoz hapësirë ​​peridural. Kjo metodë lejon për të gjykuar gjendjen e qarkullimit në hapësirë ​​juxtaspinal dhe indirekt në humbjen e mundshme degjenerative.

Arthroscopy - Metoda e hulumtimit që ju lejon të shikoni strukturën vizualisht gju dhe për të marrë një biopsi zonat e dëshiruara janë të përcaktuara, ngjyra dhe rrjeti kapilar cruciate membrana synovial ligament, menisk dhe pad yndyrë.

Diskografia - administrimi i materialit kontrast në disk intervertebral ndjekur nga X-ray e bën të mundur për të gjykuar gjendjen e disqe intervertebral, vendndodhjen dhe shkallën e dëmtimit.

Scan radionukleide - metodë e rëndësishme objektivi për diagnozën e hershme të nyjave.

Arthrography - nëpërmjet injektimit intraarticular të agjentëve të ndryshëm kontrast mund të përcaktojë më saktë patologjinë e një pjesë të thella të përbashkëta.

Biopsi e membranës synovial - Materiali biopsia në sëmundje të ndryshme të nyjeve është e rëndësishme në diagnozën e formave të hershme të sëmundjes Bechterew, sëmundje Reiter së, artrit prekur nga cerma.

Trajtimi simptomatike: si për të hequr dhimbje të përbashkët

Sot më të njohura për trajtimin e nyjeve janë droga nga grupi i NSAIDs. Ata janë me të vërtetë të efektshme, por të ketë një numër të contraindications dhe nuk janë të rekomanduara për përdorim të zgjatur. Pra, së pari, më mirë për të zgjedhur përdorim të jashtëm NSAIDs në formën e ointments ose krem, jo ​​tableta, dhe së dyti, ata nuk duhet vetëm të lehtësojë simptomat, por edhe të trajtuar sëmundjen. Kështu, bazuar në DIKLOFENAK vaj znebolyuyut shpejt, por shkon trajtim të shpejtë simptomatike. Prandaj, mjekët janë gjithnjë e duke i kushtuar vëmendje për pacientët Mestnorazdrazhayuschye vaj bazuar në helm gjarpër të tilla si Vyprosal V. përfshira në helm nepërke drogës dhe kamfuri znebolyuyut, terpentinë dhe oksid salicili ul inflamimin, duke vepruar si antiseptics, duke rezultuar në rrjedhjen e përmirësuar të gjakut dhe të ushqyerit e indeve, lehtësimin e pacientit dhe eliminon sëmundje.

Për çfarë mjeku për të adresuar gjatë dhimbje të përbashkët

Terapisti, kirurg, ortoped, traumatologist, arthrology, rheumatologist. Konsultimi është i detyrueshëm, dukuri e parë e dhimbjes në të përbashkët dhe të zgjasë më shumë se 2 ditë.