Herët toksikoz toksikoz shtatzënë në shtatzëninë e hershme


Helmim gjaku hershme shtatzënisë (sinonim - preeclampsia herët) - një patologji të përbashkët që zhvillohet në tremujorin e parë (12 javë) përmes çrregullime neuroendocrine në gratë shtatzëna.

Sot ka shumë teori për të shpjeguar shkaqet e toksikoz në shtatzëninë e hershme. Thelbi i gjithë këtyre teorive është për të siguruar që me fillimin e shtatzënisë tek gratë që ndodhin përshtatje fiziologjike, qeverisur nga sistemi nervor dhe hormonet. Hormonet prodhuar placentën dhe gjëndrat endokrine (hipofizës, tiroide, gonads, etj). Toksikoz hershme ndodh kryesisht për shkak të ndërprerjeve në rregullimin e sistemit neuroendocrine. Për shkak të kësaj, trupi shtatzënë nuk mund të duhet të përshtaten me doli dhe zhvilluar toksemisë të shtatzënisë. Kjo është arsyeja pse gjinekologë quhet sëmundje në mëngjes "sëmundje e përshtatjes".


Shkaqet e toksicitetit hershme shtatzënë

Duke nxitje faktorët që çojnë në zhvillimin e toksicitetit të hershme gjatë shtatzënisë përfshijnë:

- sëmundjet kronike të sistemit tretës, veshkave;
- stresi, rrit nervozizëm nervor, depresion;
- predispozicion gjenetik;
- sëmundjet ngjitëse, dehje (toksina helmuese, duke përfshirë toksinave, parazitet);
- tension të lartë
- trashje.

Simptomat e hershme toksiciteti shtatzënë

Simptomet e toksicitetit të hershme shtatzënë popping up, pasi ajo mëson të shtatzënisë së saj, rreth 5-6 javë të shtatzënisë. Simptomat më të vazhdueshme janë të përzier, të vjella dhe jargëzim tepruar. Sipas vlerësimeve të ndryshme, rreth 60% e grave shtatzëna kanë simptoma të ngjashme në shtatzëninë e hershme.

Varësisht nga ashpërsia e simptomave ilaç për të vjellë caktojë një toksicitetit klasën e 3:

butë toksiciteti fillim shtatzënë - të vjella në 5 herë në ditë,
helmim gjaku shtatzënisë në fillim të moderuar - të vjella deri në 10 herë në ditë,
Shkalla e rëndë e toksicitetit në fillim shtatzënë - vjella pakontrollueshme deri në 25 herë në ditë.

Në çdo rast në fillim të toksicitetit peshë shtatzënë shtatzënë atje, në presionin e mesme dhe të rënda të reduktuar të gjakut, rritjen e normës së zemrës, ka të qenët i përgjumur, lodhje, nervozizëm. Shumica e grave shtatzëna me toksemisë ankohen për uljen e oreksit, madje edhe aroma e ushqimit shkakton një refleks gag. Jargëzim tepruar çon në dehidratim, lëkura bëhet lirshme dhe të thatë.

Në shenjë e parë e toksicitetit duhet të kërkojë urgjent obstetër-hinekolohu.Tyazhelaya formën e toksicitetit është një kërcënim për jetën e gruas shtatzënë dhe fetusit.

Diagnoza e toksicitetit të hershme shtatzënë

Diagnoza nuk paraqet vështirësi të caktuara dhe është i bazuar në ankesat shtatzëna. Për specialist për të vlerësuar peshën e toksicitetit dhe të caktojë trajtimin e duhur, duhet të kalojnë testet:

- Testet klinike dhe biokimike të gjakut;
- urinalysis.

Në testet e butë toksiciteti në fillim të gjithë duhet të jetë brenda kufijve normale.

Kur gravitetit të mesme toksikoz rritur pak nivelet e hemoglobinë, qelizat e bardha të gjakut dhe hematokritit. Një ujë dhe electrolyte shqetësuar bilanci vërejtur hyperkalemia dhe hyponatremia. Në përcaktimin e urinës aceton rrit densitetin relative të urinës.

Në toksiciteti fillim testet laboratorike të rënda shtatzëna vërejtur devijime të rëndësishme nga testi i gjakut normy.V, përveç për rritjen e hemoglobinës, hematokriti dhe sasinë rruazë e bardhë-reduktuar të proteinave totale, glukozë dhe ESR; rritur ure, kreatinina, ALT dhe AST. Në urinë gjeni ketrat, aceton dhe organeve ketone.

Trajtimi i toksicitetit fillim shtatzënë

Në fillim të toksicitetit të butë trajtim ambulator shtatzënë kryhet në sëmundje të ndërmjetme dhe të rëndë, hospitalizimi është treguar shtatzënë. Prandaj, trajtimi toksiciteti do varrovatsya në varësi nga shkalla.

Në toksicitetit butë, paqe sidomos shtatzënë nevojshme psikologjike dhe fizike. Cakto sedativë - tretësirë ​​sanëz ose Leonurus (25 pika 3 herë në ditë), vitaminat, hepatoprotectors (Hofitol, Essentiale) dhe terapi antiemetic (Reglan). Në shumicën e rasteve, ky ilaç është i kufizuar dhe mirëqenien e grave përmirësuar dukshëm.

Kur toksikoz moderuar në spital Shtatzënë sjellja infuzion zgjidhje glukozës terapi në kombinim me medikamente antiemetic gepatoprotektoram vitamina dhe ilaçe qetësues.

Trajtimi i toksicitetit të rënda të kryera në kujdesin intensiv nën kontroll të rreptë të parametrave hemodinamik dhe testet laboratorike. Droga intravenoze administruara antiemetic, terapi infuzion e deri në 3 litra hepatoprotectors dhe vitamina. Nëse pavarësisht trajtimit, gjendja shtatzënë nuk përmirësohet, atëherë aborti është treguar nga rritja e dështimit të shumëfishtë të organeve.

Getting shpëtoj e toksicitetit gjatë shtatzënisë

Karakteristikat e dietën dhe mënyrën e jetesës në toksikoz shtatzënë - është një shkencë! Në respektim të rreptë të të gjitha rekomandimeve të mund me sukses të shpëtoj prej toksicitetit ose për të parandaluar ndodhjen e saj, pa marrë ndonjë drogë.

Të ushqyerit, dietë në toksikoz fillim të shtatzënisë

Shtatzënë dietë rekomanduar - hahet pak dhe shpesh - 5-6 herë në ditë. Ushqimi duhet të jetë e ngrohtë, jo të ftohtë dhe jo shumë të nxehtë. Ne rekomandojmë përjashtuar përkohësisht nga dietë djegëse, i lagësht, ushqime të skuqura dhe sodas, pasi kjo mund të provokojë përzier dhe të vjella. Kjo vlen veçanërisht për gratë shtatzëna me sëmundje kronike të sistemit të tretjes.

Nëse përzier dhe të vjella janë ende të shqetësuar - rekomanduar dietë të thatë - vezë të ziera fort, patate e pjekur me sanduiç gjalpë me gjalpë dhe kështu me radhë. Mundohuni të konsumojnë më shumë produktet e qumështit, perime, fruta, peshk dhe mish të zier.

Hiq sëmundje në mëngjes mund të posmoktavshy fishekzjarr thekër, dhe pastaj të marrë nga shtrati. Gjatë ditës, të pini ujë mineral në gllënjka të vogla.

Në të ushqyerit, rekomandohet stërvitje të përditshme në natyrë të paktën një orë. Gjumë natë duhet të jetë së paku 8 orë në ditë. Nëse dita shpie në gjumë - është më mirë të shtrihem dhe relaksohuni. Dhe, siç u përmend tashmë, është e rekomandueshme që të kufizojë stresin e mundshme psikologjike dhe fizike në trup.

Fizioterapia në toksikoz fillim shtatzënë

Pavarësisht nga ashpërsia e toksicitetit, fazën aktive të sëmundjes dhe gjatë fizioterapi rehabilitimi i dobishëm - intranazale elektroforeza e vitaminave B, electroplating kurs trurit 8-10 procedurat.

Trajtim alternativ për toksicitetit fillim shtatzënë

Me metoda jo-tradicionale të trajtimit të toksikoz akupunkturë kineze të përdorura dhe acupressure. Metodat e veçanërisht i mirë alternative të vepruar në gratë shtatzëna që kanë sëmundje në mëngjes është shkaktuar nga shkaqe psikologjike.

Mjetet juridike popullore për trajtimin e toksicitetit të hershme shtatzënë

Mjetet juridike popullore janë shumë efektive në toksikoz gratë shtatzëna, sidomos në forma të butë të sëmundjes. Më efektive në ekstraktet toksikoz e kamomil, nenexhik dhe ca balsam, oe limon. 2 lugë kamomil farmaci derdh ujë të valë (rreth gjysmë litër) dhe të lënë gjatë natës në një termos. Në filtrin në mëngjes dhe për të marrë 3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies. Melissa dhe nenexhik gjithashtu vulosur dhe përdorur. Ju mund të shtoni një tretësirë ​​e mjaltë dhe limon. Në verë, kur ka nenexhik ose limoni i freskët balsam mund të jetë i veshur me një gjethe pak dhe bëj ata të lehtësojë të përzier.

Nëse sulm toksiciteti theksuar - eksperimente me mjete popullore nuk duhet të jetë më tselesoobrano konsultohet me mjek obstetër-gjinekolog. Për më tepër, të zgjatur dhe të tepruar "nalyahannya" në bar mund të ulin presionin e gjakut.

Komplikimet e toksicitetit të hershme:

- dështim të shumëfishtë të organeve, të cilat në ndërprerjen e parakohshme e shtatzënisë mund të çojë në vdekje;
- Trajtimi i vonuar i toksicitetit të hershme mund të shkaktojnë zhvillimin e preeclampsia vonë në shtatzëni në fund dhe shkëputje placentar.

Parandalimi i toksicitetit fillim shtatzënë

Toksikoz Parandalimi duhet të kryhet para shtatzënisë, kjo përfshin:
- trajtimi në kohë i sëmundjeve kronike që shkaktojnë sëmundje në mëngjes;
- Refuzimi i abortit;
- mënyrë jetese të shëndetshme;
- përgatitjen psiko-fizike për një shtatzëni të ardhmen.

Konsultimi obstetër-gjinekolog në temën e toksemisë hershme të shtatzënisë:

1. Unë jam vazhdimisht i sëmurë, por nuk ka të vjella. Çfarë duhet të marrë?
    Nëse nuk ka të vjella, asgjë të mos pijë. Ndiqni rekomandimet e përgjithshme. Hani herë neskolkol në ditë në doza të vogla, më shumë pushim.

2. A peshën e toksicitetit seksit të fëmijës?
    Jo, nuk ka.

3. Unë kam 6 javë të toksemisë shtatzënisë ishte i fortë. Tani 10 javë nuk u kujdes. A është kjo normale? Kam dëgjuar se në qoftë sëmundje në mëngjes fillon 12 javë para se të ndalet.
   OK, kështu që trupi juaj është përshtatur për të shtatzënisë.

4. Unë kam të vjella të vazhdueshme - 6 herë në ditë. Gjinekologu sugjeruar për të shkuar në spital, jo edhe duke kërkuar analizë. Ndoshta ju prapë mund të merrni trajtim mjekësor në shtëpi?
    Jo, me të vjella të shpeshta monitorim të tillë të nevojshme dhe trajtimit në spital.

5. Unë jam 25 javë shtatzënë, por unë isha ende i sëmurë. Vë dyfishtë në spital për shkak të sëmundjes në mëngjes, por kurrë nuk vylechili.Chto bëni?
   Ju duhet një poobsledovatsya shtesë një neurolog dhe një gastroenterologist. Nëse nuk ka patologji organike nuk është, atëherë më shumë gjasa simptoma ndodhin për shkak të të ushqyerit të pahijshme.

6. Unë shtatzënisë 8 javë, marrja e gripit. Të vjella të vazhdueshme, ka humbur peshë prej 5 kg. Çfarë duhet të marrë?
   Nuk ka nevojë për vetë-mjekoj .Srochno obratitites gjinekologun, në rastin tuaj treguar trajtim të pacientit.

7. Gjinekologu më këshilloi që të kanë pjekur mish, por unë gjithmonë toshnit.Kak hani mish, kështu që nuk ka shkaktuar neveri?
   Këto metoda nuk e bëjnë. Hani vetëm ato ushqime që nuk shkaktojnë sëmundje të përzier, në mëngjes derisa të ndalet.

8. Pastrimi dhëmbët çdo herë duke shkaktuar refleks vjella. Çfarë duhet të bëni?
    Mundohuni për të ndryshuar pastë dhëmbësh. Nëse nuk ndihmon, atëherë duhet të kufizojë përkohësisht dhëmbët shpëlarje.

Obstetër-gjinekolog, MD Christina Frambos