Ftohjet gjatë shtatzënisë


Ftohjet - një sëmundje e shkaktuar nga viruset (SARS, duke përfshirë edhe viruset e gripit) dhe provokuar hipotermi. Ftohjet Kontraktuese në çdo kohë, duke përfshirë gjatë shtatzënisë. Incidenca kulmin ndodh në sezonin e ftohtë, dimër dhe pranverën e hershme.

Mbrohuni nga të ftohtit gjatë shtatzënisë nuk është aq e lehtë. Fakti është se gjatë shtatzanisë, madje edhe në gratë plotësisht të shëndetshme reduktuar imunitetin, një të ashtu-quajtur "imunosupresioni", pra shtypjen e imunitetit dhe trupi nuk mund, si më parë, për të mbrojtur veten nga goditja e viruseve të ndryshme. Imunosupresioni gjatë shtatzënisë nuk është një patologji, si shumë besojnë, por normë fiziologjike. Natyra specifike suppresses imunitet nënën shtatzënë për të shmangur konfliktin imunitar midis fetusit dhe nënës.


Kështu, shkaku kryesor i ftohjet gjatë shtatzënisë - një sistem të dobësuar imunitar. Faktorë të tjerë që mund të shkaktojnë përnjëhershme të ftohtë të përbashkët përfshijnë: kontakt me pacientët infektive, motit të ftohtë dhe të lagësht, stresi dhe alergjitë, pirja e duhanit - të dyja aktive dhe pasive.

Simptomet e ftohjet në shtatzëni

Ftohtë e parë manifestohet si pafuqi butë, dhimbje koke dhe lodhje. Gjendja përkeqësohet gjatë natës. Nuk ka kollë, rrufë, teshtitjes, dhimbje të fytit, humbje e oreksit. Ndryshe nga simptoma të gripit të ftohjet, infeksionet virale e shkaktuar nga të tjera, më pak të theksuara. Një kollë zakonisht është i butë dhe të thatë. Temperatura nuk ngrihen mbi 38 gradë dhe në shumicën e rasteve është normale. Periudha aktive e sëmundjes zgjat mesatarisht 2-3 ditë, pastaj simptoma të ftohtë gradualisht regres.           

Në zakonshme "jo-shtatzënë" gjendjen e kërkon këshillën ka mjekut ftohtë, por në qoftë se gruaja është shtatzënë, atëherë konsultoheni me mjekun apo terapisti Laura është një domosdoshmëri për të mbrojtur veten dhe fëmijën tuaj nga komplikimet e mundshme të infeksionit viral.

Diagnoza ftohtë (ARI) është i bazuar në ankesat shqyrtim shtatzënë dhe e të dhënave - sulmet në fyt dhe bajame, mukusit të vazhdueshme dhe hundën dhe kështu me radhë.

Trajtimi i ftohjet në shtatzëni

Duke e trajtuar ftohjet gjatë shtatzënisë duhet të trajtohen me kujdes ekstrem! Shumica droga janë kundërindikuar në shtatzëni për shkak të efekteve anësore mbi fetusin. Për më tepër, shumë nga mjetet e mjekësisë tradicionale mund të ofrojnë ndonjë dëm kimike e vështirë, kështu që përdorin ndonjë ilaç dhe bimëve duhet të jetë vetëm pas recetë.

Me barna kundër ftohtë të përbashkët është përdorur për të lehtësuar vasoconstrictor frymë bie (Naftizin, Halozolin, Nazivin) herë apo dy herë në ditë, por jo më shumë! Dhe të aplikojnë një rënie vetëm në fazën akute të sëmundjes me sekrecione të bollshme nga hunda. Nëse rinitit nuk është shumë i shqetësuar në lidhje me pika nuk duhet të përdoren. Fakti që bie çdo gjë vasoconstrictor të ketë një efekt negativ në rrjedhën e gjakut placentar dhe mund të çojë në frenim të rritjes fetale ose hipoksi saj. Sidomos nuk rekomandohet pika për 12 javë të shtatzënisë, kur fëmija paraqet organet vitale.

Një dhimbje të fytit topically aplikuar antiseptics. Ju mund të gargarë zgjidhje hlorheksedynu ose furatsillina për 30 sekonda. Zakonisht, antiseptics shpejt eliminimin e dhimbje të fytit. Në çdo rast, nuk duhet të abuzojë me to, dhe pastaj të përdorin më shumë lehtësim dhimbje nuk duhet të jetë.

Në drogës ftohtë antipiretik nuk përshkruhen, sepse zakonisht temperatura nuk i kalon 38 gradë. Megjithatë, në qoftë se temperatura tejkalon limitet e lejueshme (e cila është e rrallë!) Ose, nëse shtatzënë shumë të dobët të tolerojë temperatura është droga me kujdes të përshkruara antipiretik. Preferencë është dhënë paracetamol. Shumica e padëshirueshme për të përdorur aspirinë për të ulur temperaturën, sepse ajo mund të shkaktojë një dështim.

Në asnjë rast nuk duhet të marrë antibiotikë! Së pari, ata nuk kanë nevojë. Së dyti, antibiotikët mund të shkaktojë keqformime të rënda në fetusin.

Sot tregtohet në mënyrë aktive për të trajtuar ftohjet ilaçe homeopatik dhe immunomodulators. Lidhur me përgatitjet homeopatik - efektiviteti i tyre deri më sot nuk e provuar. Immunomodulators gjithashtu jo një ilaç për trajtimin e ftohjet gjatë shtatzënisë. Cakto një droge të caktuar mund vetëm mjek-immunologist pas testit.

Në shumicën e rasteve, kursi i ftohjet komplikuara dhe jo të vonohet për shkak të mungesës së trajtimit, dhe një mënyrë jetese. Çfarë doni të thoni?

Ftohtë e parë nuk mund të lëvizin këmbët. Pacientët shtatzëna nevojë për pushim tjetër-shtrat për 2-3 ditë të paktën para, kur shteti veçanërisht e vështirë. Nëse jeni duke punuar, për të qëndruar në shtëpi deri në fund të ndjehen mirë.

Së dyti, të pini shumë lëngje. Nëse nuk ka ënjtje, më fluide ju konsumoni, aq më shpejt shërohen.

Mirë të përshtatshme për këtë qëllim me të ngrohtë (jo të nxehtë!) Çaj me limon, mjaltë, butë, kamomil dhe kështu me radhë. Ushqimi është gjithashtu e mirë për të konsumuar në një supave të ngrohta dhe të lëngshme dhe broths, ushqimi më i mirë për dietë të sëmurë prostudoy.V duhet të përfshijnë qepë dhe hudhër.

Dhe së treti, shtatzënë me një të ftohtë të mbajtur veten ngrohtë. Ju duhet të veshin çorapet në këmbët e tij dhe të qëndrojnë nën një batanije. Nuk e teproj me trajtime ngrohjes - gënjeshtër absolutisht kundërindikuar në një banjë të ngrohtë për ftohjet, të shkojnë në banjë ose sauna. Mustardë vënë është edhe e pamundur. Ju bëni mbytje ftohtë për lehtësimin e kollë dhe të ftohtë.

Gargarë një domosdoshmëri. Nëse dhimbje të fytit pak, pije përdorin zgjidhje më të mirë me kamomil, Calendula, sode, kripë.

Për të luftuar undead horoshoy alternative pika vasoconstrictor janë pika nga detit-Aqua Maris. Vaj shumë efektive bimor "Dr mami". Vaj zonën përreth hunda dhe frymëmarrjes hundës smeared lehtë shpejti. Nëse nuk ka reagime alergjike, vaj mund të përdoret disa herë në ditë.

Ymmunostymulyatorom natyrshme për të trajtuar ftohjet është rrikë. Ajo ka kohë që janë përdorur në mjekësinë popullore. Rrikë është e nevojshme për të imët hekura dhe përzierje me sheqer. Lini një ditë, tendosje dhe mund të aplikohet tretësirë ​​çdo orë një lugë gjelle për lehtësimin e simptomave.

Pas tre ditësh të trajtimit simptoma të ftohtë duhet të tërheq mbrapsht një javë ju duhet të shërohen. Nëse jo, ju duhet të ri-aplikojë te mjeku.

Kështu, parimi kryesor i trajtimit ftohjet gjatë shtatzënisë - është që të përpiqen të ndjekin parimet e mësipërme të trajtimit dhe më pak të marrë ndonjë ilaç, sepse disi pothuajse të gjitha barnat kanë efekte anësore dhe ndikimin e tyre në të fetusit.

Komplikimet të ftohtë:

- miscarriages;
- keqformime fetale;

- frenim i rritjes;
- në mungesë të trajtimit të duhur në grua shtatzënë mund të zhvillojnë dhimbje të fytit, otitis media, sinusit, bronkit.

Parandalimi ftohjet:

- mënyrë jetese të shëndetshme, refuzimi i zakone të këqija;
- marrja e vitaminave, sidomos mbrojtja aktive kundër infeksioneve janë vitaminat A dhe C;
- në mot të ftohtë, vishen me rroba të ngrohta, për të parandaluar hipotermi;
- gjatë epidemisë së sëmundjeve virale hani shumë qepë dhe hudhër të freskët, si dhe në enët.

Konsultimi obstetër-gjinekolog Related ftohjet gjatë shtatzënisë:

1. Unë jam shtatzënë dhe një të ftohtë. Fort dhemb dhe fyt druri, ethe. Çfarë duhet të marrë?

 Nëse ka ethe, të shihni një mjek dhe jo vetë-mjekoj. Për të lehtësuar dhimbje të fytit, fyt të rekomandojë zgjidhje propolaskat hlorheksedynu ose furatsyllinom.

2. Unë të përballet me një javë. Sot ndihem i dobët, një fyt pak pobolyuye. Si sëmundje shall? A kam nevojë për të shkuar në spital për shkak të tij?
Jo, spitali nëpër të ftohtë pa shtrat, madje edhe para lindjes. Nëse nuk ka ënjtje, mënyra më e mirë për të mbulohem një të ftohtë është shumë pije të nxehtë, emocionale dhe paqja fizike.

3. Unë jam 4-5 javë ftohtë shtatzënë dhe papritmas sëmurë. Si të sëmundjes ndikojnë në fëmijën?

Ftohtë në fazat e hershme mund të çojë në abort.

4. prostudoy.Shodila sëmurë me mjekun ENT, ai më dha pika hundë dhe qetësohuni tërë populli sredstva.No për një javë nuk do të kalojë. Mund të paefektshëm trajtimi?
Konsultoni mjekun tuaj përsëri.

5. A mund të trajtoj ftohjet alkool gjatë shtatzënisë?
Asnjë mënyrë.

6. sëmurë me një të ftohtë. Tani ndihem mirë, thjesht nuk prozodit kollë për 2 javë. Çfarë duhet të bëni?
Shko tek terapist, kollë ftohjet shpesh vazhdon për aq kohë të gjatë.

7. Unë jam shtatzënë, unë 37,8hradusov temperaturën. Ajo ndihet keq, lulls. Ajo mund të marrë antipiretik?

Deri në 38 gradë antipyretics nuk duhet të pini. Nëse më lart, ju mund të merrni paracetamol, por vetëm në qoftë se mjeku këshillon.

8. Unë jam shtatzënë me temperaturë të ftohtë rrit në 39 gradë. Ka pasur shkarkesë të përgjakshme nga trakti gjenital. Çfarë duhet të bëni?
Ju urgjentisht duhet të kontaktoni një gjinekolog ose telefononi në një ambulancë, gjakderdhje mund të tregojë një abort.

9. A mund të përdor antibiotikët gjatë shtatzënisë për të trajtuar ftohjet?
Ju nuk mund të.

10. Mund shtatzënë me një shëtitje të ftohtë në banjë?
Padëshirueshme, dhe nëse temperatura është - e ndaluar rreptësisht.

Obstetër-gjinekolog, MD Christina Frambos