Insuficienca placentare


Placentar (ose feto-placental) dështimi (FPN) - një mosfunksionim i placentës ndikuar nga faktorë të ndryshëm.

Placenta - një organ me rëndësi jetike që formon gjatë shtatzënisë. Ajo krijon një marrëdhënie në mes të nënës dhe fetusit. Për shkak se ajo është një transferim i ushqyesve nga nëna tek fetusi nxjerrës kryer, frymëmarrjes, hormonal dhe funksionin mbrojtës të fetusit.

Nëse placenta nuk e kryen këto funksione plotësisht, zhvillimin feto-placental pamjaftueshmërinë. Në fakt FPI - një probleme të qarkullimit të gjakut në nënë-placenta-fetus. Nëse shkeljet janë të vogla, ata nuk kanë efekte negative në fetus, por ashpërsia e FPN zhvillimin e fetusit hipoksi (mungesa e oksigjenit), e cila mund të çojë në vdekjen e tij.


Në mëshirë të fatit të dalluar dy forma dështimin feto-placental - akute dhe kronike.

Në shqetësimit akute të rënda të FPN përmes rrjedhjes së gjakut in utero-placentar ndodh shkëputje e parakohshme e placentës, e cila mund të çojë në abort.

FPN kronike (e cila është më e zakonshme), ka një përkeqësim gradual i fluksit të gjakut në placentë. Nuk kompensohen dhe forma decompensated të FPN kronike.

Kur kompensohen FPI, pavarësisht përkeqësimit të lehtë e furnizimit me gjak të fetusit përshtatet këtyre ndryshimeve dhe nuk vuajnë për shkak të kapaciteteve kompensuese të organizmit.

Në decompensated FPN është e qëndrueshme përkeqësim utero-placentar rrjedhjen e gjakut, e cila çon në fëmijën uria oksigjenit, zhvillimin vonesë dhe çrregullime kardiake.

Faktorët që provokon shfaqjen e FPN gjatë shtatzënisë përfshijnë:

- sëmundjet endokrine (diabet, sëmundje tiroide), sëmundje të sistemit kardiovaskular (zemrës, hipertension);
- mosha mbi 35 vjet;
- anemia e shkaktuar nga mangësi hekuri në gjak;

- zakone të këqija gjatë shtatzënisë (pirja e duhanit, konsumimi i alkoolit dhe përdorimit të drogës);
- infeksionet, infeksionet seksualisht të transmetueshme;
- aborti në të kaluarën;
- Sëmundjet kronike gjinekologjike - fibroids mitrës, Endometrioza, keqformime mitrës (shalë, antlered).

Simptomet e pamjaftueshmërisë placentar

Në kronike kompensohen simptomat FPI fshirë shtatzënë dhe ndihet krejtësisht normale. Prania e gruas placentar pamjaftueshmërisë mëson zakonisht gjatë ultrazërit.

Në simptome decompensated akute dhe kronike FPN më e theksuar. Së pari vërejtur nxitje më aktive të fetusit, pastaj llokoçis ulur në mënyrë dramatike.

Mos harroni se zakonisht duke filluar nga java e 28-të të shtatzënisë, nëna shtatzënë të ndjehen nxitje e duhur të fetusit të paktën 10 herë në ditë. Nëse fetusi lëviz më pak se 10 herë në ditë - kjo është arsyeja për ankesë menjëhershëm të obstetër-gjinekologu.

Përveç kësaj, me decompensated FPN nëse ka vonesë në zhvillimin e fetusit, reduktimi i shënuar në madhësinë e barkut. Megjithatë, në mënyrë të pavarur të zbuluar ndryshimet e tilla është e vështirë, sepse zakonisht zbulon këto ndryshime gjatë pranimit të planifikuar gjinekolog.

Së fundi, shenja më e rrezikshme e FPI akut - është shfaqja gjakderdhje nga vagina. Kjo është një shenjë e shkëputjes së parakohshme të placentës që gjendet normalisht dhe kërkon apel të menjëhershëm për obstetër-gjinekologu.

Ekzaminimi i dyshuar feto-placental pamjaftueshmëri

Për diagnozën e feto-placental pamjaftueshmërisë në obstetrikë përdorin tri metoda themelore - ultratinguj (US) dhe Doppler kardyotokohrafyyu (CTG). Në çdo dyshim të vogël të FPN të gjitha këtyre sondazheve duhet!

Kur me ultratinguj vlerësuar aktivitetin motor fetusit, shteti i placentës (trashësia e saj dhe maturimit) janë madhësia matur e fetusit, sasia e lëngut amniotik.

Në praninë e FPI nga ultrazërit shënuar rënie ose rritje në trashësi placentar më shumë se 5 mm në krahasim me vlerat normale të mandatit. Në të njëjtën placenta, ndërsa ka shenja të "plakjes së parakohshme", siç dëshmohet nga depozitimin e kripërave kalciumit.

Gjithashtu vuri në dukje vonesë zhvillimit të fetusit të periudhës së përshtatshme gestational, reduktuar aktivitetin e tij fizik. Ka një ndryshim në sasinë e lëngut amniotik - ato mund të jenë më normë (polyhydramnios) ose më pak (oligohydramnios).

Doppler është kryer për të vlerësuar rrjedhën e gjakut në enët e kordonit të kërthizës, mitrës dhe trurit të fetusit.

CTG kryer për të vlerësuar aktivitetin e fetusit kardiak. Nëse diagnoza është e konfirmuar nga FPI, CTG kryhen çdo ditë, zakonisht në drejtim të spitalit.

Trajtimi feto-placental pamjaftueshmëri

Duhet të theksohet se trajtimi i pamjaftueshmërisë placentar duhet të kryhet vetëm në spital. Përjashtim është kompensuar formë FPN në të cilën kërkohet vëzhgimi dinamike ambulatore dhe trajtim.

Për fat të keq, tretmane efektive mund menjëherë të shërohen nga FPI nuk ekziston. Qëllimi kryesor i trajtimit konsiston kryesisht në parandalimin e komplikimeve të sëmundjes.

Për këtë qëllim, i emëruar grupet e mëposhtme të drogave:

- Agjentët vasodilator si Curantil për të përmirësuar microcirculation, eliminimin e hypoxia në indet e fetusit dhe për të parandaluar ndryshimet e mëtejshme negative në placenta;
- droga që aktivizuar metabolizmin në indet siç Aktovegin, acid askorbik, vitaminë E, Troxevasin;

- ilaçe që ju ulin tonin e mitrës, të tilla si Hynipral, sulfate magnezi, jo-spa.

Për të përmirësuar utero-placentar rrjedhjen e gjakut përdoret gjithashtu aminophylline, Trental, glukozë-novokaina përzierje.

Me rritjen e koagulimit të gjakut përdoren agjentët antiplatelet (heparin, Kleksan).

Për normalizimin e sistemit nervor ngacmim përshkruajnë barna që përmirësojnë gjumit (tretësirë ​​Valerian ose Leonurus, Glycine).

Këto janë droga kryesore të përdorura në obstetrikë për trajtimin e pamjaftueshmërisë placentar. Trajtimi i saj i FPI mbajtur rreth 2 javë nën kontrollin e CTG, ultrazërit dhe Doppler. Efekti i trajtimit varet nga kohëzgjatja e shtatzënisë (kur një FPN në fazat e mëvonshme, prognoza është më e favorshme se sa në fillim) dhe jetesës së gruas shtatzënë.

Nëse jeni të diagnostikuar "pamjaftueshmërinë placentar" i kushtoj vëmendje të jetesës. A nuk e mohojnë vetes një gjumë të gjatë. Një grua shtatzënë duhet të flenë të paktën 8 orë në ditë, në mënyrë ideale 10 orë në ditë. Mbroni veten nga stresi! Kaloni më shumë kohë jashtë.

Përveç kësaj, të marrë vitaminat dhe mineralet që ju të caktojë një mjek. Kjo është veçanërisht e vërtetë gjatë sezonit të ftohtë.

Heqin qafe e zakone të këqija (nëse ka). Kur shtatzënia është e kundërindikuar zakone të këqija, ndërsa diagnoza FPI mund të çojë në pasoja të pakthyeshme për fëmijën.

Gjinitë me pamjaftueshmëri placentar

Një çështje e ditës është metoda e dorëzimit në FPI. Kur kompensohen formë, në qoftë se fetusi nuk vuan, gruaja mund të lindë nga vagina. Në të gjitha rastet e tjera, prania e një fetusi qëndrueshëm tregon seksion cezariane.

Komplikimet FPI:

- Shkëputja e parakohshme e placentës, abortit;
- frenim rritja dhe zhvillimi i fetusit;
- hipoksi zgjatur fetusit, e cila mund të çojë në një rënie në rrjedhjen e trurit të gjakut në embrion, të veshkave polycystic për të ngadalësuar rritjen e kockave. Në disa raste kjo çon në vdekjen e fetusit përpara lindjes ose menjëherë pas lindjes.

Parandalimi i pamjaftueshmërisë placentar:

- Refuzimi i shprehive të këqija para dhe gjatë shtatzënisë, një mënyrë jetese të shëndetshme;
- ushqyerit gjatë shtatzënisë, marrja e vitaminave;
- ekzaminim nga një shtatzëni e planifikimit gjinekolog (trajtimin e infeksioneve gjenitale, sëmundje kronike);
- Zbatimi i mundshëm i funksionit riprodhues 35.

Konsultimi obstetër-gjinekolog në temën FPN

P: A mund të shkaktojë FPN nëse shpesh ultratinguj?
A: Jo.

Pyetje: Cila është më e mirë spital të lindjes për të lindur në praninë e FPI?

Përgjigje: Në spital, ku pajisjet përkatëse për foshnjat premature dhe raundin e neonatolog orën dhe përtëritja. Ky është kushti kryesor.

P: A mund FPN nëpërmjet një dietë të rreptë?
Përgjigje: Po, dietë është më mirë të mos përzihen në shtatzëni.

Pyetje: Për dy javë shtrirë në një spital në FPI dhe efekt me ultratinguj dhe Doppler nr. Çfarë do të thotë kjo të caktuar trajtim të pasakta ose mënyrën se si ajo duhet të jetë?
A: Trajtimi i FPN jo gjithmonë efektive, por në çdo rast është e nevojshme për të parandaluar komplikimet.

Pyetje: Nëse ka një vonesë në zhvillimin e fetusit nëpërmjet FPN, mund të shërohet në qoftë se shumë janë atje?
Përgjigje: Jo, trajtim është e nevojshme. Atje "shumë" nuk duhet të duhet për të ngrënë plotësisht dhe të ushqyerit duhet të jetë së bashku me trajtimin kryesore.

Pyetje: Nëse fëmija ka lindur pas decompensated FPN, do të vazhdojë të shëndetshme?
Përgjigje: Si rezultat i hipoksi zgjatur në mitër fëmija mund të ketë probleme neurologjike (nervozizëm, rritjen duart ton dhe këmbët, etj). Por kjo jo se nuk është gjithmonë e akorduar në negative!  

Pyetje: Unë kam një javë për të lindur. Sipas SHBA vënë "plakjen e placentës." Një CTG dhe Doppler absolutisht normale. A mund të mbajnë veten?
Përgjigje: Më shumë gjasa, kjo është kompensuar formë FPN, më të favorshme. Në këtë rast, ju mund të lindë veten.

Obstetër-gjinekolog, MD Christina Frambos