Pyelonephritis në shtatzëni


Pyelonephritis - një sëmundje e veshkave karakterizohet nga pezmatimi i indeve të veshkave intersticiale, ndjekur nga humbjen e gota dhe lojë me birila. Kur shtatzënia është prekur më shpesh veshkën e duhur. Në përgjithësi, pyelonephritis zhvillon në rreth 7% të grave shtatzëna dhe e quajti atë shkencërisht "pyelonephritis gestational", dmth pyelonephritis, të zhvilluara gjatë shtatzënisë. Duke pasur parasysh se pyelonephritis gestational mund të shkaktojë komplikime të rënda gjatë shtatzënisë - një problem veçanërisht të rëndësishme.


Çka e shkakton sëmundje? Pse pyelonephritis është shpesh zhvillon gjatë shtatzënisë? Shkaku kryesor i pielonefrit gestational - mekanike. Gjatë shtatzënisë, mitra rritet gradualisht në madhësi, "shtrydhet" organet fqinje, duke përfshirë ureters - kanalet veshkave nxjerrës, të cilat çojnë nga veshkat mënyrë mochu.Takim, urina nuk mund normalisht të kalojë nëpër uretër. Për të njëjtën arsye pyelonephritis ndodh më shpesh në gjysmën e dytë të shtatzënisë, kur madhësia maksimale mitrës.

Një tjetër faktor i rëndësishëm që kontribuon në zhvillimin e pielonefrit gestational - është ndyshime të hormoneve në shtatzëni. Ndryshimi treguesit e hormoneve në trup, kryesisht estrogjenit dhe progesterone, duke çuar në përkeqësimin e ureteral peristaltikės dhe si rezultat - për të promovuar urinë e vështirë.

Kështu, të gjithë nga shkaqet fiziologjike kryesore për stagnimin e urinës në legen i veshkave, i cili është një sfond të favorshme për kultivimin e mikroorganizmave patologjike - E. coli, Staphylococcus, streprotokokkov dhe kështu me radhë. E gjithë kjo çon në zhvillimin e procesit infektive-inflamator në veshka, dmth pyelonephritis.

Mbi të gjitha për pielonefrit gestational janë shtatzënë, të cilët kanë shërohen ndonjëherë nga pielonefrit ose cystitis. Përveç kësaj, faktorët shkaktuar përfshijnë reduktuar imunitetin, hipotermi dhe mungesa e ushtrimit.

Në mënyrë tipike, simptomat kryesore janë ndjerë, duke filluar me 22-24 javë të shtatzënisë. Si janë shprehur me simptoma varet kryesisht në formën e pyelonephritis, akute ose kronike.

Në formën akute të pyelonephritis gjendje shtatzënë përkeqësohet - rritur temperatura, nuk është një dobësi, letargji, ethe, dhimbje koke të rënda, dhimbje të muskujve, të përzier, të vjella, humbje e oreksit.

Karakterizohet nga pamja e dhimbje në rajonin e mesit. Në varësi të nëse veshkave është e prekur, dhimbje mund të jetë anën e djathtë ose të majtë të belit. Në pielonefrit dypalësh, pra, me humbjen e të dy veshkat, dhimbja do të në të dyja anët.

Në formën kronike e simptomeve pyelonephritis kishte shprehur. Shqetësuar në lidhje me dhimbje e shurdhër dhemb në zonë poyanichnoy, dobësi, letargji, dhimbje koke.

Duke pasur parasysh natyrën e dhimbshme e pyelonephritis në samodiahnostytsi ajo është ngatërruar shpesh me kërcënimin e abort. Në çdo rast, madje edhe për simptoma të vogla, shtatzënë duhet të kontaktoni menjëherë obstetër-gjinekolog tuaj dhe të thoni në lidhje me ankesat e tyre.

Për mjeku diagnozën përshkruan një numër të laboratorike dhe instrumentale studimeve:

- Testi i gjakut ndihmon të zbuluar ndryshimet inflamatore, rritjen e nivelit të qelizave të bardha të gjakut, ESR; Pyelonephritis theksuar reduktuar hemoglobinës;
- kimi gjakut (rritja e mundshme e ure dhe kreatininës)
- urinalysis; Analiza e urinës nga Nechiporenko dhe për Zimnitskiy. Kur pyelonephritis me proteina urinë dhe qelizat e bardha të gjakut të zbuluar ndoshta edhe një sasi të vogël të gjakut;
- bakteriologjik urina-të bëjë për patogjen saktë dhe ndjeshmëri e saj ndaj antibiotikëve;

- Renale ultratingull - do të preken veshkave me rritjen e ristrukturuar;
- konsultuar nephrologist;
- hromotsystoskopyya dhe studime instrumentale e veshkave dhe traktit urinar sipërme të zbuluar shkallën e kalimit të urinës;
- ureteral catheterization - kryejnë dy diagnostike (tregojnë shkallën e kalimit të urinës) dhe për qëllime terapeutike. Hulumtimet kryer nën ultrazërit.

Vëllimi i testeve diagnostike në çdo rast përcakton vetëm mjek obstetër pas shqyrtimit shtatzënë. Në pielonefrit akut dhe një përkeqësim i formës kronike të dërguar sëmundjes shtatzënë për trajtim dhe vëzhgim në spital.

Trajtimi është kryer në spital së bashku me një nephrologist. Gjëja e parë që të fillojë trajtimi pyelonephritis - një restaurim i kalimin e urinës. Për këtë qëllim, kryejnë "terapi pozicional." Shtatzënë vendosur në anën e kundërt në pacientit veshkave vendosur pozitën gju-bërryl. Butë heqë fundin e krevatit. Ky pozicion i kontribuon devijimit mitrës shtatzënë dhe ul presionin mbi ureters. Në qoftë se një situatë e natës nuk është përmirësuar, bazuar në të dhënat ultratinguj transmetimit ureteral catheterization e ultrazërit prekur veshkave. Në shumicën e rasteve, këto manipulime të çojë në efekt pozitiv.

Por në qoftë se nuk ka asnjë turistik rezultat të chrezkozhnoy nephrostomy birë (kullues urinës nga veshka duke përdorur një kateter, e cila është injektuar direkt në veshka prekur). Në raste të rralla, të komplikuara me purulent pielonefrit, kur gjendja e rrezikshme për jetën për nënën dhe fetusin bëjë decapsulation veshkave (kapsulë fijor hequr veshkën prekur) ose nephrectomy (veshkave hequr). Paralel me çështjen e përshtatshmërisë së mbajtjes së shtatzënisë. Në shumicën e rasteve, duhet të ndërpresin shtatzëninë e shtatzënisë, duke pasur parasysh probabilitet të lartë të komplikimeve septike.

Ilaçet pyelonephritis përshkruar nevojshme. Grupi kryesor i drogës është trajtimi më efektive për pielonefrit - është antibiotikët. Në shtatzëni, mjeku duhet të vënë me kujdes në zgjedhjen e ndonjë antibiotikëve, sepse antibiotik duhet të jetë jo vetëm efikase, por edhe të sigurt për fetusin. Penicilinat numri i preferuar (ampicilin, oxacillin), cefalosporinat (tseporin, Supreks), aminoglycosides (Netilmetsin) dhe macrolides (erythromycin). Ajo është e kundërindikuar në mënyrë rigoroze gjatë antibiotikët shtatzënisë streptomytsynovoho dhe tetracycline. Në çdo rast, mjeku specifike drogës mund të caktojë vetëm pas përcaktimit të llojit të patogjen dhe ndjeshmërinë e tij ndaj antibiotikëve. Kursi i trajtimit me antibiotikë nuk është më shumë se 10-14 ditë.

Për të rritur efektin e antibiotikëve antimicrobials përshkruara në paralele (5 KOKSH). Gjithashtu kryerjen e terapisë fluide (gemodez, laktosol). Të gjitha gratë shtatzëna, pavarësisht nga pielonefrit, përshkruajnë antispasmodics (Jo-spa, baralgin), desensitizing droga (diazolin, tavegil, Suprastin), tretësirë ​​qetësues sanëz ose Leonurus, vitamina B, C dhe PP.

Pyelonephritis kronike ka nevojë për t'u shtruar në spital nëse urinalysis është normale. Shtatzënë japin këshilla të përgjithshme për mënyrën e jetesës dhe zakonet dietik.

Për një shërim të shpejtë në akute shtatzënë duhet të përmbahen në shtrat. Jo përkeqësimi i pielonefrit kronike, në të kundërtën, duhet të çojë jetën pasive. Ju duhet të eliminuar nga dieta djegëse, skuqur, i tymosur dhe edu.Polezno kripur pini pije natyrore frutash, duke përfshirë lëng kokrra të kuqe, pije frutash dhe lëngje. Është gjithashtu e rekomanduar për të pirë teas me efekt diuretik dhe Phytomixture diuretik veshkave shiten në farmaci.

Për tifozët e mjekësisë tradicionale është edhe mjetet juridike efektive bimor, të cilat mund të përdoren në kombinim për trajtimin parësor të pyelonephritis në fazën akute ose si parandalimin e sëmundjeve. Ajo quhet Canephron N. medikament ka efekt anti-inflamator, antispasmodic dhe diuretik. Nëse nuk ka reagime alergjike, shtatzënia mund të aplikohet kohë të mjaftueshme.

Komplikimet e pyelonephritis në shtatzëni:

- infeksionit intrauterine;
- miscarriages;
- vdekja intrauterine fetusit;
- lindja e parakohshme;
- zhvillimi i preeclampsia, një komplikacion të shtatzënisë, e cila çon në rritjen e presionit të gjakut, edemë dhe proteinuria;
- renale pamjaftueshme shtatzënë, zhvillimi i komplikimeve të rënda septike që mund të çojnë në vdekjen e nënës dhe fetusit.

Parandalimi i pielonefrit:

- Jeta ulur gjatë shtatzënisë, ecje të shpeshta, duke ecur të paktën 30 minuta në ditë;

- në prani të fundit, sëmundjet kronike të sistemit urinar - pajtueshmëria me numër 7 dietë të veçantë të gjithë shtatzanise;
- fshikëz rregullt zbrazjes (të paktën një herë në çdo 3-4 orë) gjatë shtatzënisë;
- futje fluide të paktën 2 litra në ditë (në mungesë të edemë!).

Pyetje dhe përgjigje.

1. A mund të lindin vetë, në qoftë se gjendet pyelonephritis shtatzënë gestational?
- Ju mund të, pyelonephritis jo një tregues për seksionin cezariane.

2. A ultratinguj renale. Diagnostikuar me pielonefrit. Një mjek i emëruar Canephron Auhmentin.Mozhno dhe unë nuk marrin augmentin, është e rrezikshme për fetusin?

- Augmentin drogës në vend toksik për gratë shtatzëna, ajo është zakonisht nuk naznachayut.V ndonjë rast, kjo çështje duhet të diskutohet me mjekun tuaj, pasi rezultatet e ekzaminimit bakteriologjike të urinës.

3. pyelonephritis mund të trajtohet vetëm Canephron?
- Ne nuk mund, Canephron përdoren vetëm në kombinim për trajtim parësor.

4. Unë kam përkeqësuar në mënyrë të përsëritur gjatë pielonefrit shtatzënisë. Çfarë nuk rekomandojmë që të përdorë më shumë për të antibiotikëve?
- Pini shumë lëngje, nëse nuk ka edemë, dhe fshikëz shpesh sporozhnyayte. Pi Canephron nëse mjeku do të rekomandojë.

5. Kam gjetur një proteine ​​të vogël në urinë, por jo të bardhë qelizat e gjakut dhe gjak. Kjo është, pyelonephritis?
- Një analizë e tillë nuk është e informative në të gjitha, ajo mund të jetë preeclampsia. Ju duhet të jepni një mostër e urinës për Nechiporenko dhe Zimnitskiy.

6. Unë u diagnostikua me pielonefrit kronike vendosur në fëmijëri. A mund të bëhet me barrë dhe të lindë?
- Nëse nuk dështimi i veshkave - të jetë e mundur.

7. Unë jam në një sfond të pielonefrit kronike presion rritur ndjeshëm. Çfarë duhet të bëni?
- Menjëherë të kontaktoni gjinekologun tuaj dhe të shkoni në spital.

8. Kam gjetur qelizat e kuqe të gjakut në urinë. Mjeku këmbënguli që unë shkova në spital. Por duhet ajo?

- Kur hematuria dhe ndryshime të tjera në urinë - shtrimin në spital është e nevojshme.

Obstetër-gjinekolog, MD Christina Frambos