Ënjtje në Shtatzënia


Ënjtje, të mëdha apo të vogla, duart, këmbët, ënjtje vende të tjera gjithsesi kryesisht shoqërojnë shtatzëni. Një grua e rrallë që duruar dhe kishte një fëmijë, nuk do të përballen me këtë problem. Edema - nje grumbullim patologjik i lëngut në hapësirën ndërqelizor e indeve dhe organeve. Kjo manifestohet si ënjtje në çdo zonë të trupit. Nga vetë, ënjtje mund ose nuk mund të shfaqet vetëm ose të sjellë siklet. Megjithatë, kjo mund të jetë një shenjë e sëmundjeve të tjera të tmerrshme. Ënjtje e shoqëron shumë sëmundjeve të organeve të ndryshme dhe sistemet e trupit: inflamator, kardiovaskulare, veshkave, endokrine.


Gjatë edemë shtatzënisë shoqëruar me rritjen e pėrshkueshmėrisė e capillaries - enëve të vogla të gjakut, e cila çon në propotevanyyu lëngun nga qarkullimit të gjakut në indet.

Gishtat më të fryrë dhe këpucë me majë dhe këmbëve. Gjendja e motit të vështirë të nxehtë. Mënyra më e lehtë në njoftim ënjtje në vende të veshur unaza në gishta, të cilat mbeten pas tërheqjes së grooves rrethore ruhen për disa kohë. Ënjtje të këmbëve, këmbët shumë të lehtë për të kontrolluar. Great ose indeksin gishtin presion në lëkurë në pjesën e përparme të këmbës apo kyçin e këmbës, duke shtypur fjalën e saj të kockave. Nëse ënjtje është - pas gishtit hequr, është e dukshme në thellimin sy. Nëse vrimë nuk është qartë e dukshme, por gjatë gishtin e tij ende osyazaetsya vulë të vogël - është shkalla më e lehtë e sindromës edema, shpesh i quajtur "pastoznost."

Është e nevojshme të bëhet dallimi mes ënjtje fiziologjike dhe patologjike gjatë shtatzënisë. Kritere të qarta për ndarjen e këtyre dy koncepteve atje, shumë të paqëndrueshme jashtë vendit dhe diagnostifikimit në veçanti gratë të vështira edhe për profesionistë shumë të kualifikuar. Megjithatë: edemë fiziologjik, zakonisht nuk e theksuar, janë në Pastosity natyrës dhe më të lokalizuara në duart dhe këmbët. Ata, ndryshe nga patologjike nuk të çojë në komplikacione dhe janë qoftë vetë ose shoqërojnë shtatzëninë, jo duke dhënë shumë probleme me një grua tjetër se shqetësimin e tij për paraqitjen e përsosjes.

Ënjtje parregullt një pjesë ose një simptomë e një koncepti më të gjerë - preeclampsia. Kjo treshe klasike e simptomave në këtë sëmundje është zhvillimi i edemë, proteinuria (sekretim urinar proteina nuk është në normë), hipertensioni (tensioni i lartë i gjakut lart 140/90 mm Hg. Art.). Emri vjen nga fjala latine - Shtatzënia dhe pasqyron natyrën e sëmundjes. Kjo është një gjendje patologjike të shkaktuara nga vetë shtatzënisë dhe nuk është gjetur jashtë. Shkaqet e preeclampsia, pavarësisht nga vëmendje të shkencëtarëve dhe mjekëve për dekada të tëra, nuk është kuptuar plotësisht dhe varet nga shumë faktorë. Një shumë e hulumtimit mbi këtë temë, por nuk pajtohen në lidhje me shkaqet e vërteta të ndodhjes së tij atje tani. Nuk ka dyshim vetëm fakti se sëmundja është e lidhur direkt me shtatzëninë. Kjo gjendje nuk del jashtë shtatzënisë dhe kur ajo mbaron, shpesh vjen shërim të sigurt.

Shkalla e edemë

Klinikisht jonormal ënjtje shtatzëna klasifikuar nga gradë, ose faza, të cilat gjithashtu kanë dorëzuar një diagnozë.

Edemë fshehur manifestuar nga rritja e shtim në peshë, nokturia (natën shpeshta urinim), ulur prodhimit urinës (sasinë e urinës, zakonisht jo më poshtë 30-40 ml në orë, në varësi nga sasia e marrjes fluide).

Ënjtje e dukshme:

1 shkallë - këmbët fryrë dhe duart;

2 shkallë - ënjtje shkon në stomak;

3 shkallë - ënjtje shkon për personin;

4 shkallë - anasarca (edemë përgjithësuar).

Ënjtje zakonisht fillon me këmbë, shpesh me gurë. Me përparimin e sëmundjes edemë shtrihet lart. Megjithatë, duart ndonjëherë i fryrë fillimisht, këmbët vetëm atëherë, ënjtje pak lokalizuar të fytyrës dhe duarve. Ënjtje të fytyrës, karakteristikat e tij hrubeyut ënjtje veçanërisht e dukshme e qepallave. Shpesh fryrë labia. Puffiness mëngjes më pak të dukshme. Më saktësisht, ne nuk e shohin ata, të lëngshme nuk zhduket, vetëm të shpërndarë më shumë në mënyrë të barabartë të gjithë trupin gjatë natës, kur fle. Në fund të fundit, ne zakonisht e bëjmë atë në pozicionin e shtrirë në shpinë. Gjatë ditës, sepse ne jemi më të drejtë, ënjtje, sipas ligjeve të fizikës "rrjedhës" poshtë dhe të lokalizuara në gjymtyrët më të ulët, duke i kujtuar veten e dhimbje dhe lodhje e këmbëve, gjurmët e këpucë dhe çorape. Grumbullimi i mundshëm i lëngjeve në dëmtimit të dhëmbëve brenda trupit (edemë fshehur).

Sindromi ashpërsia edemë shpesh nuk ashpërsia e sëmundjes. Edhe me edema rënda grua shtatzënë nuk mund të ankohen, dhe gjendja e përgjithshme mbetet e kënaqshme. Megjithatë, më shumë se 90% nga lëvizjet sëmundjes në fazën e ardhshme, ka efektet e hipertensionit dhe proteinuria.

Rreziku Grupi për preeclampsia përfshijnë:

• Gratë shtatzënia e mëparshme e të cilit e komplikuar nga zhvillimi preeclampsia;

• shtatzëna me sëmundje njëkohshëm i sistemit kardiovaskular (hipertensioni), sëmundjeve të veshkave, melcise, tiroide, diabeti, metabolizmit lipid (trashje);

• të rinj (nën 18 vjeç), pervorodyaschye shtatzënë pas 30 vitesh;

• zhvendos në gjysmën e parë të toksemisë shtatzënisë (të vjella e shtatzënisë, jargëzim, dhe të tjerët.);

• shtatzëna me detektuar edemë fshehur;

• shtatzëna me bahatoplidnistyu;

• Gratë shtatzëna me rreziqet profesionale;

• shtatzënë me kushte të pafavorshme sociale dhe jetesës.

Komplikimet gjatë edemë shtatzënisë

Veten ënjtje, siç u përmend më lart, mund të shkaktojë vetëm shqetësim kozmetike, ndryshe nga edema shoqëruese preeclampsia. Komplikime të ashpër e preeclampsia dhe eklampsia është preeclampsia - përgjithësuar konfiskimi konvulsive, e cila mund të përfundojë frymëmarrje ndaluar, aktivitetin e zemrës dhe të çojë në vdekje.

Pre-eklampsia, dmth shtetin para ndodhjes së eklampsi karakterizohet nga simptomat e mëposhtme:

• Dhimbje në kokë;

• përkeqësim i vizionit;

• përzier dhe të vjella;

• dhimbje në mëlçi dhe stomak;

• humbjen e dëgjimit;

• vështirësi në të folur;

• ethe, Tides ngrohjes, djersitje;

• kruarje të lëkurës;

• agjitacion ose të qenët i përgjumur;

• tearfulness, sjellja joadekuate, ngacmim motor.

Nëse ndonjë nga këto simptoma ndodhin gjatë shtatzënisë normale pa edemë, proteinuria dhe hipertensionit - gjasat e zhvillimit minimum eklampsia, nëse simptomat preeclampsia në njerëz - ekziston rreziku i komplikimeve të rënda.

Eklampsia është faza më e vështirë e preeclampsia, karakterizohet nga dalja e përgjithësuar gjykatës ose izoluar karakter (e kufizuar). Çdokush që ka parë ndonjëherë një sulm epileptike mund të për të paramendoni se si duket eklampsi. Ka megjithatë forma të tjera të eklampsia, duke përfshirë bessudorozhnye kur kufizohet vetëm pacienti klinike pa ndjenja. Prania e shenjave mësipërme të pre-eklampsia apo eklampsi kërkon kujdes të menjëhershëm mjekësor.

Preeclampsia mund të ndodhë në të butë, ose të rënda. Gjendja opsional është ekzistenca e klasike "Treshe" simptomat. Manifestimi i sëmundjes mund të jetë i kufizuar në edemë, ose hipertension, si dhe dy tre ose më shumë simptomat përveç klasike në kombinime të ndryshme. Shpesh, natyrisht, sëmundja shfaqet në forma të butë. Ndonjëherë, megjithatë, mund të ndodhë papritur të rënda. Kjo mund të ndodhë për disa javë, në disa raste kjo do të kërkonte ditë dhe orë. Në rast të preeclampsia rënda vuan jo vetëm një nënë, por fëmijën e saj të ardhshëm. Vendimi për të zgjatur shtatzëninë marra individualisht, bazuar në gjendjen e nënës dhe fetusit, ndërsa interesat e parë janë në krye. Në kushte të rrezikshme për jetën vetëm masë efektive është një ofrimit emergjente, për shkak se nuk ka trajtim tjetër ekziston.

Driving shtatzënë me edemë

Gratë shtatzëna me edemë paguar rritur vëmendjen për të bërë një klinikë grave fazë. Ajo është rregullisht performanca Gjuha kontrollin e peshës seredechno e sistemit të qarkullimit të gjakut (tensioni i gjakut), funksionin e veshkave (proteinuria). Të gjitha për qëllim për të parandaluar komplikimet. Përshkruar shpesh komplekset parandaluese mjekësore përbëhet nga TEAS bimor.

Në profilaktike lloj komplekse:

• qetësuesve (rrënjët agnushe infuzion prej 30 ml tri herë në ditë, Leonurus infuzion barishte e 30 ml 3-4 herë në ditë), duke u takuar qetësimin 1/2 lugë gjelle 3 herë në ditë;

• të përmirësojë funksionin e veshkave ("çaj veshkave" buds thupër, gjethe bearberry, Kastrati gjethe, rybets misri ekstrakt, horsetail bar);

• normalizimin ton enëve të gjakut (lule murriz, ekstrakt fruta).

Parandalimi i edemë gjatë shtatzënisë

Për të parandaluar zhvillimin dhe përparimi i edemë rekomandojmë sjelljen racionale të punës dhe kohë të lirë, duke ecur jashtë, natyrisht duke marrë parasysh kushtet e motit. Korrigjimi i nevojshëm i përhapjes së komponentit të proteinave të ushqimit, të pasura me vitamina dhe elementët gjurmë, është i kufizuar në përmbajtjen e kripës, erëza. Sasia e lëngjeve duhet mjekun domosdoshmërisht e kushtëzuar. Në këtë rast, kjo varet nga dinamika e edemë, indeksi peshe, gjatë klinike e preeclampsia. Vetë ulur apo për të rritur konsumin e lëng, çaj, dhe pije të tjera mund të shkaktojnë përkeqësim. Duhet megjithatë të theksohet se kontrolli i rreptë i të dy marrjes fluide dhe diuresis nevojshme për patologjike vetëm kur, edemë mjaft i theksuar.

Pika e rëndësishme është zgjedhja e duhur e rrobave. Ajo duhet të jetë e ajrit, që përbëhet kryesisht nga prodhuara në mënyrë natyrale. Nuk lejohet collars, rripa, prangat, erasers pabesi tërhequr trupin tuaj dhe të bëjë që ju dhe fëmija juaj të vuajnë nëpërmjet mungesës së oksigjenit për bukurinë dyshimtë. Ënjtje e ekstremiteteve të ulëta shqetësuar rritur këmbët lodhje. Këpucë nuk duhet të blihet "ngushtë" me shpresën se "shtrirje lëkurë e vërtetë." Shtatzënia nuk është koha e duhur për eksperimente. Këpucë mirëpritur ortopedike, insoles, mbështet këmbë. Shpesh ënjtje të ekstremiteteve të ulëta ndihmon pjesën tjetër të shpeshta gjatë të cilave këmbë duhet të vendoset në një pozicion të ngritur. Në të njëjtën kohë të këndshme dhe të dobishme për masazh këmbët, bëri prindërit.

Trajtimi i edemë gjatë shtatzënisë

Duhet të theksohet se në drejtim të mjekësisë të bazuara në dëshmi parandalimin dhe trajtimin si edemë, preeclampsia dhe në përgjithësi në mënyrë të konsiderueshme në fuqi, sot bota nuk ekziston. Prandaj, çdo mjek, të ballafaquar me këtë problem, të përshkruajnë trajtim të bazuar në situatën specifike, bazuar në përvojën e tij mjekësore dhe rekomandime të shumta. Kjo është kritike për të gjitha trajtimet edemë dhe preeclampsia, veçanërisht në internet, veçanërisht në qoftë se ata garantojnë trajtim 100%. Asnjëherë mos marrë ndonjë edhe më të dëmshme, sipas mendimit tuaj, medikamente, duke përfshirë mjekësi bimore dhe mjetet juridike popullore pa u konsultuar me mjekun tuaj. Gjithashtu, unë mendoj se një gabim konsultohet "në anën", disa ekspertëve të cilët me siguri do të kundërshtojnë njëri-tjetrin.

Përgatitja për shtatzëninë duhet të përparojnë zgjedhje përpara kompetent profesional që është e drejtë për ju, i cili mund të përgjigjem të gjitha pyetjeve tuaja, të dëgjoni dhe të durojnë ju do të ndihmojë për të hequr frikën e shtatzënisë dhe lindjes. Bazuar në marrëdhëniet e besimit në mes të mjekut dhe pacientit në një fëmijë më shumë gjasa për të lindur fortë dhe Zdorovenki.

Obstetër-gjinekolog Nikulichev DV