Polyhydramnios, oligohydramnios


Mnohovodye - Kjo patologji e shtatzanisë në të cilën grumbullimi i tepruar i lëngut amniotik - më shumë se 1,5 2 litra lëng. Në përputhje me rrethanat, oligohydramnios - Kjo mungesë e lëngut amniotik në të cilin shuma e lëngut amniotik është më pak se 500 ml.

Të dy kushtet janë shumë të rrezikshme gjatë shtatzënisë dhe mund të shkaktojë komplikime të rënda.

Lëngu amniotik (sinonim - lëngu amniotik) luajnë një rol shumë të rëndësishëm për të fetusit. Ato shërbejnë për një funksion mbrojtës, duke mbrojtur fëmijën nga ndikimet e dëmshme të mjedisit dhe janë të përfshirë në metabolizmin dhe për të nxitur rrjedhën normale të lindjes.


Gjatë shtatzënisë, sasia e lëngut amniotik është vazhdimisht në ndryshim. Për çdo moshë gestational ka standardet e performancës lëngun amniotik e saj. Deri në fund të shtatzënisë, sasia e lëngut amniotik normalisht shkon nga 600 në 1500 ml të lëngshme. Shmangie nga këto tregues në anën e më të madhe ose më të vogël shkakton polyhydramnios ose oligohydramnios.

Çfarë arsyesh mund të shkaktojë patologjinë e lëngut amniotik?

Duke folur për mnohovodyy, në shumicën e rasteve është rezultat i sëmundjeve infektive dhe virale në gratë shtatzëna, të tilla si klamidia, mycoplasmosis, infeksion cytomegalovirus dhe kështu dalee.Takzhe mnohovodye mund të shkaktojë diabet nënës, rezus konflikt midis gjakut të nënës dhe fruta, Keqformimet e lindura të fetusit. Mnohovodye pothuajse gjithmonë ndodh në shtatzënitë e shumta.

Oligohydramnios, si dhe polyhydramnios mund të jetë për shkak të sëmundjeve infektive dhe inflamatore të nënës. Nga faktor tjetër i rëndësishëm që provokon oligohydramnios, përfshijnë tension të lartë gjatë shtatzënisë, preeclampsia vonë, trashje nënës, zgjatjen e shtatzënisë, keqformime fetale, abuzim fetusit sistemin urinar, çrregullime të qarkullimit të gjakut në placentë.

Siç është polyhydramnios dhe oligohydramnios?

Nëse ka shmangie të konsiderueshme nga varg normal të lëngut amniotik, në shumicën e rasteve me fëmijë ndihet krejtësisht normale. Në këtë rast mnohovodye ose oligohydramnios gjetjen aksidentale gjatë një ultrazërit.

Ndonjëherë, oligohydramnios kur shprehura mund të jetë një dhimbje në bark. Dhimbje intensifikuar gjatë nxitje të fetusit. Një grua mund të vëreni se fetusi është më i vogël se lëviz normale, e cila është një sinjal alarmues dhe kërkon trajtim të menjëhershëm në gjinekologu.

Sizes bark në oligohydramnios të jetë më e vogël se madhësia normale e planit. Por "pamje të thjeshtë" devijimi i tillë konsiderohet mjaft e vështirë.

Në polyhydramnios shënuar manifestime klinike të sëmundjes është mjaft e theksuar. Barku shtatzënë është në rritje të gravitetit të shpejtë, presioni është ulur. Zakonisht mbrapa dhimbje në perineum. Fruta ndërsa në mënyrë aktive lëvizin.

Kur simptoma të tilla gratë duhet të kontaktoni obstetër-gjinekolog tyre. Mjeku shqyrton shtatzënë, dëgjon të rrahurat e zemrës së fetusit. Nëse oligohydramnios shtatzënë, lartësia e mitrës në këmbë dhe perimetër barku do të jetë më pak e planit, si pjesë e frutave në mënyrë të qartë i dukshëm për shkak të vëllimit të zvogëluar të lëngut amniotik. Rrahje zemre fetale është e qartë audible.

Nëse polyhydramnios është bucking foto. Rrahje zemre e foshnjës mbytur për shkak të sasisë së lëngut amniotik. Fruta dukshëm me vështirësi. Perimetri barkut dhe lartësia e mitrës në këmbë hedhur shumë para normale.

Pas një rishikim i hulumtimeve kryer fetusin ultrazukove, e cila ju lejon për të identifikuar në mënyrë të qartë peshën mnohovodyya malovodiya.Pri ose konfirmimin e diagnozës, si në oligohydramnios dhe polyhydramnios mbajtur në Doppler - shqyrton rrjedhjen e gjakut në enët e fetusit, kordonin e kërthizës në barkun e nënës.

Duhet të kryhet kardiotokografike (CTG) për vlerësimin e fëmijës fetusit kardiak.

Bazuar në ultrazërit, CT dhe Doppler mund të zbulojë si oligohydramnios mnohovodye pasqyruar apo zhvillimin e fëmijës.

Për të gjetur shkakun e sëmundjes, përveç përshkruajnë një test të gjakut për infeksion intrauterine janë ekzaminim vaginal shpifjeve për infeksione gjenitale. Në qoftë se një grua shtatzënë është e gjakut, gjakut eksploruar antitrupa Rh-negative Rh.

Oligohydramnios trajtimit dhe polyhydramnios

Në varësi të zbuluar trajtimin patologji përshkruajnë. Por në qoftë se sëmundja në sondazh u gjetën, dhe në qoftë se mnohovodye ose oligohydramnios me ultratinguj dhe fruta të moderuar nuk vuan, trajtimi nuk është administruar. Shfaqja dinamik monitorimin e një gjinekolog.

Nëse oligohydramnios zbuluar vonesë zhvillimit të fetusit dhe një shkelje të utero-placentar rrjedhjen e gjakut, pastaj të përshkruajnë Vasodilators (Curantil, Trental), beta-agonist (Hynipral); për të përmirësuar marrjen e glukozës dhe oksigjenit administruar Aktovegin. Gjithashtu përshkruar vitamina C dhe E.

Gjatë oligohydramnios trajtimit monitorimi i plotë i treguesit hemodinamichekimi fetusit. Të gjitha gratë shtatzëna me fetal anormale treguar shtrimin në spital.

Nëse ka një trend pozitiv në trajtimin e fetusit dhe të kënaqshme - një grua mund të lindë vaginally donoshennom gjatë shtatzënisë. Për fat të keq, ndonjëherë ka dinamika negative, kur fetusi përkeqësohet, sasinë e ujit ul, e cila mund të çojë në vdekje të fetusit. Në këtë rast tregon shpërndarjen urgjente nga operacioni cezariane.

Trajtimi shprehur mnohovodyya parashikon emërimin e diuretics (gipotiazid) dhe vitamina në drejtim të spitalit. 

Në polyhydramnios shënuar kryejnë amniocentezës - në amnion, dmth këmishë kateteri ultratinguj është futur dhe hequr sasi të caktuar të lëngut amniotik.

Moti në polyhydramnios më të favorshme se oligohydramnios. Gratë shtatzëna me polyhydramnios shpesh lindin vaginally, natyrisht, në qoftë se gjatë komplikime lindjes nuk lindin. Megjithatë lindjes janë më të zgjatura se normale, për shkak të hyperextension së mitrës dhe ul kapacitetin shtrëngohet. Për të inkurajuar veprimtarinë gjatë polyhydramnios lindjes shpesh shpenzojnë Amniotomy (çan qese e ujërave).

Pas hiperinflacioni në polyhydramnios stomakut, lëkurës në bark të shtatzëna shumë shtrirë - atje striae (shënon shtrirje), kështu që për parandalimin e shënon shtrirje të gjitha gratë me polyhydramnios është e rekomandueshme të përdorni krem ​​të veçanta nga zgjerimet tilla si "Sanosan" "Vichy", "Aventa" "9 muaj" dhe kështu me radhë. Krem duhet të përdoret, duke filluar nga tremujorit të 2-të të shtatzënisë deri pas lindjes përfshirëse.

Për trajtim të suksesshëm si oligohydramnios dhe mnohovodyya nevojshme comorbidity korrigjim, apo trajtim mund të jetë mjaft efektive. Për shembull, prania e diabetit kërkon glukozë korrigjim, trashje - një dietë të veçantë, prania e infeksionit - antibiotikët dhe kështu me radhë.

Në përgjithësi, prognoza është më e favorshme në ato gratë shtatzëna që kanë mnohovodye ose oligohydramnios zhvilluara në shtatzëni fund. Kur patologji të tilla në zhvillim në tremujorin e dytë, rreziku i komplikimeve gjatë shtatzënisë dhe lindjes është rritur në mënyrë të konsiderueshme.

Ka oslozhenyya:

- kur polyhydramnios, lindjet e parakohshme, dështime më vonë në shtatzëni, shkarkimi parakohshme e lëngut amniotik, dobësisë së lindjes, lindjes hemorragji shkak të hypotonia mitrës, ndarjes jo të plotë placenta pas lindjes, placenta kardio-pulmonare pamjaftueshmëria në nënën, shkëputja ndodhet normalisht;

- në oligohydramnios, vonuar rritjen dhe zhvillimin e fetusit, hipoksi fetusit, kur shprehet përmes oligohydramnios vazhdueshme traumave mund të lakim të shpinë dhe hip joints fetusi; formimi i mbështjelljes mes lëkurës fetusit dhe amnion, rritja e fetusit kur këto grupe mund të çojë në amputim të gjymtyrëve të fetusit; infeksion intrauterine, dobësia e aktivitetit të punës, dështimi i kohëve të fundit, vdekja e fetusit, vdekje fetale në ditët e para të jetës pas lindjes.

Dërgesat e oligohydramnios ose mnohovodyem

Lëngu amniotik luajnë një rol të rëndësishëm në lindjen e fëmijës. Se sasia e lëngut amniotik zavisit- shtatzënë në mënyrë të pavarur mund të angazhohen në punë ose amniotomy nevojë për këtë. Normalisht, gjatë sasinë normale të ujit dhe donoshennom gjatë shtatzënisë, kur u bashkuar presionin intrauterine gjatë punës është këputje spontan i membranave, lëngut amniotik dhe derdhur usilivayutsya.No përleshjet me oligohydramnios dhe mnohovodyy, ka pengesa për hyrjen në tregun e punës normale. Ajo që ata të lidhura?

Nëse oligohydramnios është mungesa e para të ujit, dmth ujit, e vendosur pak para kokë ploda.Iz përmes këtij shell membranat "shtrirë" në kokë fetusit, duke formuar një "qese banesë të ujit". Fshikëz Flat fetusit gjatë presionit intrauterine vetëm nuk mund të thyer, siç është normale, dhe për këtë arsye pezulluar procesin e lindjes dhe nënave në zhvillimin dobësinë e punës. Në raste të tilla, gjithmonë të kryejë amniotomy për të rritur aktivitetet e përgjithshme dhe '' Run '' periudhë.

Në polyhydramnios kundërta situatës. Nën presionin e një numri të madh të para të ujit, qese e ujit mund të shpërthejë para kohe. Uji është derdhur në sasi të mëdha dhe në mënyrë dramatike. Për shkak se ajo mund të bien kordonin e kërthizës së fetusit, trajton, këmbët. Për të shmangur këtë situatë, svoeremenno, pra para fillimit të prodhojnë punës amniotomy. Me hapjen e membranave lëngu amniotik lëshuar ngadalë shiringë. Me amnyotomyy, madhësia e mitrës ulur dhe përplasjet intensifikuar.

Polyhydramnios Parandalimi dhe oligohydramnios:

- Ekzaminimi në kohë dhe trajtimi i sëmundjeve infektive dhe inflamatore e organe gjenitale të shtatzënisë së planifikuar;
- korrigjimi i çrregullime endokrine, përfshirë diabet dhe trashje;
- Monitorimi i rregullt dinamik i obstetër-gjinekologu gjatë shtatzënisë.

Konsultimi mbi oligohydramnios temë dhe polyhydramnios:

1. Unë kam një moshë gestational prej 30 javësh. Diagnostikuar me ultratinguj - moderuar polyhydramnios, por nuk është dhënë asnjë trajtim. A është kjo e saktë?

    Kjo është e drejtë, me trajtimin e moderuar mnohovodyy nuk është administruar në qoftë se fetusi nuk vuan. Shfaqja vëzhgim dinamik ambulator.

2. Unë kam polyhydramnios butë. Gjinekologu tha se nevoja për të shkuar në spital dhe të trajtohen me antibiotikë. A është kjo e vërtetë?
   Jo, polyhydramnios moderuar nuk trajtohet me antibiotikë, përveç nëse sigurisht ju nuk e keni gjetur një lloj të infektimit.

3. Sa shpesh mund të bëjë me ultratinguj për të parë se si dinamika zhvillon oligohydramnios apo polyhydramnios?
    Dy herë në muaj, dhe në qoftë se ju doni më shumë.

4. Nëse diagnostikuar "mnohovodye" nese sasia e ujit kthyer normal, nëse nuk është për trajtimin e?
   Ndoshta, veçanërisht nëse ju keni polyhydramnios butë.

5. I moderuar oligohydramnios si ajo mund të ndikojë në foshnje?
   Oligohydramnios moderuar zakonisht nuk ndikon në fetusin. Ndiqni nxitje e fetusit, fetusi normale duhet të lëvizë të paktën 10 herë në den.Takzhe rekomanduara CTG një herë në javë.

6. domosdoshmërisht me oligohydramnios rënda të shkoni në spital?
   Gjithmonë. Në trajtim, rasti juaj është e nevojshme për të CTG çdo ditë.

7. I moderuar oligohydramnios dhe prezantimin e fetusit shkeljes. Mjekët bindi për të shtrihen në seksionin cezariane. Ndoshta unë mund të lindë vetvetiu?
   Fetusi shkeljes dhe jo oligohydramnios moderuar një tregues për seksion cezariane. Ndoshta nuk ka prova të tjera në të cilën ju dëshironi për të vepruar, për shembull, fruta të mëdha apo të vonojë zhvillimin e fetusit.

8. Sa herë që një fëmijë mund të qëndrojë pa lëngut amniotik pas amnyotomyy?
    Rreth 12 orë.

9. I shpuar membranat, duke thënë se unë nuk e pavarur të angazhohen në punë sepse kam pasur një front të ujit. A është kjo e vërtetë?

   Po.

Obstetër-gjinekolog, MD Christina Frambos