Gjakderdhje gjatë shtatzënisë në fazat e hershme dhe më vonë


Gjakderdhje gjatë shtatzënisë është patologjia më e zakonshme. Dhe kjo nuk është vetëm patologji por komplikim serioz që për fat të keq jo të gjithë është i vetëdijshëm shtatzënë. Kjo është kryesisht për shkak të keqkuptim të përbashkët që shtatzënia mund të jetë mujore. Por në fakt, nuk ka gjakderdhje është normale gjatë shtatzanisë nuk duhet të jetë. Shumë rrallë (3% e 100) në disa gra shtatzëna që kanë mazhuchikrovotechi vogël në fillim të shtatzënisë, kur një grua nuk e di në lidhje me shtatzëninë e saj. Kjo është hera e ngjitjes së vezën në mitër dhe zakonisht korrespondon me menstruacione parashikueshme afat. Vetëm në këtë rast gjakderdhja është normale. Në raste të tjera, çdo gjakderdhje konsiderohet si patologji


Shkaqet e gjakderdhje gjatë shtatzënisë

Gjakderdhje mund të ndodhë si në fillim dhe në fund të shtatzënisë. Varësisht nga ku gjakderdhja origjinën e termit - herët apo vonë, ne mund të supozojmë patologjinë që e ka shkaktuar gjakderdhje.

Gjakderdhje në shtatzëninë e hershme (para 12 javë të shtatzënisë) mund të tregojë:

- filloi më abortit;
- e shtatzënisë ektopike;
- nerazvyvayuscheysya i "ngrirë" shtatzënisë;
- e domethënie cistike.

Gjakderdhje në shtatzëni vonë (pas 12 javësh) mund të jetë për shkak të PREVIA placentës ose shkëputje.

Duhet të theksohet se në qoftë se nuk ka gjakderdhje gjatë shtatzënisë, kjo nuk do të thotë se ajo është e lidhur me patologjinë e fetusit. Arsyeja mund të jetë rëndim të sëmundjeve gjinekologjike në nënën e ardhshëm - erozioni i qafës së mitrës, fibroids mitrës, polyps qafës së mitrës dhe kështu me radhë. Gjakderdhje mund të jetë për shkak të traumave banal gjenitale.

Gjakderdhje gjatë shtatzënisë mund të jetë me intensitet të ndryshme - mazhuschie, moderuar ose të rëndë me mpiksjen. Shpesh gjakderdhje shoqëruar me dhimbje. Dhimbja mund të jetë e fortë dhe të mprehtë, përhapet nëpër bark. Shpesh të kujton përleshje, siç ndodh, për shembull, aborte. Ose mund të jetë dhimbje pak të dukshme zvarritje në bark. Përveç dhimbjes dhe gjakderdhje, presion shtatzënë reduktuar, impuls quickens, nuk është dobësi. Por natyra dhe intensiteti i dhimbjes dhe gjakderdhje diagnozën vënë pamundur, sepse në një patologji të grave të ndryshme, këto shifra ndryshojnë.

Nëse gjakderdhje të vogla - kjo nuk do të thotë që ju duhet të qëndrojnë në shtëpi dhe të presin derisa të kalojë. Çdo gjakderdhje gjatë shtatzënisë është një shkak për trajtim urgjent nga një gjinekolog. Këto kushte mund të jenë të rrezikshme për jetën e fetusit dhe nënës.

Diagnostifikimi shkakun e gjakderdhjes gjatë shtatzënisë

Në mënyrë që të identifikojë shkakun e saktë të gjakderdhjes gjinekolog kërkuar inspektimit dhe një numër të testeve diagnostike në spital ose në spital.

Mjeku merr një shtupë kur shihet nga vagina. Qiratë shtatzëna dhe kimi e përgjithshme të gjakut, koagulimit, test i gjakut për HIV, hepatit, sifilis; urinalysis. Ajo përcaktuar llojin e gjakut dhe Rh faktor.Obyazatelno kryhet me ultratinguj e pelvisit dhe fetusit.

Më tej, në varësi të patologjisë zbuluar mund të caktohet studim shtesë. Kështu, kur abortimet, shtatzënia, të hetojë më tej gjak mbi HCG (Gonadotropin chorionic njerëzore) analizon hormon duket infeksion pishtari (herpes, Rubeola, citomegalovirus, toksplazmozës); Infeksionet e shpifjeve të transmetueshme seksualisht. Dyshimi i shtatzënisë ektopike bëjë një laparoscopy diagnostike. Në domethënie cistike dhe të shqyrtojë nivelin e hCG.

Për të diagnostikuar shkakun e gjakderdhjes në shtatzëni fund studime shtesë zakonisht nuk janë të nevojshme, duke pasur parasysh ultratinguj lartë informativeness.

Trajtimi i gjakderdhje gjatë shtatzënisë

Trajtimi është përshkruar në varësi të patologjisë dhe fazën e sëmundjes. Kur masat e filluara Dështim shtatzanie duhet të synojnë mbajtjen e shtatzënisë dhe për të ndaluar gjakderdhje. Nëse rezultatet e fetusit ultratinguj është e mundshme, në shtatzëninë e hershme caktojë agjentë Hemostatic (Dytsynon), antispasmodics për të ulur (qirinj jo-spa me papaverine) ton mitrës, hormonet - gestagens (ose Duphaston Utrozhestan) 16 shtatzëninë neleli për të ruajtur nivelin e progesterone - "hormon shtatzënisë", vitamina dhe minerale (vitaminë E, Iodomarin, acid folik, mahneV6). Me efekt të mirë, të ndaluar gjakderdhje dhe shtatzënia mbetet. Nëse aborti është ende mbahet dhe përzgjedhje të bollshme - prodhuar scraping zgavrën e mitrës me largimin e mbetjeve të vezën.

Nëse konfirmohet diagnoza e "ngrirë" shtatzënisë apo skidding cistike si kur realizohet gabim treguar scraping në mitër. Pas curettage për mitrës përshkruajnë hormoneve Oxytocin dhe agjentët Hemostatic. Gjakderdhje pas curettage përfunduar një javë.

Me trajtimin e shpejtë të shtatzënisë ektopike. Laparoscopy ose laparotomy të bëjë dhe të hiqni tub prekur fallopiane ose vezë shtrydhur nga tub.

Në PREVIA placentës, në qoftë se alokimi i vogël për mbajtjen e shtatzënisë përshkruajnë antispasmodics, pikoj e magnezit, beta-agonist (Hynipral) agjentët antiplatelet (Trental ose Curantil) dhe vitamina. Nëse gjakderdhje placenta PREVIA mund të zgjasë deri në shpërndarjen. E gjithë kjo kohë gruaja takon është në spital. Kur afati donoshennoho (38 javë ngjizje) të kryejë seksion cezariane. Nëse gjakderdhja është i bollshëm, seksioni operacion kryhet në urgjencë edhe nëse fetusi ndërprerë. Për të mbushur infuzion terapisë sjellje krovopoterju (transfuzion të plazmës të freskët të ngrirë dhe qelizat e kuqe të gjakut të paketuara).

Nëse dyshoni se një sjellje placentar shkëputje emergjente cezariane pavarësisht nga mosha gestational dhe qëndrueshmërinë e fetusit. Paralele sjellja infuzion terapi.

Të gjitha gratë me gjakun Rh-negativ menjëherë pas curettage, operacioni për një shtatzëni ektopike dhe cezariane futur Antirhesus D-imunoglobulinë për parandalimin e Rh konflikti mes nënës dhe fetusit gjatë gjakut fetal hyjnë në gjak e nënës.

Të gjitha gratë shtatzëna që kanë dalë gjakderdhje dhe menaxhuar për të mbajtur shtatzëninë rekomandohet maturi seksuale dhe paqe emocional. Shumë barna që administrohen në një spital, dhe duhet të zbatohen pas shkarkimit, edhe në qoftë se nuk ka gjakderdhje, për të mbrojtur veten nga kërcënimi i abortit përsëritur. Kur ri-ndodhja e gjakderdhje shtatzënë duhet të kontaktoni menjëherë gjinekologun tuaj.

Në periudhën e rehabilitimit pas ndalur gjakderdhje përdorur sedativë - tretësirë ​​sanëz ose Leonurus. Recommended jo-farmakologjike dhe fizioterapi - akupunkturë, endonazalnuyu galvanizim dhe kështu me radhë.

Sa për ilaçeve tradicionale, përveç infusions e sanëz dhe Leonurus të cilët kohë më parë e përdorur në obstetrikë, bimëve të tjera është më mirë të mos përdorin gjakderdhje, sepse në shumicën e rasteve ato janë të efektshme, dhe në të keqe të dëmshme gjatë shtatzënisë dhe mund të përkeqësohet edhe më tej situatën.

Komplikimet e gjakderdhje gjatë shtatzënisë:

- abortet që nuk janë të shërueshme;
- Vdekja antenatal fetusit;
- komplikimet infektive, shoku septik, e cila ndodh për shkak të praninë e mbetjeve të indeve të vdekur të fetusit në uterusit;
- kur një humbje e madhe e gjakut mund të zhvillojë shoku hemorragjike, të cilat mund të çojë në vdekje;
- horiokartsinoma - kancer i rrallë i keq që mund të ndodhë pas scraping në domethënie flluskë.

Parandalimi i gjakderdhjes:

- Planifikimi i familjes natyrore - refuzimi i abortit;

- kufizimin e aktivitetit fizik dhe seksual gjatë shtatzënisë;
- trajtimi në kohë i sëmundjeve kronike gjinekologjike (sidomos infeksionet seksualisht të transmetueshme) përpara shtatzanisë;
- zbatimi i funksionit riprodhues për 35 vjet.

Konsultimi mbi temën e gjakderdhjes gjatë shtatzënisë

1. A mund të përdor ndonjë drogë të ndaluar gjakderdhje në shtëpi?
Ju nuk mund të, ju duhet urgjentisht të kërkoni këshilla mjekësore.

2. Sa shpejt mund të merrni shtatzënë përsëri pas scraping?
Pas 3-6 muajsh, pas shqyrtimit të duhur dhe trajtimin hormonal.

3. A ka menstruacioneve gjatë shtatzënisë?
A nuk është.

4. A mund të shkaktojë gjakderdhje gjatë shtatzënisë për shkak të seksit?
Maj.

5. vë në ruajtjen në 5 javë. Gjakderdhje qenë kurrë dhe ka pasur një dështim, por pa hormonet. Më tregoni, pra, mund të dozë ishte hormonet të pamjaftueshme?
Ndoshta, por nuk ka gjasa. Ne duhet të kuptoj se pse keni pasur një dështim pas testit. Hormonet emëruar mjek ndoshta për të kompensuar mungesën e progesterone në trup, shpesh në dështime. Por, aborti mund të ndodhë për shkak të defekteve gjenetike dhe fruta (75%) dhe pastaj hormonet janë të pafajshëm.

6. Si për të kuptuar natyrën e gjakderdhjes - një dështim i ngrirë apo shtatzëninë?
Në asnjë mënyrë, vetëm të jetë në gjendje të krijojë vetëm mjekun pas ekzaminimit dhe ultrazërit.

7. Unë kam placenta PREVIA. Gjakderdhje më. A mund të kenë marrëdhënie seksuale?
Ju nuk mund të. Përmbahen nga kontaktet seksuale të nevojshme për shpërndarjen.

8. I pasur gjakderdhje mazhuschie pas çrregullim menstrual një javë. Ç'është kjo?
Merrni një test shtatzënie dhe kontaktoni gjinekologun tuaj. Apo është shtatzënia ose mosfunksionim ovarian.

9. A mund të jetë gjakderdhje përmes banjë?
Ndoshta të gjitha trajtimet e ngrohjes shtatzënisë padëshiruar, sidomos në aspektin e vogla.