Ngrira apo në zhvillim e shtatzënisë


Ngrira ose zhvillimin e shtatzënisë - një fetusi dhe ndërprerja e vdekjes së tij. Akti më shtatzënë e grave me të cilat përballet me të njëjtin problem në tremujorin e parë (14 javë). Aborti shumë më pak e humbura ndodh në një datë të mëvonshme.

Shtatzënia - një lloj i abortit, të njëjtë si një dështim.

Si ngrin shtatzëninë?


Së pari, si në një shtatzëni normale është implantimi i embrionit në mitër. Por, për disa arsye ndalesa fetusin dhe fetusi vdes. Por, pavarësisht nga kjo, aborti ndodh, si në dështim normale, se veza e fekonduar nuk shtresohem dhe shkon jashtë mitrës. Prandaj mitrës vazhdon të rritet, ajo ende ndihet "shtatzënë" dhe niveli i HCG (chorionic njerëzore honadropiniv njerëz) - hormoneve të shtatzënisë - nuk është në rritje, por rënie ngadalë. Por herët a vonë ka shkëputje placental dhe vezët fetale dhe vetëm simptoma të shtatzënisë humbur.

Pas kësaj ajo mund të jetë në zhvillim shtatzëninë?

Së pari, për shkak të çekuilibër hormonal, ose më mirë, për shkak të mungesës së progesterone ose nëpërmjet androgens tepërta, veçanërisht testosteronit.

Shkaku i dytë i mundshëm i shtatzënisë humbura - një anomali gjenetike fetusit të papajtueshme me jetën. Sipas shumicës së studiuesve, natyra kështu mban seleksionimit natyror, duke hequr menjëherë fetusin qëndrueshëm.

Arsyeja e tretë më e zakonshme - infeksioni. Gjatë shtatzënisë, sistemi imun dobësohet, e cila është një sfond të favorshme për përkeqësimin e sëmundjeve infektive. Më të rrezikshme janë infeksionet gjenitale (gonorea, klamidia, dhe ureaplasmosis mycoplasmosis) dhe infeksion pishtari (sëmundjen toxoplasmozë, rubeolës herpes, infeksion citomegalovirusin).

Gjithnjë e më shumë të shkaktojë shtatzënisë dhe gabim në gratë shtatzëna është prania e APS.

Faktorë të tjerë përfshijnë përnjëhershme të shtatzënisë pas në fertilizimi in vitro;
stresi dhe ndryshimi i papritur i klimës - fluturimet e distancave të gjata;
pirja e duhanit dhe alkoolit konsumi,
shtatzënë mbi moshën 35 vjet.

Simptomet e shtatzënisë humbura

Simptomet e shtatzënisë ngriu pothuajse i padallueshëm nga simptomat e abortit. Kur exfoliating vezët duket cramping dhimbje barku, gjakderdhje nga trakti gjenital.

Një grua mund të tërheqë vëmendjen për zhdukjen e simptomave të shtatzënisë, helmim gjaku (përveç nëse sigurisht që ishte), ndjeshmëri të gjirit dhe kështu me radhë.

Nëse ka pasur një abort humbur në një datë të mëvonshme, atëherë një sinjal të tmerrshme në lidhje me origjinën e patologjisë do të ketë nxitje të fetusit.

Megjithatë, edhe në qoftë se këto simptoma të them saktësisht nëse shtatzënia ngrirë apo nuk është e vështirë, kështu që kur ndonjë simptomat e përshkruara duhet të konsultoheni me një gjinekolog. Nëse ka gjakderdhje dhe nuk ka nxitje të konsultimit fetusit është e nevojshme urgjentisht.

Diagnoza e abortit humbura

Anketa përfshin një rishikim gjinekolog ultratinguj legenit dhe një test të gjakut për dinamikën hCG. Bazuar në këto studime mund të besueshme të diagnostikuar abortin humbur.

Kur shihet në një karrige të gjitha gratë shtatzëna zhvilluar Madhësia mitrës shtatzënisë mospërputhje zbuluar shtatzëninë, mitra është më e vogël se ajo duhet të jetë.

Sipas madhësive SHBA hedhur pak shtatzënisë embrion. Ai nuk ka rrahje zemre. Kur me ultratinguj mund të zbulojë gjithashtu anembrioniya - një lloj të zhvillimit të shtatzënisë kur veza e fekonduar është bosh, nuk ka embrione.

Niveli i hCG, siç është thënë, shtatzënia nuk është ndalur në rritje dhe është shumë larg nga ajo e hCG në shtatzëni normale. Për të vlerësuar më mirë dinamikën e luhatjeve HCG në gjak, është e këshillueshme që të testohen dy herë në intervale prej 48 orësh.

Aborti, të ngrirë

Aborti për fat të keq, ruajnë humbura dhe shtatzënia nuk mund të ndërpritet në asnjë mënyrë. Taktika e mjekut në këtë rast do të varet nga rasti të veçantë.

Në shumicën e rasteve, duke filluar me taktiki.To shtatzënë që pas fetusi vdes, niveli i HCG bie, mitra është pakësuar dhe abortit spontan, t.e.plodnoe vezës jashtë mitrës në mënyrë të pavarur.

Metoda e dytë - një mjekim droga abortit. Kjo metodë është përdorur në qoftë se shtatzënia paktën 8 nedel.Dlya ndërpresë përdorimin e drogës kundërshtarët progesterone (Myfepryston ose Mifehin) me analoge të prostaglandin E2 (Misoprostol, Saytotek). Pas disa orë nën ndikimin e drogës është të paturit e kontraktimet dhe abort pavullnetshme.

Gjithashtu përdoret trajtim kirurgjik, e cila është scraping zgavrën e mitrës me heqjen e vezën. U scraping dërguar në studime histologjike dhe cytogenetic e vezën indeve. Pas scraping hormon intravenoz që redukton mitrës (Oxytocin) dhe antibiotikët përcaktuara për të parandaluar komplikimet infektive.

Një ose dy javë pas scraping e kontrollit me ultratinguj legenit për të parë nëse ka mbetje të vezën në mitër.

Të gjitha gratë që kanë qenë të diagnostikuar shtatzëninë zhvillon pas trajtimit, pra pas shtatzënisë abort apo scraping rekomandojmë provim nga një gjinekolog për të përcaktuar shkakun e shtatzanisë humbur ndryshe dhe e mëvonshme mund të jetë gjithashtu nerazvyvayuschyhsya.

Sondazhi Kompleksi pas abortit të humbura mund të përfshijnë:

- tsytohenetycheskoe dhe ekzaminimi mikroskopik i indeve të fetusit, i cili kryhet pas scraping dhe me këtë rezultat, gratë duhet të bisedoni me gjinekologun tuaj;

- Diagnostifikimi PCR në infeksione urogjenitale;
- shpifjeve mbi florën;
- analizat e gjakut për infeksion pishtar,
- Testi i gjakut për hormonet ndikojnë në konceptimin dhe shtatzënia (LH, FSH, prolaktina, estradiol, progesterone, androgens, testosterone dhe DHEA, 17-hidroksiprohesteron, kortizol.Pri duhet të shqyrtojë hormoneve tiroide (TSH, T4, T3);
- Ultratinguj legenit;
- gjaku koahulohramma;
- Testi i gjakut për antitrupa për fosfolipide dhe chorionic Gonadotropin.

Bazuar në rezultatet mjeku përshkruan trajtim. Kur shtatzënia nuk është e rekomanduar shtatzëninë predohratsya për 3 deri në 6 muaj të provimit, trajtimin dhe shërimin e trupit. Përshkruara zakonisht për të parandaluar kontraceptivëve oral (Jeanine, Jess, Yasmin, etj).

Në shumicën e rasteve, zhvillimin e shtatzënisë nuk është një dënim dhe pastaj një grua mund të sigurtë të bëhet me barrë dhe të lindë.

Komplikimet e shtatzënisë, të ngrira

Komplikime të mundshme të shtatzënisë lidhur me qëndrim të zgjatur e fetusit të vdekur në mitër. Kjo mund të çojë në horyonamnyonyta, dmth infeksion i membranave dhe endometritis, inflamacion të mitrës. Nëse ka pasur një abort humbur në një datë të mëvonshme, është rreziku i tretje fetusit, dmth dekompozimi i fetusit të vdekur mund të çojë në komplikacione të rënda të tilla si peritonit ose sepsë.

Parandalimi i shtatzënisë humbura:

- mënyrë jetese të shëndetshme, refuzimi i shprehive të këqija, ushtrimit të rregullt;
- Shqyrtimi nga gjinekologu para planifikuar shtatzëninë dhe trajtimin e hershëm të infeksioneve dhe çrregullimeve hormonale;
- marrjen e acid folik dhe vitaminë E, kur planifikojnë shtatzëninë dhe gjatë tremujorit të parë të 12-14 javë të shtatzënisë.

 Pyetje dhe përgjigje.

1. Kur do të muaj pas curettage e humbur për shtatzëninë?
   Pas 25 në 60 ditë pas curettage duhet të vijnë çdo muaj.

2. kam bërë një muaj më parë curettage. Gjinekologu ka caktuar 6 muaj kontraceptivëve oral, por unë nuk dua që ata pit.Chto këshillojë?
  Kontratsevtivy gojë ketë një efekt terapeutik, kështu që ata janë të përshkruara më shpesh. Përkohësisht ju mund të përdorni pengesë kontraceptivë, por në çdo rast ajo vendos analizën tuaj mjeku bazuar.

3. Sa ditë pas scraping mund të jetë gjakderdhje?
   Nga 10-14 ditë.

4. Cilat janë shanset e mia për të bërë shtatëzani normale në qoftë se kjo ishte një aborti humbur?

   Njësoj si në gra të shëndetshme kur shtatzënia ishte ngrirë vetëm një herë.

5. Unë pi kontraceptivëve oral. Mund të merrni testuar për hormonet?
    Ju nuk mund të. Ajo nuk ka bërë asnjë kuptim.

6. në atë fazë të shtatzënisë rrahje zemre fetusit shihet vetëm në ultrazërit?
    Pas 6 javësh të shtatzënisë.

7. A mund të zhvillohet në zhvillim shtatzënisë nëse shpesh ultratinguj?
   Jo, nuk mundet.

8. Çfarë është me ultratinguj më të mirë për të bërë në një periudhë të vogël, nëse ekziston dyshimi i abortit humbura?
   Në fazat e hershme të një shumë informative me sondë vaginale me ultratinguj.

9. Unë HCG termin sootvetvuet, dhe me ultratinguj thonë se shtatzënia nuk zhvillohet. Kë të besojnë?
    Watching shtatzënisë afat. Nga 6 javë rrahje zemre shtatzënë nuk është gjithmonë i dukshëm në ultrazërit. Por kjo ndodh që shtatzënia "zameraet", e cila është qartazi e dukshme në ultrazërit pas 6 javësh, hCG nuk është ende koha për të bien.

Obstetër-gjinekolog, MD Christina Frambos