Purulent Inflamacioni i gjirit


Purulent Inflamacioni i gjirit - pezmatimi i indeve të gjirit. Ka dy fazat e inflamacionit të gjirit: lëngshëm dhe purulent zotërojnë. Varësisht nga shkaku i sëmundjes mund të jetë mastitit dhe laktacionit nelaktatsionnyy. Më shpesh sëmundja ndodh në gratë në periudhën e pas lindjes dhe laktacionit (ushqyerjes me gji). Shumica Inflamacioni i gjirit ndodh gratë parëlinduri. Në shumicën e rasteve, mastitit laktacioni zhvillon në të dytin - javën e tretë të jetës, por mund të zhvillohet brenda 10 muajve pas lindjes.


Shkaqet e mastitë qelbëzues.

Agjent shkaktar i mastitë qelbëzues laktacionit në shumicën e rasteve është Staphylococcus aureus. Gateway të infeksionit janë plasaritur nipples, goja e ducts qumësht. Për një kombinim të inflamacionit dhe infeksionit lactostasis (stanjacioni i qumështit), ky i fundit është faktor shkaktojë. Nëse lactostasis nuk zgjidhet brenda 3-4 ditëve, zhvilluar purulent mastitë.

Arsyet për stagnimin e qumështit në gjëndrrat e qumështit të përfshijë në vijim:

• gji jo-besnikëria

• Qumështi i pamjaftueshëm dhe jo i rregullt i pompave pas ushqyerjes me gji, teknikat e pompimit abuzojnë - përafërt pompimit (qumësht squeezing), e cila çon në trauma të mbyllur e kancerit të gjirit;
• ngurtësi dhe nipples plasaritur,
• Ndryshimet e gjirit lindur (kanalet e qumështit hollë dhe të ndërlikuar)
• gjirit,
• kirurgji e mëparshme gjirit.

Kur ju lidheni me një qumësht ndalura dhe infeksionit në kanalet e gjirit fillon fermentimi laktik dhe koagulimin e qumështit, duke çuar në përkeqësimin e mëtejshëm dhe daljeve lactostasis vështirë. Zhvilluar rrethi vicioz patologjike. Qumësht dhe produkte fermentimi përfaqësojnë një mjedis të favorshëm për bakteret, duke çuar në një tranzicion të shpejtë në fazën e inflamacion purulent. Në fazat fillestare të etheve dhe të dridhura kondicionuar lactostasis. Sepse pezëm qumësht dhe fermentimit të produkteve që kanë veprim pirogjenike nëpër kanalet e dëmtuara qumësht zhytur në gjak, duke shkaktuar një rritje të temperaturës.

Inflamacioni i gjirit Nelaktatsionnyy dhënit gji është më pak e zakonshme. Ju mund të zgjidhni këto shkaqe për ndodhjen e saj:

• trauma e kancerit të gjirit,
• sëmundje purulent e lëkurës dhe indit nënlëkuror e gjirit (i thatë, smerald) kalimi në hlubzhelezhaschye inflamacion indeve,
• implementimit të trupave të huaja në indet e gjirit,
• acarohet tumoreve beninje dhe malinje të gjirit.

Spektri i patogjeneve në këtë rast është disi më e gjerë. Përveç ari dhe epidermik Staphylococcus është e zakonshme Pseudomonas aeruginosa, enterobakterie.

Simptomet e purulent mastitë.

Ekzemë mastitit laktacioni kalon nëpër fazën zakonisht i lëngshëm dhe infiltrative.
Në mastitë lëngshëm ka dhimbje dhe shurdhim në gji, dridhura dhe temperaturë deri në 38 ° C. Rritjet e qumështit gjëndër në madhësi, ka skuqje dhe hidhërim në fushën e inflamacionit. Zvogëlon numrin e qumështit shprehur.

Në kalimin në fazën e ardhshme të infiltrative me këto simptoma prekje gjëndër zbuluar arsimin e dendura të dhimbshme (infiltrimi) me pa kufij të qartë dhe fushat e zbutjes.

Ruajtja lactostasis pas 3 - faza 4 ditë lëngshëm dhe infiltrative lëviz në hap me zhvillimin e komplikimeve septike në shumicën e rasteve mastitë abscessed. Në këtë rast, shëndetësore përkeqësohet, rritet temperatura e mësipërme 38 ° C. Vula (infiltrimi) në gji është e ashpër e dhimbshme, bëhet kufij të qartë, në qendër të edukimit të tillë mund të hetuar zbutje, duke sugjeruar zhvillimin e një abscesi. Ndoshta zhvillimi i shumë abscese të vogla në infilrate nga tipi huall mjalti mbushur me qelb, një formë të quajtur infiltrative-abstsedyruyuschey. Simptomat e fundit pak e ndryshme nga abscesi i gjirit.

Akute mastitit qelbëzuese laktacionit.

Kur dehje phlegmon gjirit temperatura më e theksuar të arrijë 39 ° C dhe më lart. Një tipar dallues është një ënjtje të theksuar të gjirit, i cili u rrit në mënyrë dramatike në madhësi, kaltërosh tonin e lëkurës. Shpesh, dalë është tërhequr në përmes ënjtje gjëndër.

Hanhrenoznaya forma malinje e mastitit ndodh, tha braktisjen e procesit purulent. Kanceri i lëkurës ngjyrë kaltërosh-vjollcë me fushat e nekrozë (të zezë), procesi i mbulon gjithë gjëndrës. Formimi i blisters epidermik me përmbajtje të turbullt të gjakut si djegiet.

Në rastin e mastitit klinike foto nelaktatsionnyy fshirë. Në ballë në fazat e hershme të sëmundjes vjen sëmundje themelor, të tilla si një çiban apo një smerald. Pastaj bashkohet inflamacion purulent e indet e gjëndrës. Më shpesh zhvillojnë absces gjirit.

Nelaktatsionnyy si një komplikacion i gjirit duhur mastitit vlim abscessed.

Dallojnë nga mastitë duhet lactostasis që shpesh i paraprin inflamacion purulent. Dallimi kryesor nga Inflamacioni i gjirit lactostasis është pa skuqje dhe ënjtje të gjëndrave në stagnimin e qumështit. Pas zbrazjes simptomat e kancerit është në lactostasis, ulur temperaturën e trupit.

Ekzaminimi me purulent mastitë.

Nëse vëreni këto simptoma duhet të kontaktojnë një mjek, kirurg ose klinikë spital tjetër kirurgjikale. Pas shqyrtimit, ajo do të jetë e nevojshme për të kaluar një analizë të përgjithshme të gjakut dhe urinës teste, test të gjakut për nivelet e sheqerit për të përjashtuar praninë e diabetit. Në analiza klinike e urinës shënuar rritje në numrin e leukociteve me një ndryshim në të majtë leykoformuly, rrit ESR. Me metodat instrumentale për diagnozën e abscesit në gji është metoda më informative e ultrazërit. Ky i fundit mund të bëj diagnozë akumulimin e qelb në indin e gjirit, për të përcaktuar vendndodhjen dhe madhësinë fokus qelbëzues, të kryer birë ndjekur nga bakteriologjike larmë provimit.

Trajtimi i mastitë.

Në fazat fillestare të inflamacionit në lactostasis dhe mastitë lëngshëm të përshkruajnë trajtim konservativ.

Kërkon qumësht të rregullt pompimit çdo 3 orë. Qumësht ztsidzhuyut parë me gji të shëndoshë, atëherë me pacientin. Për të hequr vrull nga ducts qumësht dhe për të lehtësuar pompuar 3 herë në ditë intramuskulare injektuar antispasmodics (p.sh., jo-kapanoneve 2 ml). Cakto intramuskular e antihistamines për desensitization (p.sh. suprastin 3 herë në ditë) dhe antibiotikët spektër të gjerë. Kaloni napivspyrtovi përfundon gjirit, ultratinguj ose UHF terapi.

Me dështimin e trajtimit konservativ dhe zhvillimin e inflamacionit purulent kryer operacion - hapjen dhe kullimit të qendrës purulent nën anestezi të përgjithshme.

Postoperatively vazhdojë terapinë me antibiotikë, Lavage abscesi zgavër kryhet zgjidhje antiseptik (CHLORHEXIDINE, furatsillina, dioksidina) dressings baza ditore.

Qumështi i gjirit mund të vazhdojë vetëm nëse lehtësim e inflamacionit dhe testet negative bakteriologjike e qumështit. Fëmija nuk mund të vihet në asnjë shëndetshme ose të sëmurë të gjirit. Qumësht, ztsidzhene e kancerit të gjirit pacientit, përdorimin, dhe me një gji të shëndoshë nënshtrohet pasterizim dhe shishe ushqyer. Magazinimit të tilla qumështi nuk mund të jetë.

Në korrente dhe mastitë rëndë pas pakësohet lactostasis lehtësim laktacionit. Ndërprerja e ilaçeve laktacionit prodhuar duke përdorur këto barna, të tilla si dostyneks dhe Parlodel.

Komplikimet e mastitë qelbëzues.

Komplikimet e mastitit qelbëzues ndarë në komplikimet e sëmundjes dhe komplikime postoperative.

Komplikimet Inflamacioni i gjirit vet qelbëzuese përfshijnë celuliti dhe gangrenë zhvillimit të kancerit të gjirit, foto klinike e cila është përshkruar më sipër, ky i fundit, nga ana tjetër, mund të çojë në sepsë (infeksionit të gjakut).

Nga komplikimet postoperative përfshijnë zhvillimin e fistula qumështit. Kjo zakonisht mbyllet brenda një muaji pas shërimit dhe nuk është një contraindication për dhënien e gjirit. Është gjithashtu e mundur ekzemë plagë përsëritje dhe purulent mastitit. Pas operacionit, defekt kozmetike mund të ruhen dhe trauma operativ me dhëmbëza të mëvonshëm dhe deformimit të kancerit të gjirit rrit gjasat e episode të përsëritura të sëmundjes në shtatzëninë e ardhshme dhe ushqyerjes me gji.

Parandalimi i mastitë qelbëzues.

Parandalimi i mastitë qelbëzues përfshin një sërë masash.

• Rritja e rezistencës trupit nëpërmjet të ushqyerit të pasura me proteina, karbohidrate dhe vitamina.
• higjienën personale. Ajo duhet të jetë dy herë në ditë për të marrë një dush të ngrohtë, të ndryshojë të brendshme. Pas ushqyerja me gji duhet të larë me ujë të ngrohtë, pa sapun, fshij me një peshqir dhe të lënë të hapura për 15 minuta. Midis sytjena dalë dhe të vë gazë sterile, të cilat ndryshojnë në qumësht depërtim. Bra duhet të jetë bërë prej pëlhure pambuku, ajo duhet të përditshme larë, veshin pas hekurit proprasovuvannya nxehtë. Ajo nuk duhet të shtrydh gjoksin.

• Ajo menjëherë trajtuar nipples plasaritur, paraqitja e të cilit duhet të ndalet gji të rrugës të sëmurë, për të shprehur qumësht në një shishe dhe të ushqyer nëpërmjet dalë. Vrima në thithë duhet të bëjë hala qepje, e nxehtë në zjarr. Doli vrimë duhet të jetë i vogël, përndryshe fëmija mund të refuzojë të marrësh gjoksin. Për trajtimin e nipples plasaritur përdorur plagë të ndryshme shëruese ointments dhe krem ​​(p.sh. solkoserilovaya krem, krem ​​Bepanten).
• Përparësi duhet t'i jepet një qumësht manual pompimit, sidomos nga kitara e jashtme të gjirit, ku ka shpesh qumësht ndenjur.

Në zhvillimin e këtyre simptomave duhet të kërkoni këshilla mjekësore. Kjo do të jetë parandalimi më i mirë i komplikimeve të purulent mastitë sepse trajtimi në kohë të përshkruara do të shmangë kirurgji ose të bëjë atë sa më shpejt të jetë e mundur me defekt pak të rënda kozmetike në të ardhmen.

Është më mirë të mbivlerësohet simptomet tuaja, se sa më vonë të kërkojë ndihmë mjekësore.