Preeclampsia, ose helmim gjaku i vonë


Toksikoz vonë, ose preeclampsia - një komplikacion shtatzënisë që të çon në mosfunksionim të organeve dhe sistemeve jetike. Toksikoz vonë zhvillohet në gjysmën e dytë të shtatzënisë dhe të zhvillohet për të lënë.

Frekuenca e Gestosa është 10-15% e grave shtatzëna. Pavarësisht nga studimi afatgjatë, shkaku i saktë i Gestosa ende i panjohur. Sipas disa studiuesve, preeclampsia zhvillon përmes rregullimit të hormoneve në organet vitale. Sipas një versioni tjetër, preeclampsia ndodh për shkak të papajtueshmërisë imunologjike mes nënës dhe fetusit.


Kohët e fundit, shpeshtësia e kësaj komplikacion të shtatzënisë rritet me kalimin e çdo viti. Shumica mjek obstetër-gjinekologë lidhur rritjen Gestosa me rritjen e numrit të dorëzimit me vonesë (pas 35 vjetësh). Për fat të keq, në këtë moshë shumica e grave tashmë kanë disa sëmundje kronike, të cilat në mënyrë të konsiderueshme përkeqëson gjatë shtatzënisë dhe lindjes.

Sëmundjet kryesore që provokon zhvillimin e toksikoz fund të përfshijnë:

presionit të lartë të gjakut, obeziteti, pyelonephritis kronik, diabeti, semundja e zemrës, distonia.

Simptomet e preeclampsia

Simptomet e preeclampsia ndryshme. Simptomat e para të toksikoz vonë grua shtatzënë mund të vëreni në 28-29 javë të shtatzënisë. Ajo që ata të ndodhë? Para së gjithash, kjo ënjtje e këmbëve, duart dhe fytyrën. Kjo është e ashtuquajtura "hidropizi shtatzënë" - manifestimi më e lehtë e preeclampsia. Nëse ënjtje pashprehur, gruaja nuk mund te dalloni ato. Me qëllim që të përcaktohet nëse edemë ose jo, duhet të monitorojë nga afër shtim në peshë. Normalisht nga 28 javë të shtatzënisë, gratë peshë mund të rritet me një mesatare prej 350-500 gram në javë. Nëse shtim në peshë është 500 g në javë, kjo mund të svidelstvovat e mbajtjes fluide në trup, një shenjë e hydrocephalus.

Manifestimet më të rënda të preeclampsia - një nephropathy (parenchyma dëmit dhe aparatit glomerular veshkave), e cila karakterizohet nga ënjtje, rrit presionin e gjakut dhe shfaqjen e proteinave në urinë ("proteinuria"). Sa më shumë proteina në urinë, më keq vullneti moti preeclampsia. Si nefropatyyu njoftim? Simptomë kryesore është dëshmi e nephropathy progresiv - një rënie e urinës. Kjo është një shenjë mjaft të rrezikshme për të cilat gratë duhet t'i kushtojë vëmendje të parë. Shpesh, gruaja e parë që shfaqet edemë, rritjen e tensionit të gjakut, atëherë dhe vetëm atëherë shfaqet proteinuria.

Të manifestimeve të rënda të preeclampsia përfshijnë zhvillimin e pre-eklampsia dhe eklampsia. Kjo është faza e fundit e preeclampsia. Me ndërhyrjen e parakohshme mjekësore kushte të tilla përbëjnë një kërcënim për jetën e nënës dhe fetusit.

Kur preeclampsia është microcirculation trazuar në sistemin nervor qendror. Klinikisht preeklamsiya, si dhe nefropati, manifestohet si simptomat kryesore - presionin e lartë të gjakut, edemë, proteina moche.Tolko në zhvillimin e simptomeve preeclampsia bashkangjitur këto shenja të sistemit nervor: dhimbje koke, vizion të paqartë, ndjenja ndezje "fluturon" ose " 'vello' të syve, nauze dhe vjellje.

Në qoftë se koha nuk ndalet këtë proces, preeclampsia shkon në eklamsiey - shtatzënë papritmas shfaqet konfiskimet me humbje të vetëdijes, që zgjat 1-2 minuta. Eklamsiey mund të çojë në vdekje.

Duke pasur parasysh rrezikun e mundshëm të preeclampsia, në çdo, madje edhe sëmundje më minimale proyaleniyah grua duhet menjëherë të aplikojnë për mjek obstetër-gjinekologu dhe tregoni në lidhje me ankesat e tyre.

Diagnoza piznohohestozu

Në mënyrë që të përcaktojë në mënyrë të besueshme nëse ka preeclampsia, një vizitë te mjeku mjaftueshme. Ajo duhet të jetë vëzhgimi dinamik obstetër-gjinekolog.

Çdo herë që ju vizitoni një mjek shtatzënë duhet të matur presionin e gjakut (BP) për të dy armëve, pulsin dhe peshës trupore. Rritja e presionit të gjakut lart 135/85 mund të tregojnë preeclampsia. Mjeku vlerëson shtim në peshë gjatë shtatzënisë, prania ose mungesa e edemë, pyeti shtatzënë, apo nuk e ka zvogëluar sasinë e urinës.

Gjithashtu preeclampsia dyshuar emëruar teste shtesë dhe hetimet:

- Testet klinike dhe biokimike të gjakut;
- urinalysis;
- C Doppler me ultratinguj fetusit, CTG (kardiotokografike), fetusi.

Në qoftë se ka marrë të dhënat e shqyrtimit dhe të rritur analiza dyshimi i preeclampsia (presionit të gjakut lart 135/85, shqiptuar ënjtje dhe një peshë të madhe premium, proteina në urinë) gjithashtu të caktojë:

- ndjekja ditore e presionit të gjakut, EKG;
- Analiza e urinës nga Nechiporenko, nga Zimnitskiy, analiza e urinës ditore për proteina;
- hemostaziohramy;
- okulist konsultimi, mjek, nephrologist, neurolog.

Trajtimi piznohohestozu

Në forma të butë e preeclampsia - hidropizi, trajtim ambulator është kryer. Kur sëmundja e veshkave dhe manifestimet më të rënda të sëmundjes treguar në hospitalizimin e departamentit shtatzënë obstetrik.

Me ënjtje të vogël dhe analiza normale është e kufizuar në trajtimin e preeclampsia përputhje me rekomandimet për mënyrën e jetesës dhe dietë.

Kur edemë c edemë dhe nefropati butë të përshkruara:

- qetësuesve (tretësirë ​​e Leonurus, Valerian);
- Agjentët antiplatelet (Trental, Curantil) për të përmirësuar rheology të gjakut;
- antioksidantë (vitaminë A dhe E);
- me një rritje të tensionit të gjakut me droga antihipertensive përdorur efektin antispasmodic (aminophylline, Dibazol);
- Phytomixture me efekt diuretik.

Në nephropathy rënda, preeclampsia dhe trajtimi eklampsia është kryer me pjesëmarrjen e mjekëve të emergjencës në ICU. Kaloni terapi infuzion për të korrigjuar shqetësime metabolike dhe electrolyte - injektuar plazmës të freskët të ngrirë, reopolyglukine. Përveç këtyre grupeve të barnave për format e rënda të Gestosa përdorë gjithashtu anticoagulants (heparin). Për rregullimin e metabolizmit të shpejtë, ujë i kripur TEAS bimor në vend të përdorimit të diuretics (furosemide).

Në të gjitha format e Gestosa për të parandaluar rrezikun e lindjes së parakohshme dhe hipoksi e fetusit, të aplikojnë sympathomimetic selektive (Hynipral)

Jo më pak të ngutshme pyetje në lidhje me metodën e ofrimit në preeclampsia.

Nëse gjendja e kënaqshme e shtatzënë dhe fetusi nuk vuan nga ultrazërit dhënave KTH- dhe pastaj të shpenzojnë lindjet vaginally. Në mungesë të efektit të terapisë për format e rënda të preeclampsia dhe fetusit hipoksi kronike treguar seksion cezariane.

Trajtimi i preeclampsia kryhet jo vetëm para lindjes, por edhe gjatë lindjes dhe periudhës pas lindjes në stabilizimin e plotë të gruas.

Ushqyerit dhe dietë për Gestosa

Lifestyle dhe të ushqyerit në gestozah janë shumë të rëndësishme për trajtimin e suksesshëm. Në prani të edemë dhe për të fituar peshë të parregullt shtatzënë duhet të ndjekin një dietë të veçantë. Ajo duhet të përjashtohen nga djegëse dietë, i kripur dhe ushqime të skuqura. Konsumoni më pak kripë. Përparësi duhet t'i jepet enët zier, pak nedosolenym. Mundohuni të hani ushqime si origjinë shtazore perime dhe, si dhe produktet e qumështit, fruta dhe perime. Mesatarisht, shtatzënë me një tendencë për edemë duhet të konsumojnë në ditë më pak se 3000 kalori. Është e nevojshme jo vetëm për të kufizuar futje e ushqimit, por edhe lëngun. Ajo duhet të pini jo më shumë se litra e gjysmë e lëngjeve në ditë. Është e nevojshme që të i kushtoj vëmendje të -Numri lëngun dedikuar diuresis duhet të jetë më i madh se i dehur.

Jetese Restless, stresi gjithashtu shkakton preeclampsia. Në gjysmën e dytë të shtatzënisë një grua duhet të flenë të paktën 8-9 orë në ditë. Nëse ju preferoni për të fjetur gjatë ditës, edhe më mirë shtrihem për të pushuar. Por në të njëjtën kohë, mungesa e ushtrimit mund të shkaktojnë preeclampsia. Prandaj gruaja duhet të ushtrojnë stërvitje të përditshme në natyrë të paktën një orë, të bëjë një palestër të veçantë për gratë shtatzëna.

Mjetet tradicionale të preeclampsia

Mjekësisë tradicionale në trajtimin e Gestosa edhe shumë të rëndësishme, sidomos kur hidropizi, shumë bimë medicinale të ketë një efekt diuretik. Kur Gestosa përshkruar çaj veshkave, boronicë ose boronicë lëng, hips supë. Ju mund të përdorni produktet bimore të tilla si Canephron apo Tsyston. Sedativë tretësirë ​​e Motherwort ose sanëz mund të përdoret duke filluar nga data 13-14 javësh shtatzanise për parandalimin dhe trajtimin e preeclampsia. Në format e rënda të mjeteve juridike popullore Gestosa nuk janë të efektshme, përdoren vetëm si droga.

Komplikimet e preeclampsia:

- lindja e parakohshme;
- shkëputja e placentës që gjendet normalisht, duke rezultuar në vdekjen e fetusit;
- hipoksi fetusit, e cila gjithashtu çon në vdekjen e fetusit;
- Hemorragji dhe sy retinal shkëputje;
- dështimi i zemrës, edemë pulmonare dhe trurit, sulmet në zemër dhe tru;
- zhvillimin e dështimit të veshkave hepatike, koma hepatike.

Parandalimi i preeclampsia:

- Zbatimi i funksionit riprodhues deri në 35 vjet;
- trajtimi në kohë i sëmundjeve kronike që provokojnë preeclampsia;
- mënyrë jetese të shëndetshme.

Konsultimi obstetër-gjinekolog Related preeclampsia vonë:

1. Unë jam 38 javë shtatzënë. Kam zbuluar një proteine ​​të vogël në urinë dhe emëruar pikoj. Por presioni ënjtje dhe unë nuk e bëjnë. A duhet të bëj trajtim në rastin tim?
Trajtimi në këtë rast është e nevojshme për të parandaluar zhvillimin e nephropathy. Nuk është e nevojshme që të ishte presioni apo ënjtje.

2. Unë kam një shtatëzani 37 javë. Për 2 javë të shtrirë në spital për shkak të ënjtje dhe proteinave në urinë. Pavarësisht trajtimit, ënjtje dhe proteina rritur si ajo u la kështu. Çfarë duhet të bëni?

Në rastin tuaj, ka shumë të ngjarë, preeclampsia mbahen vetëm pas lindjes, por trajtimi duhet të vazhdojë të punës për të mbajtur fruta. Për ju, gjëja kryesore është nën mbikëqyrjen e mjekëve.

3. A duhet të shkoj në spital me një pjesë të madhe shenjë-peshë?
Nëse nuk ka edemë, presion dhe proteina në urinë është e nevojshme.

4. Normalisht presioni im 120/80. Kur është rritur për 130/90 një dhimbje koke. Çfarë duhet të bëni, çfarë për të marrë?
Presion i tillë është kufiri i sipërm i normale, por në qoftë se kjo është një dhimbje koke - kjo mund të tregojë një ndërlikim të preeclampsia, kështu që unë rekomandoj që të konsultoheni me një gjinekolog brenda dhe do të rekomandojë nëse është - për të shkuar në spital.

5. Mund të lindjes shumë e preeclampsia ose të bëjë të sigurt cechenie cezariane?
Preeclampsia nuk është një tregues për cezariane. Operacioni është bërë vetëm në raste urgjente, progresion të sëmundjes.

6. Deri 28 javë ka shtuar 10 kg. Një mjek i emëruar eufillina, por unë nuk dua për të pirë atë. Të gjitha analizat në normë tim. Ndoshta ju mund të bëni pa eufillina?
Ju nuk mund të përdorni eufillina vetëm nëse në mënyrë rigoroze të rrinë në dietë dhe rekomandime të tjera për të zvogëluar manifestimet e preeclampsia.

7. proteina Sa e rrezikshme në urinë? Si ndikon kjo fetusin?

Proteina në urinë tregon humbjen e proteinave dhe mosfunksionim të veshkave. Fetusi në këtë rast nuk është material i mjaftueshëm për të ndërtuar qelizat e tyre. Kjo mund të çojë në rritje të vonuar.

8. Sa mund të pini lëngje në ditë për Gestosa?
Në prani të edemë - më pak se gjysma e një litër në ditë.

9. Unë kam këmbët ënjtje. Doktor naznachilaTrental. Por manual thotë se shumë efekte anësore të kësaj droge, unë jam i frikësuar për të pirë. Si funksionon Trental të fetusit?
Trental sigurt për fëmijën.

10. Cili është niveli i lejuar i proteinave në urinë?

Normalisht, proteina në urinë në përgjithësi nuk duhet të jetë.

Obstetër-gjinekolog, MD Christina Frambos