Dështim spontan abortit


Abort - një aborti spontan deri në 20 javë. Fjalët "abort" dhe "abort" në Gjinekologjike sinonim sepse aborti samoprozvolnyy ose dështim do të thotë të njëjtën gjendje.

Në varësi të cilën termi ishte aborti, aborte spontane ndahen në herët (para 12 javë) dhe në fund (13 në 20 javë). Në shumicën e rasteve, shtatzënia është ndërprerë në shtatzëninë e hershme.

Sipas statistikave, 20% e shtatzënive përfundojnë në abort dëshiruar. Në qoftë se një grua ka pasur disa dështime në të kaluarën - ai kishte diagnostikuar "gabim".        


Shkaqet e abortit

Arsyet për abort janë të shumta, duke filluar nga stresi banale duke i dhënë fund dhe çrregullime të rënda endokrine. Në disa raste, shkaku i gabim dhe nuk mund ta instaloni.

Shkaqet kryesore të dështime përfshijnë:

- gjenetike (kromozomale) anomalitë e fetusit papajtueshme me jetën. Si rezultat, fetusi praktike vdes dhe është aborti;
- çrregullime hormonale, mungesa e hormoneve progesterone, hyperandrogenism, hyperprolactinemia, sëmundje tiroide dhe diabetit;

- infeksionet, infeksionet seksualisht të transmetueshme (klamidia, trichomoniasis, ureaplasmosis, mycoplasmosis, HPV, HSV, CMV) dhe pishtar infeksionet (Rubeola, toksoplasmoza, infeksion citomegalovirusin);
- anomali anatomike, keqformime të mitrës (për njëbrirësh, dhe sedlovitnaya mitrës antlered, prania e një mur ndarës intrauterine); miomes mitrës me lokalizimin submucous nyjeve, synechia intrauterine;
- paaftësi qafës së mitrës (mungesa e shtresës së muskujve të qafës së mitrës, e cila çon në zbulimin);
- Konflikti rezus mes nënës dhe fetusit.

Faktorë të tjerë që mund të provokojnë një dështim përfshijnë: abortin në të kaluarën, pirja e duhanit, konsumit të alkoolit, përdorimin e drogës, stresi, infeksionet respiratore akute, futje e analgesics dhe kontraceptivëve hormonal.

Si të njohin simptomat e abort fillon?

Në mënyrë tipike, fillon Dështim shtatzanie me tërhequr dhimbje në bark. Për këto ndjesi dhimbje kujton ditën e parë të menstruacioneve. Kjo gjendje tregon një rritje në contractility e mitrës, është kërcënimi i abort. Fruta nuk vuan.

Me progresion e dhimbjes janë cramping në natyrë dhe ka gjakderdhje nga trakti gjenital. Mazhuschie Bold jetë i moderuar. Kjo tregon filloi abortin.

Në shkëputjen e vezën nga muri mitrës është "i plotë" apo "aborti i paplotë". Dhe në fakt, në të dyja rastet, shtatzënia nuk mund të ruhen. Kur dështim i plotë gjakderdhje nga rritjet e traktit gjenital - janë përzgjedhje të bollshme e clots. Vezë veten jashtë mitrës. Pastaj mitra reduktuar në mënyrë të pavarur, dhe gjakderdhje ndalesa.

Aborti i paplotë për shkak se fetusi nuk është plotësisht jashtë mitrës, gjakderdhje mund të jetë shumë e gjatë dhe e bollshme.

Të gjitha këto simptoma në çdo fazë të shtatzënisë kërkojnë trajtim të menjëhershëm në gjinekologu.

Diagnoza e abort kërcënuar

Diagnoza e abortit spontan paraqet asnjë vështirësi. Kur shihet në një karrige, gjinekologe kontrollon madhësinë e periudhës së mitrës parashikueshme të shtatzënisë, proveryaet- ose asnjë ton të mitrës, është nëse hapja e qafës së mitrës, përcakton natyrën e shkarkimit - mukusit, gjak, me mbeturinat e vezën apo jo.

Për të vlerësuar fetusit kryer ultratinguj legenit dhe fetusin. Në të njëjtën kohë të përcaktuar vendndodhjen e vezën (nëse ka), nëse shkëputjen smotryat-. Duke përdorur ultratinguj mund të identifikojë hypertonicity mitrës, dmth tension të saj të tepërt, një shenjë e abortit kërcënuar.

Bazuar në ekzaminimin me ultratinguj dhe taktika të caktuara shtatzëna. Të gjitha gratë shtatzëna me gabim kërcënuar se do të jenë të shtruar në spital në një spital.

Trajtimi i grave shtatzëna me abort kërcënuar

Taktika e trajtimit është e përcaktuar në bazë të ekzaminimit me ultratinguj të dhënave dhe manifestimeve klinike.

Kur kërcënuar abort apo gabim filloi kryerjen terapi synon zgjatjen e shtatzënisë, me kusht që nuk ka shkëputja e vezën. Në rast të pjesshme gjakderdhjes detashment vezë nuk -Nëse shumë të bollshme, siç ndodh në abort filloi, gjithashtu kryejnë një trajtim që synon mbajtjen e shtatzënisë.

Por në qoftë se veza e fekonduar ka ndarë jashtë dhe gjakderdhje harlisur, trajtimi është i paefektshëm. Në këtë rast bëhet scraping zgavrën e mitrës me largimin e mbetjeve të vezën. U scraping dërguar për hulumtim cytogenetic.

Në fund të abortit pas heqjes së vezën mbetur administruar intravenoz të drogës për të reduktuar në mitër (Oxytocin). Pas scraping përshkruajnë antibiotikët.

Femrat me grupin negativ të gjakut për parandalimin e konfliktit Rh pas scraping antirezusnyy imunoglobulinë administruar.

Për kontraktimet e mitrës dhe më të mirë për të reduktuar humbjen e gjakut pas scraping aplikuar në flluskë stomak me ujë të ftohtë ose akull.

Në shkarkimin nga spitali rekomanduar gruaja nënshtrohen provimit ambulator nga një gjinekolog për të përcaktuar shkakun e dështimit të fëmijës, i cili përfshin: ultratinguj legenit, shqyrtimit për infeksione urogjenitale dhe infeksionet pishtari, testimit të gjakut për hormonet (DHEA, Hormoni, 17-OH progesterone, progesterone, estradiol, LH, FSH, cortisol, testosterone); Studimi i hormoneve tiroide (TSH, Shën T3 sv.T4); coagulogram, hemostaziohramma; Studimi tsytohenetycheskoe mbetjet vezë.

Kjo është një listë bazë të inspektimit. Me iniciativën e mjekut mund të zgjatet. Përveç kësaj, brenda 6 muajve grua shtatzënë është e rekomanduar për të shmangur kontraceptive hormonale për rregullimin hormonal.

Nëse rezultati është normale, atëherë zgjatja e shtatzënisë përdorimin e drogës në vijim grupe:

- progestins (ose Duphaston Utrozhestan) për të korrigjuar mungesën e progesterone. Ata emërohen për 16 javë të shtatzënisë;
- glukokortikoideve (dexamethasone, Metypred) tregoi për korrigjimin e hyperandrogenism;

- qetësuesve (tretësirë ​​sanëz ose Leonurus);
- cpazmolitiki (jo-spa, papaverine, baralgin) për t'u çlodhur muskujt e mitrës;
- vitamina dhe minerale (B6 magnez, acid folik, vitamina E).

Nëse shtatzënia të ruhen, atëherë deklarata shtatzënë rekomandojmë që administrata e drogës projektuar për spital. Kjo është veçanërisht e progestogjenet dhe kortikosteroidet vërtetë, të cilat duhet të përdoren në mënyrë të vazhdueshme. Në qoftë se ju të ndaluar përdorimin e drogës në mënyrë dramatike, ajo përsëri mund të jetë një rrezik i abort.

Përveç kësaj, pjesa tjetër shtatzënë nevojshme fizike dhe emocionale, përmbajtje seksuale.

Për të zvogëluar rrezikun e abortit në të ardhmen, është e rekomandueshme për të rritur futje tuaj të karbohidrateve komplekse (bukë, makarona); fruta dhe perime të pasura me fibra; produktet e qumështit, peshku, mishi, të naftës dhe bishtajore.

Komplikimet e abortit:

- aborti spontan, e cila nuk është e shërueshme;
- gjakderdhje harlisur mitrës, e cila mund të çojë në goditje hemorragjike;
- Komplikime infektive, sepsa.

Parandalimi i aborteve ilegale:

- mënyrë jetese të shëndetshme;
- Ekzaminimi në kohë dhe trajtimin e sëmundjeve gjinekologjike dhe endokrine;
- refuzimin e abortit.

Konsultimi obstetër-gjinekolog në temën e abortit:

1. A mund të merrni shtatzënë pas një abort?
Po.

2. A mjeku drejtën për të bërë pa scraping ultratinguj?
Në rast urgjence, në qoftë se një grua shkon në spital me gjakderdhje të bollshëm, asnjëra prej të cilave ruajnë shtatzënisë nuk është jashtë diskutimit dhe curettage kryer mbi baza emergjente pa ultrazërit. Përndryshe, sigurohuni që të ultrazërit.

3. kam pasur një dështim dhe alokimi ndalur. Më tregoni, pra, nuk keni nevojë curettage? Mund të mbetet e fetusit në mitër për të qëndruar?
 Nëse nuk shkarkimit, më shumë të ngjarë ka ndodhur dhe scraping panevojshme.

4. Unë kam shfaqur pas çrregullim menstrual gjakderdhje e rëndë me mpiksjen. Ç'është kjo? Abort? Testi i shtatzënisë është negativ.
Për foto klinike është shumë e ngjashme me një gabim. Testet e shtatzënisë ndonjëherë jep rezultate të rreme. Shko tek gjinekologu për një ultrazërit.

5. Mund seksi provokojnë një dështim?

Nëse shtatzënia ndodh normalisht dhe nuk ka arsye të tjera që provokojnë një dështim, aktin seksual sigurt.

6. Unë kam një abort pas 20 javësh ishin shkarkesë drita e verdhë nga dalë. Ky është trajtim normale ose e nevojshme?
Ky version i rregullave. Bold do të zotërojë pas rifillimin e funksionit menstrual.

7. A mund të përdor tampona me aborteve?
Ne nuk mund të, ata mund të kontribuojnë për infeksionin e traktit gjenital. Përdorimi ndarësit.

8. Kam dhimbje prapa. Mund kjo tregon një kërcënim për abort?

Dhimbje në shpinë të ulët mund të jetë në rrezik për abort. Por normalisht edhe mund të shkaktojë dhimbje të ulët mbrapa për shkak të rritjes së mitrës. Për një vlerësim objektiv të nevojës për t'iu referuar një gjinekolog.

9. Çfarë mund të bëhet në shtëpi, nëse shtatzënia papritmas u shfaq harlisur gjakderdhje nga trakti gjenital?
Telefononi menjëherë një ambulancë dhe vënë në paketë akull stomak.

10. Sa kohë pas një gabim duhet të mbrohen?
Jo më pak se 6 muaj.

Obstetër-gjinekolog, k.m.n Christina Frambos