Shtatzënia


Përgatitja çift të krijoj një fëmijë, se planifikimi shtatzënisë - është, së pari, një vendim të ndërgjegjshëm për të pasur një fëmijë. Por jo vetëm. Planifikimi shtatzënisë - është gjithashtu një organizmave kontrollit mjekësor prindërit, zbulimin dhe trajtimin e të rrezikshme për të dy sëmundjet e nënës dhe fëmijës. Dreaming fitojnë trashëgimtar, mos harroni ndryshimet fiziologjike në nënën. Ajo është e mirë në qoftë se ju fillojnë të përgatiten për shtatzëni për 2-3 muaj para konceptimit të dyshuar. Në mënyrë ideale para konceptimit një grua duhet të kërkojë paraprakisht si një gjinekolog dhe për të ngushtuar specialistë për diagnostikimin dhe trajtimin e sëmundjeve. Përveç kësaj, është e dëshirueshme që nëna e ardhshme kaluar testet e nevojshme dhe vaksinat e bëra (Rubeola dhe hepatitit B). Prandaj, shtatzënia e duhur dhe në kohën e duhur të planifikimit sigurojnë shtatzënisë pa dhimbje dhe lindjen e një fëmije të shëndetshëm. Ata të cilët dëshirojnë të kenë një fëmijë para se konceptimi është e rekomandueshme të mos përdorin drogë, nuk pi duhan, pi alkool, të reduktuar konsumin e kafe, mos ecni në banja dhe sauna. Rritja më e mirë në dietën e tij të frutave dhe perimeve. Periudha e nevojshme për konceptim varion nga disa muaj deri në një vit. Nuk ka asnjë arsye për zhgënjim nëse shtatzënia nuk vjen në muajin e parë. Gjinekologu duhet të zbatohet për rastin gjatë viti i konceptimit nuk ka ndodhur.


Zakonisht nga koha një grua për herë të parë vizitoi idenë se ndoshta ajo është shtatzënë, e ka mbajtur rreth dy javë pas konceptimit.

Mënyra më e lehtë dhe më e përballueshme për të diagnostikuar shtatzëninë në shtëpi - një test shtatzënie. Keni përdorur testin dhe ka marrë një kohë të pritur dy shirita - shtatzania ka ndodhur dhe fëmija do të ishte e dëshirueshme. Që atëherë, zakonisht fillon një swings humor të mprehtë. Gëzimi i pashkak, pastaj papritmas trishtim, nervozizëm, lot - të gjithë atë është tipike për tre muajt e parë të shtatzënisë. Vazhdimisht ka pyetje të re: të jetë një nënë - dhe në qoftë se unë të kërkuar atë me të vërtetë, por në qoftë se unë mund? Ku posedon fëmijë në jetën familjare? Ndërsa ai shfaqet në botë? Do të jenë të shëndetshme? A është e mjaftueshme apartament i gjerë?

Në javët dhe muajt e parë të shtatzënisë nuk është e qartë. Shumë gra si ajo. Ata nuk duan askënd të prishë ato, sepse ajo është e nevojshme për të në mënyrë të pavarur të akorduar ndryshimet në jetë. Ata gëzojnë gjendjen e shtatzënisë. Disa vetëm duke shpërthyer me krenari, ata nuk mund të presim për bark të bëhet e dukshme.

Në shtatzëninë e parë shpesh ulur humor. Njeriu mezi flet për një fëmijë në të ardhmen, nuk ai nuk i lumtur? Hold nga pak, bashkëshorti juaj gjithashtu duhet kohë për të zgjidhur ndjenjat e tyre.

Në tre muajt e parë të shtatzënisë, përkundrazi, ndjehet psikologjikisht se ju mendoni manifestimet e tij fiziologjike.

Natyra u kujdes që trupi i femrës mund miri akorduar në shtatzëni. Por, pavarësisht nga kjo, shumë gra në muajt e parë të shtatzënisë për të ndjehen të lodhur dhe fle dobët gjatë natës. Rritja e ndjeshmërisë për të odors dhe të përzier janë gjithashtu të zakonshme për të parë dhe të ankesave. Duke rritur sasinë e lëngjeve në trup, kështu që gratë shtatzëna shpesh "drejtuar" në tualet dhe ata duhet të marrin deri në natën. Mukozës furnizuar në mënyrë aktive me gjak dhe bymehet, kështu që mund të vë hundën dhe veshët.

Për fëmijën ishte komode dhe ai ishte duke ushqyesve të nevojshme dhe të oksigjenit të nevojshme për të kryer një mënyrë jetese të duhur. Në natën duhet të flenë 8-10 orë, qëndrojnë ende dhe të pushojnë gjatë ditës. Më shumë kohë shpenzuar jashtë, mirë, në qoftë se ju mund të ecin para se të shkojnë në shtrat me një burrë. Nëse sëmundje në mëngjes ndodh, provoni para se të merrni nga shtrati, hani biskota apo mollë.

Në shtatzëninë e hershme (kur nuk duan apo "tërheq mbi solonenke") Mos e kufizoni veten në zgjedhjen e ushqimit, ju mund të hani të gjithë ju duan, jo vetëm shumë. Mundohuni të mbani në dietën tuaj të përfshirë më shumë produkte të qumështit, mish, lëng, fruta dhe perime. Dëshira për të konsumuar produkte "të veçanta", - të tilla si hirit, balta, gëlqere, niseshte, do të thotë se trupi i mungon vitamina dhe minerale të tilla si hekuri dhe kalciumi. Mbi të gjitha, i kushtoj vëmendje për këtë mjekun!

Në fakt, çfarë po ndodh në shpirtin e një gruaje shtatzënë, shumë më të vështirë. Shumica e grave e konsiderojnë atë detyrë e tyre që të duken të kënaqur dhe të lumtur, në dritën e sëmundjes në mëngjes, ankthi në lidhje me fëmijën e palindur dhe problemet në të ardhmen. Shpesh gratë janë të frikësuar se nëse ata thonë diçka negative në lidhje me ndjenjat e tyre mund të mendojnë se ata janë nëna të këqija ose fëmija e tyre është e padëshiruar. Ndërsa është e qartë se askush nuk mund të ndjehen emocione pozitive për nëntë muaj rresht, dhe madje edhe në një periudhë kur jeta duhet të ndryshojë.

Vetëm gruaja më përgjegjës të prirur për të tensionit dhe ankthit. Kjo është absolutisht normale, frika dhe ankthi për të ndihmuar të përgatiten për përgjegjësitë e ardhshme komplekse, të gjitha perechuvstvovat mendje dhe, ndërsa nuk ka kohë.

Prano shtatzënisë si një realitet - pengesën e parë psikologjike që gratë kanë për të kapërcyer. Nga njëra anë, kjo është vetëm një mrekulli biologjike - nuk ka pothuajse asgjë të jetë e re, një njeri i ri.

Nga ana tjetër, shumë shpejt do të ketë një dyshim nëse ne jemi të gatshëm të jetë prindër? A mund të përballojë një fëmijë? Përballja me ndryshimet në jetë?

 • Nëse ju ndjeni një ndjenjë të dyfishtë në lidhje me të ardhmen e maternitetit, kujtoj veten se kjo është një reagim normal. Për fëmija u bë më e vërtetë për ju, shikoni në fotot që përshkruanin zhvillimin e fetusit në faza të ndryshme të shtatzënisë. Këto fotografi dhe fotografitë janë tani në dispozicion, ato janë botuar gjerësisht në revista. Të vetëdijshëm se ju ndoshta do të vazhdojnë të përjetojnë ndjenja të përziera, madje edhe nëse shtatzënia është e planifikuar dhe të pritur. Askush nuk mund të jenë të lumtur në mënyrë të vazhdueshme.

Për shumë gra, lajmi i shtatzënisë lajm shumë fantastik se ata mund të mbani atë një sekret për më shumë se një orë. Të tjerët nuk preferojnë të reklamuar këtë fakt, derisa ata do të ndjehen më të sigurt. Ata duan të presin nga tre muajt e parë - më i rrezikshëm - pjesërisht për shkak të bestytnisë, pjesërisht vetëm për të rritur nuk ka festë dhe askush nuk bothered para kohe (sidomos në punë).

 • Në javët e para të shtatzanisë të bëni atë që ju mendoni mirë. Nëse jeni nga ata njerëz që nuk do mend se njerëzit përreth janë të vetëdijshëm për problemet tuaja, për të ndarë lajmin në lidhje me shtatzëninë menjëherë. Uchityvaytei reagimet e mundshme të të tjerëve. Ndoshta nëna juaj alarmuar dhe menjëherë vijnë për të mbështetur ju në fillim. Ndoshta shefi juaj është në një panik. A jeni gati për këtë zhvillim apo preferojnë të mbledhur forcë dhe të mendojnë për sjelljen e tyre në të ardhmen?

Çfarëdo që ju vendosni, të hapur veten të paktën një mik apo sosluzhyvytse më të mirë - ka fëmijë, të cilët ishin për të diskutuar ndonjë problem, ose në qoftë se një nevojë e papritur nuk kanë kohë për të shpjeguar se për ju.

Mos mbani ankthin tuaj në veten e tyre shpesh të konsultoheni me mjekun tuaj apo të dashurit. Nëse jeni të shqetësuar, nuk shkaktojnë defekte shprehitë tuaja të vjetra të këqija të dështimeve apo të lindjes në fëmijën, tregoni veten se e kaluara ka asgjë që mund të bëni. Natyrisht, në çdo rast, ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj për të minimizuar rrezikun e të pasurit një fëmijë me probleme të caktuara shëndetësore. Pra, të përpiqen për të konfirmuar shtatzëninë pasi që çdo gjë shkoi si duhet. Dhe për të gjetur një ekuilibër mes shqetësim për të ardhmen e fëmijës dhe të kujdeset për veten e tij.

Vetëm kur ju rrëmbeu të vendosur për të bërë gjithçka mirë, ka një problem të ri: humbja e plotë e kontrollit mbi ngjarjet. Nga javët e para dhe ditë edhe të shtatzënisë ju takojnë jo vetëm veten, por fëmijë që rritet dhe formohet në barkun tuaj. Ne do të duhet të mësohen me një mënyrë të re të jetës, të blej një të ri, zakone të shëndetshme, ri-prioritizimin në jetë.

 • Pak liroj frenat, për shembull, përsëritjen e procedurës për çdo ditë, si ecje, duke marrë vitaminat ose të kthyer një pushime relaksuese. Merrni frymë thellë dhe i thoni vetes fjalët që ju zakonisht i qetë. Në përgjithësi, të thjeshtojë jetën tuaj: të bëjë një hairstyle të rehatshme, mos e përdorni trafikut të mbushur me njerëz, veshin këpucë të rehatshme. Dhe më e rëndësishmja - të mësojnë për të kërkuar ndihmë. Edhe në qoftë se ju nuk keni asgjë kërkuar - bëjë atë tani në interes të fëmijës.

Për fat të keq, ngjizje nuk është gjithmonë i suksesshëm. Në tremujorin e parë të shtatzënisë mund të jetë një aborti humbur. Ky term mjekësor i referohet gjendjes së gruas në të cilat fetusi ndalon zhvillimin dhe vdes. Arsyet kryesore për vdekjen e një fëmije të regjistruar efektin e infeksioneve: gripit, klamidia, toxoplasmosis, herpes dhe të tjerët. Para vdekjes së embrionit mund të shkaktojnë anomalitë gjenetike të fetusit. Përveç kësaj, ndyshime të hormoneve në nënë, sëmundje autoimune mund të ndikojë në të furnizimit dhe të marrë frymë fëmijën. Aborti humbur është gjithashtu një pasojë e nënës jetesës. Pirja e duhanit e tepërt dhe të pijshëm (sidomos droga) mund të çojë në humbjen e një fëmije. Humbur abortin e padukshme, është pa dhimbje dhe gjakderdhje. Nxitje Mungesa e fetusit, madhësia embrioni mospërputhje kohëzgjatja e parashikueshme e shtatzënisë, mungesa e rrahje zemre - janë shenja të qarta të vdekjes së parakohshme të fëmijës.

Pas një aborti humbur mund të shqyrtohen dy bashkëshortët duhet të identifikojnë shkaqet e vdekjes së embrionit dhe për të hequr atë. Gjatë ky trajtim duhet të kini kujdes. Pas 6 muajsh, gjatë së cilës qëndron një gruaje trupit mund të planifikojë shtatzëninë e ardhshme. E rëndësishmja, mos harroni të heqin qafe e zakone të këqija. Mund të përmirësojë ushqimin trupit e duhur dhe mënyrën e jetesës.

Simptomet e shtatzënisë

Një ka vetëm të ankohen të dashurën ose burri që ju doni të tmerr si harengë turshi ose tranguj sa më shpejt të shkojnë gjinekolog retorike pyetje tinguj: "Çfarë po ju papritmas u tërhoq në solonenke? Dhe kjo kohë për ju? "Dhe këtu, në kuzhinë, ndërsa ju nuk e keni pasur kohë për t'u marrë me kastravec lakmuar crunchy, vë në dukje dhe të konfirmuar diagnozën:". Ju - shtatzënë "

Ah, sikur të ishte kaq e thjeshtë dhe të qartë në të njëjtën shtatzënisë dhe diagnoza e saj, cilat janë kavanoz më të lehtë për turshi dhe seledochka vaj në vend të kësaj ka ndonjë komente gjinekologu pyetje pamatur, analiza komplekse dhe teste - dhe diagnoza është gati ... Por, kështu që shtatzënia nuk është gjithmonë e mundur për të përcaktuar.

Në fakt, jo gjithmonë të ndryshuar shije dhe pasion për ushqim - një shenjë e shtatzënisë. Sa shumë nëna e ardhshme nuk ndihen asgjë si kjo, duke pritur për fëmijën e tyre të parë ose të edukuar mladshenkoho ... "Sigurisht - disa thonë - kjo nuk është domosdoshmërisht e rëndësishme në këtë rast -! Çrregullim menstrual". Por edhe kjo periudhë më famëkeq humbur nuk mund të përcaktojë plotësisht shtatzëninë në fazat e hershme!

Le të përpiqemi të kuptojmë se çfarë është në të vërtetë simptomat e shtatzënisë dhe sa e vërtetë secili prej tyre tregon se një apo gruaja tjetër është shtatzënë ...

Pra, është e mundur për të përcaktuar shtatzëninë në ditët e hershme pas konceptimit, vonesë menstruacioneve?

Konvencionale, të gjitha shenjat e shtatzënisë në mjekësi të ndarë në tri grupe më të vogla, në varësi të se sa mirë ata tregojnë lindjen e një jete të re në kuadër të gruas.

 1. Dyshimta (ose e përafërt) përmban:

Kjo kategori përfshin ato simptoma që vetëm mund të çojë një të besojnë mundësinë e shtatzënisë në këtë rast. Dhe disa gra që është shtatzënë, ata janë shumë të theksuara dhe duket pothuajse nga javët e para të shtatzënisë. Në të tjera jo vetëm në fazat e hershme të shtatzënisë, por gjithë periudhës së shtatzënisë nuk është karakterizuar nga ndonjë nga këto shenja. Këto përfshijnë:

 • Të përzier. Shpesh atje në mëngjes dhe zgjat disa orë. Ndonjëherë bashkohet vjella - edhe në mëngjes në një stomak bosh ose pas një vakt. Në disa raste, kur të përzier dhe të vjella është veçanërisht e theksuar, mund të kërkojë disa ndryshime në dietë dhe dietë, dhe kujdes mjekësor ndonjëherë. Gjithashtu, mund të ketë çrregullime gastrointestinale që fillojnë në 4-6 javët e shtatzënisë për 8-12 dhe në fund të javës.

 • Ndryshimi i shije, erë, pasion për ushqim, etj Ai është këtu dhe të përfshijë legjendar "mall për solonenkoho" ... Ndonjëherë ndodh që shtatzënia një grua nuk e pëlqen një produkt të veçantë ose pjatë, dhe gjatë kësaj periudhe ai u bë një nga më të dëshirueshme në dietën e saj. Në gratë e tjera shtatzëna nga javët e para fjalë për fjalë bie gamë të tërë të sapo erë që ata thjesht nuk e kanë vënë re para shtatzënisë. Për më tepër, çdo nënë e ardhmja e ndjenja e tij e re të veçantë jo tipike dhe jo të detyrueshme për të gjitha të tjera ...

 • Ndryshueshmëri emocionale. Shtatzënia në fazat e hershme është shoqëruar ndonjëherë nga ndryshimet e shpeshta të humorit, të cilat shpesh mund të ndodhë edhe brenda një dite të vetme. Nëna shtatzënë është shumë e ndjeshme ndaj fjalët dhe veprimet e të tjerëve, duke reaguar në një situatë krejt të ndryshme se më parë mënyrën e shtatzënisë. Gruaja, ende pothuajse nuk e kanë vënë re një fëmijë fqinj mund tani të gjatë dhe emocion respektojnë antics e tij. Ajo mund të qajë dhe të vuajnë për shkak të dashurisë njëanshme për Dona Maria Don Pedro, së bashku me një seri 546 seri, 545 seri kaluarën, të cilat kurrë në jetën time pa ...

Kjo nuk është e gjitha shenjat dyshimta të shtatzënisë. Por nuk do të banojnë në to shumë i detajuar, sepse ata janë vetëm "degë" në diagnozën, por prania e tyre sugjeron një fakt të shtatzënisë. Që nuk gjithmonë pikë të njëjtë të përzier me të shtatzënisë dhe jo çdo shtatzënisë, siç e dini, është e shoqëruar nga të përzier ...

 1. Karakteristika të mundshme:

Këto simptoma janë më shumë të ngjarë se e dyshimtë, duke treguar për shtatzëninë. Ashpërsia e çdo shtatzënë ndryshon. Megjithatë, ata mund të takohen dhe të sëmundjeve të tjera të ndryshme dhe kushtet jashtë shtatzënisë.

 • Ndërprerja e menstruacioneve ("vonesë"). Mungesa e menstruacione të rregullta në gratë e periudhës së fëmijëve mbart (18-45 vjet) i jep arsye të besojë shtatzënisë. Menstruacioneve vonuar për 10 ditë mund të konsiderohet si shenjë relativisht të besueshme e shtatzënisë është ende subjekt i ciklit të rregullt menstrual.

 • Ndryshimet në zemrat, të cilat shpesh fillon në periudhën e 8-12 javë. Ishte gjatë shtatzënisë dhe laktacionit gjinjtë arrijnë zhvillimin e tyre maksimal. Ata rriten në madhësi dhe të bëhen më të ndjeshme (bllokimi i qumështit të gjirit), rrit pigmentim (ngjyra) dalë dhe areola. Me kalimin e kohës, madje edhe gjatë shtatzënisë mund të jetë një shkarkesë dritë nga dalë.

 • Pigmentim (errësuar) midline e barkut, Labia Majora, kofshët e brendshme dhe kodrat nganjëherë ballore, harqe vetull, mjekër dhe kockës se faqeve.

 • Çrregullim i urinimit. Më shpesh kjo është urinim i shpeshtë, i cili shfaqet në fazat e hershme. Kjo është për shkak se rritet mitra ushtron presion mbi "fqinjit" e tij - fshikëz. Në fazat e mëvonshme mitrës pak ndryshon qëndrimin e saj, dhe kjo nuk është eliminuar plotësisht funksion të mirë, duke u paraqitur përsëri në fund të shtatzënisë. Tani është kreu i fetusit fillon të ushtrojë presion mbi fshikëz, duke shkaktuar urinim më të shpeshta.

 • Zgjerimin e mitrës. Së pari i padukshëm edhe gruaja veten, dhe pastaj - një fakt i qartë për të gjithë të tjerët. Secili shtatzënia termi korrespondon me një madhësi të caktuar të mitrës.

 • Rritja temperaturën e trupit. Temperaturat e larta mund të shoqërojnë shtatzëninë, për shkak se në këtë periudhë ka një ndryshim në nivelet hormonale e grave dhe metabolizmit të përshpejtuar. Gjatë shtatzënisë, prodhimi progesterone përmes rrit temperaturën e trupit të përgjithshëm. Temperatura e lartë ndikon shtatzënisë: ajo tolerohet dobët nga ana e nënës dhe potencialisht të rrezikshme për fëmijët. Një temperaturë që e shoqëron shtatzënisë nënën e fëmijës është ethe dhe të lëngshme përreth. Kjo mund të dëmtojë indet dhe të shkaktojnë defekte të sistemit qendror nervor të fetusit. Gjatë ngjizje për të parandaluar ngrohjes ndihmon zgjedhur siç duhet rroba të ngrohta, atmosferë të ftohtë në shtëpi, duke pirë shumë lëngje dhe ushqim. Analgjezik dhe antipyretics, veçanërisht aspirina duhet të merren vetëm pas konsultimit me doktorin tuaj. Matja e temperaturës basal është mënyra më e informative për të përcaktuar shtatzënisë.

 • Pozitiv testet laboratorike dhe testet e shtatzënisë.

Siç e dini, të gjitha këto shenja nuk janë gjithmonë të tregojnë saktësisht shtatzënisë. Edhe testet laboratorike dhe testet e ndryshme, të cilat vetëm tregojnë praninë e hormoneve të caktuara në gratë në përqendrime të ndryshme mund të ndodhë në disa sëmundje "femra".

Çrregullim menstrual, ndryshimet e gjirit, rrit pigmentim dhe madje edhe të ndryshojë madhësinë dhe formën e mitrës mund të jenë simptoma të sëmundjeve të ndryshme gjinekologjike, endokrine patologji; urinim i shpeshtë - me ftohjet dhe inflamacion të fshikëzës. Por nga ana tjetër, pa shenja të mundshme të shtatzënisë, pothuajse kazuystychnost (ky është ndryshimi nga e dyshimtë). Për shembull, është e vështirë të imagjinohet që mbante një fëmijë pa rritur në mitër, ku ajo rritet ...

 1. Simptomat besuar shtatzënisë:

Pra, kemi marrë për shumë e vogël, por grupi më i saktë i shenjave që janë 100% tregojnë se gratë në rritje dhe zhvillimin e një jetë të re.

 • Zemra Regjistrimi zhvillon ploda.Eto mund të bëjë në mënyra të ndryshme. Në fazat e hershme - duke mitrës Ultrasonografia (SHBA); më vonë - duke dëgjuar në zemër fëmije të palindur me një stetoskop ("tub druri"), aplikuar në bark të nënës. Për të njëjtën ishin shpikur metoda të tjera: EKG fetusit, phonocardiography dhe kardiotahohrafiya.

 • Përcaktimi i kokës, mbrapa, armëve, këmbët dhe yahodichek fetusit të, që mbart një gjinekolog duke përdorur duart e tyre përmes murit të përparmë të barkut të gruas shtatzënë. Ta themi thjesht, vetëm "ndihet" e fëmijës, duke e vënë të dy duart mbi bark të nënës sime.

 • Përcaktimi i lëvizjeve të fetusit nëpërmjet murit të përparmë të barkut të nënës, e cila gjithashtu mbart mjekun gjatë ekzaminimit. Sigurisht, përkufizimi i këtyre shenjave, sidomos dy të fundit, kjo është e mundur vetëm në fazat e mëvonshme të shtatzënisë, por edhe në këtë rast, vështirë se dikush do të dyshojnë në faktin e shtatzënisë.

Me fjalë të tjera, një diagnozë të saktë mund të vënë shtatzënisë në fillim të mjaftueshme. Për një periudhë prej 4-5 javësh, zakonisht gjatë ekzaminimit me ultratinguj e mitrës është e qartë puna e dukshme e vogël e zemrës. Në fazat e mëvonshme është provim mjaftueshme dhe fetale dëgjim zemër të krijojë faktin e shtatzënisë.

Të njëjtat shenja janë vërejtur, sigurisht, dhe nënat e reja 15-17 vjet. Për fat të keq, vajzat e hershme shtatzënisë, nuk është ende gati fizikisht ose psikologjikisht për lindjen e fëmijës, të çojë në komplikacione të rënda gjatë lindjes. Pavarësisht shfaqur çdo vit i ri terapi të avancuara vajzë shtatzënisë mund të rezultojë në vdekjen e porsalindur. Lindur gjithashtu kanë peshë të ulët dhe vdesin 2 herë më shumë gjasa se fëmijët e nënave të vjetër. Në vendet në zhvillim, shtatzënisë adoleshente dhe lindjes - është një nga shkaqet e vdekjes së vajzave të reja. Shtatzënia e hershme në mesin e vajzave të moshës 13-16 është e lidhur me një rrezik të lartë për shëndetin, sepse në një frekuencë të hershme nevynashyvaemosty mosha është 2.5 herë më i lartë se gratë më të vjetra. Shtatzënisë teen shpesh karakterizohet nga pamjaftueshmëria placentar, kërcënuar abortim spontan, helmim gjaku dhe anemi. Për shkak të shtatzënisë në fillim mund të jenë prekur strukturën e kockave. Trupi i një nënë e re si një fëmijë, ende duke përdorur kalcium për rritjen e kockave. Shtatzënia më e hershme duket si një tragjedi për nënën e re dhe prindërit e saj. Mirë për të shmangur shtatzëninë në një moshë të re. Sipas statistikave, 100 shtatzënitë teen përfundojnë në abort, më shumë se gjysma, e cila është shpesh një nga shkaqet e infertilitetit.

Test Shtatzënia në shtëpi

Për të siguruar që ju jeni shtatzënë, të marrë një test shtatzënie. Për ta përdorur atë, e përdorin urinën e parë në mëngjes. Lexoni me kujdes udhëzimet në provë për të kryer atë të saktë. Testet e ofruara në farmaci, lehtë të bëni nëse ju rreptësisht ndiqni udhëzimet. Në raste shumë të rralla, testi i jep rezultate të rreme.

Në çdo rast, as simptomat e mësipërme ose rezultatet e testimit nuk mund të ju jap një garanci absolute që ju jeni shtatzënë. Simptomat mund të shkaktohet nga sëmundje kronike apo stresi përditshme.

Nëse cikli menstrual vonesa është tre javë, shihni mjekun tuaj. E vetmja mënyrë që ju mund të bëni të sigurtë që shtatzënë dhe për të marrë të gjitha këshillat e nevojshme dhe receta të shtatzënisë kaluar pa komplikime dhe në mënyrë që të lindë një fëmijë të shëndetshëm dhe të bukur.

Shih një mjek sa më shpejt të jetë e mundur. Është e rëndësishme që vizita e parë te mjeku ishte në 12 javët e para të shtatzënisë.

Emërimi i parë

Gjatë vizitës së parë në zyrën e mjekut është në varësi të periudhës së synuar të shtatzënisë, do të ndonjë provë për të konfirmuar shtatzëninë apo ekzaminim gjinekologjik.

Përveç kësaj, mjeku do të vlerësojë shëndetin tuaj, sidomos dietën tuaj dhe ndoshta, kushtet e punës, etj

Gjatë kësaj vizite do të merrni një "kartë shëndetësore perinatale", e cila do të regjistrojë zhvillimin e shtatzënisë, aty ju do të gjeni informacion shtesë në lidhje me shtatzëninë dhe lindjen.

Gjithashtu, mjeku do të ju përshkruaj një kalojnë teste shtesë. Këtu janë disa prej tyre: Grupi i gjakut dhe Rh, niveli i hemoglobinës në gjak, urinë, testet serologjike për sifilis testimin për HIV, të gjitha testet e kërkuara janë të lirë, dhe duke kaluar disa prej tyre do të duhet për të përsëritur gjatë shtatzënisë.

Kontrolloni me mjekun tuaj të planifikojë një vizitë në zyrë mjekësore.

Kanë numrin e telefonit të mjekut tuaj. Record gjithashtu adresuar objektit shëndetësor të dinë se ku të shkojnë kur është e nevojshme.

Mos hezitoni të bëni pyetje - një mjek atje për të përmbushur ato.

Urime, ju jeni shtatzënë!

Mjeku konfirmoi se jeni shtatzënë. Tani shikojnë me kujdes për të siguruar që jeta juaj nuk ka pasur ndikim negativ në zhvillimin e fëmijës. Është e rëndësishme për të ndjekur këshillën e një doktori në fazat e hershme të shtatzënisë.

Rekomandimet për gratë shtatzëna të mbetet e njëjtë si në periudhën para konceptimit. Ne e dimë që ju ëndërr për të pasur një fëmijë krejtësisht të shëndetshme dhe të mendojnë për të ardhmen e tij. Për ta bërë këtë, ne ju rekomandojmë të ndaluar pirjen e duhanit, drogës, medikamente, alkool, paraqesin një rrezik të madh për fëmijën, ata provokojnë një dështim, defekte të lindjes dhe vdekjes së porsalindur.

Mos e merrni drogë ose të bëjë pa radiografi mjekun tuaj.