Ngrerë mosfunksionim


Mosfunksionim ngrerë - një çrregullim funksional, i cili është paaftësia për të kryer marrëdhënie seksuale burrave, për shkak të ngurtësisë së pamjaftueshme dhe directness e penisit gjatë zgjimit seksual.

Duhet të theksohet se hasur më parë në literaturën emrin paksa e ndryshme të sëmundjes - impotencë. Sot ajo është konsideruar të vjetëruara dhe të përjashtohen zyrtarisht nga sëmundjet e regjistrit të shëndetit publik. Dallimi kryesor në mes këtyre dy sëmundjeve është se mosfunksionim ngrerë në meshkuj ka humbur mundësinë për t'u angazhuar në marrëdhënie seksuale vetëm, ndërsa për impotencë bien edhe procesin e derdhje.


Shkaqet e ngrerë mosfunksionim

Ka shumë arsye që çojnë në humbjen e pushtetit mashkullor, por mjekët sot nuk e kanë identifikuar principalin. Besohet se në origjinë mosfunksionim ngrerë mund të jetë organike, psikologjike dhe të përziera.

Tani hedhur poshtë krejtësisht nga fakti se humbja e shëndetin e njerëzve të lidhur me moshën. Në praktikë, shumë më tepër mbledhje dëm sjell pirja e duhanit, alkoolit dhe një mënyrë jetese i ulur me një punë të caktuar. Përveç kësaj, sistemit urogjenital sëmundje të këqija somatike të tilla si diabeti, hipertension, atherosclerosis, çrregullime hormonale dhe lëndimet e pelvisit. Të gjitha këto arsye, dhe madje edhe disa nga efektet e operacioneve në organet gjenitale dhe shkaktojnë mosfunksionim ngrerë, e cila konsiderohet organike.

Shumë më shumë pacientë që vuajnë nga të ashtuquajturit mosfunksionim psikologjike apo psychogenic. Siç mund mend nga emri, ajo lidhet me ndikimin në faktorët traumatike të caktuara ndërgjegjes njerëzore. Në mënyrë tipike, mosfunksionim psikogjenike - shumë njerëz të rinj. Sipas një hulumtimi të kohëve të fundit sociologjik, traumave më të zakonshme psikologjike që çon në çrregullime të aparatit seksual, është eksperienca e pasuksesshme e parë seksuale.

E pra, grupi më të shumta të njerëzve që vuajnë nga mosfunksionim ngrerë, ka historinë e sëmundjes së tij dhe shkaqet e tjera. Në mënyrë tipike, efekti përmbledhje ndodh në afërsi të të moshuarit, edhe pse lidhja e drejtpërdrejtë në mes të vitit të lindjes dhe gjinisë sistem atje. Përshkruar shpesh raste ku askush nuk ngarkohet patologji somatike mban të aktivitetit seksual për 80 vjet.

Simptomat

Ndoshta në lidhje me simptomat, megjithatë, për shkak se ajo është vetëm një. Edhe pse paaftësia për të kryer marrëdhënie seksuale nuk është duke folur për nevojën për trajtim të menjëhershëm të mjekut. Nëse ka ndodhur tepërt, kryesisht për të analizuar një ditë më parë dhe të përqëndrohet në faktet që mund të shkëpusin nga zbatimin e menjëhershëm të detyrës martesore. Në këtë rast, nëse situata vazhdon, është mirë që të konsultoheni me një mjek. Të aftë në artin është terapist seksi, por në qoftë se qyteti juaj nuk ka një mjek, ajo mund të ndihmojë dhe urolog.

Diagnoza e disfunksionit erektil

Mosfunksionim ngrerë nuk është një problem i rrallë në kohën e sotme, kështu që diagnoza e saj zhvilluar shumë mënyra. Hapi i parë është që të kujtojnë ultratinguj. Ai do të vlerësojë gjendjen e fluksit të gjakut në organet shpella e penisit dhe të tregojnë rezervat e saj për gatishmërinë operacionale. Çojë veçantë provë për futjen e prostaglandina ereksionit penisi. Kjo është e nevojshme për të vlerësuar rrjedhjen e gjakut në penis dhe shteteve aktive neerehirovannom.

Ultratingull i penisit

Duhet të theksohet se përkeqësimi i rrjedhës së gjakut nuk është problemi i vetëm i funksionit seksual dëmtuar. Shumë shpesh problemi qëndron në një trup nervor aparatit. Prandaj është e rëndësishme për të testuar innervation e penisit. Ky manipulim i thjeshtë mund të menjëherë tregojnë për rrënjët e sëmundjes. Testi kryhet si më poshtë: mjeku klikimeve në penis glans dhe shikuar Preket fëmija ose reduktimin muskul unazor anal. Normalisht duhet të jetë rënie të mprehtë dhe të shpejtë të muskul unazor anal për stimulimin mekanik e penisit glans. Në qoftë se kjo është e përcaktuar frenim refleks, janë teste të tjera që kanë për qëllim direkt në përcaktimin e funksionit nervore.

Një tjetër metodë e besueshme për diagnostikimin e disfunksionit erektil është për të numëruar erections nate. Normalisht gjatë natës në meshkuj të shëndoshë atje për gjashtë ngacmim e penisit. Për të llogaritur ata, për të rregulluar një sensor të vogël të trupit. Kjo lejon një diagnozë diferenciale midis mosfunksionim psikologjike dhe organike. Në këtë rast, u ul erections nate nga pacienti është normale, dhe nuk ka eksitim gjatë ditës, ajo mund të tregojë se shkaku i patologjisë qëndron në psikologji. Nëse nuk erections, ditën apo natën, ajo ka të ngjarë është rezultat i mungesës së organike.

Numërimi erections natë

Përveç këtyre metodave klasike, ka disa metoda moderne të përcaktuar aftësinë penis ngrerë. Bioteziometriya penisi është një prej tyre. Me këtë metodë matur efektet e vibrimit në penis. Nëse reflekset mungojnë, ajo mund të tregojë abuzim innervation, të cilat shpesh ndodh kur diabeti apo polyneuropathy.

Biotenziometra

Siç u përmend më lart, mosfunksionim ngrerë mund të jetë një sëmundje primare, por rezultat i një procesi tjetër të sëmundjeve. Kjo sugjeron se ai mund të jetë e nevojshme diagnostikuese dhe të tjera studime të përdorura, për shembull, për diagnostifikim dhe trajtimin e diabetit apo sëmundjeve të zemrës. Pra, nuk do të alarmuar në qoftë se në vend marrëveshjen e vatër direkt i pakënaqësisë mjeku juaj do t'ju rekomandojë për një ultrazërit të zemrës ose të ofrojnë të shtoni kardiogramë.

Trajtimi i disfunksionit erektil

Pa marrë parasysh se sa voluminoze listë e masave diagnostikuese në çdo rast ai ka bërë për emërimin e trajtimit adekuat të procesit patologjike që çoi në mosfunksionim ngrerë.

Duke folur për trajtimin simptomatike, atëherë sot droga e zgjedhjes janë frenuesit e PDE5. Ky grup, përveç të gjitha Viagra njohur gjithashtu përfshijnë Levitra, Cialis dhe folës. Mekanizmi i veprimit të këtyre barnave është për të rritur rrjedhjen e gjakut në penis. Efekti i rrufesë tyre të pranimit, por për fat të keq, këto medikamente nuk eliminojnë shkakun themelor të sëmundjes. Kjo është, duke marrë Viagra, një njeri nuk mund të shërohet, por vetëm rifiton forca seksuale në kohën e drogës.

Normalisht, duke marrë medikamente të fuqishme e rekomanduar dhe drejtimin fazë të mëvonshme kur trajtimet e tjera janë thjesht të pafuqishëm. Nëse sëmundja është zbuluar në një fazë të hershme, ju mund të përpiquni të kthehet në pushtet njeriut dhe besimin. Për këtë qëllim, produkteve bimore të tilla si xhensen dhe Evrikoma.

Fituar kohët e fundit popullaritet trajtime të mëdha pushtuese për sistemin e mosfunksionim seksual, në të cilat injektimi i drogës në uretrës dhe të ngrerë indet e penisit. Përveç kësaj, shumë e përdorur gjerësisht terapi masazh.

Dhe vetëm në raste shumë të avancuara përdorur prostetike dhe penis vakum. Veprimi i tyre është i vështirë terapeutike, sepse këto barna vetëm kthejë aftësinë për të kryer një akt seksual pa derdhje të mëtejshme dhe kënaqësi seksuale.

Në rehabilitim pas trajtimit për mosfunksionim ngrerë, megjithatë, pasi që nuk ka asnjë pikë të qartë se ku mund të themi se sëmundja ndalur. Për më tepër, shumica e trajtimeve që janë përdorur gjatë abuzimit seksual, në vetvete është rehabilitimi.

Ndryshimi jeteses

Erektialnaya mosfunksionim - një nga disa sëmundje të ku jetese dhe ushqimi është më e rëndësishme se sa trajtimi vetë. Ata vunë re paktën simptomat vogël e sëmundjes apo, anasjelltas, nuk duan të shohin ato në të ardhmen e afërt, duhet të çojë një jetë të shëndetshme, mos abuzojnë alkoolin dhe duhanin. Çdo droga, qofshin ata edhe pse e kokës, duhet të bëhet në mënyrë rigoroze sipas rekomandimeve të mjekut tuaj. Kjo është për shkak të faktit se shumica e barnave aktuale të ndikojë negativisht në potencë.

Asnjë rol më pak të rëndësishëm ka luajtur jetë të rregullt seksuale, mungesën apo tepricën e cila çon në crregullime pashmangshme e makinë seksi. Përvoja tension të lartë apo diabet, dhe ata të cilët kanë marrë edhe lëndime të vogël legenit, duhet menjëherë të konsultoheni me një urolog.

Metodat tradicionale për të trajtuar mosfunksionim ngrerë

Nëse përkundër të gjitha paralajmërimeve, ju nuk mund të mbani burrëri e tyre dhe vënë re në simptomat e mosfunksionim ngrerë, ky problem nuk ka nevojë të jetë turp për të, aq më shumë të përdorë trajtime popullore. Sigurisht, asgjë të keqe me atë që ju pini çaj kovë diuretik, nuk do të ndodhë, por asgjë e mirë nga një trajtim të tillë nuk duhet të presë. Në të kundërtën, vonesë shkuar tek mjeku me ju edhe më tej përkeqëson problemin e tyre, të cilat pastaj mund të çojë në pasoja të pariparueshme.

Gjithashtu, disa healers ofrojnë "forcuar" penis përdorur parafine, e cila është futur në të nxehtit e trupit shiringë ose organi direkt nën lëkurën e tij. Por me siguri, askush nuk do të bien dakord për një marrëveshje të tillë, duke e ditur të gjitha pasojat e tij. Në thelb, ata të gjatë, megjithatë. Mjafton të them se në më pak se dy vjet, ju do të harrojmë për jetën seksuale.

Mjetet juridike bimor për mosfunksionim ngrerë mund të përdoret dhe shpesh është e nevojshme, por ajo duhet të jetë një mjek pas gjetjes shkakun e sëmundjes tuaj.

Komplikimet e sëmundjeve

Si e tillë, komplikimet e mosfunksionim ngrerë nuk është. Ndoshta pasojë keq duhet të konsiderohet si një humbje e plotë e aftësisë për të pasur marrëdhënie seksuale, e cila mund të zhvillohet si pasojë e një kohë të gjatë pa ndonjë trajtim. Referohet atyre formave, edhe kur duke marrë Viagra nuk shkakton asnjë efekt terapeutik.

Parandalimi i disfunksionit erektil

Siç është përmendur tashmë, parandalimin e mosfunksionim ngrerë është shumë më e lehtë se sa ajo shërohet. Kjo është ajo që duhet të udhëheqë njerëzit në një moshë të re. Është e rëndësishme të kujtoni të gjitha pasojat që mund të rezultojë në mënyrën e jetesës i sëmurë, pirja e duhanit, alkoolit, seksit pasive, mësimet masturbim dhe sëmundje kronike.

Ed. tregtarë urolog RO