Epidimit akute dhe kronike


Epididimit - një inflamacionit akut ose kronik i testiseve. Për të kuptuar më saktë të sëmundjes, epididymitis, duhet të përcaktojë çfarë përbën organin e tanishme anatomike. Seed shtojcë - është pjesë e kanalit Vas përmes së cilës sperma transportohet nga testiseve.

Anatomia epididymitis

Shkaqet e epididymitis


Ka disa arsye kryesore që mund të çojë në shfaqjen e inflamacionit shtojca në testise. Së pari, ajo është një infeksion i uretrës, e cila mund të shkaktohet nga kërpudhave, baktereve dhe viruseve me prejardhje të ndryshme. Procesi më kryesor lokalizuara në koqe, gjendet anatomike në lagje, edhe pse ka raste kur infeksioni ndodh edhe me uretrës ose fshikëz.

Një tjetër arsye është përdorimi i kateterit urinar. Ajo është përdorur shumë shpesh në përgatitje për operacion, si dhe rrjedhën e komplikuar e urinës nga fshikëza. Mjaft shpesh stafi mjekësor nuk është në përputhje me sterilitetin e nevojshme të kateterit në zgavrën e fshikëzës hyrë florës spitalore, e cila më vonë përhapet në epididymis.

Sëmundje të tilla si urethritis dhe prostatitis, gjatë periudhës së rëndim, mund të përhapet në scrotum, që ndikojnë testicular ose epididymis, duke shkaktuar, në fakt, orchitis akute ose epididymitis.

Vështirësia urinimi, duke përfshirë BPH mund të çojë në zhvillimin e epididymitis. Në një situatë të tillë është një urina drejtpërdrejtë shkakësore, e cila zgjat për një kohë të gjatë në fshikëz, kundërt aktuale mund të bien në epididymis.

Të gjitha këto arsye janë shpesh faktorë që shkaktojnë epididymitis akute. Sa për formën kronike të sëmundjes, ajo mund të ndodhë kundër sfondit të sëmundjeve të përsëritura epididymitis apo keqtrajtimit të patologji akute.

Simptomet e epididymitis

Shenjë e parë që mund të tregojë epididymitis sëmundjes është prania e gjakut në urinë. Edhe pse vetëm mbi këtë bazë nuk mund të vënë një diagnozë të tillë. Megjithatë, si minimum, pacientët duhet të shqetësojnë dhimbje në bark të ulët, parehati gjatë urinimit apo jashtëqitjes, dhe gjendjen e ethshme dhe ënjtje të dhimbshme të scrotum. Kompleksi ofron këto simptoma sugjeron praninë në pacientin e epididymitis akute. Në këtë situatë, një nevojë urgjente për të adresuar në urolog, ndryshe sëmundja mund të ketë pasoja shumë serioze.

Sa për formën kronike e epididymitis, ajo merr shumë më të butë. Pacientët mund të shqetësojnë dhimbje të lehtë gjatë britmë marrëdhënies dhe shkarkimit të pakta nga gryka e uretrës me purulent ose karakter të përgjakshme. Një simptomat klinike të vogël nuk do të thotë se epididymitis kronike më pak të rrezikshme të mprehtë. Në praninë e simptomave minimale duhet të kërkojë një urolog.

Diagnoza epididymitis

Pavarësisht numrit të madh të simptomeve klinike, diagnoza e epididymitis është e vështirë. Fakti që pothuajse të gjitha shenjat e sëmundjes përsëritura në orhyta. Prandaj, është thelbësore që të dallojnë patologjinë dy të dhënave. Për më tepër orhyt dhe epidimit mund të vazhdojë paralelisht, një sëmundje e quajtur orhoepidimit.

Pas trajtimit në spital pacienti do të duhet të kalojnë të paktën testin e gjakut. Në rezultatet që ju do të shihni një rritje në numrin e qelizave të bardha të gjakut, e cila tregon praninë e inflamacionit në trup.

Në mënyrë që disi të gjetur diagnozën, duhet të përdorni mënyrën Doppler me ultratinguj, e cila ju lejon për të përcaktuar rrjedhjen e gjakut në organin e prekur.

Mënyra ultratinguj Doppler (treguar nga indet kuqe përflakur)

Përveç kësaj, e përdorur gjerësisht urinë në florën dhe testet klamidia. Kjo ju lejon për të përjashtuar apo konfirmuar lezione infektive e sistemit urogjenital dhe të fillojnë trajtimin e patologjisë zbuluar menjëherë.

Trajtimi i epididymitis

Grupi kryesor i barnave të përdorura për trajtimin e epididymitis akute dhe kronike është antibiotikët. Ajo është përdorur në përgjithësi grup Fluoroquinolone e antibiotikëve. Ata kanë një spektër shumë të gjerë të aktivitetit dhe, në krahasim me droga të tjera nuk janë aq të shtrenjta. Këto barna mund të përdoren vetëm nëse urolog juaj diagnostikuar konfirmuar zyrtarisht.

Përveç antibiotikëve, me epididymitis përdorur droga nonsteroidal anti-inflamator, të cilat janë përfaqësues të shquar të paracetamol dhe ibuprofen. Këto fonde jo vetëm që do të zvogëlojë temperaturën e trupit, por gjithashtu ka një anti-inflamator, analgjezik dhe immunomodulatory efekte të forta.

Përveç kësaj, epididymitis kronike rajonal aplikuar fizioterapi. Ajo ka një efekt pozitiv në procesin e shërimit dhe të rivendosur funksionin e organit të prekur.

Features ushqimit dhe jetesës epidimitom

Kur sëmundja është shumë e rëndësishme për të ndjekur regjimin e veçantë që mund të reduktojnë ndjeshëm kohën e shpenzuar në spital apo kaluar në trajtim ambulator. Në fazën e hershme të sëmundjes, kur ethet e rënda duhet të ushtrojnë vetëm në shtrat. Pas normalizimi i regjimit të temperaturës trupi është zgjeruar, por jo repartin e mëtejshëm, sepse edhe hipotermi vogël mund të çojë në ri-përkeqësimin. Përveç kësaj, vulvë përditshme tualet rekomanduar me ujë të ngrohtë.

Rehabilitimi pas sëmundjes

Në mënyrë tipike, pasi shërohet trupin ende mbetet agjenti, i cili mund në çdo kohë të aktivizohet. Prandaj është e domosdoshme pas rimëkëmbjes sa më shumë që të jetë e mundur për të forcuar sistemin e tyre imunitar. Sepse është e rekomanduar për të marrë vitamina dhe minerale komplekset, të marrë pjesë në seancat e terapisë fizike dhe të paktën një herë në dy vjet për të nënshtrohen një kurs rehabilitimi shërimit baltë në një nga sanatoriume të specializuara.

Mjete Epidimita Trajtimi popullore

Çfarëdo bari nuk është përdorur gjatë epididymitis, ata nuk mund të shkatërrojë trupin e mikrobeve dhe qelizave inflamatore. Prandaj, përdorimi i antibiotikëve është një procedurë e detyrueshme në trajtimin e epididymitis akute dhe kronike. Droga diuretik bazuar në bimëve mund të përdoren vetëm kur forma kronike e sëmundjes në mes të inflamacionit akut që pengon kundërt aktuale e urinës dhe profylaktyruet e infeksionit në epididymis e testiseve.

Komplikimet epididymitis

Duke folur për epididymitis kronike si e tillë, ajo ka një ndërlikim të formave akute të sëmundjes.

Përveç kësaj, për shkak të inflamacionit akut të epididymis mund të formojnë fokusin e inflamacion purulent në scrotum, i quajtur një abscesi. Në një situatë të tillë është e pamundur për të bërë disa antibiotikë. Ju duhet masa drastike kirurgjikale, rezultati i të cilave mund të jenë edhe të hequr testikul. Pra, i gjithë procesi i trajtimit të epididymitis ka për qëllim parandalimin e këtij komplikacion.

Nëse abscesi nuk arrin të zbulojë se lëkura e scrotum mund të formohet pasazh që të çon në qendër të njëjtën inflamacion purulent. Kjo situatë duhet të jetë ndërhyrje mjaft serioze në scrotum me gdhendur një veprim të tillë dhe lëkurë plastike.

Kundruall sfondit të inflamacionit në scrotum mund indeve sperme kurrizit të dëmtuara ose të shtypur plotësisht sekretimit të rreshtim epiteliale brendshme të testiseve. Në situatën e dhënë kjo çon në zhvillimin e infertilitetit.

Gjithashtu, infertilitetit mund të zhvillohet në sfondin e dhëmbëza dhe mbështjelljes në kordonin sperme dhe indeve që janë rreth tij. Kjo krijon një të thjeshtë rrjedhje mekanike pengesë e spermës nga të testiseve dhe shfaqjen e infertilitetit.

Për të zvogëluar rrezikun e disa forma të infertilitetit, është e rëndësishme për të parandaluar përhapjen e epididymitis në anën tjetër. Kjo mund të bëhet vetëm me kohë të kualifikuar obratitvshis për të ndihmuar urolog.

Parandalimi i epididymitis akute dhe kronike

Pika e parë në parandalimin e epididymitis është diagnoza dhe trajtimi i kësaj sëmundjeje në fillim. Nëse ne define patologji në debutimin shumë, atëherë pasojat nuk kanë për të thënë, si kursi i vogël i terapisë antibiotike plotësisht eliminon të gjitha problemet.

Pika e dytë në parandalimin e epididymitis është për të kontrolluar seksualitetin. Studimet klinike dhe praktikë mjekësore të mundur të thuhet se shumica e pacientëve që vuajnë nga kjo patologji që vijnë në seks rastësor dhe kanë partnerë të rregullt. Kjo çon në infeksion dhe shfaqjen e sëmundjeve veneriane, si një komplikacion i epididymitis. Prandaj, për të parandaluar atë shumë e rëndësishme për të kufizuar partnerë të seksit dhe të sigurojnë higjienë optimale e seksit, e cila është dhënë prezervativë dhe produkte të tjera higjienike.

Një tjetër shkak i drejtpërdrejtë i epididymitis është një derdhje e zakonshme të shumta. Në këtë rast mund të jetë për shkak jo vetëm marrëdhënia seksuale, por vazhdoi masturbim. Tashmë pas derdhje njeriu i pestë fillon të përjetojnë dhimbje të butë në scrotum që plotësohet rritur rrezikun e inflamacion të testiseve. Prandaj urologists yeyakulyrovat rekomandojmë jo më shumë se katër herë në një akt seksual.

Një faktor tjetër i rëndësishëm, të kontabilitetit për gati gjysmën e të gjitha epididymitis, është hipotermi, dhe kjo mund të jetë dy lokale dhe universale. Në rastin e hipotermi lokale aktivizohet microflora patogjene të vendosura në lumenin e uretrës. Ajo nuk lëviz vetëm në fshikëz, duke shkaktuar cystitis, por në scrotum, ku ajo mund të shkaktojë inflamacion i testiseve ose shtojca e tyre. Prandaj, për të parandaluar epididymitis rekomanduar që të veshin rroba të ngrohta në dimër.

Nëse i përgjithshëm do të veprojë në hipotermi trupit, ajo mund të shkaktojë imunitet të dobët dhe përgjithësim të florës, i cili është edhe shumë larg nga sistemi urogjenital. Për shembull, dhëmbët karies dhe grykët kronike janë dy shkaqet më të shpeshta që çojnë në inflamacion të testiseve. Është e rëndësishme për të kuptuar faktin se në vetvete një infeksion që është në gjak, nuk mund të ndalet në të testiseve. Kjo, të paktën, duhet të paraprijë sëmundjen e pjesës së trupit. Po, ata burra që kishin qenë cystitis sëmurë ose uretriti, automatikisht kalimi te rrezikut zonën e epididymitis sëmundjes.

Ed. urolog, andrologist, seksolog i njohur NJË Plotnikov