Phimosis lafshë e penisit shtrëngim


Phimosis - ngushtimi prepucin vrimë (lëkurë në fund të penisit), e cila nuk i nënshtrohet plotësisht penis glans.

Arsyet për phimosis


Në pothuajse të gjitha djalë të shëndetshëm tre vjet kanë parë phimosis fiziologjik, i cili nuk është një sëmundje. Arsyeja për këtë situatë është e ashtuquajtura sipërfaqe ngjitës epiteliale brendshme e prepucit nga penis glans. Rreth 3-6 vjet në normale lafshë e ngushtë e hapjes së fëmijës shtrirë dhe krijon mundësi për të hapur plotësisht penis glans, phimosis është zhduket fiziologjike.

Phimosis fiziologjik

Phimosis patologjike për shkak të ngushtimit anatomike e prepucit, e cila është ndarë në kongjenitale dhe preobretenyem.

Lafshë e penisit privrozhdennom fimozepreobretaet pamje "hundë e madhe". Nëse fillimi i fëmijëve spontane hapjes toleron balanoposthitis oral preputsialnoy (p.sh. për shkak të akumulimit të smegma atë), inflamacion shkakton dhëmbëza të indeve të prepucit, ata bëhen më pak të shtrihen dhe duket phimosis patologjike.

Phimosis lindura në fëmijën

Phimosis fituar ndodh si rezultat i sëmundjeve të penisit dhe mund të jetë i përkohshëm (edemë, infiltrimi i kokës së penisit ose prepucit gjatë inflamacion ose dëmtim) apo të përhershme (në zhvillimin e dhëmbëza, për shembull, balanoposthitis kronike).

Simptomet e phimosis

Në varësi të madhësisë së vrimë në ngushtimin e shkallën prepucit të fshehta të phimosis:

Në të parën, glans penis më të butë në pjesën tjetër të ekspozuar lehtë, por gjatë ereksionit ajo merr një përpjekje të vogël.
Në 2 gradë glans penisit në pjesën tjetër është e vështirë apo e hap lehtë, ndërsa mbledhje nuk e hap plotësisht.
Në 3 hapa kreu phimosis nuk e hap plotësisht ose vetëm hap në pushim penisit dhe me përpjekje të konsiderueshme, probleme urinimi atje.

Phimosis 4 gradë çon në vështirësi urinimi, nuk mund të vë në dukje penis glans, vrimë lafshë në pikën. Kur urinimi shtohet preputsyalnyy qese, urinës excreted rrjedhë e hollë ose pika. Shansi i urinar gurëve akute mbajtje ose formimi preputsialnoho (smehmolitov).

Patologjike phimosis klasën e 4

Zakonisht phimosis tërhoqi vëmendjen e pacientit kur ajo shkakton probleme me urinim apo komplikuar nga inflamacion (Balanitis, balanoposthitis), formacionet e tumorit. Kur higjiena phimosis penile vështirë, smegma akumulon preputsialnoy gropë, dhe për shkak se ajo është një bazë e mirë të mbarështimit për mikroorganizmave, prandaj inflamacion. Kjo është e zakonshme në preschoolers, kur qese preputsyalnyy nuk është e hapur, dhe smegma filluar tashmë të formuar, ajo është e ngjeshur, penisi i fryrë është që prindërit alarmante.

Përveç kësaj, phimosis mund të shkaktojë dhimbje gjatë ereksionit për shkak të pamundësisë për të ekspozojë penis glans.

Komplikimet phimosis

Kur phimosis vështirë të higjienike ngjeshur masa smegma ndodh mbi këtë bazë mund të zhvillojnë inflamacion (balanoposthitis), sasi të mëdha të smegma preputsialnoho provokon formimin e gurëve (smehmolitov). Inflamacion në vështirë për të trajtuar phimosis, kështu që nuk ka dhëmbëza i prepucit dhe phimosis rritet, shkon në nivelin e ardhshëm.

Zatrudenii urinim mund të shpërthejë zbrazjes së fshikëzës dhe traktit urinar të sipërm me një reduktim në tonin e tyre, mbajtjen e urinës, i cili promovon infeksione urinare-gjenitale.

Fëmijët phimosis kombinuar me balanoposthitis mund të shkaktojnë urinim i pavullnetshëm (bedwetting) dhe të shkaktojë mbledhje spontane, dhe trauma shkaktuar për fëmijën.

Në 3, 4 shkalla e phimosis mund të fitojë proizoytichastichnoe plotë ose lafshë në mukozën glans penisit. Ajo përpiqet për të hapur kokën shkaktuar dhimbje dhe gjakderdhje. Në këtë rast, përdorur për kirurgji.

Long-jetuar phimosis mund të jetë i komplikuar tumoret e penisit përmes një smegma përhershëm kancerogjene.

Kreu Samostoyatelnye ndërsa duke u përpjekur për të hapur phimosis mund të shkaktojë paraphimosis - shkelje e glans penis lafshë, dhe me kujdes të vonuar mjekësor - për nekroza e penisit glans. Kokë është e pamundur për të mbyllur lafshë e penisit, ajo shtohet, blu. Ndihma e parë në këtë rast - të thirrur një mjek, të aplikojnë të ftohtë pas 5 minuta provoni kokën vpravyty. Nëse dështimi duhet të kufizojë unazë autopsi.

Diagnoza phimosis

Diagnoza zakonisht nuk është e vështirë dhe kryhet pas shqyrtimit të jashtëm të penisit. Për të përcaktuar shkakun e inflamacionit (nëse ka) janë provë shpifjeve.

Trajtimi i phimosis

Në qoftë se 3-4 vjet djalë mbajtur phimosis fiziologjike, zakonisht mbështetet në shpërndarjen manual e prepucit dhe glans penis. Që nga fëmijëria lafshë e penisit është shumë elastike, ajo lejon vonuar atë në drejtim të afërt për të ekspozuar në kokë, me një linjë të dukshme të krerëve bashkim me sipërfaqen e brendshme të lafshë e penisit. Nëse ju nuk mund të përdorë shpërndarjen manual duke përdorur një bellied hetim metalike të cilat një lëvizje rrethore gradualisht ndan kokën nga lafshë e penisit. Pas procedurës, kreu trajtohen naftës vazelinë dhe afër preputsyalnyy qese për parandalimin e paraphimosis. Pasi prindërit e ndërhyrjes mjekësore kanë të paktën 1 herë në 2-3 ditë zbulojë udhëzimet preputsialnuyu zgavrën e fëmijës mjekut dhe të larë zgjidhje e saj të vogël rozë e Permanganat kalium ose sapun dhe ujë për të hequr smegma.

Nëse phimosis është i dobët, nuk ngacmon, jep mundësinë e procedurave të higjienës - heqjen e zgavrën smegma preputsialnoy (dhe e bëjnë atë një domosdoshmëri, pavarësisht nga prania ose mungesa e phimosis, phimosis ndërsa - me shumë kujdes), trajtimi është e nevojshme.

Në të gjitha rastet e tjera kur ekspozimi udhëheqin mjete pagjak për preputsialnoy higjienës orale nuk është e mundur, është vetëm kirurgjia - rrethprerja rrethore (prerje rrethore ose tsirkumizatsiya).

Kur kombinohet me phimosis akute balanoposthitis dhe mungesës së mundësive qese preputsyalnyy larë duhet seksion lafshë e penisit gjatësisë për të trajtuar inflamacion. Pas heqjes sjelljes balanoposthitis rrethprerjen.

Parandalimi i phimosis

Phimosis specifike parandalimi atje. Parandalimi sekondar është higjiena kujdesshëm i penisit dhe vizitën në kohë te mjeku në shenjën e parë të phimosis patologjike, inflamacion ose dëmtim.