Spermatotsele


Spermatotsele apo farë kist - një formacion i ri i indeve testis, fijor kufizuar shell, dhe brenda përmban spermë dhe spermatocytes farës lëngun.

Shkaqet


Në origjinën e saj, spermatotsele ndarë në lindura dhe të fituara. Sa për variantin e lindura, ajo është për shkak të një shkelje të embryogenesis, kur peritoneum vaginale processus plotësisht mbuluar me bar. Në mënyrë tipike, spermatotsele kongjenitale kist janë, deri në 2.5 cm në diametër, që përmbajnë të lëngshme të qartë pa plumbin spermës dhe spermatotsytov. Përveç kësaj, spermatotsele lindur nuk e bllokojnë progresin e vas deferens, dhe kështu nuk ka varfëri të komplikuar.

Spermatotsele shumë më të zakonshme fituar. Sëmundja është rezultat i traumave ose inflamacion akut në koqe. Shpesh ajo zhvillon në vezykulyta, epididymitis ose orchitis. Patogjeneza spermatotsele blerë është se lëndimi ose inflamacion transferuar shkelë vas deferens lëshueshmërinë, e cila e bën të testiseve rrjedhje spermës. Rrjedhimisht, lëshoj një fjalë mbledh në disa pjesë të vas deferens, duke formuar një cist, e cila është në rritje. Kjo kist mund të jetë shumë, dhe përmbajtja e saj kanë cilësi me baltë me shumë spermë dhe spermatotsytov.

Simptomat spermatotsele

Në shumicën e rasteve, kist i tyre ndodh plotësisht asimptomatike. Burrat vërejnë atë vetëm kur në krye të scrotum fillon promatsuvatysya vulë të vogël pa dhimbje në formën e topa. Funksioni riprodhues dhe seksual dhe në këtë mënyrë mund të mbetet normale.

Duke rritur cist në një madhësi të madhe, ajo fillon të ushtrojë presion mbi përreth strukturat anatomike, duke rezultuar në simptome të caktuara fillojnë të zhvillohen. Këta pacientë ankohen për rritjen e madhësisë së scrotum, siklet dhe dhimbje gjatë ushtrimit, marrëdhënieve seksuale, dhe madje edhe të ecin. Në rastin e bashkimit inflamacion kockave mund të ndodhë skuqje dhe ënjtje e scrotum. Ky edukim është shumë e ndjeshme dhe e dhimbshme. Dhe rritet dhimbje kur preku. Ndër simptomat e zakonshme mund të përjetojnë dobësi, rraskapitje dhe një rritje të lehtë në temperaturën e trupit.

Spermatotsele Dukje

Kjo është foto karakteristikë klinike në pushim dhe cysts. Kur përmbajtja e derdhur në hapësirat kletchatochnyh scrotum, ajo çon për të përhapur inflamacion të tyre. Kur procesi përfshin testikul me shtojca, pacientët ankohen arching dhimbje në scrotum, ënjtje dhe ethe. Shumë shpesh, për shkak të shkeljes së pengesë gjak-testis në gjak prodhuar nga një numër i madh i antitrupave që nxisin inflamacion në koqe tjetër. Kjo gjendje është e rrezikshme në atë që, kur orchitis bilaterale shpesh zhvillon infertilitetit mashkullor.

Diagnoza e sëmundjes

Ndër të gjitha procedurat diagnostikuese kryera në spermatotsele duhet të ndajë SHBA dhe diafanoskopiyu. Sa i përket kësaj të fundit, ajo është bërë shumë popullore për shkak të efikasitetit të lartë dhe kosto të ulët. Metoda Dyafanoskopyy është se rritje jonormale zbuluar nga një pajisje të veçantë raying scrotum. Në spermatotsele rajonin zbuluar të ashtuquajturin hije, e cila e bën të mundur për të dyshuar praninë e rritje patologjike.

Pavarësisht dyafanoskopyy popullaritet, ai nuk jep një përgjigje të qartë se çfarë lloj i arsimit është i njëjtë në scrotum. Informacion më të saktë në dispozicion, vlerësimin e rezultateve të ultrazërit. Në ultrazërit spermatotsele duket si dendësisë homogjene rritje identike me lëng. Gjithashtu, duke përdorur ultratinguj mund të përcaktojë vendndodhjen e saktë të kist, i cili është i nevojshëm për zgjedhjen e qasjes gjatë operacionit.

Skema spermatotsele

Trajtimi spermatotsele

Shtyllë e trajtimit të kësaj sëmundjeje është kirurgji, të cilat mund të kryhet edhe në lokale dhe nën anestezi përgjithshme. Megjithatë, kohët e fundit operacioni lokal në këtë sëmundje është shumë e rrallë. Metodologjia e zgjedhur është anestezi të përgjithshme, e cila u jep komplikime më pak lokal dhe jo aq shumë plagosë psikologjinë e njeriut. Dhe duke pasur parasysh faktin se shumica e këtyre transaksioneve janë bërë në fëmijëri, kjo është veçanërisht e rëndësishme.

Metodat e operacionit është heqja radikal i cysts. Në patologji kongjenitale të këtij operacioni dhe përfundon.

Nëse spermatotsele për të trajtuar fituar, ajo duhet të mbahet mend se është në vend vas deferens. Kjo do të thotë se pas operacionit të qenët i qartë anatomike e gypit duhet të rivendoset. Teknikat moderne kirurgjikale e përdorur për lloje të ndryshme të protezave dhe grafts.

Nëse pacienti refuzon ndërhyrjen kirurgjikale ose për të kaluar ka ndonjë contraindications, është e mundur për të kryer çaj cist. Kjo është një kist zgavër birë gjilpërë e hollë e ndjekur nga pompuar përmbajtjen e saj. Në mënyrë tipike, pas manipulime të tilla vërehet rikthim, kështu që kohët e fundit nga mbetjet e saj. Përveç kësaj, çaj mund të jetë një nga shkaqet e komplikime spermatotsele.

Me cysts të vogla zakonisht të përdorura të menaxhimit shtatzënë, e cila është e monitorimit dinamikën e rritjes së arsimimit për disa muaj. Në një normë të qëndrueshme të spermatotsele dhe mungesë të ndonjë klinike, operacioni mund të hiqet dorë.

Karakteristikat e dietën dhe mënyrën e jetesës me spermatotsele

Disponueshmëria spermatotsele kërcënuese komplikime të pacientit, kështu që mospranimi i operacionit duhet të çojë një mënyrë jetese të kujdesshme relativisht scrotum. Hipotermia ijë mund të shkaktojë inflamacion apo edhe acarohet spermatotsele, në mënyrë për të shmangur mot i lagësht dhe të veshin rroba të rehatshme të ngrohtë.

Edhe një lëndim të vogël në scrotum spermatotsele mund të shkaktojë këputje e kist. Kështu, është e nevojshme për të minimizuar mundësinë e saj. Kjo i referohet kryesisht sportive përfaqësuesit e kontaktit të tilla si futboll, basketboll, hokej.

Rehabilitimi pas sëmundjes

Pacientët që iu nënshtrua operacionit në scrotum, e rekomanduara në ditët e para pas operacionit plagën aplikoni akull. Fakti që scrotum është shumë e theksuar indin nënlëkuror dhe shtrirje e lëkurës të mjaftueshme, dhe kjo mund të çojë në edemë të mushkërive dhe hematomas në këtë fushë. Gjithashtu, të jetë i sigurt për të përdorur një të brendshme të veçantë elastike, e cila do të mbështesë scrotum në një pozicion fiziologjik dhe për të promovuar shërimin e duhur të plagëve.

Mjete Spermatotsele Trajtimi popullore

Metodat tradicionale të trajtimit mund të jetë jo vetëm i paefektshëm, por edhe e rrezikshme. Fakti se disa healers tradicionale janë duke u përpjekur për të eliminuar cist, shtrihen atë. Siç e dini, ajo mund të thyej inflamacion të fundit dhe të përhapur të scrotum.

Pjesa tjetër e metodave tradicionale në formën e kremra dhe ointments, në parim, nuk dëmtojnë kockave, por nuk sjellin ndonjë efekt pozitiv. Kështu, ata përdorin vetëm shpenzojnë paratë tuaja dhe kohë për të cilat kist natyrisht, disa herë të rritur në vëllim.

Komplikimet kist e kurrizit sperme

Komplikimi më i zakonshëm është spermatotsele kist inflamator nga qelbëzim saj. Kjo mund të jetë për shkak depërtimit të dridhura në scrotum apo ndonjë agjent patologjike bakteriale apo virale. Inflamacion kist shfaqet rritje të mprehtë në një prej gjysmave të scrotum, skuqje e lëkurës mbi të dhe dhimbje në mënyrë të barabartë të mprehtë.

E dyta Frekuenca dhe rreziku komplikacion është kordonin sperme kist këputje. Kjo zakonisht ndodh për shkak të cysts mekanike traumave. Nëse hendeku është aseptically dhe derdhur një sasi të vogël të përmbajtjes, ajo mund të shpërndajë tërësisht. Ky është rezultatet më të favorshme. Dhe në qoftë se përmbajtja e shumë cysts në qoftë se ajo përfshin një sasi të madhe e spermës është kundër këtij sfondi që zhvillon inflamacion përhapur e scrotum, e cila kryesisht zbatohet në koqe dhe shtojca e saj.

Një tjetër komplikacion që ndodh më shpesh në formën e spermatotsele blerë është Forma mashkull infertilitetit. Si kist rritet në rrugën e vas deferens, ajo ndërhyn me rrjedhjen normale të spermës. Dhe shpesh një testiseve lëshoj një fjalë të mjaftueshme për të normalisht të fekonduar vezën.

Gjithashtu spermatotsele madh mund të compress nerva apo enët e gjakut, të cilat zhvillohen në këtë zonë. Në rastin e parë që do të shfaqë shkelje të një dhimbje të mprehtë dhe ndjeshmëri, dhe ënjtje e dytë të scrotum, zonën pubike dhe pjesën e përparme të kofshës.

Spermatotsele Parandalimi

Parandalimi i spermatotsele lindura është për të eliminuar efektet negative mbi fetusin gjatë shtatzënisë. Kjo mund të arrihet, përveç alkoolit, pirja e duhanit dhe dietë të varfër. Për më tepër, shkaku mund të jetë i lindur Traumat spermatotsele intrauterine ose stresi të shpeshta në gratë shtatzëna.

Sepse shkaku i spermatotsele fituar shpesh mund të shërbejë si trauma mekanike ose inflamacion, ata duhet së pari dhe kini kujdes. Për sa i përket lëndimit scrotum, ajo është më e rëndësishme për atletët të cilët janë të angazhuar në sport kontaktit. Situata e tyre duhet të veshin zakonshëm të veçanta mbrojtëse.

Sa për procesin inflamator, ajo zakonisht ndodh në sfondin e ndonjë infeksion bakterial ose hipotermi, dy lokale dhe universale. Nëse orhyta ose epididymitis nuk ishte në gjendje për të shmangur, pasi transferimi i sëmundjes duhet të jetë periodikisht ekzaminuar një urolog i cili mund të spermatotsele identifikojë në një fazë të hershme, kur ajo është shumë më e lehtë për kirurgji.

Ed. urolog Astashyn EE