Prostatitis - Simptomat e prostatitis


Përmbajtje
Prostatitis
Simptomet e prostatitis
Prostatitis akute bakteriale
Prostatitis kronike bakteriale
Prostatitis dhe sterilitet
Diagnoza e prostatitis
Trajtimi i prostatitis
Komplikimet prostatitis
Parandalimi dhe pacienti prostatitis monument
Faqja 2 nga 9

Simptomet e prostatitis. Simptomyvospalitelnoho humbjen prostatës


Janë format e mëposhtme të prostatitis:

Kategoria IOstryy prostatitis bakteriale.
Kategoria IIHronicheskiy prostatitis bakteriale.
Kategoria IIIHronicheskiy prostatitis abacterial apo sindromi dhimbje pelvike kronike.

Kategoria III AVospalitelnyy sindrom kronike legenit dhimbje.
Kategoria III Sindromi dhimbje kronike pelvike VNevospalitelnyy.
Kategoria IVAsimptomaticheskiy prostatitis inflamator.

Sipas prostatitis klasifikimit ndahen në infektive dhe joinfektive (ndenjur).

Kuprostatitis infektivenë prostatë bien mikrobet, viruset, bakteret, kërpudhat, etj Patogjene prostatës specifike në atje.

Noncommunicable (prostatitis congestive)pa zhvillimin e infeksioneve. Në fazën fillestare të stagnimit sëmundjeve të gjakut në prostatë, zakonisht të shkaktuara nga aktiviteti seksual të parregullt dhe mënyrë jetese i ulur, dridhura. Kështu, prostatës luan një mbipopullim të madh roli kapilar. Mikrobet janë tashmë në sfond.

Pacientët diagnoza nganjëherë frikshme në formulime të tilla si "prostatitis në prostatoza skenë" dhe "prostatitis abacterial". Nëse pacienti gjetur prostatoz Kjo do të thotë se ajo nuk shqetësohen për këtë, dhe ju duhet vetëm për të përmirësuar stilin e jetës tuaj: ngecje në capillaries zbuluar, por jo të zhvilluara ende inflamacion. Abacterial prostatitis njëjtë - në fazën kur procesi inflamator tashmë ka filluar, por nuk kishte asnjë infeksion.

Për kurs klinik dallojmë dy grupe kryesore të prostatitis: akute dhe kronike. Në patogjenezën e akute prostatitis rol të madh luan faktor bakteriale. Për faktor kronike bakteriale prostatitis është i një rëndësie dytësore, ndryshim onihraet në fillim. Me kalimin e kohës të përfshira në autoimune pathogenetic mekanizëm, faktorët alergjik dhe neurogjenik që mbështesin inflamacion kronik, madje edhe në mungesë të pushtimit bakteriale.

Simptomat klinike të prostatitis është e pasur. Disa karakteristike për akute dhe për prostatitis kronike (p.sh. çrregullime urinim), të tjerët vetëm për akute (p.sh. dhimbje akute) ose vetëm prostatitis kronike (p.sh. çrregullime të theksuara të funksioneve seksuale). Prania e simptomave të caktuara ndryshon nga pacienti që të anatomike dhe aspektet pathophysiological e sëmundjes në rastin.

Proces i dhimbshëm për të prostatës fillon me inflamacion kanalet nxjerrës acini. Me muret e tyre sluschivaetsya epiteli (shtresë e qelizave rreshtim) dhe grumbullohet në kanalchykah bashku me mukozë. Përveç kësaj, microliths formuar - pebbles të vogël: ata janë të përziera me mukozë dhe sluschyvayushymsya epitelit, dhe formoi përfundimisht tape që bllokon kanal nxjerrës. Gradualisht të kthehet në bllokime të trafikut dhe mikroabsceset (qelbëzimit), kullimit lobules ndalesa dhe ata të ndaluar duke punuar njëri pas tjetrit.

Megjithatë, për të bllokuar kanalet zakonisht merr shumë kohë - ndonjëherë muaj, ndonjëherë vite. Procesi është gradualisht, dhe pacienti nuk e kanë vënë re, sepse prostatës është ende duke e bërë sekret. Por kur ka mikroabsceset fillojnë të tregojnë simptome.

Izsimptomov parë prostatita- vështirësi të lehtë urinimi. Përflakur prostatës gjëndër rritet në vëllim dhe fasha uretrës. Gradualisht, procesi inflamator çon sklerozë të qafës fshikëzës, dhe në raste të rënda, plotësisht uretër bllokuar.

Simptomë e dytë prostatita- çrregullim seksual. Mekanizmin e ereksionit shkelur, orgazmë dobësohet.

Shenja të tjera tipike dhe simptomat e prostatitis:

1) ndjesi djegie në perineum dhe uretrës;
2) parehati gjatë jashtëqitjes;
3) përshpejtuar dhe urdhërat urinim;
4) të vështira dhe urinim me ndërprerje;
5) shtrihen alokimin uretral gjatë jashtëqitjes;
6) prania në urinë e fijeve lundrues;
7) erections gjatë nate;
8) derdhje të shpejtë;
9) shuar një orgazmë (kjo do të diskutohet veçmas);

10) u rrit lodhjen e përgjithshme;
11) depresioni mendor, pritjet e komplikacione të mëtejshme, ankthi;
12) ulje në potencë.

Perkujtimore këto simptoma ndodhin të gjitha përnjëherë. Kartinaprostatita klinike mjaft të ndryshueshme - si në pacientë të ndryshëm, dhe në të njëjtën pacient me kalimin e kohës.

Një tipar dallues i prostatitis - mungesa akute formë praktike. Vështirë prostatitis u ngrit, ai menjëherë kronike. Rastet e shërimit të plotë (spontane apo për shkak të trajtimit) pas njësisë së parë fazën akute. Sëmundja është shumë i ngadalshëm, dhe simptoma zakonisht zbutur. Manifestimet e prostatitis është i ndarë në tri sindroma kryesore (komplekse e simptomave): dyzurycheskyy dhimbshme dhe sexy.

Dhimbje gjatë prostatës zakonisht radiating, që japin në mollaqe, perineum, dhe sidomos scrotum. Më prostatës NUK "i lënduar" në kuptimin e ngushtë, por kjo shkon gjatë gjithë rrugës për nervore të organeve pelvike - kjo është arsyeja pse dhimbje shpesh japin në bel. Intensiteti ata janë të ndryshme - nga mezi e dukshme në dhemb shqiptuar ashpër që shkelin ëndërr. Dhimbje mund të intensifikojë ose të dobësojë maturi seksual apo, anasjelltas, veprimtarinë e tepruar seksuale pas shkarkimit, me derdhje. Vlen të përmendet se dhimbje në mollaqe domosdoshmërisht tregojnë prostatës - ata mund të jenë të lidhura, të tilla si osteokondroza.

Dysuria (çrregullim micturition) zakonisht është i kërkojnë të shpeshta dhe ndjesi e zbrazjes jo të plotë të fshikëzës. Në fakt Fundit zbrazur plotësisht - në mbytur rritje të vëllimit uretër fakt prostatës, dhe pastrimin e tij është zvogëluar. Rritja e frekuencës dhe vështirësi urinimi shprehur në një fazë të hershme të prostatës dhe pastaj pak më të dobët, për shkak se trupi prodhon mekanizmave adaptive. Por si dysuria sëmundje rritet përsëri.

Së fundi, çrregullime seksuale. Ne shpesh dëgjojmë se prostatitis shkakton impotencë, por është tipike për sëmundjet e lënë pas dore. Një e parë zhvillohet - dhe jo gjithmonë - DISPOTENTSIYA, pra të zvogëlojë potencë e saj me shkeljet e të cilësisë. Kjo e fundit mund të jetë e ndryshme: disa mbledhje është përkeqësuar, ndërsa të tjerët, në të kundërtën, ka erections të shpeshta nate, derdhje e shpejtë shpesh vërejtur (për shkak të qendrës së pragut rënie ngacmim orgasmic e sistemit nervor) dhe të ashtuquajturat orgazmë fshirë (blunting ndjesi vizuale orgasmic) . Shpesh karakterizohet si dhimbje gjatë britmë pas orgazmës, duke rezultuar në pacientin shmang jetën seksuale. A është e drejtë, të themi më vonë. Kur drejtimin prostatitis vërejtur shtypjen totale e funksionit seksual, duke kulminuar në impotencë.

Ndryshe dysuria, shkalla e çrregullimeve seksuale në prostatitis varet shumë nga kushtetuta seksuale - duke folur me humanizëm për njeriun të dobët apo të fortë. Në sindromin fortë prostatic seksual zhvillohet më vonë dhe më pak e theksuar se në të dobët dhe nuk mund të zhvillohet në të gjitha - veçanërisht në qoftë se pacienti nuk e di atë që ai prostatitis. Ne e konsiderojmë atë shumë e rëndësishme për të pacientit për të dini se në çfarë gjendje është shëndeti i tij. Ne vetëm paralajmërojnë kundër dyshimit të tepërt dhe të bjerë në dëshpërim. Fakt i njohur: në qoftë se prostatitis pacienti është i bindur se ajo duhet të jetë dispotentsiya, dhe me ankth pret për ndodhjen e saj, ajo do të vijë shpejt.

Rastësisht, në fazat e hershme të vetë prostatës seksuale sindromi - (!) Dhe gjithashtu dyzurycheskyy - Ndoshta sugjerim. Njeriu ka jetuar një të qetë dhe asgjë nuk e dinte se ai u diagnostikua, atij iu kujtua gjithçka dëgjuar ose lexuar në lidhje me sëmundjen, frikësuar dhe filloi të kërkojë në mënyrë agresive një simptomat përkatëse - dhe këtu ju jeni, ata me bindje shfaq! Ndërsa është e mundur që procesi i dhimbshëm është ende në fazën kur ata duket të ndodhë shumë shpejt.

Më pas nuk dolikovanyy rrjedhshëm ose prostatitis mund të shkaktojë një numër të komplikimeve, disa prej të cilave janë shumë serioze.

Simptomat më të zakonshme të prostatitis:

Shkelja e urinimit prostatitis.

Për prostatitis karakterizohet nga një ndjesi djegie në uretrës (uretrës), e cila ndodh menjëherë gjatë ose pas urinimit. Siklet kanë tendencë për të përhapur përgjatë uretrës dhe të arrijnë në penis glans.

Në formimin e një ngushtim të uretrës prostatic, presioni zvogëlon lumë urinar, lumë bëhet letargjik dhe mund të ndërpritet. Kjo është e nevojshme për të bërë përpjekje të mëdha për të përfunduar dëbimin e urinës nga fshikëza. Në pacientët më të vjetër se 50 vjet duhet të dallojnë këtë simptomë e LUTS shkaktuara nga BPH prostatës. Rritja zhurmë (progresion ngushtimi i uretrës) drejt dëbimin e urinës mund të shkaktojë ngecje e urinës në fshikëz dhe ndjenja e nuk zbrazjes fshikëz pas urinimit tjetër. Pacientët të shqetësuar në lidhje me urinim i shpeshtë, e dhimbshme sidomos gjatë orarit të punës dhe gjatë gjumit.

Simptomat e dhimbshme e prostatitis

Dhimbja është shoqërues i vazhdueshëm i të gjitha llojeve të prostatitis. Në dhimbje akute prostatitis është e theksuar, por shpejt kalon nën ndikimin e trajtimit. Në dhimbje kronike prostatitis, shpesh bezdisur, efekte të mëdha negative që shkaktojnë siklet të konsiderueshme durueshëm dhe të vështirë për të trajtuar.

Lokalizimi i dhimbjes në prostatë mund të jenë të ndryshme. Dhimbje vatër e prostatitis prostatës është i përflakur, nervat e dhimbjes së saj radiating (shpërndarë) në organet e afërta, epididymis, test, rektumit, perineum, underbelly. Duhet të theksohet se dhimbja mund të rritet në masë të madhe me ereksionit dhe derdhja e farës. Hipotermi përkohshme gjithashtu mund të shkaktojë përkeqësimin e dhimbjes.

Çrregullime seksuale të prostatës

Çrregullime seksuale në prostatitis akute janë të përkohshme dhe zhduken së bashku me shërimin e pacientit. Shkelja kronike prostatitis në sferën seksuale mund të marrë një kurs të qëndrueshëm. Çrregullimet më të shpeshta seksuale janë: humbja e makinë seksi (epsh), mosfunksionim ngrerë ose ereksionit të dhimbshëm, vështirësi derdhje (ka të njëjtin mekanizëm si shkelje të urinimit), derdhje e hershme, prania e gjakut në spermë, varfëri.

Rëndësishmja, çrregullime seksuale përjetuar pacientët më të vështira dhe shkakun e çrregullimeve të ndryshme psiko-emocionale deri në depresion.

Simptomat klinike të akute prostatitis dehjes plotësuar (ethe, të dridhura, dhimbje të muskujve dhe të përbashkët, dobësi), që dalin nga produktet e kalbjes depërtojnë indet e prostatës dhe toksina bakteriale në gjak. Në pacientët prostatitis kronike ankohen për lodhje kronike, e cila nganjëherë bëhet ndikim të theksuar dhe negativ në sferën profesionale dhe social të pacientit.