Prostatitis - prostatitis kronike bakteriale


Përmbajtje
Prostatitis
Simptomet e prostatitis
Prostatitis akute bakteriale
Prostatitis kronike bakteriale
Prostatitis dhe sterilitet
Diagnoza e prostatitis
Trajtimi i prostatitis
Komplikimet prostatitis
Parandalimi dhe pacienti prostatitis monument
Faqja 4 nga 9

Prostatitis kronike bakteriale: simptomat


Prostatitis bakterial kronik - vazhdoi sëmundje vazhdim foto klinike karakterizohet me ndërrimin periodik të acarimin dhe remissions. Përfshirja e shpeshtë në inflamacion të organeve të tjera të sistemit urogjenital (uretrës, qafën e fshikëzës, fshikëzat seminale, vas deferens, epididymis) bën foto klinike në këtë sëmundje janë jashtëzakonisht të ndryshme. Polymorphic janë si ankesat e pacientëve dhe simptomat objektive, të cilat janë në ekzaminimin fizik dhe metoda të ndryshme kërkimore. Prostatitamohut subjektive proyavleniyahronicheskoho ndryshojnë nga pa simptoma të manifestimeve klinike të intensitetit të konsiderueshme. Nëse simptomyhronicheskoho prostatitaimeyutsya, kjo nuk është asgjë tipike. Në mënyrë tipike, pacientët ankohen për siklet në uretrës, urinim i shpeshtë, derdhje e parakohshme (derdhje) herë pas here shfaqen shkarkimin nga dita e uretrës nën ndikimin automassazh kancerit në këmbë, tendosje fizike ose jashtëqitjes. Ka pasur paresthesias ndryshme në perineum dhe rektumit (ndjenja presion, shurdhim, del nga shtrati), dhe në disa pacientë, këto efekte bëhet më e fortë me ulur zgjatur, ngarje në një makinë, në një biçikletë. Disa pacientë janë ankuar për dhimbje të intensitetit të ndryshëm në perineum ose rektumit, të cilat mund të shkojnë në penisit, scrotum, mollaqe, bel, hip. Në raste të rralla, dhimbja merr formën e sulmeve të përsëritura të dhimbshme neurologjike.

Shkelja e urinimit mund të jenë të ndryshme: urinim i shpeshtë, vështirësi dhe dhimbje gjatë urinimit, ndjenja e zbrazjes jo të plotë të fshikëzës. Kjo sëmundje karakterizohet gjithashtu nga infeksioni korrente traktit urinar, zakonisht të shkaktuara nga të njëjtat organizmave. Disa pacientë në dukje shkarkimin mucous nga uretrës, hematospermiyu (paraqitja admixture e gjakut në spermë), derdhje e dhimbshme. Çrregullimet seksuale janë ulur epsh, mosfunksionim ngrerë dhe derdhje e parakohshme. Pacientët, veçanërisht të rinjtë, shpesh në pah ankesat e çrregullimeve të funksioneve seksuale. Natyra e tyre shpesh varet nga kohëzgjatja e sëmundjes. Së pari, ka erections të shpeshta dhe derdhje e parakohshme, të cilat gradualisht zëvendësuan dobësimin e ereksionit, ngadalësuar derdhje, ulur epsh dhe shkelje orgazmë. Nuk keni dhimbje gjatë britmë dhe prostatoreya (sekrecion ndarja bie dritë gri pas urinimit apo jashtëqitjes). Të gjitha këto simptoma janë shfaqur në psikikë dhe paaftësisë së pacientëve, riveting vëmendjen e tyre për sëmundjen e tyre dhe për të nxitur zhvillimin e çrregullimeve mendore si krizë nervash, depresionit dhe ankthit, të cilat nga ana e rritur rrjedhjen e prostatitis. Ai vuan nga gjendja e pacientit të përgjithshëm, performanca e saj, gjumë të shqetësuar. Në disa pacientë kanë temperaturë të ulët klasën e trupit, e cila është më e lehtë për të zbuluar me thermometry për një kohë të gjatë në mëngjes, pasdite dhe në mbrëmje orë. Subfebrilitet rezistente me prostatitis pakomplikuar kronike tregon inflamacion akut në gjëndër prostatës ose tipit folikulare inflamacion parenchymatous.

Shumica e pacientëve ekzaminimin fizik, duke përfshirë një provim dixhital zorrës së trashë, që nuk tregojnë shenja tipike që mund të konfirmojë ose të përjashtojë diagnozën e prostatitis kronike bakteriale. Shteti i prostatës mund të jenë të ndryshme. Më të rëndësishme janë të madhësisë dhe cilësi e prostatës. Rritja e madhësisë së të gjithë gjëndrës ose një pjesëz e saj është gjetur në 20-30% të pacientëve, duke zvogëluar madhësinë - 30-50%, dhe 20-25% e pacientëve ndryshon madhësinë e prostatës duke përdorur provim dixhital zorrës së trashë nuk mund të zbulojë. Ndryshimi më karakteristike në prostatitis prostatës kronike është heterogjeniteti i konsistencës së saj, si në sipërfaqe dhe të thellë në kancerin e indeve. Konsolidimi i tokës të madhësive të ndryshme dhe janë zbutur, sipas disa autorëve, 26-56% të pacientëve. Prekje e pacientëve të prostatës zakonisht theksojnë butësi, por mungesa e dhimbjes nuk e përjashton prostatitis kronike. Ëmbëlsi për prekje të prostatës nuk është një simptomë e zakonshme në 25-30% të provimit dixhital zorrës së trashë zbuloi maloboleznennoe ose pa dhimbje. Në të njëjtën kohë, prekje të prostatës në meshkuj të shëndoshë shpesh shkakton dhimbje të mprehtë. Pas terapisë me antibiotikë efektiv në shumë pacientë prostatitis është asymptomatycheskoho.

Pas antibakterialnoholecheniya efektive në shumë pacientë prostatitis është asymptomatycheskoho.