Prostatitis - Parandalimi i prostatës


Përmbajtje
Prostatitis
Simptomet e prostatitis
Prostatitis akute bakteriale
Prostatitis kronike bakteriale
Prostatitis dhe sterilitet
Diagnoza e prostatitis
Trajtimi i prostatitis
Komplikimet prostatitis
Parandalimi dhe pacienti prostatitis monument
Faqe 9 nga 9

Parandalimi i prostatës


Feature prostatitis kronike është një sëmundje kokëfortë, me përsëritje të shpeshta dhe për këtë arsye, trajtimi duhet të jetë e gjatë, përbëhet nga disa kurse me rotacion trajtime të ndryshme. Vëmendje e madhe duhet t'i kushtohet parandalimit të prostatitis kronike, e cila do të zvogëlojë frekuencën e acarimit.

(- 2 herë në vit kohë më optimale) zakonisht përkeqësimin e llogarive kronike prostatitis për vjeshtë - Që anatoprotekaet kronike prostatitis duhet t'i nënshtrohen provimeve të rregullta parandaluese në urologji vazhdoi periudhën e pranverës, prandaj është e këshillueshme që t'i nënshtrohen provimit nga vogël i simptomeve, ju duhet të kontaktoni menjëherë një specialist që do të pengojë përparimin në kohë të sëmundjes.

Ekzaminimi i pacientëve përfshin vlerësimin klinike të simptomeve, laborator dhe hetimet instrumentale.

Një nga metodat kryesore të ekzaminimit në praktikë moderne urological është subjekt Infeksionet urogjenitale inspektimit, të cilat mund të komplikojë në mënyrë të konsiderueshme rrjedhën e sëmundjes në pacientët me prostatitis kronike. Një kusht i detyrueshëm për trajtim të suksesshëm është ekzaminim i partnerëve seksualë.

Për të stabilizuar rezultatet e trajtimit të pacientëve me prostatitis kronike është normalizimin e seksualitetit (norma optimale, duhet të shmanget në praktikë seksuale akt seksual interruptus).

Me rëndësi të madhe në parandalimin e prostatitis kronike dhënë dietë racionale duke përdorur pranimin kufi erëza, ushqim yndyror.

Provokon sëmundjen dhe alkoolit konsum.

Lifestyle si dhe luajnë një rol të rëndësishëm në këtë sëmundje.

Efekt të mirë në trajtimin dhe parandalimin e pacientëve me prostatitis kronike ofron ushtrim terapeutik.

Për të arritur efektin e qëndrueshme e trajtimit është e rekomanduar trajtim spa e pacientëve me prostatitis kronike.

Pacienti interes

Set e rregullave me të cilat të dobishme për të gjithë.

 • Prostatitis shkaktohet zakonisht nga jo një, por shumë arsye. Prandaj, përpjekjet për të gjetur dhe rregulluar "një shkak i zakonshëm i sëmundjes" dënuar me dështim. Shpesh prostatitis është mjaft i parëndësishëm. Nëse ju herë pas here vërejtur dhimbje të lehtë në perineum, siklet gjatë urinimit apo zorrëve lëvizjeve, shkarkimin lehtë nga uretrës, të jetë i sigurt që të konsultoheni me urolog tuaj për këshilla.
 • Diagnoza e prostatitis është gjithmonë e ndërlikuar për shkak të nevojës për të marrë parasysh formën dhe fazë e sëmundjes, komplikacioneve dhe faktorë të tjerë që përcaktojnë natyrën e trajtimit. Simptomet e prostatitis në pacientët të ndryshme nuk mund të jetë i njëjtë për shkak se diagnoza e saktë vetëm mund të kërkojë një ekspert. Mos u mundoni për të zëvendësuar atë - ju jeni me siguri të gabuar.
 • Si sëmundje individuale, kështu që programet individuale dhe të kujdesit. Kursi klinik i prostatës paqëndrueshme, nganjëherë kjo përshkallëzohet dhe shpesh të komplikuara, dhe nganjëherë merr formën e fshehur. Prandaj, mbikëqyrje mjekësore është e nevojshme gjithmonë.
 • Trajtimi i prostatitis përsëri komplekse dhe më e vështirë - për të zgjedhur individualisht kombinimin optimal të metodave terapeutike. Mos u mundoni për të bërë këtë vetëm, dhe përveç kësaj, nuk përpiqet për të ndryshuar mjekun tuaj, mos e kthyer trupin tuaj në arenën ndryshme të konkurrencës dhe shkollave urologjike androlohycheskyh.
 • Përzgjedhja e droge antibakteriale, dozen dhe model të përdorim për trajtimin e prostatitis gjithmonë duhet kryer në mënyrë individuale dhe vetëm pas testeve nevojshme microflora urogjenital. Mos ndërprisni ose të ndaluar marrjen e drogës pa u konsultuar me mjekun tuaj.
  Getting shpëtoj i infeksionit në prostatës nuk është një trajtim për prostatitis. Është po aq e rëndësishme për të hequr qafe të stagnimit kapilar.
 • Kompleksiteti dhe diversitetin e ndryshimeve patologjike e shpikjes prostatës përjashton mundësinë e një kurë universale për prostatitis. Shumëllojshmëri Propysuyuchy shkëlqyer i mjeteve, mjeku përpiqet të mos të stuff trupin tuaj është i mallkuar "kimi"Dhe vetëm për të shëruar atë.
 • Edhe nëse arrihet heqje të zgjatur, të bëjë ekzaminimet mos lënë pas dore periodike nga një mjek. Nëse situata përkeqësohet përsëri, këtë herë ju nuk e vërejnë.
  Një pacient i cili beson se zbatimi i njëkohshëm i rekomandimeve të disa specialistëve do të shërohen, për të thënë të gabuar. Mos harroni se edhe këshilla e saktë është ndonjëherë kontradiktore. Le një mjek vazhdimisht.
 • Asnjëherë mos të llogarisin në një shërim të shpejtë - është vetë-mashtrim. Kjo vlen për të gjitha metodat e trajtimit. Nëse dikush i jashtëzakonshëm i famshëm "psikik" apo ilaç, Herbalist, shërimit ju premtoi 1-2 seanca, nuk kalon kohën e tij dhe para.
 • Seksualiteti rregullt - nevojë për një sfond në trajtim. Si dhe mbingarkesë padëshiruar seksual dhe kishin mbetur shumë kohë.
 • Nëse prostatës pirë pije alkoolike edhe pak, inflamacion akut është pothuajse e pashmangshme. Në anën tjetër, maturi nga alkooli është e barabartë për të përdorur gjithmonë ilaç i mirë.
  Hipotermia, edhe afat-shkurtër, të themi, kur banje në lumë apo liqen, çon në përkeqësimin.
  Puna fizike dhe sport - përveç notit dhe çiklizmit! - A nuk e dëmtojnë prostatës, ndërsa një mënyrë jetese i ulur dhe të punës, duke ndërlikuar trajtim.
 • Ngrënë ushqime pikante mund të shkaktojë përkeqësimin, por disa produkte janë konsideruar akute dhe kundërindikuar në sëmundjet e stomakut dhe të mëlçisë, prostatës nuk sjell dëm. Këto janë: uthull, limon, fruta kosi dhe manaferrat, lakër turshi, turshi, domate, etj, yndyror dhe ushqime të skuqura. Kjo është e gjitha ha shëndetin; ajo është vetëm e nevojshme për të shmangur djegien dhe ushqime të tymosur dhe seasonings me piper, rrikë, qepë dhe hudhër.
 • Kapsllëk kronik shkelin qarkullimin e gjakut në prostatës, prostatitis dhe përkeqësojnë kursi komplikojë trajtim. Kapsllëk ndihmon jetën e ulur dhe shumë fibra në dietë.
  Mos u shqetësoni nëse prostatës janë vazhdimisht germs ata mund të merrni atje nga uretrës, ku ka pothuajse gjithmonë. Një tjetër gjë që ndryshimi i shpeshtë i partnerëve seksualë çon në shkëmbimin reciprok të shoqatave microbial jetojnë në paqe në organet gjenitale. Ky shkëmbim rrit agresivitetin e mikroorganizmave që prostatitis është shumë e padëshirueshme.
 • Një shkak tipik përkeqësimin e shëndetit të pacientëve - shkëmbimi i pikëpamjeve ndërmjet tyre në sanatoriume dhe vendpushimet. Shpenzimet orë të gjata së bashku, pacientët të komunikuar, diskutuar simptomat, mjekët që i trajtojnë të dy të cilët janë "shëruar" etj Si rezultat i kësaj, të mësuarit në lidhje panjohur më parë për atë simptomat, pacienti është marrë për të shikojmë në ta dhe sigurisht është, veçanërisht në qoftë se ata janë në të vërtetë atje. Përveç kësaj, pesimizmi natyrshme në shumë kronika veteran, ngjitëse për të tjerët. Së fundi ai ka dëgjuar se dikush është kryer procedurë të tillë dhe të tillë, pacienti bie në mjeku, unë them, gjithashtu, duan atë që unë nuk e bëjmë këtë ... për të bindur pacientin që kjo procedurë nuk ka nevojë personalisht, ajo është shumë e vështirë.
 • Përfundim: preferojnë mendimin e mjekut tuaj, dhe jo rreth pacientët.
  Përsëritje Koha zbuluar më lehtë shërueshme, kështu që mbani mjekun tuaj dhe të ndiqni udhëzimet në faljen.
 • Prostata masazh është një trajtim të veçantë dhe i domosdoshëm për prostatitis. Mos i besoni teknika që janë të gatshëm për të kuruar prostatitis pa zbatimin e saj.
  Siç e dini, trajtimi nuk ka gjithmonë të çojnë në shërim të plotë, por se ai gjithmonë jep - është përmirësimi dhe më pak mundësi të komplikimeve. A nuk kapem për mjekësi të fortë se ajo e meriton.
 • Mos e teproni gjasat e efekteve anësore të prostatitis. Ulur potencë në shumë raste vetë-hipnozë.
 • Edhe vazhdueshme prostatitis nuk përjashton jetën normale familjare. Aforizëm të njohur "Prostatës - zemra e njeriut të dytë" objektivisht e gabuar. Zemra e njeriut - si dhe në gratë - vetëm një.

Inflamacion të prostatës - një sëmundje e cila është më e lehtë për të shmangur shumë se për të kuruar atë. Mendoni se ajo - ndoshta ju do të preferoni për të bërë ndryshime të vogla në jetën e tyre që do të jetë i dobishëm jo vetëm në drejtim të parandalimit të prostatitis, sesa të vuajnë nga kjo sëmundje të pakëndshme dhe të vështirë.