Prostatitis


Përmbajtje
Prostatitis
Simptomet e prostatitis
Prostatitis akute bakteriale
Prostatitis kronike bakteriale
Prostatitis dhe sterilitet
Diagnoza e prostatitis
Trajtimi i prostatitis
Komplikimet prostatitis
Parandalimi dhe pacienti prostatitis monument
Faqe 1 nga 9

Prostatitis - një inflamacion i gjëndër prostatës te meshkujt. Nga ana tjetër, gjëndër prostatës ose prostatës - një organ i gjëndrave-muskulor në meshkujt që është vendosur rreth fshikëzës dhe kontrollin urinar, dhe ofron sekret të veçantë që i jep shtetit të lëngshme spermës. Nga origjina e tij është e ndarë në prostatitis bakterial dhe nebakteriynyy dhe në drejtim të rrymës - akute dhe kronike.


Shkaqet e prostatitis

Natyrisht, shkaku i menjëhershëm i prostatitis bakteriale është një patogjen infektive. Në rolin e tij më shpesh nga ata agjentët patologjike që banojnë në lëkurën e njeriut ose në traktin e tij të ndihmon tretjen e ushqimit, dhe për disa arsye mund të shkaktojnë prostatitis (në veçanti, i njëjti E. coli).

Si disa nga këto arsye të njëjta, si të tilla, mund të shërbejnë zbrazjes vonuar e fshikëzës, frekuenca e abuzimit seksual, një mënyrë jetese i ulur, hipotermi kronike, zakone të këqija dhe sëmundjeve shoqëruese të sistemy.Vse urogjenital këta faktorë lehtësojnë apo mikrobet mënyrën e depërtimit në gjëndër prostatës ose të çojë në rrjedhjen e dobët të gjakut në organet pelvike, proceseve ndenjur, duke kontribuar në riprodhimin e mikroorganizmave dhe zhvillimin e inflamacionit.

Kur në prostatë nga trupi i njeriut nuk mund të dallojë agjent infektive, të flasim për formën nebakteryalnoy e prostatitis. Ka shumë teori për të shpjeguar arsyet për këtë sëmundje, por asnjëri prej tyre nuk janë vërtetuar. Për shembull, disa prej dijetarëve janë të mendimit se një formë e tillë e sëmundjes mund të shkaktojë çrregullim neurogjenik, ndërsa një tjetër grup i mjekëve insiston në gjenezën imunitar të këtij problemi. Përveç kësaj, ka të tjera teori, më pak të njohura.

Simptomet e prostatitis

Në prostatitis akute në plan të parë simptomat e përgjithshme të manifestohet me dobësi të përgjithshme, rraskapitje, dhimbje koke dhe ethe. Përveç kësaj, ka mjaft të ndritshme dhe dhimbje në perineum, mu në ijë. Ata intensifikuar gjatë urinimit dhe defekimit. Nuk mund të jenë të shqetësuar lumë urinës, deri në diuresis plotë zhdukjes. Pacientët me prostatitis ndjehen një thirrje të shpeshta të urinoj, gjatë së cilës ata nuk mund plotësisht të zbrazët fshikëz tuaj.

Prostata për prostatës shtrydh uretrës

Sa për prostatitis kronike, ajo rrjedh përgjithësisht asimptomatike ose kundër një simptome të vogla lokale. Kështu, pacienti mund të prishin dhimbje të lehtë në perineum, e cila intensifikuar gjatë urinimit. Megjithatë, ekziston një ndjenjë e zbrazjes jo të plotë të fshikëzës që zhvillon në thirrje të shpeshta. Meshkujt fillojnë të ndjehen parehati gjatë raportit seksual, duke rezultuar në epsh reduktuar.

Që një nga shkaqet e prostatitis është pyelonephritis, ajo mund të mjaft të qartë të shoqërohet me simptoma të fundit. Kështu, në qoftë se një njeri i shqetësuar në lidhje me dhimbje, ai detyrimisht duhet të shqyrtojë gjëndër prostatës.

Shumë shpesh, sidomos në burra të moshuar, pacientët injorojnë simptomat e prostatitis, duke shpresuar për adenoma e prostatës. Është në jo ndonjë rast të bëhet, sepse trajtimi i adenoma është krejtësisht e ndryshme nga trajtimi i prostatitis. Pra, nëse ju gjeni veten në të paktën një nga këto simptoma, ju menjëherë duhet të konsultoheni me një urolog.

Diagnoza e prostatitis

Në mënyrë tipike, diagnoza e prostatitis akute nuk paraqet shumë vështirësi dhe madje edhe gjatë gishtin ekzaminimit nëpërmjet rektumit mjeku mund të bëjë diagnozën e saktë. Për konfirmim kryer gjakut komplet, urinalysis dhe fitoi sekretimit të prostatës në medium kulturës. Vetëm herën e fundit dhe nuk mund të përcaktojë nëse inflamacion të prostatës është shkaku i një agjent infektive apo jo. Është shumë e rëndësishme për të zgjedhur trajtimin korrekt.

Në lidhje me metodat instrumentale, ajo është përdorur shpesh prostatën ultratinguj përmes rektumit. Shpesh, gjatë një procedure të tillë nuk mund të përcaktojë jo vetëm praninë e sëmundjes, por edhe për të përcaktuar formën e saj.

Ultratinguj Transrectal i prostatës

Nuk janë metodat e diagnostikimit të prostatitis bazuar në CT, por janë të justifikohet vetëm në ato vende ku ka sigurim mjekësor. Ne kemi gjithashtu procedurat e tilla janë përdorur rrallë.

Trajtimi i prostatitis

Si shkaku kryesor i prostatitis akute bakteriale shkaktohet nga bakteret, për trajtimin e saj është shumë e përdorur gjerësisht antibiotikët. Droga e zgjedhjes është një grup Fluoroquinolone i antibiotikëve, sepse ata janë edhe në indin e prostatës. Përfaqësuesi i këtij grupi të antibiotikëve, të tilla si Ciprofloxacin. Nëse fazat e mëvonshme të sëmundjes përdorur forma injectable të drogës, në tabletë më të hershme mund të bëjë.

Sa për prostatitis kronike bakteriale, për trajtimin e terapisë antibiotike është përdorur edhe, vetëm në kombinim me beta-blockers, e cila ka një efekt pozitiv mbi aparatit sekretore prostatës.

Në trajtimin primar, kur përdoret prostatitis dhe simptomatik gjatë së cilës caktuar analgjezik dhe barna antipiretik në dozen e kërkuar për të pacientit. Këto të fundit përfshijnë droga të tilla si Diclofenac, indometacine, ibuprofen, etj, të cilat mund të blihen në farmaci pa recetë.

Në raste të rënda të prostatitis emërohen nga hormonet, të cilat janë lëshuar në mënyrë rigoroze në vetëm recetë dhe të administruara në një pacient nën mbikëqyrje mjekësore në një spital. Sa për format e lehta të prostatitis, ato mund të çojnë dhe të pacientëve të jashtëm.

Së bashku me ilaçe në vend në mënyrë aktive duke përdorur metoda të tilla si terapi fizike, ushtrime të relaksimit, masazh dhe akupunkturë prostatës. Në qoftë se këto metoda nuk janë asgjë tjetër, atëherë kërkon një dëmshpërblim radikal problemin duke përdorur kirurgji për të hequr prostatës.

Karakteristikat e dietën dhe mënyrën e jetesës së prostatitis

Gjatë periudhës së prostatitis akute është e rekomanduar për të përjashtuar nga dietë të gjitha enët djegëse si ata kanë një efekt negativ në funksionin sekretore e prostatës dhe të vazhdojë periudhën e rimëkëmbjes.

Të gjithë pacientët me prostatitis inkurajuar që të intensifikojnë jetesës së tyre pas periudhës akute të sëmundjes. Një nga komponentët thelbësore është normalizimi i jetës seksuale që është e mbrojtur në mënyrë të përhershme marrëdhënie seksuale me të njëjtin partner.

Rehabilitimi pas sëmundjes

Pas trajtimit me antibiotikë është e rekomanduar për të gjithë pacientët për të rivendosur florës normale të zorrëve që mund të bëhet me komplekset veçanta vitaminë, të cilat janë shitur në pothuajse çdo farmaci. Në të njëjtën kohë zbatohet në mënyrë aktive në zonën e prekur fizicholechenie -Fizioterapiya ultrazërit ose goditje elektrike.

Trajtimi i mjeteve juridike popullore prostatitis

Përkundër faktit se disa mjekë në trajtimin e prostatitis së bashku me barna esenciale të përshkruara ilaçe bimor, trajtimet tradicionale si monoterapi thjesht e papranueshme. Në fazën akute të sëmundjes kanë nevojë për trajtim adekuat me antibiotikë që mund të sigurtë dhe të shpejtë vrasin agjent shkaktar. Nëse përdoret aktualisht bimëve diuretik ose drogë e njerëzve të tjerë, ai vetëm do të përkeqësojnë problemin dhe të çojë në komplikacione.

Komplikimet prostatitis

Komplikimi më i rrezikshëm i të dy prostatitis akute dhe kronike janë të mbajtje urinar, e cila mund të zhvillohet në sfondin e vrull muskujve prostatës. Ndërsa kjo nuk do të thotë urinës nga fshikëza dhe akumulojnë atë, mund të ngjiten traktit urinar tek veshkat. Kjo shkakton pyelonephritis ndjekur nga funksioni dëmtuar renal dhe goditi toksina në gjak. Kjo quhet urosepsis dhe kërcënon vdekjen e pacientit. Për të shmangur një gjendje të tillë duhet ende herët për të vënë një kateteri uretral për të lehtësuar rrjedhën normale të urinës nga fshikëza.

Një komplikim i prostatitis janë ulur epsh që ndodh në një sfond të mbajtjes urinar dhe fshikëz vazhdimisht plotë. Nëse ky shtet të zgjasë një kohë të gjatë, maturi nga marrëdhëniet seksuale mund të jetë fikse funksionalitetin dhe njeriu ende në një moshë të re mund të jetë dobësi e infertilitetit. Për të shmangur këtë të ndodhë, ajo është shumë e rëndësishme edhe në fazat e hershme të prostatës të konsultoheni me një mjek urolog të kualifikuar për ndihmë.

Parandalimi i prostatës

Prostatitis është një nga ato sëmundje që janë shumë më e lehtë për të trajtuar sesa profilaksi. Për të shmangur këtë sëmundje të pakëndshme, për të përjashtuar të gjitha arsyet që mund të shkaktojnë atë. Së pari, ju duhet për të udhëhequr një jetese aktive dhe sportive. Një ushtrim shumë i mirë për parandalimin e prostatitis është çiklizmi, i cili stimulon prostatës dhe përmirëson rrjedhën e gjakut në këtë të fundit.

Për të shmangur hipotermi, duhet të veshin rroba të ngrohtë në dimër dhe të ngrohtë këpucë, sepse këmbët hipotermi vjen për herë të parë nuk ka efekt në gjëndër prostatës.

E rëndësishme është fakti i jetës seksuale, e cila çrregullim shpesh bëhet shkak për inflamacion të prostatës. Është e rëndësishme për të vëzhguar higjienës personale gjatë raportit seksual dhe përdorimin e pajisjeve personale mbrojtëse. Sidomos kur është fjala për marrëdhënie seksuale me një partner të ri. Lidhur me këtë të fundit, ekspertët në këtë fushë për parandalimin e prostatës dhe të sëmundjeve të tjera të sistemit urogjenital, është e rekomandueshme që të angazhohen në seks vetëm me partnerët.

Një pikë shumë e rëndësishme është përjashtimi i patogjene bakteriale në parandalimin e prostatitis. Që kjo e fundit shpesh zhvillon kundër pielonefrit, trajtimi i duhur i sëmundjes inflamatore të veshkave në vetvete është parandalimi i prostatitis.

Ju duhet gjithashtu të kujdeset për rrugë të tjera agjent infektive tek njerëzit. Shumë shpesh kjo nuk është e mjaftueshme për vendosjen e një kateteri uretral steril. Përveç kësaj, është e nevojshme për të përjashtuar praninë e baktereve në gjak, të cilat mund të ndodhin gjatë këtyre sëmundjeve kronike si sinusit, cholecystitis dhe të tjerët.


Prapa - Tjetër