Rrotullim i kurrizit sperme


Rrotullim i kurrizit fare - një sëmundje akute e scrotum, e cila ndodh për shkak të tilting testiseve neurovascular deng, vas me protokom.Neposredstvennoy shkakun e rrotullim së kurrizit sperme është një tkurrje të fortë të muskujve që ngre testikul. Kjo zakonisht ndodh në fëmijët kur ka një dështim i indeve lidhës. Kjo mund të ndodhë kur një stres apo trauma fizike scrotum fortë.

Rrotullim i kurrizit fare - një sëmundje akute e scrotum, e cila ndodh për shkak të tilting pako neurovascular testis me vas deferens.


Rrotullim i kurrizit sperme

Arsyet rrotullim e kurrizit sperme

Shkaku i rrotullim të kurrizit sperme është një tkurrje të fortë të muskujve që ngre testikul. Kjo zakonisht ndodh në fëmijët kur ka një dështim i indeve lidhës. Kjo mund të ndodhë kur një stres apo trauma fizike scrotum fortë.

Mekanizmi i patologjisë pakomplikuar. Për shkak të tkurrje të fortë të muskujve, kordonin sperme, të cilën ajo është thjesht përdredhur rreth boshtit të saj, duke e kthyer në një spirale. Kjo çikë të gjitha enët dhe nervat që janë atje. Natyrisht, kjo është një përgjigje të menjëhershme nga parenchyma testicular, e cila papritmas humbet krovesnabzhenie. Megjithatë, anije në perezhymayetsya gojë fare kurrizore dhe vas deferens. Rezultati i këtij procesi patologjike është fluide ndenjur në parenchyma spermal testicular.

Simptomat rrotullim e kurrizit sperme

Simptomë e parë klinik i sëmundjes është dhimbje e papritur që ndodh në gjysmën e scrotum. Në mënyrë tipike, dhimbja ka një lokalizimin qartë dhe zhvillimin e sëmundjes nuk shtrihet në indet përreth. Së shpejti kjo simptomë është e bashkuar më shumë dhe ënjtje e scrotum, e cila fillimisht lokalizuara gjithashtu në njërën anë, dhe pastaj shtrihet në një mik. Kjo lëkurë mbi koqe bëhet e kuqe apo edhe ngjyrë të kuqe.

Prekje në një nga gjysmave të scrotum përcaktohet arsimin dendura të rrumbullakosura, e cila pak tejkalon madhësinë e vezës. Edhe prek vogla pacientët të vini re një rritje të mprehtë në dhimbje.

Në mënyrë tipike, në këtë fazë shumica e pacientëve janë duke kërkuar ndihmë profesionale, dhe ata kryer një operacion urgjent. Raste shumë të rralla kur për shkak të mungesës së kujdesit mjekësor ose sigurimin joadekuat të, rrotullim të kurrizit sperme përfundon nekrozë testicular, gangrenë që shkon në scrotum. Kështu, në sipërfaqen e fillimit trupit të shfaqen njolla të zeza që zakonisht pak të zbutur dhe të kthehet në një ulçerë. Simptomat Dhimbje në këtë fazë të zhduket për shkak të dëmtimit të mbaresa nervore që shkojnë në lëkurën e scrotum dhe parenchyma testicular.

Në pacientët me dhimbje të vogla edhe në scrotum, ai duhet menjëherë të kërkojë ndihmë nga një urolog, sepse fillimi me vonesë i trajtimit jo vetëm mund të rezultojë në mosfunksionim ngrerë, por humbja e plotë e aftësisë që të fekondohet.

Diagnoza rrotullim e kurrizit sperme

Rrotullim i palcës fare është një grup i sëmundjeve që janë të scrotum akute. Kjo njësi klinik thotë kirurgji të menjëhershme. Prandaj, nëse një pacient vjen në klinikë me rrotullim të dyshuar të kordonin sperme, ajo duhet, brenda periudhës më të shkurtër kohore, bazuar në të dhënat dhe pikëpamje objektive e historisë, diagnozë të saktë dhe të vendosë për nevojën për kirurgji.

Në ekzaminimin e përgjithshëm të pacientit, shpesh përdoret për metodën diagnoza dyafanoskopyy, pasi ajo është e lehtë për t'u përdorur dhe nuk konsumon kohë. Për ta bërë këtë, të fillojë burim drite scrotum që na lejon për të vlerësuar densitetin e indeve. Në mënyrë tipike, kur perekrute kurrizit sperme në anën përkatëse të scrotum visualized arsimin dendura harmonishëm e cila transmeton dritë është shumë më keq se indet përreth.

Nëse pacienti është një simptoma jo shumë të theksuara klinike dhe diagnoza e rrotullim së kurrizit fare nuk është konfirmuar plotësisht, ai mund të kryejnë një ultratinguj të scrotum. Me një pajisje të mirë teknike, me ultratinguj mund të shohin jo vetëm të modifikuar vezë, dhe madje edhe vendin rrotullim të kurrizit sperme. Kufizimi i përdorur këtë metodë kërkimore për shkak se ajo kërkon pak kohë për mbajtjen e tij, ndërsa patologji akute e scrotal çdo minutë vonesë lë shenjën e saj mbi gjendjen funksionale të testiseve.

Në disa raste ka një rrotullim i paplotë i kurrizit sperme, simptomat e shfaqura në vend të veshur. Në raste të tilla, për të vendosur një diagnozë të saktë është e rekomanduar biopsi gardh scrotum me të lëngshme. Diagnoza e shpejtë laboratorike të materialit të zgjedhur për të vendosur patologjinë karakter. Nëse është vërejtur një numër të madh të qelizave të bardha të gjakut dhe përmbajtje minimale e proteinave, ajo tregon durimin e patologji, duke përfshirë perekrute e kurrizit sperme. Nëse lëngshme zgjedhur festoi përmbajtje të vogël të leukociteve dhe proteina arrin numër të lartë, ne mund të mendojmë për edemë testicular ose neoplasms malinje.

Trajtimi rrotullim e kurrizit sperme

Kur vendosjen diagnozë të saktë e përdredhje të kurrizit sperme, pacientët dërgohen në kirurgji të menjëhershme. Vëllimi i transaksioneve përcaktohet pas hapjes zgavrën e scrotum. Në rastin kur veza është i zbatueshëm, i prodhuar promovimin kordonin sperme. Ndër të gjitha opsionet e mundshme është operacioni më i thjeshtë. Megjithatë, disa kirurgët bëjnë gabime kur qepi scrotum plagë menjëherë pas unwinding të kurrizit sperme. Mjekësia njohur raste të rralla kur veza, në shikim të parë, ajo ishte e mundshme, dhe disa kohë pas operacionit ka pasur shenja klinike nekrozë e tij.

Nëse koqe scrotal auditimit zgavër duket e mundshme, atëherë është e nevojshme për të hequr këtë të fundit. Në këtë situatë, të kryejë promovimin e kurrizit sperme është e papranueshme, sepse këto produkte jo normale metabolike, të cilat janë formuar në testis nekrotike në gjak, duke shkaktuar infeksion të përgjithshëm.

Testikulat Remote - macropreparations

Kur ju hiqni koqe duhet menjëherë të lidh kordonin sperme mbi të tilting. Kjo është bërë edhe për të parandaluar hyrjen e toksinave në gjak. Para se plagët suturing scrotum, në zgavrën e saj gjithmonë e nevojshme për të hyrë ose kullimit tub gome, në mënyrë që pas tij ottekli të gjitha gjurmët e gjakut dhe lëngjeve inflamatore.

Rehabilitimi pas sëmundjes

Largimi i koqe është e vështirë jo vetëm teknikisht, por psikologjikisht. Veçanërisht e vështirë për të rehabilituar pas rinj këtyre transaksioneve që ndjehen inferioritetin e tyre në ekip. Kjo ishte shpikur silikoni testikul proteza, të cilat janë në dispozicion në tri madhësi. Nëse operacioni për të hequr testikul është kryer në foshnjëri, fëmija i vendosur Numri silikoni koqe proteza 1, e cila ndryshoi në 13-14 numrin vjet proteza 2, dhe në fund të pubertetit protezave në numrin 3.

Evolucioni teknik testikulat prostetike arritur përsosjen e saj dhe implantet moderne nuk mund të prekin dallohen nga autoriteti i vërtetë. Kështu, në qoftë se partneri seksual të pacientit nuk është i vetëdijshëm për mbajtjen e një operacion të tillë, atëherë ky fakt mund të jetë plotësisht i fshehur. Për më tepër, procesi i fekondimit është e mundur dhe në prani të tjera normalisht funksionojnë, testiseve.

Karakteristikat e dietën dhe mënyrën e jetesës

Dietë të veçantë që do të promovojë shërimin e shpejtë të plagëve scrotum nuk ekziston, sepse të gjithë pacientët pas një operacioni të tillë është e rekomandueshme të lartë kalori balancuar nga numri tryezë Pevzner 15.

Pacientët Lifestyle me rrotullim të kurrizit sperme në fjalë kryesisht seksuale. Sigurisht, në qoftë se një fëmijë, nuk ka probleme të lindin. Shumë më e komplikuar gjërat me të rinj dhe të pacientëve të rritur. Nga vetë, operacioni në scrotum përjashtojnë seks për një periudhë prej rreth një muaji, dhe në qoftë se pacienti do të duhet të lëvizin edhe një operacion për të implant një testikul artificiale, atëherë afati seksi kohë zgjat tre muaj.

Mjete popullore Trajtimi

Siç është përmendur tashmë, operacioni në kordonin perekrute sperme mbajtur nga arsye shëndetësore dhe çdo vonesë mund të kushtojë një testiseve pacientit. Kështu, në bazë të kësaj, ne mund të konkludojmë se të gjitha trajtimet e tjera përveç kirurgji, duke përfshirë edhe njerëzit, janë të efektshme.

Komplikimet rrotullim e kurrizit sperme

Komplikimi më i zakonshëm është rrotullim i sperme nekrozë testicular kurrizit, i cili ndodh kur trajtimi joadekuat ose trajtim vonë e pacientit me. Në këtë rast, i vetmi trajtim efektiv është heqja e koqe. Në qoftë se pas një operacioni të tillë pacienti ruan aftësin e fekondimit, si rezultat i sëmundjes mund të konsiderohet i suksesshëm. Në raste të rralla kur fenomene nekrotike në scrotum vlejnë për koqe tjetër, trajtimi mund të rezultojë në largimin e dy organeve. Natyrisht, në këtë situatë, jo çështja e ruajtjes së funksionit seksual nuk mund të shkojnë. Pacientët tilla kërkojnë administrim të përjetshëm të hormoneve seksuale.

Parandalimi i rrotullim të kurrizit sperme

Sepse arsyeja e vetme që të çon në rrotullim e kurrizit sperme, i quajtur standardet e pamundur per parandalimin e semundjeve zhvilluar edhe. E vetmja gjë që mund të këshillojnë pacientët të cilët janë përballur me këtë sëmundje, ajo është më e shpejtë për të kërkuar ndihmë nga një urolog, sepse kompleksiteti i sëmundjes dhe periudha postoperative nuk varet nga shkaqet e sëmundjeve apo moshës së pacientit, domethënë të trajtimit.

Gjithashtu, pacientët me rrotullim të kurrizit sperme kryer parandalimin dytësor pas ndërhyrjes kirurgjikale. Është droga antibiotik për të parandaluar infeksionin e mesme e plagëve. Zakonisht kufizuar në një standard i vendosur antibiotikëve, e cila përfshin një drogë nga një prej cefalosporinet dhe aminoglukozidi drogës me. Praktika tregon se cefuroxime gojë administrata dhe Amikacin mjaftueshme për periudhën postoperative vazhdoi pa komplikacione dhe përfundoi shërimin plagë me qëllim primar.

Ed. urolog, andrologist, seksolog i njohur NJË Plotnikov